Už mě nic nepřekvapí II.

O životě

Pokračování o tom, že mě spousta věcí překvapovala, než se stalo, co se stalo.

Včera jsme byli, jako každé čtvrtletí, žádat o příspěvek na bydlení. Prvním překvapením bylo, že nás přesunuli od „chytré paní“ k jiné. Asi už nás nemohla vystát, protože jsme nesnášeli tak úplně mlčky její přístup, tak nás hodila na krk jiné. Bohužel to tady na sociálce vyjde úplně nastejno, stěžují si všichni, kteří odcházejí a je fuk, od kterého okýnka. Pominu, že se se mnou opět musela dohadovat, že k nájemní smlouvě mi chybí doložka o způsobu placení vody. Pominu i to, že mi řekla, že movité věci v bytě, za které platím nájem, do nájmu nepatří. Největší překvapení nás ještě čekalo.

Paní si zadala do počítače adresu mého trvalého bydliště, že je nový zákon a musí zkontrolovat v katastru nemovitostí, zda tam daná stavba skutečně stojí. Jaké bylo naše překvapení, když jí katastr řekl, že daná stavba neexistuje a na udaném místě nestojí. Fakt mě děsně naštvalo, že odmítla zavolat na náš obecní úřad a nechat si potvrdit od starosty, že bytovka, ve které přes deset let bydlíme a kde stejnou dobu platíme nájem, tady ve vesnici opravdu stojí. Řekla mi, že musím, MUSÍM JÁ, lítat mezi ní, naším úřadem, stavebním úřadem a katastrálním úřadem a dokazovat, že bytovka, ve které bydlím (ze které jsme hodinu předtím odjeli) stojí, kde říkáme, že stojí…

Tak mě děsně dožrala, protože tohle teda JÁ NEMUSÍM, tak jsem zavolala kamarádovi, který je právník a ten jí vysvětlil, že tohle je JEJICH práce. Že si to MUSEJÍ ONI SAMI vyřídit s naším obecním úřadem. Fakt rozčilená na nejvyšší míru, že jsem už pomalu znalejší některých zákonů (jelikož je to tak, že my tu jsme pro úředníky a ne úředníci pro nás) než úředníci, kteří jsou za to placeni. Posbírala jsem papíry a volala našemu starostovi sama. K mému údivu a opravdu obrovskému překvapení řekl, že ví o tom, že bytovka není evidována v katastru nemovitostí.

COŽE? Ten barák tady stojí asi 17 let a není evidovaný? Já tu bydlím už skoro 12 let a nikdy mi o tom nikdo nic neřekl? TAK TOHLE TEDA SMRDĚLO NA HONY DALEKO. Hlavou mi běželo, jaký asi může být důvod toho, že stavba není zanesena v katastru - napadlo mě jedno jediné, že ta stavba tu stojí načerno! Že vůbec neprošla kolaudací! Logicky uvažujíc, kdyby kolaudací prošla, proč by ji tajili a nezanesli do katastru nemovitostí? Napsala jsem bývalému muži, co jsem zjistila. Když mu došlo, že před lety dal odstupné 200000,– za něco, co evidentně neexistuje - musel se smát. Protože, kdyby se tomu nesmál, šel by se asi oběsit.

Další myšlenkový pochod byl asi takovýto. Když stavba není zapsána, nemůže z ní obec odvádět daň z nemovitosti. Když tu daň neodvádí, šidí stát. Když tu daň neodvádí, musí o tom starosta vědět (přeci si nejde nevšimnout, že obec vlastní bytový dům, ze kterého neodvádí daň z nemovitosti). Anebo tu daň odvádí, píše tam nepravdivé údaje, aby na to stát nepřišel. Aby na to nikdo nepřišel. Došlo mi, že současný starosta nám starostuje 4 roky a celou tu dobu musí o všem vědět. Ví, že tahle budova oficiálně neexistuje, přestu tu má byty, v těch bytech nájemníky a ti nájemníci platí nájem. Platí mu nájem za něco, co vlastně není. Platí mu nájem, který on po nich za současné situace nesmí žádat a přesto ho žádá!

A nejhorší na tom je, že se snaží všechno utajit, dokud se mu nepovede stavbu zlegalizovat, aby si nemohl nikdo stěžovat. Nějak mi rozum stále nedokáže pobrat, že víc než deset let bydlím v budově, která neexistuje! Platím nájem, za něco, co neexistuje! A ke všemu je to neexistující stavení v hroznym stavu a stzarosta, přestože má povinnost to změnit, nás pošle tak akorát do háje! Zkuste mi někdo vysvětlit, jak je možné tajit dvoupatrovou bytovku takhle dlouho? Jaktože si toho nikdo nevšiml? Páni, jak já jsem ráda, že jsem si tohohle starostu nezvolila. Kolik domů ještě takhle tají? Co všechno takhle tají? Kolik si z toho už nahrabal pro sebe?

Já dala za ty roky na nájmu přes sto tisíc. Za nájem něčeho, co není! Tomu se prý říká podvod. Kdo mu ale ten podvod dokáže? Jdu za ním, že potřebuji, aby mi alespoň napsal potvrzení, že bytovka, ve které bydlím, skutečně stojí v naší vesnici. Po dlouhém remcání, že mi to stejně nebude stačit, mi ho napsal. Uvedl, že daný dům č.p. (jak můžou přidělit popisné číslo domu, který neexisatuje?) to a to stojí na pozemku, stavební parcele č. 76. Říkám si fajn, to by mělo stačit. Zvědavost mi nedá a doma si najdu stránky katastrálního úřadu a zadám si st. č. 76 v naší vesnici. Jsem mile překvapena, že tato parcela existuje. A dokonce je stavební.

Jaké je však mé překvapení, když zjistím, že na této parcele stojí dům s úplně jiným číslem popisným. Vyjedu si letecký snímek a zjišťuji, že na této parcele nestojí naše bytovka, ale bytovka sousední! NO TO SNAD UŽ NENÍ MOŽNÉ! Co si starosta myslí? Pokračuji v pátrání dále a zjišťuji, podle hranic pozemku, že naše bytovka leží dokonce na dvou pozemcích, které mají čtyři různé majitele. Polovina je na stavebním pozemku a druhá polovina na ostatní, manipulační ploše!

Takže když si to shrnu. Včera jsem zjistila, že bytovka, ve které bydlíme brzy 12 let stojí na dvou různých pozemcích, které nepatří obci, ale soukromým majitelům (4). Jeden z těchto pozemků evidentně ani není stavební. Není zapsána v katastru nemovitostí, tudíž pro úřady neexistuje. V této neexistující budově žijí už 17 let nájemníci. Platí za tuto neexistující budovu nájem obci, která ví, že budova neexistuje a nájem z ní tedy vybírat nesmí. Přesto to obec dělá a doufá, že to dokáže ututlat a to alespoň tak dlouho, dokud se jí nepovede všechno legalizovat. Když žádám starostu o vysvětlení, řekne že o tom ví. A dál po mě vesele chce placení nájmu.

Když chci, aby mi potvrdil, kde tedy budova leží - napíše mi číslo sousední parcely, na níž je postavena jiná bytovka. Ani tato parcela není ve vlastnictví obce. To už je vedlejší - alespoň je legálně zapsaná v katastru. No není to sranda? Když si řeknu, že právě jsem v bytě, který je v bytovce, která tu sedmnáct let stojí a přesto neexistuje - musím se smát. A když takovýhle prevít, podvodník, lhář a mizera sedí v čele obcí - jací lháři, mizerové, podvodníci a prevíti asi sedí v čele naší vlády? Asi o tolik větší, o kolik více berou a o kolik vyšší je jejich post. Není to hezké místo, kam tenhle náš svět spěje, když stát odírá z kůže matku se čtyřmi dětmi… Ale co, že? Takových je.

Závěrem musím říct, že „chytré paní“ jsem potkala pouze na našem odboru sociálních věcí v Kolíně a jednom nejmenovaném exekučním úřadě z Prahy. Když jsem jednala s matričním úřadem v Kolíně, s matričním úřadem na Praze 3, nebo odborem sociálním v Berouně, Berounskou pobočkou VZP, pobočkou VZP v Kolíně či na exekučním oddělení Kolínského soudu - vždy se mnou bylo jednáno s úctou, pochopením, vždy mi poradili, pomohli a vyšli vstříc jak jen to bylo v jejich možnostech. Tímto jim děkuji, moc mi jejich přístup a ochota usnadnil každodenní život. A dokázal, že některé úřednice jsou doopravdy chytré a ne „chytré“.

Podotýkám i k první části, že jsem všechno psala v dost ironickém tónu, v rozpoložení které by se dalo popsat asi takto - jsem jen obyčejná mamina od dětí, co se snaží živit poctivě řemeslem a právě zjistila, že úředníci se na její úkor už víc než deset let obohacují a ještě se tomu drze smějí…

Hodnotilo 6 lidí. Score 2.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
lemaz
Závislačka 3037 příspěvků 23.01.11 11:34

Co k tomu dodat? Vítej v Kocourkově. Takhle to prostě u nás funguje. A nevím, co by se muselo stát, aby to se to změnilo. O politicích a veřejném zastupitelstvu už nevlastním žádné iluze.

 
eva valoi
Extra třída :D 10193 příspěvků 1 inzerát 23.01.11 12:39

Asi máš vyloženě smůlu. Jednám s úřady taky poměrně často a téměř vždycky jsem spokojená. Nestalo se mi, že by se cokoliv nedalo vyřešit. Ani na jednání úředníků si nemůžu nijak stěžovat.

 
Pettulle
Extra třída :D 11504 příspěvků 23.01.11 13:15

Tak to je pecka. Já taky některý věci fakt nechápu. Např. to, jak může někdo podnikat v něčem o čem nemá vůbec ani tucha a při každý konzultaci tvrdí úplně něco jinýho a navíc si to protiřečí. Máme kotel, nechali jsme si k němu udělat od jednoho „dobrého“ pána, který v tomto oboru dělá elektroinstalaci. Něco nám k tomu řekl a jel si po svých. Ono to ale nebylo v pořádku a nefungovalo to jak to mělo, tak jsme mu volali, on přijel a řekl nám úplně něco jinýho a přeštoloval to, opět nám to nefunguje a když jsme si pozvali na posudek někoho, kdo tomu opravdu rozumí, tak nám řekli, že to takto opravdu být nemá, ale bohužel i oni nejsou tak ochotní, aby nám to přijeli dát do pořádku, takže my jen čekáme, kdy se nám nový kotel, do kterýho jsme vrazili už 70 tisíc odporoučí, protože mu nikdo nerozumí a ti, kdo mu rozumějí, tak nám to nechtějí udělat, takže už neplatí heslo: „náš zákazník, náš pán“.

 
zuzik8
Kecalka 199 příspěvků 23.01.11 16:21

Tak to mas dobry, nezavidim. Ja mam taky problemi z urady, ale az takove ne. Pravdou je, ze zijeme v Kocourkove a ne v čr.

 
mertinka
Kecalka 397 příspěvků 23.01.11 16:53

No to je mazec.ja take nerada chodim po uradech,prijde mne, kdyz o neco zadam ,ze mne to ta pani u okynka musi davat ze sveho.Mam s uradu zaludecni vredy vzdy a to jsme zadala jen o materskou a pridavky na dite tenkrat a mela jsem dost :mrgreen:

 
mischni
Kelišová 5100 příspěvků 23.01.11 21:46

A já myslela, že mě nic moc nepřekvapí… :zed: Iluze o politice jsem teda ztratila skoro těsně po panenství( a to je už nějakej pátek), ale tohle je teda pecka! :mrgreen:

 
tykadlo
Kecalka 225 příspěvků 24.01.11 08:37

To je na Černé ovce :lol: . Nezávidím a přeju pevné nervy.

 
Zrzulka
Povídálka 43 příspěvků 24.01.11 11:01

No já zírám.Moc by mě zajímalo jak to vše dopadlo.Pokud budete dál něco řešit dejte to tady moc by mě to zajímalo.Nemá cenu se rozčilovat neb to jsou věci,které my obyčejní smrtelníci nezměníme.Je to Kocourkov a bordel v jednom :zed: a mám obavy,že když se člověk ozve vždy se to otočí proti němu.S úřady máme taky své negativní zkušenosti.A kdo nemá,že? :cry: :cry:

 
Miruše
Echt Kelišová 9870 příspěvků 24.01.11 11:14

Tak mám otevřenou pusu a vytřeštěný oči ještě teď. 8-o Zíráme tady na to s přítelem jak blbí. Tyjo to je neuvěřitelný. Souhlasim s Tykadlem, tohle je na černé ovce nebo podobné zmedializování problému. Vždycky s tim pomůžou, když to jde. No každopádně je to sázka do lotrie, abyste pak nebyli z neexistujícího bytu vyhozeni na ulici že :roll:

Mazec, mazec, mazec! :cert:

 
Gina108
Generální žvanilka 23849 příspěvků 24.01.11 15:46

No to tedy čučím, co je všechno možný :roll: 8-o To by mne zajímalo, jak by se obec zachovala, pokud byste přestali platit nájem - vždyť by to po vás snad ani nemohli vysoudit :mrgreen:

 
eVerča
Ukecaná baba ;) 1598 příspěvků 24.01.11 17:10

Bohužel, další příklad toho, jak to v tomhle státě chodí :-) Jen mi nejde do hlavy, proč na to úřednice přišla až teď, když píšeš, že každé čtvrtletí žádáte o příspěvek na bydlení :nevim: …zkrátka na to kašlou všichni. Ale běda, kdyby něco provedl takový obyčejný poctivý občan.. To by si úřady smlsly :-D

 
pigotka
Povídálka 33 příspěvků 24.01.11 17:23

fuuu
tak po přečtení prvního „dílu“ js jen souhlasně kývala hlavou kdyby to tak šlo poslat všem a kdyby se nad tím někdo zamyslel, bylo by to fajn…možná by se něco změnilo…
ovšem tahle druhá část je mazec! tohle bych teda asi probrala s kamarádem právníkem a hnala to do patřičných míst, i kd si uvědomím, že jako matka 4 dětí si nemůžeš dovolit nějaké hrdinské činy.
takže jak z toho ven?!
je to jak špatný sen, co není sen…obdivuji, že se držíš, že o tom dokážeš napsat takovýhle článek a přeji, aby se to vyřešilo a „chytré“ paní jsi už nepotkávala…
díky za psaní.r :potlesk:

 
Vedaniga
Kecalka 466 příspěvků 25.01.11 15:13

No tak, zjistilo se to až teď, jelikož doposud nikdy nebylo potřeba dokládat, že byt, k němuž mám nájemní smlouvu skutečně existuje…
První věc, kterou musíme zjistit, je skutečný stav o kolaudaci. Proto jsme dnes byli na stavebním úřadě. Pán byl ochoten pomoci, avšak nemohl. Není totiž oprávněn poskytnout jakékoliv informace o domě nikomu jinému než majiteli. Musím prý jít za starostou naší obce… ha, ha, ha, … že ten by mi to měl říct. A když nebude chtít říct, mám mu poslat dopis (nejlépe doporučený, abych měla o zaslání doklad) a on mi musí ze zákona na něj odpovědět. Jenže to může protahovat až měsíc a za tu dobu toho spoustu stihne…
Taky mi řekl pán na stavebním, že stavba může být kolaudovaná, přestože není evidovaná v katastru. Že se mu spíš nezdá, že stavba stojí na dvou parcelách. Ono je to zvláštní proto, že když stavěli tu bytovku vedlejší, tak vlastníci pozemků 321 a 39 se sešli a z těchto dvou pozemků vyjmuli určité části a udělali pozemek 76, ležící přesně pod bytovkou.
Kdežto u naší bytovky tomu tak není. Tím pádem svou částí velmi pravděpodobna stojí na nestavebním pozemku a tam nemůže být postavena se stavebním povolením a tedy ani kolaudována. Leda, že by někoho podplatili…
Co se týče „chytré pani“ na úřadě. Tak tam půjdeme znova, jelikož příspěvky fakt potřebujem. Tentokrát ale s kamerou půjčenou od sousedky, kopií zákona o státní sociální podpoře a číslem na právníka, který se přímo tímto zabývá. A mám prý na ní podat stížnost a žádat proplacení ušlého zisku, jelikož tam musím znovu v mé pracovní době. A prý si nemám brát servítky, že když bych já porušila zákon (stalo se mi to nevědomky, poslali mi pak vyšší příspěvek, než na jaký jsem měla nárok), tak by se se mnou taky nikdo nepáral (a tehdy nepáral).
Co se domu týče, tak pokud je skutečně nekolaudovaný, máme velkou šanci uspět s žalobou o vrácení nájemného. Pokud kolaudovaný je, tak to prý neni protizákonné, aby se platil nájem (kolaudací je dům schválený k bydlení) - přestože pro ostatní úřady neexistuje. Ale rozhodně tedy máme žádat snížení nájemného anebo uvedení bytu (domu) do odpovídajícího stavu.
V Kolíně chci zajít na soud a poradit se s někým, kdo se zabývá přímo tímto oborem. Spadá to sice do sociálního práva, ale málokdo to dělá (jsou spíš na rozvody atp.) A za starostou, aby mi sdělil datum kolaudace domu a doložil to, protože mu nevěřím už ani podpis. Podle toho pak budu jednat dál. Oslovila jsem Černé ovce, ale prý je lepší Občanské judo, že se v tom víc porýpají. Tak uvidím…
Rozhodně už tedy nebudu sedět a čekat, co zase bude příště. Je mi jasný, že naše soudy nestojí za moc (i když můj rozvod byl v poho a docela rychlý) ale nenechám si zase líbit všechno.

 
MeloryNox
Kelišová 5616 příspěvků 26.01.11 11:38
Vedaniga

Ahoj,

tak tohle by pro Občanský judo byla „pěkná“ kauza. Určitě to zkus.

Je vidět, že u nás je možné všechno. Odhalila jsi nekalost. Prošla sis ošklivým přístupem a rozčilením. ALE na druhou stranu bys na tom mohla teď vydělat. Pokud by stavba neyla zkolaudována, mohla bys žádat nájemné zpět NEBO místo toho neplatit nájem X let, dokud se to nenavrší do částky, kterou by Ti měli vrátit. Troufám si říct, že by Tě tam starosta ještě rád nechal bydlet zdarma, hlavně, aby ses v tom dál nešťourala.

 
pigotka
Povídálka 33 příspěvků 26.01.11 19:15

ty jo..nakopat jim prdel!
fandím a doufám, že to vosí hnízdo pěkně popíchnete, aby se to vyřešilo ve váš a i ostatních prospěch.r

 
Jura007
Neúnavná pisatelka 18319 příspěvků 27.01.11 05:46

Vedanigo, čemu se divíš??? V katastru nemovitostí v ČR jsou takových případů statisíce. Já mám se svou zharádkou jeden podobný… :zed:

 
Vedaniga
Kecalka 466 příspěvků 27.01.11 15:35

Divím se asi ještě pořád tomu, jak jsou lidi k sobě někdy strašně hnusný. On to totiž starosta už pár let ví a kdyby byl co k čemu, tak přijde a řekne co se děje, a že když ho necháme to vyřešit, tak nám třeba nebude zvyšovat nájem. Jenže to ten mizera neudělal - ba naopak, on si kliďánko loni zvýšil nájem o 1500,–.
Když jsem tam byla včera, tak tam nebyl. Pani na mou žádost o nějaký doklad o kolaudaci řekla, že mi ho nemůže dát, protože žádný nemá a nemá ho, protože tenhle barák sice kolaudovali, ale nezkolaudovali. A já si teď říkám, proč asi tou kolaudací tehdy neprošel? Měřili tu radon, třeba tu pořád je. Anebo jsou špatné základy? Celé je to špatně postavené? Co když nám to spadne na hlavu?
Vím, že jsou lidi s prominutím svině, ale pořád tak nějak bláhově čekám, že ne všichni…
Po zjištění, že barák není kolaudovaný, jsem kontaktovala advokáta a budeme si domlouvat schůzku, aby mi pomohl sepsat žalobu na obec (na současného i bývalého starostu). Budu požadovat vrácení doposud zaplaceného nájmu. Taky si nechám sepsat souhlas s neplacením nájemného dokud nebude budova kolaudovaná. A půjdu s tím za starostou jako s hotovou věcí. Pak už záleží na něm, jestli bude dál mizera a půjdeme k soudu. Nebo jestli z něj vyleze aspoň trochu chlapa a domluvíme se mimosoudně.

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama