Zlepšení cytologie

13.7.15 22:28

zlepšení cytologie

Zdravím všechny maminky. Mám takovou otázečku vím že se to tu už hodně krát řešilo ale chci se zeptat. Před asi rokem jsem byla na kontrole na gyn. klasicky my udělali kontrolní cytologii a za dva týdny mi jen přišla smska za půl roku na kontrolu.tak jsem si říkala asi se doba zkratila věkem nebo tím že mám už tři děti. měla jsem tam přijít letos v únoru ale nějak to nevyšlo. mám delší dobu bolesti v podbříšku a další potíže tak jsme zašla k dr.ten mi vynadal že jsem měla přijít že jsem tam měla nález LSIL a nějake HP myslím a byla u toho napsana 2-.tak se chcu zeptat myslíte že to mohlo samo od sebe zmizet? nebo se nějak zhoršit? já totiž nevěděla že mám nález :(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

2767
13.7.15 22:41

Nález LSIL znamená, že výsledek stěru je mírně abnormální, nicméně riziko přítomnosti závažných přednádorových změn je velmi malé. Pokud se tento cytologický nález v dalším kontrolním stěru opakuje, je potřeba ověřit odběrem biopsie.

Každopádně se musí udělat kontrola - nejčastěji kontrolní cytologický stěr (za cca 6 měsíců). Pokud by cytologie byla dále abnormální, je vhodno zvažovat podrobnější vyšetření děložního hrdla (expertní kolpo, biopsie, HPV testace atd..).
HPV - Lidský papilomavirus - teď je možnost očkování mladých holek. Je to vlastně vir, který může způsobit rakovinu děložního čípku. Samozřejmě to ale neznamená, že jí způsobí.

Pokud tě lékař neinformoval, tak je to idiot.
Hlavně se neděs, žádná tragedie to není, s největší pravděpodobností ti nic není.
Jen je třeba čípek hlídat a dělat častěji stěry

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13.7.15 22:54
@markyska82 píše:
Nález LSIL znamená, že výsledek stěru je mírně abnormální, nicméně riziko přítomnosti závažných přednádorových změn je velmi malé. Pokud se tento cytologický nález v dalším kontrolním stěru opakuje, je potřeba ověřit odběrem biopsie.

Každopádně se musí udělat kontrola - nejčastěji kontrolní cytologický stěr (za cca 6 měsíců). Pokud by cytologie byla dále abnormální, je vhodno zvažovat podrobnější vyšetření děložního hrdla (expertní kolpo, biopsie, HPV testace atd..).
HPV - Lidský papilomavirus - teď je možnost očkování mladých holek. Je to vlastně vir, který může způsobit rakovinu děložního čípku. Samozřejmě to ale neznamená, že jí způsobí.

Pokud tě lékař neinformoval, tak je to idiot.
Hlavně se neděs, žádná tragedie to není, s největší pravděpodobností ti nic není.
Jen je třeba čípek hlídat a dělat častěji stěry

Děkuju jste hodná takže ty mé problémy nemají stím souvislost.ale jsem klidnější kdybych věděla že mám nález tak utíkám hned v únoru. dr ma na to jen řekl že tam mají několik tisíc žen a že nemůže každé dávat zvlášt vědět což mi je jasné.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3761
13.7.15 23:03

No nedokážu odhadnout jako moje předchůdkyně jen z toho co jste napsala jestli je to vážné nebo ne…
a co dále navrhl lékař za léčbu nebo postup po tom co Vám vynadal…?

taky si myslím, že se bude jednat HPV, pokud to 2- je CIN (změny na čípku), tak to se samo nespraví, pouze CIN I je dále sledován a někdy se stav zlepší, stav CIN II a III jsou procesy nevratné a vyžadují minimálně konizaci

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29372
14.7.15 00:03

@terezinka25 ano, mohlo se to zlepšit a nebo taky naopak… to nikdo z nás neodhadne… pokud tam nějaké změny byly, tak je běžné, že se co půl roku chodí na kontroly… pokud by to bylo horší, nejspíš by tě doktor odeslal někam do COPu a tam už by si tě pohlídali…

@Conulka i CIN II se může zlepšit… i bez konizace… mně k tomu stačilo těhotenství… po porodu na kontrole bylo všechno naprosto v pořádku a žádné změny…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
14.7.15 07:08

Měla jsem i číslo III - kontrola za 3 měsíce, ale dle dr to byl „jen“ zánět a zlepšilo se to opět na II. Měla jsem to 2×. Dříve jsem měla II a jednou zlepšení na I. Jednou jsem na tu trojku dostala nějaké bobule - neb dle sestry jsem měla velký zánět a pak jsem šla na kontrolu za 6 měsíců. Takže se to odvíjí - řekla bych - dle situace.

Nicméně na kontroly chodím pravidelně - také jsem dostala „vynadané“, že jsem 1× nepřišla za 6 měsíců, ale až za 8 měsíců ;)

• Nahlásit
  • Citovat
14.7.15 07:22

Diky holky.tak ted uz jen cekat ty 2tydny.me nikdy dr.nic nerekne. ani kdyz mi dava leky tak nevim k cemu pokud se nezeptam. :?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3761
14.7.15 09:03

Aha, já měla bohužel teda ještě vyšší změny, ale pamatuji, že doktor říkal, že konizaci bych se nevyhla tak jako tak, protože se zpravidla dělá od CIN II
a je taky pravda, že po porodu se to zlepšuje, protože je tělo nastartované k hojení a tím jak regeneruje tak spraví zaráz i ty změny na čípku

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14.7.15 09:07
@Conulka píše:
Aha, já měla bohužel teda ještě vyšší změny, ale pamatuji, že doktor říkal, že konizaci bych se nevyhla tak jako tak, protože se zpravidla dělá od CIN II
a je taky pravda, že po porodu se to zlepšuje, protože je tělo nastartované k hojení a tím jak regeneruje tak spraví zaráz i ty změny na čípku

Ja vzdy mela vse ok.tak si rikam ze to byla jen nejaka nahoda. u me tehu uz nehrozi mam uz 3za sebou. ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29372
14.7.15 09:09
@terezinka25 píše:
Ja vzdy mela vse ok.tak si rikam ze to byla jen nejaka nahoda. u me tehu uz nehrozi mam uz 3za sebou. ;)

tři ještě nemusí nic znamenat… já mám čtyři ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3761
14.7.15 09:12

@terezinka25 já měla taky vždycky vše ok a pak jsem koukala jak puk

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14.7.15 09:27
@Regina Hero píše:
tři ještě nemusí nic znamenat… já mám čtyři ;)

Ty jo to by me uz asi odvezli :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
854
14.7.15 12:36

Radši jdi, může se to zhoršit ale také nemusí

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14.7.15 12:38
@misa.859 píše: