Matkou ve 14

Rodičovství

Často se zde setkávám s diskuzemi o maminkách, které otěhotněly na střední škole. Většinou bývají odsuzovány, že na mateřství nemohou být připraveny, nespočetněkrát jim někdo radí, aby šly na potrat, nebo daly dítě k adopci. Jak na vás bude působit příběh matky, která ještě ani nedochodila základku a už měla dítě?

Tento příběh není můj. Stal se dívce, které můžeme říkat třeba Aneta. Bohužel neznám hlubší pocity a události, které se přihodily, ale i tak věřím, že si tento deníček najde své čtenáře.

Aneta byla moje spolužačka na základní škole. Nastoupila k nám na vyšší stupeň z vesnické školy. Naše partička holek jí říkala „žába“. Nebyla moc hezká, měla předkus, vypoulené rty a šilhala každým okem na jinou stranu. Nosila tlusté brýle. Přesto byla pro naše pubertální kluky neodolatelná. Měla výstavní prsa, zadek a věděla, jak to prodat hlubokými výstřihy a krátkou minisukní. Těžko říct, jestli jsme jí měly co závidět, jelikož sotva se za učitelkou zavřely dveře a nastala přestávka, hned se na ni kluci slétli a osahávali ji.

Když jsme v šesté třídě jeli na výlet, zbyla k nám třem kamarádkám do chatky. Neměly jsme ji moc rády, ale nakonec se projevila jako zábavná milá holka. Do chvíle, než nám začala vyprávět, jak tráví svůj volný čas. My, které jsme ještě pořádaly tajné dýchánky, kdy jsme strojily barbíny a vymýšlely romantické příběhy s Keny (na veřejnosti jsme samozřejmě četly Bravíčko a bavily se o módě a klucích), jsme jen nevěřícně zíraly. Již ve dvanácti letech měla Aneta za sebou tolik sexuálních zážitků, které jsme jí odmítaly uvěřit, ale později jsme ji opravdu potkávaly s mnohem staršími kluky, kteří ji drželi za zadek a strkali jí jazyk do pusy.

V deváté třídě najednou začala Aneta často chybět. Nakonec to skončilo několika týdny absence. To víte, že na denním programu bylo řešení, jakou závažnou chorobu to může mít. Když se vrátila, docela dost ztloustla. Tvrdila, že se nemohla hýbat, jen ležela v posteli a jedla. Jenomže potom nemohla ani cvičit, učitelé se na chodbách bavili o „té Anetě“ a se vzdouvajícím bříškem to docvaklo všem. Aneta je těhotná!

Bylo to zvláštní. Najednou se na ni celá třída začala koukat skrz prsty a my si říkaly, že dobře jí tak. Měla, co chtěla. Nicméně jsme si po pár týdnech na bříško zvykli a vlastně jsme se začali z nového přírůstku do třídy těšit. Nás, nepolíbené spolužačky, hrozně zajímalo bříško, ve kterém plaval a kopal malý človíček a po škole jsme doprovázely Anetu domů, jen abychom se dozvěděly, co rodiče a jak se to vlastně stalo.

Hodně mě překvapil přístup učitelů. Nechápala jsem, proč jsou na ni tak milí, tři měsíce před porodem dostala Aneta individuální plán, sem tam přišla na zkoušení, všichni se na ni usmívali, přáli jí hodně štěstí. Kroutila jsem jen hlavou. Vždyť provedla takovou špatnost! Vždyť za to by měli rodiče vyhodit své dítě z domova, říká se to tak, ne?! Zkazila si celý život, no ne?

Anetin případ byl samozřejmě prošetřován policií. Měla jim říci, že ji v opilosti znásilnil někdo na diskotéce, nepamatuje si kdo, a tak se v tom policie dlouho nerýpala.

Aneta porodila v březnu, měsíc před svými patnáctinami, zdravou holčičku Terezku. Na mateřskou nastoupila její maminka, Aneta s námi v červnu dokončila základku a zvládla vystudovat i střední školu. Nedávno jsem ji potkala, Terezka nastoupila do první třídy a je z ní bystrá holčička. Aneta se hodně změnila, dospěla, zmoudřela a je z ní skvělá máma. Vlastně z ní skvělá máma byla od začátku.

Teprve teď, když mám vlastní dítě, vlastně všechno chápu. Chápu, proč se jí učitelé zastávali. Dítě je zodpovědnost. Dítě nás donutí dospět, ať chceme, či nechceme. Porodu se žena nevyhne, bolí stejně v patnácti, jako ve třiceti. Stejně tak se nevyhne ani zodpovědnosti za dítě nezávisle na věku. Dítě přeci není křeček, kterého může někdo nechat beztrestně zemřít hlady, pláče, potřebuje nakrmit, potřebuje lásku a žena ho umí vyslyšet, nezávisle na tom, kolik jí je. Tak to příroda zařídila.

Neplánovaných početí je spousta, „úlet“ se stane patnáctileté holce, stejně jako se to může stát čtyřicetileté ženě. Nesuďme tyto lidi, ale buďme pro ně oporou, aby měli důvěru v to, že i nepřipravené se mohou stát dobrými matkami.

Hodnotilo 59 lidí. Score 4.5.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek
 
Denpry
Závislačka 4280 příspěvků 27.09.12 06:50

Tento deníček mne zaujal, ale ta poslední věta, no nevím, nevím.. Kdyby měla nad 15let, beru to, už není pod zákonem, ale ve 14ti? Jestli ji někdo znásilnil, chápu to, ale už tím tuplem bych šla na potrat, když mně někdo znásilnil a já ani nevím, čí to dítě je.. a navíc, ve 14ti na diskotéce?

Něco mi hlava nebere, ale přeju Anetě i Terezce vše nejlepší do života a omlouvám se, jestli tento komentář působí nějak negativně - nemá. Jen jsem napsala svůj názor ;)

 
Kalla1412
Echt Kelišová 8537 příspěvků 27.09.12 06:59

@densis tak já jsme to s tou diskotékou pochopila tak, že to nebyla pravda, že si to vmyslela, aby kryla otce dítěte…tohle si myslím, je především v rodičích, že dceři něco takového dovolí, že se nezajímají nebo nedostatečnš zajímají, kde a jak tráví jejich dítě čas. Včera na dětském hřišti, kde si hráli malé děti, jsem byla svědkem toho, jak ani ne 13ti letý kluk říká holce, co jí ještě nerostla prsa, jak by ji nejraději vymr*al (ano, tímto slovem!) a ona se od něj nechala osahávat i v rozkroku. Když viděla, jak na ně nevěřícně zíráme, odstrkovala ho, ale celkově…kdyby to viděla její máma, myslím, že by měla zadekfialovej ještě týden. A pokud ne, je něco špatně :nevim:

 
Marťule2005
Ukecaná baba ;) 2441 příspěvků 27.09.12 07:39

Díky naší úchvatné legislativě je sex legální od 14 let. Platí to už pár let. Bohužel dnes děti nikdo neučí zodpovědnosti, ale Aneta to udělala jak nejlépe mohla, pochopitelně i díky podpoře rodiny a školy. Ohledně výpovědi na policii, že jí někdo znásilnil, to byl pravděpodobně úhybný manévr, jelikož takhle se to mohlo zamést pod koberec. Kdyby řekla, že se dobrovolně vyspala s 19letým klukem, šel by si sednout do chládku. Je smutné, když děti mají děti, ale ještě smutnější je, když má jít dítě na potrat :-(

Jo a ještě tady zaznělo, že se rodiče nezajímají o to, co dělají jejich děti. Otěhotnět může i cestou domů ze školy během několika minut někde v křovíčku nebo méně používaném podchodu, o přestávce ve škole… budete proto své děti sledovat 24hodin denně? Spíš bychom se měli zamyslet nad tím, co děti tlačí k sexu tak brzo, proč v dětských pohádkách jsou neustále narážky na sex, proč reklamy všude kolem nás nutí holky mít velká prsa a zmalované obličeje a říká se tomu „pečovat o sebe“.

 
Iji
Kecalka 247 příspěvků 27.09.12 07:44

No jako zajímavé čtení to je, ale pokud měla sex už ve 12 letech, tak bylo něco špatně v její rodině :nevim:. U nás se stal podobný případ a hodně se o tom mluvilo, jen té holce už bylo teda 15 a nebyla pod zákonem. Začala chodit do učňáku na kuchařku a doma si libovali, jak jí to svědčí, že pěkně tloustne. No a najednou se jim doma sesypala a začala rodit. To pak rodiče koukali… A právě to byla holka, co už měla sex taky snad od 13 a rodina se o ní moc nezajímala, mohla všude vracela se kdy chtěla a tak. :nevim:. Takže chápu, že se může otěhotnět brzo, ale nepřijde mi to moc zotpovědné vůči tomu mimču no. Nicméňě taky jim přeju ať to všechno dobře zvládají a jsou spolu v pohodě.

 
FreeLady12
Nadpozemská drbna 26171 příspěvků 27.09.12 07:57

Tento příběh dopadl vyjímečně dobře… ale leckteré tak nedopadají :nevim:

Dívku neodsuzuji, podle mě je to výchovou a prostředím, ve kterém vyrůstala a co všechno jí bylo povoleno. Popř. do čeho byla nucena. Do toho nikdo nemůže vidět…

 
emari
Ukecaná baba ;) 1025 příspěvků 27.09.12 07:59

Díky za deníček, asi chápu, jak's to myslela. Jen ten úvod o náctiletých matkách, které jsou zde „většinou odsuzovány a nespočetněkrát jim někdo radí potrat nebo k adopci“ vnímám trošku jako frázi, která vůbec neodpovídá realitě na emiminu. Nebo jsem si něčeho nevšimla?

 
lekno  27.09.12 07:59

Na mateřskou nastoupila její maminka, Aneta s námi v červnu dokončila základku a zvládla vystudovat i střední školu.

No tak jestli je tatínek živil všechny tři…klobouk dolů…

Jinak Marťule - výchovou to je…mě by teda ani v patnácti nenapadlo něco si s někým začít v této oblasti, měla jsem své zájmy, své kroužky, školu a hlavně…okruh kamarádů a kamarádek ze kterých NIKDO takové zkušenosti neměl a v tom věku po nich netoužil!!!
Takže s dětmi mluvit, mluvit, mluvit a znát jejich kamarády…

 
Andrella
Kecalka 258 příspěvků 27.09.12 08:31

Odsuzovat nevim proc, mam spoustu pratel, kteri meli deti brzo, ja sama otehotnela v 19:DD

 
lenka4692
Povídálka 15 příspěvků 27.09.12 08:32

Mě je dvacet a za tři měsíce se nám má narodit naše holčička…vím, je rozdíl mít dítě ve 20 když už mám dostudováno, máme své bydlení a nejsme nijak odkázáni na rodiče, ale stejně mám pocit, že se na mě lidé koukají skrz prsty..kolikrát už jsem slyšela větu: a to jste nemohli ještě chvíli počkat?? a já pak marně vysvětluji, že nemohli, že jsme miminko chtěli a že vím, že budeme pro tu malou dobří rodiče a dáme jí vše co bude potřebovat, takže na jednu stranu chápu, že tahle žába to asi v tomhle směru neměla moc jednoduché, ale na druhou stranu se ptám, jak je možné, že měla za prvé tak mladá sex a že nebyla poučená o antikoncepci!!! :nevim: někde se asi stala chyba

 
Barunka maminka
Kelišová 6129 příspěvků 27.09.12 08:37

Můžete dělat co chcete a stejně si vaše dítě udělá posvém je fakt že je to opravdu brzo ale myslím že ta dtyčná dost dobře věděla kdo je otec a co dělají a co z toho vzejde ja byla těhule 17 a 17 jsem porodila dvojky a jsme na to hrdá dříve bylo naprosto normální mít dítě pomale aji v těch 15 a když jsi ho neměla byla si divná a teď když čekáš mímo v 18 tak si vyvrhel společnosti to je tak že v dnešní době se všichni ženou za prací a studiem a ve 30 si vzpomenou že jsou samy tak si rychle udělají mimi nevím myslím že je každého věc kdy ma dítě a nám ostatním po tom může bejt prt
Anetě a Terezce přeju hodně zdravíčka a štěstíčka

 
lekno  27.09.12 08:40

@Barunka maminka gratuluji!!!a obdivuji, já bych v sedmnácti dvojčata sama uživit neuměla… :palec:

 
Barunka maminka
Kelišová 6129 příspěvků 27.09.12 08:45

Rodina pomůže vždy a přítel měl práci a děkuji

 
Ráďa 25
Závislačka 3136 příspěvků 27.09.12 09:26

No :( Je to smutné, ale na druhou stranu, obdivuji její rodiče, že to zvládli a i ona přece vystudovala. Stane se, ale je opravdu nutné se zamyslet, zda se nestala chybička ve výchově :pankac:

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26669 příspěvků 27.09.12 09:33

Mne se denicek o Anete a jeji holcicce libi…
Tady se to stava samozrejme taky v Nemecku, ze otehotni moc mladi a neni vyjimkou ani 13 nact let, hned se jich ujima Jugenamt a snazi se jim pomoci, rozhodnuti zda jit ci nejit na potrat nechavaji na nich, coz je myslim moc dobre reseni, jeste se nestalo, aby tady nekdo nekoho premlouval k potratu spis naopak, zajisti jim domov pro matku s ditetem, zajisti jim to tak aby mohli dochazet do skoly a meli i hlidani..tahle nehoda se muze stat i v nejlepsi rodine a nekdy musim rict, ze ty holky opravdu dospeji a jsou z nich skvele mamy…Ono nekdy nestaci neco zakazovat, to laka vetsinou jeśte vic…
je dulezite stat pri nich, kdyz se jim neco takoveho stane a neodsuzovat je, ono staci kolik lidi je pak na ulici oslovi, odsoudi..
Jinak jsem take pro, aby techto pripadu bylo cim dal mene ;) ;)
;) ;) ;)

 
abidail
Zasloužilá kecalka 918 příspěvků 2 inzeráty 27.09.12 09:38

Tak Anetě i Tereze moc štěstí do budoucna. Ale můj názor je, že ikdyž zakladatelka píše, že Aneta je dobrá máma (což může být). Ale prostě ve 14 či 15 letech připravená není a ani nikdo nebude. Aneta měla štěstí, že má svojí mámu jakou má. Kdyby ne. Tak by neměla dostudovanou ani základku. Peníze by neměla, vlastní byt by neměla. Prostě nic, aby mohla dát dítěti základní potřeby. Takže to dítě by stejně skončilo (pro něj naštěstí) v kojeneckém ústavu. Prostě dítě by nemělo mít dítě.

 
ddinna
Neúnavná pisatelka 17124 příspěvků 27.09.12 09:39

To je moje noční můra, že by moje -dnes 13letá dcera byla těhotná 8o Vychovávám jí, vysvětluji, nemáme tabu a navíc jako odstrašující příklad má své dva malé sourozence :lol: Které občas preventivně hlídá :lol: Nicméně za ruku ji venku nevodím a do 18let ji doma držet zavřenou nemůžu. Tak nezbývá než doufat, že vše bude v pořádku :jazyk:
Každopádně deníček zajímavý a přeji mamce i holčičce moc štěstí :palec:

Příspěvek upraven 27.09.12 v 09:40

 
miisinkka
Ukecaná baba ;) 1245 příspěvků 27.09.12 09:56

Ahoj dobře vím o co jde. Já otěhotněla v 18ti a to přes prášky. Hodně lidí to odsuzovalo, ale když se ohlídnou zpět, tak dřív to bylo přece normální mít v 18ti nebo v 19ti dítě. Jsem ráda, že jsem nešla na potrat a že mám rodiče, který mě podporovali a pomáhali. Samozřejmě i tatínek malého. Školu jsem dodělat zvládla(maturovala jsem v 7.měsíci). Dnes mám krásného dvouletého syna :)

 
Mišanila  27.09.12 10:12

Máme v rodině podobný případ, ale tam se happyend o dobré matce nekoná.
Nakonec člověk by s tou slečnou a dítkem musel trávit hodně moc času, aby mohl říct „ona je dobrá matka“, nějak vychovat a uživit dítě zvládne skoro každý a někdy to navenek vypadá, jak jsou rodiče dobří a výchova dobrá, ale když se koukne pod pokličku, tak je to horší. Ale to je jen takové zamyšlení a třeba se zmiňované Anety netýká…

Manželova neteř otěhotněla ve 14 letech, holka z dobré a slušné rodiny, netoulala se po nocích a diskotékách a přesto se povedlo, ona je povahou teda docela divoká. Dítě vychovává vpodstatě švagrová se švagrem (babička s dědou), otec se nezajímá, jen platí, holka se o něj taky moc nezajímá, s klukem čas trávit extra nechce, její jediná výchova spočívá v peskování a dávání na zadek.
Moc si s ním nepovídá, nehraje, zajímá jí jen, kam jít za zábavou. Kluk se podle toho chová, pozornost si zajišťuje zlobením, což je přirozený, jsou s ním problémy, i když ne nějak závažné, ale je to přirozený důsedek celé té situace ve které je.
Neteř není zlý člověk, jen měla dítě příliš brzy, nezralá a absolutně nepřipravená na mateřsví. Jestli z ní někdy bude dobrá matka, tak možná až tak někdy po 30-ce až dospěje a pochopí.
Ale člověk, který do toho nevidí, to ani moc nepozná a řekl by, no vida, dítě v 15 letech a taky ho vychovala…

Takže je to strašně individuální, někdo je na mateřství připraven třeba ve 17-ti, ale takových je spíš míň než víc a někdo až mnohem později.

 
ynax
Extra třída :D 13109 příspěvků 27.09.12 10:14

Nezletiletá matka to bez podpory a pomoci své rodiny (nejen finanční) nezvládne. Nezlobte se na mě, ale abych měla dítě a plnohodnotně mohla říct, že jsem to zvládla znamená, že mám čas, finance a rozum se o své dítě postarat a pokud něco z toho chybí, tak to není na poklepání po ramenou a tvrzení, jo, ona to zvládla, spíš to je něco ve stylo - jo, při zapojení několika lidí to docela dobře dopadlo. Když chodí nezletilá matka do školy, někdo se musí o dítě postarat. nechci otevírat diskuze, že babička se stará a ráda… prostě to, že nezletilá porodí, zasáhne do života více lidí a ti se s tím musí poprat tak, aby to dopadlo dobře. Nehledě na to, že ačkoliv se některé nezletilé o mimino postarají v rámci možností (v době kdy nechodí do školy…), stále jsou to děti a ačkoliv musí některé věci přehodnotit, neznamená to, že by dětmi přestaly být. Zrovna včera na nova cinema byl moc pěkně natočený film o nezletilé matce, která svou situaci vyřešila na svůj věk velmi hezky a nesobecky.

 
jeudi
Stálice 90 příspěvků 27.09.12 10:15

Souhlasim s timto denickem i kdyz ve 14ti je strasne brzo.tak fandim mladym maminkam, ty kolikrat dokazou sve dite vychovat lepe nez kdejake 30ti lete maminky, nezalezi na veku, ale na tom ze dokazeme dite milovat a postarat se o nej v jakemkoliv veku

 
campionka
Stálice 59 příspěvků 27.09.12 10:31

Tak já nechápu určité komentáře. Co je špatného na tom že se jde holka pobavit ve 14letech na diskotéku? A proč by měla být vinna rodičů, že holka začne brzy se sexem. Ježiš proberte se moralistky. Má sestřenka se vyspala prvně s klukem ve 13letech a je to nějakých patnáct let dozadu a její rodiče jsou normální a v pohodě. Prostě když chce někdo začít brzy udělá to. Zakázane ovoce přece chutná nejlíp.

 
campionka
Stálice 59 příspěvků 27.09.12 10:31

Tak já nechápu určité komentáře. Co je špatného na tom že se jde holka pobavit ve 14letech na diskotéku? A proč by měla být vinna rodičů, že holka začne brzy se sexem. Ježiš proberte se moralistky. Má sestřenka se vyspala prvně s klukem ve 13letech a je to nějakých patnáct let dozadu a její rodiče jsou normální a v pohodě. Prostě když chce někdo začít brzy udělá to. Zakázane ovoce přece chutná nejlíp.

 
paraple0508  27.09.12 10:33

Znám taky jednu takovou, která se narodilo dítě těsně po 15. narozeninách. Tak idylické to však není. Žádná svatá tedy nikdy nebyla a není ani teď, když má 20 let. Chodila s jedním klukem, vyspala se s ním, byla těhotná - nezjistila to však. Ještě v I. trimestru svého milého vyměnila za jiného milého a užívala si s ním v posteli. Nikdo nic nevěděl (tomu nevěřím, doma ji schovávali před okolím), pak přišla jednoho dne SMS, že se jí narodilo dítě - pro všechny okolo šok. Její rodiče nám tvrdili, že ji vezli do nemocnice se slepákem a až tam zjistili doktoři, že rodí 8o Blbost a lež, tutlali to před okolím. Matka rodičky šla také na mateřskou s tím, že dcera nastoupí na střední školu. Dceři se však nikam nechtělo, na žádnou školu nenastoupila a dodnes je jen se základním vzděláním. S náhradním tatínkem chodila a pak i chvilku žila skoro 3 roky. Pravého otce nikdy oficiálně neuvedla. Náhradní tatínek ji však jednoho dne opustil, našla si jiného milého, ten však odmítl ji živit a být tátou jejímu dítěti. Je pravda, že lenost je její kamarádka :evil: Tak pak si našla ženáče, ten s ní začal žít, o malou se staral, živil je. Jednoho dne s ním otěhotněla a šťastná rodinka se těšila na dalšího potomka. Ale tatínek najednou zmizel, jen občas se objevil - nechtěl sponzorovat i zbytek rodiny. Zpráva o narození potomka se nekonala a až později se nám novopečená maminka přiznala, že to dítě nikdy nechtěla a tak ho hned po narození dala k adopci. Dnes občas se ženáčem spí, nepracuje, o malou se celé roky hodně starají její prarodiče… zazvonil zvonec a zatím je tomuto příběhu konec. Člověk by řekl, že už nedokážou ničím překvapit, ale vždy ano - je tam toho u nich v rodině mnohem víc „zábavného“ :( :think: :zed: Její rodiče oba pracují, ale mají na krku strašné dluhy, které si nasekali svou rozežraností a neuváženými nákupy, tak mají své starosti navíc :nevim: atd.

 
paraple0508  27.09.12 10:36

To nebyla reakce na nikoho, nechápu, že to tam skočilo :nevim: :kytka:

 
novo123  27.09.12 10:56

Děníček zajímavej, ale přidám se k moralistkám a za nějakou super situaci to teda považuju. Na svoje sedmnácté narozeniny otěhotněla sestra švagrové, slibovala si od toho, že nebude muset chodit do školy, přítel je z bohaté rodiny a oni se postarají. Rodiče otce od toho dali ruce pryč a viděli malého párkrát (je mu teď dva a půl), matka dotyčné se slitovala a dva roky živila celou rodinu (matku dítěte, jejího přítele, který nepracuje a malého), letos jí došla trpělivost (brali jako samožřejmost, že je někdo živí a ještě si neustále stěžovali a jednu dobu to vypadalo, že tam probíhá i domácí násilí - jestli je to fakt nebo ne, to nevím), vyměnila zámky a nechala je na dlažbě. Slitovala se jiná příbuzná a vzala je k sobě. Rodina otce dítěte se naangažuje vůbec. :nevim: Jinak jsou normální a slušná rodina, švgrová je úplně v pohodě, takže kde se jim tam vzalo takový tele, to je mi záhadou :nevim: Kdykoli čtu podobné příběhy, říkám si, jak je super, že budu matka tří synů :dance: :dance: :dance:

 
MarDen
Ukecaná baba ;) 1653 příspěvků 27.09.12 10:57

Dívku neodsuzuju co se stalo stalo se nikdo už to vzít zpátky nemohl, hlavně že se stala jak píšeš, dobrou matkou :srdce: děti dokážou člověka změnit.. každopádně i já znám pár takových případů, u nás na škole (základce) otěhotněla taky jedna holčina-byla teprve v osmé třídě. na střední škole otěhotněla přímo má kamarádka v 17-ti letech. od těch šestnácti nevidim na tom nic špatnýho horší je když jsou to děti školou povinné.. 8o

 
lekno  27.09.12 10:57

@campionka Jak ve kterých rodinách…mě by třeba naši ve čtrnácti na diskotéku nepustili…
V naší rodině a to se dívám hoodně doširoka a dozadu, tohle prostě zvykem není.
Taky jsem byla morálně tak na výši, že bych něco takového nepřipustila…sex takhle brzy :roll: Natolik jsem byla soudná a doufám, že takto vychovám i své děti…

 
MarDen
Ukecaná baba ;) 1653 příspěvků 27.09.12 10:58

Dívku neodsuzuju co se stalo stalo se nikdo už to vzít zpátky nemohl, hlavně že se stala jak píšeš, dobrou matkou :srdce: děti dokážou člověka změnit.. každopádně i já znám pár takových případů, u nás na škole (základce) otěhotněla taky jedna holčina-byla teprve v osmé třídě. na střední škole otěhotněla přímo má kamarádka v 17-ti letech. od těch šestnácti nevidim na tom nic špatnýho horší je když jsou to děti školou povinné.. 8o

Příspěvek upraven 27.09.12 v 11:00

 
MarDen
Ukecaná baba ;) 1653 příspěvků 27.09.12 11:01

To nebyla reakce na nikoho

 
Grapefruitik
Kecalka 312 příspěvků 27.09.12 11:24

Dneska je to z extrému do extrému - na jednu stranu většina morálně vyspělých a kolikrát rádoby zodpovědných lidí tvrdí, že mít děti před 30tkou je hazard a pod 20 let vyložená sebevražda, že je třeba nejdřív vystudovat, najít si práci, zajistit živobytí, vybudovat kariéru, zajistit si veřejnou úctu a obdiv okolí, mít stálého prověřeného partnera, atd atd, a pak je teprve dobrý čas mít dítě (což v konečném důsledku kolikrát vytvoří problém s otěhotněním, leností partnera, který se prostě v pětatřiceti už není schopen dostatečně omezit, či například tím, že s člověkem, se kterým žena žije např. od dvaceti, již vztah působí přežitě, rozejdou se, a pak se na rychlo hledá jiný Pan Pravý, který bude chtít rodinu a umlčí ty biologické hodiny, které ženě vyzvání v hlavě metal), no a na druhou stranu jsou tu 13ti leté děti, které se cítí předčasně příliš vyspěle, díky době a mediální masáži považují sexuální život za tak lákavý, že ve 12ti bylo pozdě a panenství je prostě jen na obtíž…takže čím dřív budu moct před kamarádkam chodit a vykládat, že „já už to mám za sebou“, tím líp…a proti tomu prostě u holčiček, které mají vlastní hlavičky, jejich rodiče neudělají nic ani sáhodlouhými proslovy, ani zákazy…
Někoho kvůli tomu odsuzovat??…Ko­ho?…Posoudit situaci se dá až se ukáže, jak se k tomu konkrétnímu případu dotční postaví…a tady si myslím, že se postavili dobře.
Holt, až bude Terezce 14 let, bude mít 28letou maminku, a třeba si budou mnohem lépe rozumět a ona bude schopná jí mnohem líp vysvětlit rizika sexu, než když by jí bylo 50 let a holčička by její názor považovala za názor z minulé války… 8)

 
bjetuschka
Závislačka 4165 příspěvků 27.09.12 11:29

No na mě to působí jako smyšlený příběh, ale budiž…

Já jsem nikdy neměla potřebu odsuzovat mladé maminky, ale vždy šlo o maminky minimálně šestnáctileté. Ale teda 14 let je sakra málo, to je prostě pořád ještě dítě. Evidentně ta holka pocházela z nějaký rozvrácený rodiny nebo nějak hroznýho prostředí, kde se o ni moc nezajímali a je bohužel velká pravděpodobnost, že to s výchovou bude takhle pokračovat dál…

 
VeronikaNel
Kecalka 440 příspěvků 27.09.12 11:29

Také mám kamarádku, která porodila ve 14ti letech, také je výbornou matkou své 10leté dcerky :)
Také znám ale spoustu případů, kdy holčina odnosila, porodila a vychovávají rodiče, zatím co ona vysedává s partou venku a hulí trávu…A to rodila v 19ti…Každá je jiná, stejně jak ve třiceti může dát matka dítě do babyboxu :nevim: Jediné co je problém v tak nízkém věku je zajištění, finance, pak už záleží hodně na rodině dotyčné matky…

 
panenka87
Extra třída :D 13167 příspěvků 27.09.12 11:33

Ona aji zletilá a dospělá žena to bez podpory a pomoci těžko zvládá ;)

 
Eilaan  27.09.12 11:43

Zákon č. 40/2009 Sb. paragraf 187 Trestního zákoníku - v ČR je věková hranice pro legální pohlavní styk 15 let…

 
Dice
Extra třída :D 10048 příspěvků 27.09.12 11:49

Mě se deníček líbí…ale asi je to tím dobrým koncem ;)
K mladým maminkám se vyjadřovat nebudu, mrzí mě že je dneska doba kdy 19 holka působí jako vyvrhel tím že je těhotná nebo se vdává, to podle mě není uplně dobrý. Ještě generaci zpátky to bylo naopak a 30 letá neprovdaná byla exot…
Naštěstí mě přijde že se to pomalu zase vrací k normálu…
14 let na dítě je fakt šíleně málo, tam je extrémě třeba pomoc rodiny…ale nebrala bych to hned tak že je ta rodina kdovíjaká. Dneska když jde člověk po ulici tak nevíte jestli je holce 12 nebo 19…Mám dvě mladší sestřenky a vidím to na nich, jsou ze spořádané, dokonce věřící rodiny a obě dvě jsou hooodně napřed, začly hodně brzo, ale obě už mají přes dvacet, v hlavě srovnáno a ve stabilním vztahu…takže o zázemí to až tak nebude…

Omlouvám se za reakci :oops: nebyla úmyslně :kytka:

Příspěvek upraven 27.09.12 v 11:50

 
concetta  27.09.12 11:57

Článek je docela pěkný, ale na konci je podle mě dost velký logický zkrat. Jediný, kdo si zaslouží chválu, jsou rodiče té dívky, kteří se k tomu obdivuhodně postavili a obětovali se pro svou dceru i vnučku.
Já mám bohužel tuto zkušenost zprostředkovanou z dost blízké rodiny. I tam se velice benevolentní rodiče divili, když jim syn v 14 oznámil, že bude otcem spolu se svou vrstevnicí. Dítěti jsou teď 2 a půl roku, vychovává ho přes týden jedna babička a přes víken ho má ta druhá. Rodiče (kteří se mezi tím rozešli) chodí do školy, na sport… prostě dělají to, co jejich spolužáci. Nejsou rodičmi a ani jimi být nemůžou, jsou to ještě děti. Ale má příbuzná, přestože to všechno hrdinně nese, je už úplně zničená. Ke svým třem dětem (nejmladší chodí do 2. třídy) se přidalo ještě víkendové batole. Deptá jí to nejen fyzicky, ale i psychicky, protože vidí, že přes veškerou snahu svou a „spolutchýně“ tomu dítěti prostě nemohou dát to zázemí, které by mělo v normální rodině.
Samozřejmě, že rodič nemůže úplně zamezit tomu, aby se to stalo jeho dětem, ale musí se o to alespoň ze všech sil snažit. Říkat, že děti si stejně dělají, co chtějí, a čím víc budu vychovávat, tím víc mi budou dělat naschvály, je podle mě hloupost. A říkat, že se vlastně nic nestalo a i ve 14 může být dívka dobrá matka, je hloupost také.

 
ddinna
Neúnavná pisatelka 17124 příspěvků 27.09.12 12:01

@campionka JJ taky jsem chodila na diskotéky ve 14,stejně jako všechny moje kámošky a měla jsem jednu kamarádku, co od 13 let spala s klukem. A nikdo z nás neotěhotněl dřív než chtěl-po dvacítce a rozhodně nás rodiče vychovávali dobře. Tak chápu co tím myslíš :pankac: DĚTEM CHCE VŠE VYSVĚTLIT, VYCHOVÁVAT JE, ALE ZÁROVEN JIM DÁT DŮVĚRU, protože hlídat je celé dny nebo je držet zavřené doma, je blbost :nevim: A pokud nějaká náctiletá otěhotnní, je to průser a velký-ale to je průšvih v každém věku, pokud je to prostě neplánované :nevim: A u 14tky navíc je problém, že se o její dítě musí postarat z velké čísti její rodiče :nevim: :think: Ale také si nemyslím, že je vždy vina na rodičích, prostě se stane no :zed: A já doufám, že moje holky budou velmi, velmi opatrné :pankac: :jazyk: :roll:

 
Verunka54  27.09.12 12:04

A ty máš děti? Popř. byla jsi už někdy těhotná, že píšeš, že bys tuplem šla na potrat?

 
ddinna
Neúnavná pisatelka 17124 příspěvků 27.09.12 12:05

No každopádně je to prostě vždy zásluha rodičů, protože bez jejich pomoci, by se o to miminko nikdo nepostaral, když maminka chodí na základku a v noci spí. Tak hlavně v takovývh případech velké díky babičce a dědovi :palec: A o jejich vině či nevině, že dcera se spustila nemá pak už cenu debatit :nevim: :think:

Příspěvek upraven 27.09.12 v 12:08

 
AngelLilly
Echt Kelišová 8776 příspěvků 27.09.12 12:30

@Kalla1412 ne vždy je to vina rodičů, že se nestarali kde jejich dítě lítá… vím moc dobře o čem mluvím ;) ale taky jsem si vždy říkala, jak nezodpovědní rodiče jsou, když jim otěhotní tak mladá dcera. A věř, že bys pochopila až bys v té situaci byla, jako rodič.

 
TSMoruga
Závislačka 3164 příspěvků 27.09.12 12:33
Někdo má přizpůsobivé rodiče.

Přiznám se, že jsem své rodiče „nenáviděla“ za to, když všichni už v 13ti letech mohli chodit na diskotéky od 16-18h (dětské disko), v 15ti letech klidně už i mohli chodit na „dospělácké“ a já stále jen seděla na řiti doma. Rodiče mě pustili jednou za měsíc přespat ke kamarádce (samozřejmě nevěděli, že s tou hned odejdu na diskotéku :mrgreen: ). To bylo všechno. V 17ti letech jsem oficiálně mohla na diskotéky, ale pod podmínkou, že o půlnoci budu doma, s doprovodem, který mě přivede až „rodičům do ruky“, a hned mi tatínek dá dýchnout alkoholtestr. :mrgreen:
Jo jo… měla jsem to těžké. Pak jsem měla pětiletý vztah od 18ti let, kde jsem si už mohla dovolit na akce a právě proto se mi asi i časem zhroutil. Nebyla jsem „vyblbnutá“ a užívala si toho, že můžu přijít až na druhý den. Sice to pro mě nebyla až taková vzácnost, tak jsem to praktikovala 2× do měsíce, ale i tak… :nevim:
V mých 25ti letech už ale své rodiče chápu a já mít dceru, která vyrůstá na sídlišti, kde jsem vyrůstala já, tak má naprosto stejný režim. Mým rodičům děkuji, jelikož možná díky jejich přísné ruce jsem něco v životě dokázala a nezahodila jsem si jen tak život, studium apod… :dance:
Teď se nadále vzdělávám, za pár dní se mi a mému nejlepšímu muži pod sluncem, narodí prvorozený syn, máme krásný byt a jsme šťastní. Člověk tak občas uvažuje, že co by bylo, kdyby… jak bych na tom byla dnes, kdyby mě moji rodiče tehdy pouštěli už od nízkého věku všude, netlačili do školy a k zodpovědnosti :think:

 
Mia G  27.09.12 12:48

Zajímavý příběh - „Anetě i Terezce“ přeji hodně štěstí.

Na co ale musím reagovat - to jsou některé Vaše komentáře. Tento deníček je pouze o tom, aby lidé neodsuzovali. Nezlobte se, ale některé ženy nejsou připraveny na dítě ani ve 30. Nevycucala jsem si to z prstu ani pravé ani levé ruky. Setkávám se s tím osobně, neboť s dětmi pracuji.

Jsou děti, které mají všechno - rodiče je můžou zabezpečit, mají kde bydlet, mají spoustu hraček, mají se do čeho obléknout a jsou jako princové a princezny, rodiče je můžou do školy vozit autem apod. Ano, takové základní věci jako jsou peníze a kde bydlet a mít co jíst, ale všechny děti potřebují od rodičů lásku a spoustu lásky. Možná je lepší mít dítě ve 30, ale když mu nedáte dost lásky a nebudete si s ním povídat a hrát, taky bude zlobit, stejně jako té 15leté, taky bude dělat naschvály, bude se cítit odstrčené (protože třeba rodiče mají moc práce a nemají čas).

Nejde o to, jestli je žena připravena ve 30. Dřív byl standard kolem 20, teď ve 30, příště bude třeba ve 40. Každá žena sama ví, kdy je připravena stát se matkou a to je podstatné. Proto neodsuzujme.

Tento deníček není o financích ani o ničem jiném. Jen o lidech. Vzpomeňte si ve škole na Český jazyk a zkuste udělat ten správný výtah z článku. Třeba Vám to pomůže příběh lépe pochopit. A zkuste číst mezi řádky.

Myslím, že ten deníček nikdo nepsal proto, aby Vás naštval, nýbrž proto aby ty lidi, které soudíme ukázal trošku z jiné stránky.

Nezastávám se jich. Neříkám, že je nejlepší mít dítě v 15. Je to jen deníček o tom, že to někdy může vypadat i jinak.

Výchovou - ano může to být, ale někdy i nejlepší výchova nic nezmůže. A Vám nezbývá než svým dětem zkrátka věřit a spolehnout se na to, co jste do nich vložili. I když na to jistě každý může mít svůj názor.

Krásný den všem (nepíši to jako 15letá :D, ale jako 31letá maminka 4měsíční holčičky)

 
Gladys
Vesmírná mluvilka 31605 příspěvků 27.09.12 12:50

Zpráva o narození potomka se nekonala a až později se nám novopečená maminka přiznala, že to dítě nikdy nechtěla a tak ho hned po narození dala k adopci.
Ať už byla jakákoliv, tak otěhotněla a místo toho aby šla na potrat, jako většina „vyspělých“, tak dítě donosila a poskytla k adopci, protože věděla, že ho nechce. Respekt :!

 
lekno  27.09.12 12:58

@kcechovka Bobku :roll: Taky budu samozřejmě doufat, že si mé rady vezme k srdci…snad bude mít rozum :oops:

 
Kalla1412
Echt Kelišová 8537 příspěvků 27.09.12 13:15

@kcechovka Asi jsme to špartně napsala, ne VŽDY je to vina rodičů, ale často ano, tak to je…

 
AngelLilly
Echt Kelišová 8776 příspěvků 27.09.12 13:22

@Kalla1412 tak samozřejmě jsou i případy kdy rodiče kašlou na výchovu. Ale ne vždy to tak je. Jedna dcera naprosto v pohodě. Ani jedna z nich nechodí na diskotéky. Ani jedna se netahá každý týden s jiným chlapem. A přesto se té mladší zadařilo ve 14ti otěhotnět. A stačil k tomu jeden jedinej sex. Po škole chodila domů, občas s kamarádkama ven. A upřímně, i sebe lepší rodič nebude chodit s dcerou ve 14ti letech za ručičku nebo ji sledovat z povzdálí kde je. Je potřeba nějaká důvěra mezi dítětem a rodiči. Bohužel v tomto případě se nevyplatila, ale co jiného dělat?

 
Marina8
Závislačka 3164 příspěvků 27.09.12 13:23

Já se už nedivím ničemu. Od kamrádky dcera, která otěhotněla už ve 13! A to myslím zcela vážně, tak dnes jí je 19 a má už 2 děti. :zed: :zed: Ano v Rusku je vše možné :kytka:

Příspěvek upraven 27.09.12 v 13:26

 
annaei
Extra třída :D 12887 příspěvků 27.09.12 13:32

Pocházim ze slušné rodiny a moje sestra začla mít intimní život od nějakých 12 let s mnohem staršími kluky. Já slušná a hodná, studující dítě jsem nakonec i přesto, že jsem byla poprvé políbena až v 17 jsem v 17 otěhotněla. Na gymnázium do té doby než jsem tam chodila s břichem to bylo svkělé. Ted mě stejně nenechali ten ročník dkončit a řekli, že jim tam dělám ostudu a vyhodili mě. Když mam dítě nemam se hnát ještě za vzděláním.

 
meravigliosa
Závislačka 2739 příspěvků 27.09.12 13:41

Úplne Ti rozumiem…

Tiež sa mi syn narodil tri mesiace po 20-ich narodeninách, tiež som počúvala, hlavne od svojej mamy, ako som si nič neužila (čo ako som si mala užiť??) a podobne…
Pritom jazdíme každý rok k moru, niekedy aj dva krát, chodíme na výlety, chodíme sa von najesť, niekedy len tak ležíme a pozeráme rozprávky a světe div se, užívať sa dá aj s dvomi deťmi…

Takže si takéto reči vôbec nevšímaj a držím Ti palce ;) A predstav si, ja mám dnes 30 rokov a deti už samostatné, takže kým moje rovesníčky utierajú zadky a odsávajú soplíky, tak ja už sa môžem pomaly venovať tomu, čo ma baví… ;)

 
lekno  27.09.12 13:48

@annaei Tak to je drsné…na druhou stranu o těhotné učnici jsem už slyšela i znám osobně, o těhotné gymnazistce nikoli…¨
Selhala antikoncepce?

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama


Reklama