Rizikové těhotenství

Těhotenství
  • emimino
  • 17.08.01

co může uškodit plodu, kdy může být těhotenství rizikové, jak snížit riziko dalšího potratu

Mila Sarko,
muj dotaz se bude tykat rizikoveho tehotenstvi.
Moji pritelkyni je 24 let, v 16ti letech byla na interupci, o 3 roky pozdeji opet otehotnela, ale plod odumrel a musel byt proveden tzv. vyskrab, pred rokem mela samovolny potrat po cca 1-1,5 mesici.
Nyni opet ceka dite, dle vyjadreni gynekologa je v 6.tydnu, plod roste cca o 2-5mm za tyden, stezuje si na caste nevolnosti a vysokou podrazdenost, koureni omezila na cca 5-10 cigaret denne, pracuje ve firme rodicu, takze moc klidu nemuze mit a sama chce zatim pracovat.
Lekari ji rekli, ze bude mit rizikove tehotenstvi.
Vzhledem k tomu, ze trpi na caste nachlazeni a chripky, ma cystu a skoro cele mladi brala prasky, se chci zeptat, jaka je sance, ze se to dite narodi (bylo nam naznaceno, ze prilis optimismu neni zatim na miste).Co muze plodu ublizit?
Predem moc diky za odpoved.
 Pavel

*Ahoj Pavle,
nejsem odborník, ale myslím si, že na řadu Tvých otázek dokážu fundovaně odpovědět.

1. nevolnost a podrážděnost v těhotenství je zcela běžný jev - tělo ženy je totiž opravdu v „jiném“ stavu, dochází k řadě fyzických a hormonálních změn. Vše by se mělo časem samo upravit, pokud by však nevolnost přetrvávala déle, nebo by byla jinak nezvládnutelná, je lepší se obrátit na gynekologa, který může předepsat nějaké léky.

2. docela mě udivuje přístup Tvé partnerky - určitě ví o škodlivosti kouření na plod a také o zvýšeném riziku potratu nebo nízké porodní hmotnosti miminka a přesto kouří - vím, že zbavit se závislosti na nikotinu je těžké, ale těhotenství je velmi dobrý důvod to udělat.

3. pokud již Tvá patrnerka prodělala dva potraty, pak lékaři budou opravdu považovat těhotenství za rizikové a pravděpodobně ji navrhnou neschopenku. U žen, kde již došlo opakovaně k potratům se velmi často doporučuje klid na lůžku alespoň do ukončeného 14. týdne těhotenství (kdy je riziko potratu největší). Často se v tomto období přistupuje také k hospitalizaci - klid na lůžku totiž znamená opravdu ležet a vstávat jen na toaletu popřípadě k jídlu (tedy žádná práce ani v zaměstnání, ani doma, žádný stres).

4. pokud chce Tvoje partnerka pracovat, pak bych ji doporučovala přijmout neschopenku alespoň po dobu výše uvedených 14. týdnů a i pak pracovat s rozumem - žádné stesy, žádné dlouhé pobývání v zaměstnání, žádný pobyt v zakouřených místnostech. Vím, že práce v rodinné firmě je zavazující, ale rodina jistě pochopí absenci Tvé partnerky a určitě ji bude podporovat ve snaze mít miminko.

5. neznám zdravotní stav partnerky ani důvody proč došlo předešlých těhotenství k potratům, ale vždy existuje nějaká šance, že žena miminko donosí - jen musí být víc opatrná než jsou ostatní těhotné ženy.

Pavle, přeji Tobě i Tvé partnerce, aby se přání mít miminko konečně podařilo Šárka*

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek