1. týden

Těhotenství

Každá z nás v určité verzi ví, jak vzniká miminko, mnohé už to vyzkoušely prakticky, ale u nejedné z nás ta teorie mírně pokulhává...ono je to totiž hrozně složité...

Na začáku musí být dva - muž a žena nebo alespoň jejich pohlavní buňky. Je velmi složité otěhotnět, protože se to musí stá v období několika málo dnů během měsíčního cyklu ženy, pak až zase za měsíc. Ten cyklus je ovulační a velice úzce souvisí s tím menstruačním. Oba jsou závislé na hormonech. Asi tak kolem poloviny menstruačního cyklu dochází k ovulaci (ale nemusí:-( ) a to už se rozbíhá závod s časem..spermie tam mohou čekat od předchozího dne nebo mají tak ještě jeden dva dny na to,aby k vajíčku stihly dorazit.(Po ejakulaci jim cesta trvá asi 3-7 hodin.) Pouhá jedna spermie může oplodnit vajíčko a to dokonce i u dvojčat. Více se jich do vajíčka prostě nedostane, protože jeho obal změní strukturu a stane se nepropustný. Ke spojení dochází ve vejcovodu a tím spojením dochází k oplození a vzniká zygota, která se dlouhou cestou přemění na embryo, plod, novorozence atd.
Vajíčko obklopené vyživovacími buňkami sestupuje pomalu vejcovodem do dělohy, pokud dojde k oplození, sestupuje dále zygota a postupně se dělí na 2,4,16 atd. buněk. Dva dny po oplodnění je tvořeno čtyřmi buňkami, během třetího se rozdělí na osm a rychlost dělení postupně stoupá. Čtvrtý den se říká, že vypadá jako moruše, proto mu odborníci říkají morula, další den je patrný malý otvor a jedná se o blastocystu. Ještě sále se nachází ve vejcovodu mírně obklopená vyživujícími buňkami. Nyní začíná viditelné rozdělení buněk na buňky pro embryo a na buňky pro placentu. Blastocysta se dostane do dělohy tak 5-6 dní po oplodnění, tam se chvíli vznáší, naráží do stěn dělohy a vybírá si místo pro uhnízdění. Přikládá se stranou budoucí placenty a začíná složitý proces zvaný uhnízdění neboli nidace, ale to už nám začíná druhý týden.

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Kvítka
Kelišová 5955 příspěvků 15.05.08 09:40
 
aňa.š  20.10.08 10:01

K.ometko, skvěle popsaný popis otěhotnění, super :))))))

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama