4letá- levák nebo pravák?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

tini
Ukecaná baba ;) 1381 příspěvků 6 inzerátů 25.10.18 08:43
4leta-levak nebo pravak?

Dobry den, mam dceru-temer 4 roky. Zacala chodit do skolky a zrejme je tam uci spravne drzeni pastelky. Dcera kresli a ji levou rukou, ale klidne si to hodi i do prave. Prisla ze skolky, ze spravne se ma drzet v prave. Rekla jsem ji, ze ne, ze to ma drzet, kde se ji lip kresli.Je z toho ted zmatena.Je pravda, ze pokud na ni zkousim testy levactvi/pravactvi-cim dupe, kde dela rukou dalekohled apod.,vetsinou pouzije pravou. Tak treba ve skolce vedi, proc ji to rekli :nevim: Chodila tam i starsi, take dlouho nevyhranena, puvodne to vypadalo, ze bude levak a nakonec pise pravou a bez problemu. Myslite, ze je nutne to s tou mladsi uz takto resit? Ja bych ji nechala jeste at si pise jak chce, ale chapu, ze je chteji ucit spravne drzeni jiz brzo. Dekuji za pripadne zkusenosti

Reakce:

elen-ka
Extra třída :D 12273 příspěvků 23 inzerátů 25.10.18 08:54

@tini zatím bych to asi nechala na ní, ale správný úchop bych ji učila ať bude psát levou či pravou. Zkusila bych se i takto domluvit ve školce. Může být, že nakonec bude psát pravou, ale nemusí být 100% pravák. Já to u sebe odhaduji tak půl na půl. Píši pravou, ale umím psát i levou, sice neohrabaně a pomalu, ale umím. Myš mám na levou ruku, včetně tlačítek. Veškeré raketové hry hraji levou, ostatní věcí dělám na obě ruce. Případně si můžeš zajistit a nechat u ní udělat testy laterality, ale nevím, kde a ve kterém roce se dělají. Dcera třeba také má sklon k leváctví, dokonce jsem jednu dobu myslela, že bude levák, nakonec se to ustálilo na pravé, ale má zkříženou lateralitu - pravá ruka, levé oko. Některé věci také dělá obouruč.

Svistice
Neúnavná pisatelka 17407 příspěvků 20 inzerátů 25.10.18 09:00

@elen-ka Než půjde do školy, měla by mít jasno, jakou rukou bude psát. Je jedno, jestli levou nebo pravou, ale prostě jen jednou.
Ve školce by jí měli určitě opravovat úchop tužky, ale striktně bych se ohradila proti tomu, aby dítěti říkali, že správná ruka je ta pravá a nutili ji dělat jakoukoliv věc pravou rukou, oud se jí to tou levou dělá lépe.

tini
Ukecaná baba ;) 1381 příspěvků 6 inzerátů 25.10.18 09:02

Dekuji,ony to asi maji po manzelovi,ten je vylozene nevyhraneny.Ted si vzala Albi tuzku a knihu a celou dobu tou tuzkou tukala pravou.Tak treba by opravdu ji to slo lepe pravou,ale nechce se mi ji rict,ze ma psat pravou a basta

Svistice
Neúnavná pisatelka 17407 příspěvků 20 inzerátů 25.10.18 09:06

@tini Syn je od jednoho roku pravák (lžíci do pravé ruky, tužku, štětec do pravé, hází a kope pavou). A nedávno jsem zjistila, že korálky navléká jako levák a počítač obsluhuje převážně levou rukou. :nevim:

tini
Ukecaná baba ;) 1381 příspěvků 6 inzerátů 25.10.18 09:07

@Svistice chci se s nima o tom pobavit,ale za provozu je to tam temer nemozne,opravdu kolem tech deti porad litaji.Zkusim to vychytat,aby me vnimaly:-) Pamatuji si prave,ze jsem to resila uz u te starsi, ze najednou zacla pravou ve skolce,ale zase si nemyslim,ze by je vylozene preucovaly,prijdou mi takove rozumne a zkusene.Tak treba ji vyhodnotily,ze u ni dominuje prava strana a zkusily to :nevim:

Murka
Ukecaná baba ;) 1545 příspěvků 25.10.18 09:10

Domluv se ve školce, ať ji učí správný úchop, ale volbu ruky ať nechají na ní. Ať ji v tom nedělají bordel. Má ještě čas na vyhranění, to je nutné až do školy. Taky jsem to musela ve školce domluvit a není problém.
Moje mladší dcera je taky zatím nevyhraněná, něco levou, něco pravou, při vybarvování si mění ruce podle toho, jak je která unavená a jde ji to oběma stejně, ale když má něco namalovat, tak ji to jde lépe pravou. Má to po svém otci, ten umí psát oběma rukama stejně rychle, jen levou víc škrábe, při práci má výhodu v tom, že pokud někam nedosáhne jednou rukou, udělá to druhou stejně dobře. Příbor třeba drží obráceně, nůž v levé ruce a to od něj odkoukali obě holky.

Janina_81
Ukecaná baba ;) 2232 příspěvků 25.10.18 09:12

Já mám obě děti tak vyhraněné, že to víc ani nejde. Prvorozený od roka nevzal nic (tužku, lžíci, žehličku, nůž) jinak než levou (a to ani když se ho ve školce snažili přesvědčit, aby to zkusil pravou), mladší zase naopak - vše do pravé.

Teď bych to asi neřešila, ať to dělá takovou rukou, jakou je jí to pohodlnější, do 1. třídy času dost. Možná zkoušej jí dávat veškeré věci - pastelky, příbory vše jakoby doprostřed před ní, ať si vybere, jako rukou to bude dělat - třeba nedávat příbor na strany talíře, ale před talíř. A uvidíš.

elen-ka
Extra třída :D 12273 příspěvků 23 inzerátů 25.10.18 09:14
@Svistice píše:
@elen-ka Než půjde do školy, měla by mít jasno, jakou rukou bude psát. Je jedno, jestli levou nebo pravou, ale prostě jen jednou.
Ve školce by jí měli určitě opravovat úchop tužky, ale striktně bych se ohradila proti tomu, aby dítěti říkali, že správná ruka je ta pravá a nutili ji dělat jakoukoliv věc pravou rukou, oud se jí to tou levou dělá lépe.

ale ano, do školy by měla mít už jasno, ale zakladatelka píše, že jí jsou necelé 4 roky.

elen-ka
Extra třída :D 12273 příspěvků 23 inzerátů 25.10.18 09:17

No já třeba lžíci a lžičku držím v podstatě jen v levé, příbor - vidličku a nůž normálně, ale zase jen vidličku v levé.
Jako dítě jsem prý malovala tak, že jsem si pastelku vzala do jedné ruky, další barvu do druhé ruky a třetí barvu do první ruky a takto jsem ty ruce střídala.

Heivka
Závislačka 3199 příspěvků 25.10.18 09:29

Já bych jí nechala ať si to vyhraní sama, já jsem ambidextr, tj. mám nevyhraněnou lateralitu jak ruky, nohy i oka. V první třídě mi učitelka udělala „službu“ a všechno mi přendávala do pravé ruky. Doteď se cítím nepatřičně když mám něco dělat levou rukou a to můj táta je levák. Takže v takhle mladém věku bych jí jenom upravovala úchop tužky v té ruce kterou momentálně kreslí, ať si přijde sama na to, co jí vyhovuje.

elena.78
Zasloužilá kecalka 768 příspěvků 25.10.18 10:02

Nečetla jsem předchozí příspěvky. Já levou rukou píši, držím kartáček na zuby, polévkovou lžíci, lopatu. Pravou rukou držím jídelní nůž (takže levou rukou držím vidličku), myš u počítače, nůžky, střílím ze zbraně. Ale potom jsou činnosti, které mohu dělat levou i pravou rukou a nebo u kterých si nástroj přehazuji z levé do pravé a ani jedna ruka mi nevyhovuje, např. držení nože, rakety na tenis. Údajně za to mohou mozkové hemisféry, ani jednu nemám dominantní.

Nikdy mě nikdo nepřeučoval, já se jako dítě nepozastavovala nad tím, proč toto dělám touto rukou a tamto touto rukou. Jediné co mi vadilo, že jsem si ve druhé třídě při psaní rozmazávala inkoust. Učitelka mi nechtěla povolit propisku, i když jsem měla hezké písmo, asi si myslela, že mě donutí vzít pero do pravé ruky. Vidím to tak, že dospělí zbytečně řeší uplně nepodstatné věci. Kdyby se někdo pokoušel předělat mé děti na praváka, zakázala bych to. Je to stejný nesmysl jako by leváci požadovali, aby se praváci předělali na leváky. Nehledě na to, že to ovlivňuje psychiku člověka/dítěte.

Heivka
Závislačka 3199 příspěvků 25.10.18 10:51

@elena.78 Jo nevyhraněnost je síla, to přeučování je šílené. Třeba synovec je levák, naštěstí ho nikdo nepřeučoval, ale do 10 let si nedokázal zavázat tkaničky dokud jsem mu to jednou neukázala já, mě totiž zavazovat tkaničky učil můj táta, levák, takže odemně to synovec pochopil hned a během 10 minut se naučil to, co se jinak nebyl schopný naučit těch cca 7 let. Takže chápu, že se někteří lidi snaží v dobré víře dítě přeučit na praváka, protože si myslí, že tím předejdou takovým karambolům.

elen-ka
Extra třída :D 12273 příspěvků 23 inzerátů 25.10.18 12:18
@Heivka píše:
@elena.78 Jo nevyhraněnost je síla, to přeučování je šílené. Třeba synovec je levák, naštěstí ho nikdo nepřeučoval, ale do 10 let si nedokázal zavázat tkaničky dokud jsem mu to jednou neukázala já, mě totiž zavazovat tkaničky učil můj táta, levák, takže odemně to synovec pochopil hned a během 10 minut se naučil to, co se jinak nebyl schopný naučit těch cca 7 let. Takže chápu, že se někteří lidi snaží v dobré víře dítě přeučit na praváka, protože si myslí, že tím předejdou takovým karambolům.

No já právě zase nemůžu učit děti vázat tkaničky :D , nejsou to schopni pochopit. Dceru to naučil manžel. Takže chápu. Já mám také občas problém si některé věci zrcadlově představit, abych se je naučila, když mě je učí pravák a to nejsem čistý levák.

Janina_81
Ukecaná baba ;) 2232 příspěvků 25.10.18 12:36

Já jsem levák přeučovaný, ale ne nějak tvrdým násilím, ale citovým vydíráním. A dneska píšu oběma rukama (pravou líp), některé věci dělám jen pravou, některé jen levou.

Váš příspěvek
Další podobná témata podle názvu
Reklama

Poslední články

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát... číst dále >

Podzimní čtení: Tyhle knihy vás v klidu nenechají

Podzim je ideální na to uvařit si čaj (nebo nalít dvojku červeného), zavrtat... číst dále >

Články z Expres.cz

Rozhovor s českým Freddiem Mercurym: Na začátku mi nadávali do teploušů

Freddie Mercury žije! A je to Čech! Známý norský klub takto vychvaloval... číst dále >

Řeším Jirkovy dluhy a jsem ve stresu! Andrea Pomeje vysvětlila svůj údajný nezájem

Zatímco nejlepší kamarád Jiřího Pomejeho Pavel Pásek a jeho tatínek Jiří... číst dále >

Články z Ona Dnes

Přechodem trpí obě pohlaví, muži to však mají složitější

Zatímco menopauza je známá věc, andropauza je stále tak trochu tajemstvím.... číst dále >

Žena už si dvacet let nemyla vlasy a čtrnáct let je nestříhala

Frankie Cluneyová (32) z Anglie se pyšní vlnitými vlasy, které jí sahají až... číst dále >