Rumunský špitál

O životě

O tom, že rumunské zdravotnictví není žádná sláva, jsem věděla, ale v reálu to bylo horší, než jsem si představovala. Bude to dlouhé, ale kafíčko a zákusek ke čtení nedoporučuju.

Začalo to tím, že Alex začala v půl jedné v noci strašně zvracet. Myslela jsem, že to má z jídla, že jí prostě něco nesedlo. Bohužel se to opakovalo a ve 2 hodiny v noci už zvracela podeváté, ke všemu žlutou pěnu. Už dávno u nás byli tchán s tchyní a pomáhali mi poněkolikáté jak s dítětem, tak s úklidem.

Ve 2 hodiny jsem rozhodla, že musíme prostě do nemocnice. Tchán přivolal sanitku. Slíbili, že u nás budou do půl hodiny. V rychlosti jsem zabalila věci a čekala na tu sanitku. Abych to zkrátila - přijela ráno v půl 4, kdy už moje dítě, které v noci spalo pouhé 3 hodiny a zvracelo už 13 x, padalo vyčerpáním.

Jízda v sanitce byla neskutečná. Házelo to s námi na všechny strany, na železničním přejezdu to auto nadskočilo snad půl metru vysoko. Řidič jel fakt jak prase.

Po příjezdu do nemocnice nás sanitářka (mimochodem neteř mé tchyně) odvedla na pohotovost a odešla. Zůstaly jsme tam samy s mladým zdravotním bratrem. Alex po chvíli pozvracela zem. Zdravotník ji prohlédl, přišla doktorka, položila nám pár otázek, ještě Lex dovyšetřila a pak zavolala na nějakou zdravotní sestru. Až do této chvíle se mi zdálo všechno v pořádku. A tady prosím začíná hlavní část naší story.

Sestra nás odvedla kousek dál chodbou do nějaké místnosti. Bylo tam až na 2 pavouky na stropě celkem čisto, jedna postel, umyvadlo, WC, sprchový kout bez stěn či závěsu a invalidní vozík, ze kterého trčely třísky.

„Převlékněte se,“ nakázala mi sestra.
„Co? Proč? Do čeho se mám převléknout?“

Měla jsem s sebou jen noční košili a spodní prádlo. Musela jsem se tedy převléknout do té noční košile a oblečení a boty odevzdat sestře, která vše dala do plátěného pytle. Přinesla mi ještě o 2 čísla menší růžové pantofle a odešla.

V mozku se mi honily obrázky blech a štěnic, které nedočkavě v pytli čekají, až se budou moci zavrtat do mých svršků. Kdo ví, jaký člověk měl oblečení v tom sáčku přede mnou?

Ještě než odešla, jsem se sestry ptala, zda mohu dát Alexe napít trochu vody nebo ji trochu nakojit, protože naposledy pila cca půl hodiny před příjezdem sanitky. Bála jsem se dehydratace. Bohužel jsem dostala přísný zákaz. Alex samozřejmě nechtěla sedět na posteli a čekat, až přijde sestra, tak jsem ji dala na zem. Po chvíli si sedla a hrála si s botami. Když ji pak sestra viděla, dostala jsem strašně vynadáno, že nesmí sedět na zemi, jsou tam přece mikrobi! Nic jsem raději nekomentovala a šly jsme k výtahu.

Po příjezdu na oddělení mě předala dalším třem zdravotním sestrám. Byly zamračené, nevrlé - byl to pro mě celkem šok, protože celou dobu, co jsem v Rumunsku, jsem se napříč různými institucemi setkávala spíše s příjemným, laskavým chováním.

Sestry řekly, že Alexe vezmou krev, aby se mohla poslat na analýzu, a pak dostane kapačku. Souhlasila jsem - bylo zjevné, že je minimálně trochu dehydratovaná, a taky jsem se těšila, jak si vedle sebe lehneme a půjdeme se konečně trochu prospat.

Musela jsem ležící Alex držet za nohy, za ruce ji držela sestra a další jí brala krev. Alex samozřejmě brečela, bolelo ji to, já se nakláněla přes sestru, abych aspoň trochu viděla, co se děje, protože to trvalo strašně dlouho. Brali jí snad tisíc zkumavek a pak jí tu krev z ručičky násilím vymačkávali proti jehle. To už jsem brečela i já. Nevím, zda se to dělá normálně, ale mně to připadalo jako mučení.

Pak bylo konečně hotovo. Znovu jsem se ptala, zda smím malou trochu nakojit, aspoň na uspání (byla přetažená a pak jen tak neusne), ale dostala jsem přísný zákaz, že prý mléko je špatné.

Odvedli nás na pokoj. No, pokoj. Malinkatá místnost, ve které byla jedna velká postel, na které ležela maminka s dítětem, jedna klasicky velká postýlka, ve které byla vmáčknutá další maminka s dítětem, a dvě malinké postýlky. Do té postýlečky se Alex sotva vešla. Nebyla tam ani peřinka. Byla tam jedna malá skříňka, umyvadlo, koš.

Přikázali mi Alex strčit do postýlky, napíchli jí kapačku a já seděla vedle ní na židli. Pokoj měl všechny stěny prosklené, dveře musely být otevřené, žádné soukromí.

Alex samozřejmě nemohla usnout. Obvykle usíná tak, že ji nakojím, chvilku si pak vedle mě hraje, převaluje se a pak spokojeně usne, spíme spolu ve velké posteli. Teď ovšem nemohla ani mlíčko, ani si vedle mě lehnout. Vzala jsem ji do náruče, chudák plakala únavou, pořád se snažila vytáhnout tu kapačku. Dvě hodiny se snažila zabrat, dobývala se na prsa, plakala, snažila se slézt na zem. Vždycky, když už to vypadalo, že by mohla usnout, začalo plakat nějaké dítě a pro nás začal boj nanovo. Pak nějak usnula.

Byla jsem hotová, chtělo se mi strašně na záchod, spát, bolely mě ruce, ale zatím jsem si netroufala Alexu přesunout do postýlky, aby se náhodou nevzbudila. Stejně jsem od ní nemohla nikam odejít, protože bočnici postýlky měla Alexandra sotva do pasu, když stála. Potřebovala nutně spát, protože spala jen ty 3 hodiny a bylo kolem 7 ráno. Přišla nějaká sestřička a sáhla Alexe za krk. Alex se po 5 minutách spaní vzbudila. Podařilo se mi ji naštěstí za chvíli uspat znovu.

Kolem 8 dorazil tchán, malá se probudila, naštěstí s úsměvem, jak viděla dědečka. Předala jsem mu malou do náručí a letěla jsem na záchod. Byl jen jeden pro celé oddělení. Byl dohromady se sprchovým koutem stejného typu jako v převlékací místnosti, všude bylo mokro, záchod neměl prkénko, toaleťák neexistoval. Naštěstí jsem ho měla s sebou. Bohužel jsem s sebou neměla nočník, na oddělení ho neměli, takže moje dítě, které je odplenkované přes den necelý měsíc, muselo chudák opět používat pleny.

Přišly sestry a ptaly se, zda chci pro malou rýžový odvar. Chtěla jsem, nesměla jsem totiž stále kojit, Alex byla hladová, já vzteklá. Myslela jsem, že mi prsa explodují, nadávala jsem, že jsem sem nepřijela odstavit. Druhé mamince přinesly sestry pro dítě opečený, napůl spálený kousek chleba. Náš rýžový odvar nikde.

A pak mi konečně povolili kojení! Nedovedete si představit, jakou jsem měla radost. A nejen já. Alex doslova výskala radostí, když viděla prso. Tchán mi mezitím zašel pro kafe a koupil i nějaké suché preclíky, protože ty měla Lex povolené.

Já mezitím sondovala, co má kdo za problém, bála jsem se, aby se Alex nenakazila. Zjistila jsem, že se tu nehraje na infekční a neinfekční, všichni pěkně dohromady, nacpeme je, kam můžeme, musí se šetřit místem. Izolace žádná.

Pak se Alex pokakala, že to měla až na zádech. Držela jsem dítě v jedné ruce a druhou jsem v tašce lovila přebalovací podložku. Přebalila jsem Alex v té mini postýlce, protože jinde nebylo kde. Při přebalování si Alexandra vytrhla kapačku z ruky. Sestry vzaly vzorek stolice a ošetřily malé ruku, nechaly ji už bez kapačky.

Naštěstí. Po asi čtvrt hodině se to totiž opakovalo, bohužel v trochu větším měřítku, takže jsem s děckem špinavým až za krkem letěla dvacet metrů do koupelny. Naštěstí tam zrovna nikdo nebyl. Sprcha neměla hlavici, ale bylo to jedno, protože z ní voda stejně netekla. Tekla jen z kohoutku, takovým ubohým čůrkem, ale nějak se nám podařilo situaci zvládnout.

Pak jsem potřebovala odnést tu špinavou plenu (první odnesly sestry, tak jsem ani nevěděla kam). Zjistila jsem, že se musí vyjít ven z oddělení a zhruba 50 metrů na konci chodby se nacházel malý odpadkový koš. Dceru jsem samozřejmě všude vláčela s sebou, neboť v postýlce zůstat nemohla, aby nevypadla ven, a tchán musel být prozatím mimo oddělení, protože se čekalo na vizitu.

Opět zákaz kojení. To se mi vůbec nelíbilo. Na průjem dělá kojení dobře. Ale byla jsem ochotná počkat na výsledky analýzy a podle toho mléko dát nebo ne.

Přišla vizita. Doktorka Alexu prohlédla, řekla, že to s ní vypadá celkem dobře a že za chvilku budou ty výsledky. Tchán čekal celou dobu na chodbě.

Dala jsem Alex bačkůrky, vyndala jsem jí hračky a vypustila ji. Moje dítě si hraje všude, nedokáže sedět na jednom místě. Chodí, přenáší věci, chvilku posedí na zemi, přeleze dál. Znáte to. Když však sestra spatřila Alex sedící na zemi, opět se mi dostalo kázání ohledně mikrobů. Můj argument, že na takové klice od dveří, na kterou sahá spousta lidí včetně doktorky vyšetřující infekční děti, je mikrobů mnohonásobně víc, vůbec nebyl brán v potaz. Dítě musí být v postýlce, hračky v tašce, taška pod postelí, maminka na židli. Ale jak má člověk sakra udržet v postýlce divoké batole bez možnosti zabavení?

Tak jsem se jim na to vykašlala, Alex si vesele dál malovala na zemi (tu mimochodem vytírali). Slušně mě štvala přechytralá maminka, co mi neustále říkala: „Nenechávej ji sedět na zemi, nekoj ji, to pro ni není dobré, sundej jí ponožky, bude jí horko.“ Dala jsem jí najevo, že dělat budu, co uznám za vhodné a snažila jsem se ji ignorovat.

Alex byla unavená, hladová, já na tom byla stejně. Žádnou snídani nám nepřinesli a preclíky se člověk moc nezasytí. Hlavně Alex nesměla moc vody a já před ní nechtěla moc jíst ani pít, aby jí to nebylo líto.

Pak řekli, že nás přestěhují. V novém pokoji byl chlapeček s infekčním krvavým průjmem. Super. Alex dostala opět minipostýlku a já židli. Ptala jsem se, zda je možné si vzít nadstandard. Nic takového neměli. Ptala jsem se, zda v celém městě, které je velké zhruba jako Ostrava, je nějaká nemocnice nebo soukromá klinika, kde bych dostala postel a mohly jsme s Alex ležet spolu. Není.

Ptali jsme se společně s tchánem doktorky na výsledky. Prý za chvilku. Přišly sestry, že napíchnou Alexe infuzi (už jsem zase mohla kojit, dávat vodu i preclíky, nic jí nebylo). Chtěla jsem nejdřív výsledky. Doktorka prý odešla.

Byla jsem neskutečně naštvaná a vím, že jsem byla nepříjemná. Doktorka se měla vrátit až tak za 2 hodiny, přestože jsem se několikrát ptala na výsledky, nikdo mi je neřekl. Nikdo mi nebyl schopen sdělit, zda mému dítěti jen nesedlo jídlo, nebo je nemocné.

Odmítla jsem infuzi s tím, že nebudu malou zbytečně vystavovat dalšímu stresu a bolesti do té doby, než mi někdo konečně poví, co s ní je. Doslova jsem si vyhádala, aby ta doktorka přišla. A opravdu za chvilku dorazila. Ukázala mi výsledky a všechno pěkně vysvětlila (toho si cením). Alex byla dehydratovaná minimálně, ale ukázalo se, že má nějakou bakteriální infekci, kterou bude potřeba léčit injekčně antibiotiky. Ale protože bylo možné ty injekce píchat i doma, podepsala jsem revers.

Možná si teď některé z vás pomyslí, jak jsem nezodpovědná matka, ale věřte tomu, že jsem zhodnotila všechna pro a proti. Prostě pokud už byla Alex v pořádku - nezvracela, neprůjmovala a léčbu lze zajistit venku, nebyl důvod setrvávat ve společnosti nemocných dětí ani o minutu déle.

Alexandra dostala první injekci a pak jsem ji odevzdala na chodbu tchánovi a čekala jsem na propouštěcí papíry. Čekala jsem 5 hodin. Mezitím se mi povedlo malou uspat a zdřímla si ještě dvě hodiny, což bylo stejně málo. V pozdních odpoledních hodinách byly papíry konečně hotové, dostali jsme recept a šli jsme domů. Nejdřív jsem se ale musela zastavit pro své oblečení. Zažila jsem horkou chvilku, když sestra mezi stovkou plátěných pytlů nemohla najít ten můj, ale naštěstí se objevil.

Za celou nemocnici jsme neplatili nic. Za léky (injekce, smectu a probiotika) jsme zaplatili v přepočtu cca 50 Kč. Dostali jsme ale v nemocnici vyúčtování, kolik co stálo, celkem mě zarazila položka jídlo - asi 40 Kč, protože ani jedna z nás nic nedostala.

Alexandra usnula v autě a spala pak ještě asi 3 hodiny, my zajeli na naše místní vesnické zdravotní středisko a s milou sestřičkou se domluvili, že k ní budeme ráno a večer vozit Alex na injekce. Malá sice večer usnula, ale měla tak rozhozené spaní, že vstávala snad každou půlhodinu s pláčem. Já nespala minulou noc vůbec, tak si umíte asi představit, jak jsem se cítila. Mimochodem - dnes je to týden, co jsme doma, a spaní se pořád neupravilo.

Druhý den ráno mě přepadl šílený průjem. Zanedlouho se přidalo zvracení a horečka. Můžu vám říct, že mi bylo strašně. Do toho jsem kojila, protože jsem se bála, aby Alex nebyla dehydratovaná. Bylo mi tak zle, že jsem nebyla schopná se o malou postarat, takže byla celý den na druhé straně baráku u tchyně. Kdybych ji neměla, nevím, co bych dělala. Navečer už jsem nebyla schopná ani kojit. Byla jsem totálně vyčerpaná, neudržela jsem v sobě ani kapku vody, tak jsem souhlasila s tím, že mě švagr odveze na pohotovost.

Moc se mi tam po zkušenosti s nemocnicí nechtělo. Před odjezdem jsem vypila dva doušky vlažného čaje z třezalky a máty, co mi uvařila tchyně. Vřele doporučuji, úžasně mi uklidnil žaludek a přestala jsem zvracet.

Ve městě v nemocnici, když viděli, jak vypadám, tak mě vzali přednostně. Když zjistili, že má dcera minulou noc měla něco podobného, ihned mi dali papíry s tím, že mám jet do „Nemocnice infekčních nemocí“.

Nemocnici si představuji jako místo, kde jsou doktoři, sestřičky, pacienti, nějaká recepce a podobně. Tady byla uklízečka. Po schodech jsme se dostali do malé čekárny, která připomínala spíš bazén. Uklízečka se činila v duchu „kde je mokro, tam je čisto“.

Čekali jsme a čekali, uvnitř měli pacienta. Mně se začalo chtít na záchod. Zeptala jsem se tedy té uklízečky, kde se nachází toalety - ta zaklepala na dveře ordinace. Vykoukla nasupená sestra a milostivě mě přes ordinaci dovedla na záchod. Podala mi modrý nočník, že mám prý potřebu vykonat do něj, kvůli vzorkům. A odešla.

Zjistila jsem, že na WC není papír (jak nečekané). Dovolila jsem si tedy ještě jednou vyrušit a požádala jsem o něj. Sestra s výrazem masového vraha mi do ruky vrazila dva ubrousky na utírání rukou. Já se zmohla jen na nevěřícný výraz. Proboha, vždyť mám průjem!

Šla jsem tedy do čekárny, abych švagra poprosila, zda mi může z auta donést toaleťák a ta sestra za mnou zabouchla dveře, že prý už na záchod nemůžu, neboť mě za chvíli bude doktorka vyšetřovat.

Nadávala jsem, co mám jako dělat, jak mi vůbec někdo může zakázat jít na záchod,. Jak je možné, že nemocnice nemá normálně přístupné toalety? „To se mám jako pos..t?“, ucedila jsem vztekle. Uklízečka mě zaslechla: „No tak se převléknete,“ pokrčila rameny, jako by to bylo něco běžného.

Pak jsem se dostala do ordinace. Dostala jsem na výběr: infuzi, nebo jít domů s léky a vrátit se pouze v případě, že se do rána můj stav nezlepší. Vzhledem k tomu, že už mi bylo mnohem lépe (díky tomu zázračnému bylinkovému čaji), zvolila jsem druhou možnost. Dostala jsem antibiotika na 10 dní a ještě další 4 léky. Přestože jsem cizinka, neplatila jsem u doktora ani korunu.

Už nikdy, nikdy, nikdy nechci být ve zdejší nemocnici. Systém tu je zastaralý, základní věci chybí, hygiena mnohdy pokulhává. A přestože ještě ani nejsem těhotná, už teď hledám místo, kde budu moci porodit své dítě za podmínek, které jsou v ČR běžné, kde se se mnou bude jednat s úctou a s respektem k mým rozhodnutím. Kde budu moci mít své dítě u sebe a partnera u porodu. Kde se nebudu muset bát, že novorozenci při porodu zlámou končetiny a mě nechají vykrvácet, případně zemřít na infekci. Kde v případě akutního císařského řezu bude vše při ruce a nebude pro to muset sestřička letět do lékárny.

Ano, takhle to tu opravdu chodí. My se naštěstí nedostaly s malou do žádné vážné situace, ale stejně to pro mě byl šok. To, co je v českých nemocnicích normální, tady asi ještě dlouho zůstane hudbou budoucnosti.

Hodnotilo 21 lidí. Score 3.8.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek
 
nickko
Kecalka 129 příspěvků 16.07.14 03:09

Jediný co můžu na tuhle nemocnici a personál říct je hrůza. A to je ještě slabé slovo.

 
kalafunka1
Stálice 76 příspěvků 16.07.14 05:42

Ty vole 8o

 
Krkael
Generální žvanilka 21860 příspěvků 16.07.14 06:52

Po precteni denicku me napada jedina otazka. Proc tam zijete? Jako predstava, ze se mi neco vaznyho stane a oni me tam nechaj chcipnout nekde na chodbe… kdyz to teda prezenu.. no nebyla bych tam ani omylem, natoz s deckem :oops:

 
lenna1810
Závislačka 3270 příspěvků 16.07.14 07:04

@Krkael Až na to zdravotnictví jsem tu strašně spokojená. Pokud se dá dostatečně velký úplatek, tak nikoho umřít nenechají. Bohužel já uplácet neumím, nevím jak, komu, kolik, kdybych věděla, jak na to, tak to možná bylo jinak ;)

 
Vermion
Závislačka 3735 příspěvků 16.07.14 07:07

Jak jste se tam dostaly? To tam žijete dlouhodobě?
No kdo chce kam…asi jste si to vybraly dobrovolně a tedy fakt nechápu proč… :nevim: proč jste šly někam, kde je to horší než v ČR???

 
mejdylko
Extra třída :D 11304 příspěvků 16.07.14 07:18

Ja se ti furt divim, ze tam zijes. Ja tam nechci ani na navstevu. Kdyz vidim jak to jejich zdravotnictvi Andrejovi zlikvidovalo zuby (nemas prachy nebude se lecit) tak proste nikdy. Ted mu davame pusu za 12 tisic do kupy a je to des. A heho kamaradka ted rady taky lita po zubarich protoze tady aspon neco hradi pojistovna. Je to fakt hruza a jestli nekdy tam pojedu na navstevu, tak jen ciste kvuli synovi aby vedel kde ma koreny…

 
lenna1810
Závislačka 3270 příspěvků 16.07.14 07:18

@Vermion Manžel je Rumun. Jak už jsem psala, až na to zdravotnictví se mi tu moc líbí.

 
madeto
Závislačka 2530 příspěvků 16.07.14 07:28

Po přečtení deníčku si zase budu nějakou dobu vážit našeho zdravotnictví DÍÍÍK :kytka: :hug:

 
Vermion
Závislačka 3735 příspěvků 16.07.14 07:29

@lenna1810 v tom případě, pro Tebe asi není to zdravotnictví a zdraví to nejdůležitější :think: v tom případě přeji, ať se Vám zdravotní problémy vyhnou obloukem, jinak se asi nebudete stačit divit…

Já bych tohle pro své děti, rodinu a sebe neriskovala, ale každý jsme jiný…

 
lenna1810
Závislačka 3270 příspěvků 16.07.14 07:47

@mejdylko @Vermion Manžel tu několik let stavěl barák, tak bylo jasné, že jednoho dne prostě půjdeme sem. V ČR už bychom si další dům dovolit nemohli. Je tu klid, příjemní lidé ( až na ty nemocnicích), máme skoro všechny potraviny domácí, vodu taky. To bych v ČR neměla. V Čechách se musí oběhávat úřady kvůli každé blbině, tady mě nikdo neotravuje. Všechno má své plusy a mínusy. Budu se muset prostě jen vyrovnat s tím, že to zdravotnictví je tu prostě pod úrovní, na kterou jsem zvyklá. Je to jen zvyk, Rumunům to tak hrozné nepřipadá, je to pro ně běžné a taky žijou ;) Pokud bude někdy v budoucnu nutná dlouhodobá hospitalizace, nechám se převézt do Bukurešti, kde jsou nemocnice jako v ČR, rodit budu na soukromé klinice. Stejně ale doufám, že se nemocnicím už nadobro vyhneme.

 
Alichi
Kelišová 5611 příspěvků 16.07.14 07:49

Ty brďo. 8o Ne nadarmo nám ve škole říkali, že ještě nedávno byl „někdo“ ve zdravotnictví v Rumunsku ten, kdo měl alespoň fonendoskop…
Rumunsko je nádherná země, znám ji jen málo, civilizaci ještě míň (o to větší šok bylo zjištění, že hledáme už v „civilizaci“ jsme…), nemocnici/ošetření jsme naštěstí nepotřebovali (i tak jsem vezla např. vlastní jehly, kdyby bylo potřeba, normálně bych jim řekla, ať je použijí). Žít tam a využívat těchto „služeb“, když vím, že to jde i jinak, bych nezvládla.

 
eviku-miluna
Kelišová 5311 příspěvků 16.07.14 07:53

Hrůza, to zdravotnictví :poblion:

 
martulkasloník
Extra třída :D 12266 příspěvků 16.07.14 08:07

@lenna1810 no upřímně by tam chlap mohl mít palác a nežila bych tam. člověk totiž řeší v životě doktory a špitály víckrát než jen při porodu, já sama jsem skončila na pohotovosti v poslední době dvakrát, jednou kvůli píchnutí vosou a podruhé se mi sekly záda a musela jsem jít na injekci. s děckama se tam člověk může dostat každou chvíli, vč. toho že bych měla pocit že nemají moje děti základní péči ani při běžné prevent. prohlídce. ale to si musíš ty zvolit co je pro tebe prim, nějaký barák a vlastní brambory nebo vědomí že když se něco stane tak člověk přežije a nepoštípají ho štěnice

 
madeto
Závislačka 2530 příspěvků 16.07.14 08:24

@lenna1810 chápu,že nechceš jít jinam, evidentně tam má tvůj manžel zázemí a nechce opustit rodinu. Budu vám držet palce, at jejich zdravotnictví využíváte co nejméně :pankac: :kytka:

 
vantili
Kecalka 228 příspěvků 16.07.14 08:30

Tak tohle je nefalšovaná moční můra… 8o

 
BABIES
Ukecaná baba ;) 2236 příspěvků 16.07.14 08:32

A ja si myslela, ze zdravotnictvi v UK stoji za prd :O Hruza 8o

 
cher  16.07.14 08:40

V Rumunsku bych nežila, loni jsem se nachomýtla v Praze k podepisování petice, kde nám pěkně barvitě vylíčili, jak se v Rumunsku zachází se psy, dodali i fotky, několik měsíců jsem to vyháněla z hlavy.

 
andysssek
Kecalka 264 příspěvků 16.07.14 08:41

@martulkasloník když tam má manžela tak do má dělat? :roll: psala, že sw jí tam až na nemocnice líbí a při delší hospitalizaci to vyřeší jinak… tak o co go? :roll: :D

 
cher  16.07.14 08:42

@lenna1810 bláhová představa, že nemocnice k životu nejsou potřeba, i naražený prst by měl být ošetřen

 
lenna1810
Závislačka 3270 příspěvků 16.07.14 08:55

Holky, já jsem to nepsala, abych musela obhajovat, proč žiju v Rumunsku, ale pro představu, jak to třeba chodí jinde. Spousta lidí si tuhle zemi představuje jako divoký západ, ale tak to není. Je pravda, že země nemá peníze, podle toho taky vypadá to zdravotnictví. Jsou tu soukromé kliniky, kde je to na úrovni, jen tady u nás prostě není žádná, která se specializuje na děti :nevim: Žiju tu dobrovolně a je mi jasné, že musím nést důsledky svého rozhodnutí. Když si zlomím ruku, normálně dostanu sádru, na preventivky a očkování u dětí se přísně dbá, pokud si pořádně zaplatím, udělají mi i ty zuby kvalitně. Pokud se dostanu do nemocnice, tak se prostě musím spokojit s tím, jak to je a nebo utéct.
@cher S těmi psy…tady jsou velkým problémem toulaví psi, jsou ve smečkách doslova všude. Taky tu sice fungují útulky, ale jsou přeplněné, některé dokonce prodávají psy do zahraničí na pokusy :( Je to smutné, bohužel je to realita, tady zvířata nemají moc cenu.

 
martulkasloník
Extra třída :D 12266 příspěvků 16.07.14 08:55

@andysssek tak ona šla za manželem, může manžel jít za ní do čech. v tom problém nevidím. já bych tam nežila, pokud bych někde žila tak bych se smířila s tím že tam to takhle funguje, je asi zbytečné psát jak šílené jsou tam nemocnice když tam chce žít dál. pokud je ale možnost že v hlavním městě je adekvátní lékářská pomoc tak potom okej, ale zase záleží jak daleko to tam mají.

 
martulkasloník
Extra třída :D 12266 příspěvků 16.07.14 08:57

@lenna1810 tak pokud jsi se vším smířená, bereš to jako své rozhodnutí a je tam možnost jít i jinam za lékařskou péči tak pak není co řešit. ale těmi čoklíky je to hrůza, i když asi toto by zrovna nebyl důvod proč bych z dané země odešla

 
Anushka
Zasloužilá kecalka 995 příspěvků 16.07.14 09:01

Uf… stejně jako většina mi vyvstala otázka, proč tam žijete. V Rumunsku jsem byla několikrát a ještě teď mi z toho vstávají vlasy hrůzou na hlavě :mrgreen:

 
aspagi
Kelišová 5836 příspěvků 16.07.14 09:08

@martulkasloník presne tak souhladim s tebou ze i kdyby tam postavil palac ja bych tam zit prave kvuli takhlehroznymu zdravotnictvi nemohla

 
lenna1810
Závislačka 3270 příspěvků 16.07.14 09:12

@Anushka Já to nějak nejsem schopná vysvětlit :nevim: Mně se tu prostě strašně líbí a jsem tu šťastná. Umím si tu představit celý život. Ono asi je jiné jet na poznávací zájezd a opravdu tu žít. Spousta věcí je tu ( žiju na venkově) jako kdybych se vrátila o desítky let zpátky. Má to svoje kouzlo. Vím, že to většina lidí není schopna pochopit. I já jsem někdy naštvaná nebo rozčarovaná ( viz deníček).

 
svycarka
Kelišová 6837 příspěvků 16.07.14 09:14

Hruza, uprimne bych nemohla zit v zemi, kde je male dite a zdravotnictvi totalne na nule. Ikdyz chapu duvody..manzel atd. Hlaveze jste zase v poradku :kytka:

 
neddo
Závislačka 3398 příspěvků 16.07.14 09:24

Tohle je noční mura.. To, ze jsou tam mili na úřadech, v obchodech atd., je pekne, ale radši bych protivnou úředníci, než doktora, ktery přijede sanitkou az za hodinu pote, co ji volám kvůli svému dítěti.. Uf.. Manžela miluju, kdybychom se museli někam odstěhovat kvůli jeho praci, půjdeme samozřejmě s nim, ale ani on by nechtěl bydlet v zemi, kde to takhle funguje. Ale nesoudím, píšeš, ze jsi tam šťastná, tak asi ano. Preju vám, at jste hlavne všichni zdraví a tohle už nemusíte nikdy absolvovat.

 
martulkasloník
Extra třída :D 12266 příspěvků 16.07.14 09:24

@lenna1810 Rumunsko osobně neznám, jen tak co se objeví v televizi, že se ti líbí že se tam žije v poklidu bez známek dnešní moderní doby je fajn, já taková nejsem ani náhodou ale okej beru že někdo na to je. beru že tě baví baráček, vlastní zelenina a že jsi ochotná ustoupit z nároků na zdrav. péči, já bych to neudělala ale okej beru. ale chci se zeptat, jaká je tam úroveň vzdělání a vůbec co svým dětem dá život v Rumunsku? to že se tam líbí tobě je jedna věc, to co jim dá život tam jim to je věc druhá. nerýpu jen se ptám, jak tam funguje školství, vysoké školy atd. je zřejmé že tvé děti nebudou blažené z toho že žijí v zemi kde se čas zastavil

 
mamartina
Echt Kelišová 7738 příspěvků 16.07.14 09:26

Jsem ráda že žiju v ČR a toto nemusíme řešit, je to fakt hrůza :zed: Také nechápu jak tam můžete žít, já bych i kdyby tam bylo sebevíc překrásně zdrhala. Až si zas bude někdo stěžovat na české zdravotnictví pošlu mu tento deníček k přečtení. Ještě jsem kdysi četla docela hustý článek z Vietnamské porodnice, to byl taky masakr.

 
ospalámyš
Závislačka 3717 příspěvků 16.07.14 09:35

Dobrý zážitky. Koukám, že nepříjemní zdravotníci jsou problém všech postkomunistických zemí včetně čech, čím to asi je 8) Ale české zdravotnictví je proti tomu rumunskému asi skoro dokonalé :)

Neobhajuj se, proč žiješ v Rumunsku, to spousta lidí nepochopí, někdo zas nechápe, jak můžeme žít v tom českém bordelistánu a proč se nepřestěhujeme někam jinam, kde je líp, lidi příjemnější a ohleduplnější, životní úroveň vyšší, výplaty nejsou almužny ;)

Rumunsko je náhodou fajn země, i když chudší a má dost svých problémů, ale zas to není saharská Afrika a divoký východ, jak si někteří lidi představujou. Lidi jsou tam fajn, aspoň tak mi to přišlo, ale to zdravotnictví je koukám docela průser. Našla bych si možnosti soukromých zařízení okolo atd, aby jste pro příště třeba jeli jinam, pokud by bylo něco vážnějšího…

 
madeto
Závislačka 2530 příspěvků 16.07.14 09:48

@ospalámyš souhlasím s tebou, lidi mají spoustu předsudků a když se řekne Rumunsko většině lidí se vybaví žena s tmavší pletí s šátkem na hlavě a dlouhou ušpiněnou sukní s hromadou zamazaných dětí okolo, žebrajicí někde poblíž více frekventovaného místa :nevim:

 
lenna1810
Závislačka 3270 příspěvků 16.07.14 09:50

@martulkasloník Školství je na tom překvapivě dobře, nejspíš díky tomu, že neexistuje, aby někdo spal na lavici, chodil za školu, nedával pozor při hodině. Je tu hodně přísný systém a děti toho vědí hodně. Co se týče školy, budu radši, když ji dcera bude navštěvovat tady, než v ČR.
A co dá mým dětem život v Rumunsku? Vím, co jí, nemusí trávit dětství mezi čtyřmi stěnami v paneláku nebo na trávníčku na zahradě, ale má kolem sebe spoustu zvířat, se kterými si může hrát ( a které dítě nemá rádo zvířata ;) ), můžu ji pustit ven před bránu a vím, že ji nic nezajede, nikdo ji neunese, dýchá vzduch, ve kterém se nevznáší kupa prachu, naučí se automaticky slušnosti ( VŠECHNY děti tu zdraví, i když někoho třeba neznají). Věřím tomu, že mé děti budou mít šťastné dětství, na které budou v budoucnosti rády vzpomínat.
@ospalámyš Díky za názor, jsem ráda, že se našel někdo, kdo mě úplně neodsuzuje :kytka:

 
lenna1810
Závislačka 3270 příspěvků 16.07.14 09:53

@madeto Cikáni a Rumuni jsou něco úplně jiného. Cikáni tu mají svá společenství, svého krále, své zákony, s obyčejnými Rumuny toho nemají moc společného ;) Typické Rumunky jsou strašně krásné, ale stejně jako v Čechách se tu najdou jak tmavovlásky, tak blondýnky.

 
Emmicka2012
Kecalka 369 příspěvků 16.07.14 09:54

@BABIES presne to jsem chtela napsat 8o

 
lajovka
Ukecaná baba ;) 1084 příspěvků 16.07.14 09:55

@lenna1810 uz Jim tady nic neosvetluj, ztrata energie…naprosto rozumim tomu co pises…bracha byl loni mesic na kolech v rumunsku, nad fotkama se mi kolikrat tajil dech-nadherna priroda…spousty lidi ziji treba na sumave nebo jinde v cr tzv. alternativne na baracich kolikrat i bez elektriky, voda ze studne, pestuji si zeleninu, chovaj dobytek a naplnuje je to…kazdy sveho stesti strujcem, ty sis to vybrala takhle, zijes stastne, obklpoena zrejme pohodovou rumunskou rodinou tak kurna o co go 8o…at se dari :mavam:

 
madeto
Závislačka 2530 příspěvků 16.07.14 10:04

@lenna1810 já to vím, byla jsem tam a mám Rumunsko docela procestované, ale spousta lidí tu zemi takhle jak jsem v předešlém příspěvku psala bohužel vidí a když jsem, tehdy někomu řekla, že jedu na poznávací dovolenou do Rumunska, tak si klepali na čelo

 
martulkasloník
Extra třída :D 12266 příspěvků 16.07.14 10:05

@lenna1810 tak to je fajn že aspoň školství funguje. ale jinak moc nesouhlasím, myslíš že v česku žijí všichni v paneláku? blbost, i tu jsou vesnice pěkné, kde lidi se zdraví, a výchova děcek je věcí rodičů ne země kde se žije. myslím že i české děcka umí být vychované a vzdělané, to jen rodiče dávají mnohým špatné základy. Pokud si vše kolem sebe uvědomuješ a bereš to tak jak je tak pak není problém, ať se ti v Rumunsku daří ;)

 
-Evka-
Závislačka 3122 příspěvků 16.07.14 10:37

Četla jsem asi polovinu komentářů.
Chápu autorku, že se jí Rumunsko líbí. Kdo tam nebyl, neví.
S těmi nemocnicemi je to tak, že nejsou peníze. I personál a možnosti by byly lepší. Před pár lety jsem četla článek o hospitalizaci holčičky v jiné oblasti a bylo to o něčem jiném (ne o vybavení nemocnice, ale o jednání). Lékaři jsou na dobré úrovni, ale nemají prostředky. A u nás to je podobné. Je rozdíl mezi malou okresní nemocni a krajskou.
On je také rozdíl Bukurešt a ostatní Rumunsko.

 
cheekymonkey
Extra třída :D 10805 příspěvků 16.07.14 11:09

Jejda, nechte zakladatelku byt. To, ze zije v Rumunsku je jeji volba a zjevne je tam stastna. Pro nas je Rumunsko temer ekvivalent tretiho sveta, ale to jsme my taky pro zapadni zeme. Porad jsme pro vetsinu lidi byvala zeme vychodniho bloku a predstavy o zivote tady mivaji casto zkreslene. Ja jeji duvody chapu.

 
sao
Ukecaná baba ;) 1589 příspěvků 16.07.14 11:15

@lenna1810 Ahoj, to zdravotnictví je síla, v první okamžik jsem si taky říkala proč tam vlastně žiješ, ale když tě čtu dál, tak tě chápu a nedovolila bych si tě odsuzovat nebo tě odrazovat. Je z tebe cítit, že víš co chceš :kytka: Jenom tedy musím nesouhlasit s tím, že život v ČR rovná se děcka mezi čtyřma stěnama v paneláku nebo na trávníčku na zahradě. My žijeme v ČR, a žijeme stejně jako vy: statek, zvířata, příroda, všechno od zeleniny a ovoce, po maso, vejce, i mléko domácí. Děcka od rána do večera venku, je sice fakt že o to, jestli je něco nezajede, strach mít musím, ale máme oplocený pozemek, uzavřený dvůr, takže když jsou tady, nic jim nehrozí. A prostoru na hraní tady mají až až a když k nám někdo přijede, směje se nám že vypadáme jak nějací domorodci, a když my vyrazíme do města, připadám si jak v jiném světě. A taky mě mnozí nechápou, jak takhle můžu žít a představují si můj život jako nikdy nekončící práci, chudáci děcka atp. :D Takže speciálně kvůli tady tomuto bych do Rumunska asi nešla, když to jde i tady, ale jinak tě fakt chápu a rozumím ti, věřím že až na to zdravotnictví tam musí být život hezkej a na rozdíl od mnohých mého manžela tohle docela láká, občas o tom básní že by se do nějaké takové „zaostalejší“ země rád podíval, prostě proč ne? :) Přeji mnoho spokojených let a ať jsi i nadále šťastná :)

 
Lynette
Echt Kelišová 7667 příspěvků 16.07.14 11:22

Já byla v Motole na neurochirurgii - umyly jedním hadrem celé patro, návleky tam byly ale někdo si je vzal a někdo ne - nikdo to neřešil. O toaletní papír jsem si tam musela říct třikrát než mi ho dali, malému za celou dobu pobytu nedali k jídlu taky nic, spát jsem s ním mohla jen na rozkládacím křesle, které se ale pod hlavou v noci propadlo, malý mi spadnul do té díry vzhůru nohama a pak zvracel. Tu noc poblil všechno a když jsem ráno uklízečce řekla že jeho peřinka je problinkaná a jetřeba ji vyprat, tak jen pokývala hlavou, převlékla ji, dvakrát s ní klepla a řekla: 'A je připravena pro dalšího pacienta." Já si z té nemocnice přinesla domů rotavirovou infekci - průjmy, zvracení, byla jsem slabá jak moucha a taky se nemohla o malého postarat. Ten to měl taky.

Příspěvek upraven 16.07.14 v 12:55

 
lenna1810
Závislačka 3270 příspěvků 16.07.14 11:33

@-Evka- Přesně :kytka:
@sao S tím panelákem a trávníčkem jsem to spíš zobecnila, protože přece jen tak žije v ČR většina lidí. A mně se líbí tenhle styl života, kterým žiju, takže když vše bylo v Rumunsku, byla jasná volba jít sem. Nač stavět další dům a kupovat pozemky v Čechách, když je to tady ;)
@Lynette Neee 8o Tak to jsem netušila, že i v Čechách je možné něco takového 8o Člověk by očekával přiměřenou péči, zvlášť když se jedná o takovou velkou nemocnici.

 
Nanuka
Kelišová 6096 příspěvků 6 inzerátů 16.07.14 11:35

Šokující…každý někde žije, každá země má svoje :hug:

 
lajovka
Ukecaná baba ;) 1084 příspěvků 16.07.14 12:08

@Nanuka …sokujici je to, co zazila lynette v prazske nemocnici…od rumunskych nemocnic se to v podstate ocekava…ja jsem na vinohradech na rehabilitaci zazila podobnou uklizeci akci kdy jednim hadrem v cerny vode splachla podlahu, povrchy a pomalu i sklenicky :x

 
dendule4
Závislačka 4654 příspěvků 16.07.14 12:31

Hrůůůza, tak nezbývá než se modlit, že nebudeš nemocnici potřebovat moc často :mrgreen: Jinak jako víš co? Všude je něco! Takže já bych se tu být Tebou vůbec neobhajovala ;)

 
fenny
Závislačka 4915 příspěvků 16.07.14 13:12

Pro někoho je nepochopitelné, že autorka deníčku vystavuje děti takovému riziku a jí zase třeba nejde do hlavy, proč někdo dobrovolně žije s dětma dejme tomu v Praze a krmí je jedama ze supermarketu :jazyk:

 
katy17
Zasloužilá kecalka 911 příspěvků 1 inzerát 16.07.14 13:20

@lenna1810 obdivuji Vás takový hororový zážitek..přečetla jsem jedním dechem a je to fakt síla.
A ke komentářům od druhých jen tolik… někdo není schopný vystrčit ani nos z ČR nebo se nedej bože vyspat ve stanu. Hold každý je jiný a každý má své priority jak v životním stylu tak ke výchově atd. žila jsem v zahraničí prošla si kde čím /taky pohotovost ale jen se sebou/ díky bohu že jsem byla v „civilizované zemi“ ale to pro každého je ta civilizace hold něco jiného.
Tak držím pěsti ať těchto hororových zážitků je jen pomálu. :mavam:

 
hanka 2
Ukecaná baba ;) 1539 příspěvků 16.07.14 13:26

Teda holka klobouk dolu pred tebou. verim ze jinak je tam krasne.ale od ted si take vazim naseho zdravotnictvi. :think: hlavne kdyby vam zas neco bylo hlavne malej tak at vam nic nezanebaj.to by me znervoznovalo kdyby neco me maly bylo a ja vedela ze doktorum nemuzu verit :( clovek je klidnejsi kdyz vim ze zavolam sanitku a do 5min tu je. a hlavne ze v nemocnici kolem nas skacou.pred nedavnem nase mala mela 40citky.nase prvni horecky je ji 6mesicu.jely sme na pohotovost do strakonicke nemocnice. a uplne bezva. detske oddeleni je tam fakt spicka.jako ostatni oddeleni asi nic moc :cert: ale detsky a gynda bezva :palec: no zkratka si dobra teda

 
hanka 2
Ukecaná baba ;) 1539 příspěvků 16.07.14 13:34

Jeste sem tedy postrehla ze mas asi skveleho tchana s tchyni vid??

 
lenna1810
Závislačka 3270 příspěvků 16.07.14 13:37

@hanka 2 Mám. Lepší bych si přát nemohla, berou mě jako vlastní dceru :)

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama


Reklama