Menstruační kalendář

Měření bazální teploty je jedna z metod, kterou si žena může určit, zda již nastalo období plodnosti. Nejlépe je křivku bazální teploty zapisovat do menstruačního kalendáře

Měření bazální teploty je jedna z metod, kterou si žena může určit, zda již nastalo období plodnosti.
Bazální teplota je tělesná teplota naměřená ráno po probuzení (po dostatečně dlouhé době tělesného klidu) ještě na lůžku a to v pochvě, v konečníku nebo v ústech stále stejným teploměrem po dobu 5 minut. Aktuální hodnotu bazální teploty je nejlepší zapsat do menstruačního kalendáře ( je k dostání u každého gynekologa ). Snadněji se tak sleduje vývoj bazální teploty a navíc ze starých záznamů může gynekolog zjistit mnoho údajů, popřípadě poradit, kdy mělo ke styku dojít, tedy kdy došlo k ovulaci.
Křivka bazální teploty má určitý charakter - po ukončení menstruace kolísá bazální teplota něco málo nad 36,5°C, v období těsně před ovulací ( 1-2 dny ) dojde k poklesu, v době ovulace pak náhlý vzestup od 0,3°C do 0,6°C s kolísáním nad 37,0°C trvajícím do 26. dne cyklu, kdy opět klesne pod 37°C.
Vývoj bazální teploty se pochopitelně odvíjí i od zdravotního stavu ženy, teploty budou jiné v době, kdy je žena zcela zdráva a jiné v době, kdy má zvýšenou teplotu, tedy nejčastěji v době nemoci. Proto je dobré mimo záznamů o teplotách, síle krvácení při menstruaci, bolestech v podbříšku, výtoku a styku zaznamenat i případné období nemoci, popřípadě názvy léků, které žena v této době užívala.
Vzhledem k tomu, že menstruační kalendář je výborný pomocník, zejména u žen, které mají problémy s otěhotněním, je důležité provádět veškeré zápisy včas a přesně. Za dva měsíce si totiž nebodete pamatovat nic z toho, co může být pro lékaře důležité.
Menstruační kalendář je vlastně nachystaný a prázdný graf - vy do něj budete uvádět věškeré důležité informace - délku menstruace a sílu krvácení (počítá se podle spotřebovaných vložek), naměřenou bazální teplotu, dále pak označíte den, kdy došlo ke styku (S), kdy jste měla výtok (V), kdy jste cítila bolest v podbříšku (B).
Dobré je staré a popsané menstruční kalendáře nevyhazovat - délka, kdy se o páru říká, že má problémy s otěhotněním je jeden rok - teprve pak jsou většinou lékaři ochotni navrhnout vyšetření a léčbu páru. Je proto dobré mít záznamy z posledních 12 měsíců schované.

617×370 .(menstruační kalendář){hspace:0, border:0} *]

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek

Odesílám...