30 měsíců a nemluví

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.05.19 12:54
30 měsíců a nemluví

Asi potřebuju trochu uklidnit.
Dcera má 2,5 roku a nemluví. Má svoji řeč. Umí říct pár slov. (maminka, babička, tatínek, Áďa, kakat, Kitty, ham, pa, ahoj, čau, děkuju, hají, Šiška, ne, nechci, jo, dej, hafík, bonbon, stůl, bubák, svítí, sníh, prší, hodiny, domů.. To je asi všechno. +zvuky zvířat.)
Bydlím s mojí mámou a denně poslouchám, jak malá nemluví. Že je to strašný, že se jí nevěnuju a že je hrozně pozadu. Tlouká mi to do hlavy a já se stydím, že má pravdu. Mám neteř, která je o 4 měsíce mladší než dcera a ta mluví ve větách, od roka je úplně bez plen, moje dcera má pleny do teď, takže moji dceru pořád všichni srovnávají. Na dceru se mluvit snažím, ale má prostě svoji řeč. Kazdej den poslouchám, jak má dcera svůj svět, že určitě bude mít autismus nebo něco takového, jen proto, že nemluví. Jinak je šikovná. Rozumí, co jí říkám. Když se jí ptám, jak dělá třeba tygr, tak mi to řekne. Je pravda, že dcera si hraje hlavně sama- děti ji nevadí, ale s dospělým ji to nebaví a vyhodí ho. Doma si hraje třeba dvě hodiny sama v pokojíčku, pak jen přijde se napít a zase si jde sama hrát.
Je to vážně tak málo? Jsem už z těch řečí unavená a nešťastná. Hlavně z toho, že na dceru koukaj, jak kdyby byla úplně blbá a mě to hrozně mrzí..

Anonym z toho důvodu, že se prostě stydím..

Reakce:
Lenka_Hal
Echt Kelišová 8681 příspěvků 05.05.19 13:03

Rekni mame, at misto huceni do tebe si radeji povida s malou :D
Kasli na to, kazde dite je jine. Muj synovec zacal muvit nekdy ve trech a ted ve ctyrech v porovnani s vrstevniky mluvi jak kniha.

Aqualech
Kecalka 196 příspěvků 05.05.19 13:05

Nevim jestli tě uklidním nebo ne :) :) moje dcera má teď čerstvě 2 roky, ale taky nemluví ve větách. Slova říká hezky, čistě, zopakuje po nás skoro vše, ale věty nedává.
Závidím u tvoji holčičky tu samostatnost při hraní. To u nás neexistuje. Malou mám opravdu cely den za prdeli, všude, při vaření musí sedět u mě na lince, na záchodě, ve vaně, všude mě pronásleduje :lol: a hraje si jen když si hraju s ni. Prostě každý má něco. Neboj, bude to v pořádku.

Pajka89
Ukecaná baba ;) 2303 příspěvků 05.05.19 13:08

Babicka at si trhne nohou, misto huceni do tebe, at se radsi venuje vnucce. A ty se hod do klidu. Nejhorsi je porovnavat, co umi nebo neumi sousedovic Anca :roll: Mezi druhym a tretim rokem jsou mezi detmi velke rozdily. Kazde je jine a ma svoje tempo. Ale vsichni vsechno nakonec dozenou. Kazdemu diteti dozraje centrum reci v mozku jindy a nic moc se s tim delat neda. Hlavne se nenech vystresovat, zadnej autismus tvoje dcerka urcite nema… Hodne ji cti a prohlizejte knizky. At ukazuje na obrazkach, co na nich je. To je asi tak vsechno, cim to muzes trochu podporit.

beruska9
Extra třída :D 11113 příspěvků 05.05.19 13:10

Syn byl na tom ve 2.5 podobne, sla jsem si pro zadanku na vysetreni, pac me to znervoznovalo…no, asi 2 dny na to se zacal rozjizdet a do 3 let uz zadne „zpozdeni“ nebylo patrne. Ted jsou mu temer 4 a nezavre pusu co je den dlouhy a obcas mele I ze spani :lol: Jestli chces zkouset nejake veci, co by mohly pomoct, tak me radili mu „davat navod,“ jak to mluveni vypada - ne nejak nucene opravovat nebo nutit opakovat, ale predvadet - tj dite rekne „Kyticka“ a ty reknes „Jo, podivej, tady roste kyticka.“ A ono to secvakne. Kdyby se to nehybalo do tech 3 let, tak se porad s doktorkou, ale deti jsou ruzne ;)

Ancek
Zasloužilá kecalka 915 příspěvků 05.05.19 13:11

Do tří let má čas. Mám o trošku starší než ty a mluví, tak nějak podobně. Umí teda jednoduché věty typu, kde je maminka, hodně opakuje po sestře, ale jinak si jede svojí hatlamatilku. Starší na tom byla taky tak, ale jak se rozmluvila, tak pusu nezavřela. Teď je jí pět a je občas až trochu moc chytrá :-) a bez logopedických vad.
Pro svůj klid můžeš konzultovat s doktorkou, jestli je ještě v normě, pak budeš mít i odpověď pro mámu.

Pajka89
Ukecaná baba ;) 2303 příspěvků 05.05.19 13:11

Ja a moje holka ma dva a ctvrt roku a taky jeste nemluví ve vetach a stoprocentne bez plin taky neni, jenom doma. Na ven a na moc porad nosi…

Petkaelik
Zasloužilá kecalka 572 příspěvků 05.05.19 13:12

Nestresuj, můj syn když šel na zápis do školky tak nemluvil, měl svou řeč a se mnou se vždy domluvil. Hodně pomohla školka tam se rozpovídal. Děti se nemají srovnávat, každé má své tempo. Teď jsme už byli na zápise do školy.

Alušáček
Závislačka 3672 příspěvků 05.05.19 13:12

Nemluvení které popisuješ je v normě, moje dcera na tom byla stejně, před třetím rokem jsme začaly chodit ke klinické logopedce… V podstatě to ani nebylo nakonec nutné, po třetím roce se krásně rozmluvila, hodně prospěla skolka ;)

Anna85
Zasloužilá kecalka 564 příspěvků 05.05.19 13:13

Prosim te, zadnou paniku :D
Syn zacal mluvit ve dvou letech, a nocnik az 2,5roku.
Ale synovec, ktery je stejne stary (rozdil par dni) mel jeste donedavna svoji mluvu, takovou cinstinu, rozuměli jsme mu jen mama, tata a papat. A ted zacal mluvit 2,5roku a kousek a uz jede jak radio. A nocnik. zacinaji ucit taky az ted, protoze doted to bylo uplne zbytecny, nebyl na to zralej.
Mas urcite normalne sikovnou holcicku :palec:

pajanka8927
Nováček 6 příspěvků 05.05.19 13:14

Mám kamarádku co má holčičku 2,5 roku a taky nemluví, ale je to zdravotní sestřička a je úplně v klidu. Její malá je taky hodně samostatná :). Takže bych byla v pohodě a hodila za hlavu nějaké hodnocení a srovnávání. Moje dcera je menší a zase dlouho nechtěla chodit a taky jsem zažila to srovnávání a pohledy lidí, že jsem neschopná, protože nechodí a ostatní děti v jejím věku jo. Byla jsem z toho ve stresu, aby bylo vše ok. Nakonec jsem všechny hodila za hlavu a malá se rozchodila úplně v pohodě. Každý prcek má na všechno svůj čas :).

Heivka
Závislačka 3947 příspěvků 05.05.19 13:18

Každý se vyvíjí svým tempem, pokud máte pochybnosti o vývoji tak se poraďte s dětskou doktorkou. Jinak syn se pořádně rozmluvil asi před půl rokem (v létě mu budou 4) a bylo to skokové, jeden den jel tu svoji čínštinu a nejednou se začala objevovat srozumitelná slova a tak za dva týdny se už o základních věcech domluvil. Teď u nás byli kamarádi s tříletou holčičkou a ta taky jela takovou tu svahilštinu a nebylo jí rozumět vůbec nic a musím říct že jsem zapomněla jak je to těžké komunikovat s nemluvícím dítětem a to jsem ho před půl rokem měla doma taky. Posledně jsem se naší dětské doktorky ptala jestli není problém když syn ještě komolí některá slova (třeba místo kapr řekne pakr a podobně) a prý to problém není pokud se ostatní slovní zásoba vyvíjí, uběhly dva měsíce a už kapra v knížce nazývá správně. Jinak kamarádka má stejně starého syna jako já a ten do tří let mlčel, ale úplně, žádné žvatlání nic, a pak nejednou začal říkat slova krásně a srozumitelně včetně sykavek a R i Ř.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.05.19 13:45

Ahoj, náš malej necelý tři roky a mluví ještě míň než tvoje. Je teda bilingvinni, ale stejně. Jsem z toho na prášky, protože se kvůli tomu dost vzteka - když jako matka nechápu větu " idi nu kaja auta auva"… jsem asi mentálně zaostala, ale fakt nemám páru. Názor doktorů se liší :) můj pediatr už to rok označuje za kritické. Druhá speciální ambulance nám řekla, že ho máme nechat žít, protože je prostě ve fázi, kdy obě řeči ukládá na „harddisk“ tak si vyber. Ale taky mi do smíchu není… držme si palce

zuzukobylka
Ukecaná baba ;) 1434 příspěvků 05.05.19 13:56

Syn 2,5 roku je na tom uplně stjeně jako tvoje holčička. Já mu rozumím vše, on mě taky. Každý den čteme i prohlížíme knížky, ale stejně mluví jen těch svých pár slov. Hlavu si z toho nedělám, ono to přijde.

větvička1
Povídálka 38 příspěvků 05.05.19 14:28

Dcera na tom byla stejně, ještě v lednu říkala jen jedno slovo - teda ona těch slov uměla celkem dost :-), ale prostě když viděla ležícího psa, tak buď řekla „pejsek“ nebo „hají“, nikdy ty dvě slova nedala dohromady. Přiznávám, že jsem z toho už taky začínala být nešťastná, všechny děti okolo mluvily ve větách od dvou let… Za měsíc jí budou tři a pusu nezavře, prostě to najednou naskočilo. Hodně jsme četli, milovala předčítání básniček, teď jen zírám, kolik si jich pamatuje, aniž bych jí je učila. Na velikonoce obcházela sousedy a sypala na ně koledy :-D Výslovnost ještě teda hapruje, ale taky se lepší den ode dne.

Váš příspěvek
Reklama