Dítě začalo zadrhávat

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

marcela-matej
Povídálka 47 příspěvků 22.10.18 21:33
dítě začalo zadrhávat

Ahoj, malý, 4 roky, před pár dny začal zadrhávat. Ne moc. Nevím, co s tím. Nevím o žádné změně, ani ničem špatném, co by ho mohlo potkat. Do školky chodí rád, i když trochu trvalo, než si zvykl (nejprve jen okukoval, co dělají jiní, teď už se pomalu zapojuje do hraní. Rád dělá úkoly co tam mají a podle učitelek je šikovný). Máte s tím někdo zkušenosti, nebo nějakou radu?

Reakce:

Fima
Nadpozemská drbna 29260 příspěvků 16 inzerátů 22.10.18 21:40

Neplašila bych. Může to být vývojem. Existuje tzv. vývojová koktavost, kdy je to záležitost přechodná a může za to překotný vývoj řeči, kdy to příslušné řečové centrum v mozku nestíhá zpracovávat. Objevuje se až u 30% dětí mezi 3 a 5 rokem života. Řešila bych s logopedem, kdyby to po nějakých 4 měsících nepřestalo samo. Jinak si toho samozřejmě nevšímat, neupozorňovat, ať si to dítě nefixuje. Zkušenosti mám taky. Koktal mi takhle jednu dobu syn taky.

chaela
Ukecaná baba ;) 1291 příspěvků 2 inzeráty 22.10.18 21:45

Náš za chvíli 4letý syn taky zadrhával. Měl dvě taková období, vždycky to přišlo a pak odešlo. Snad už se to nevrátí. Pomáhalo nespěchat na něj, počkat, až se vyjádří, neopravovat ho, neupozorňovat ho na to. První období zadrhávání přišlo v době, kdy jsme s mužem měli bouřlivější období, nijak dramatické, ale občas jsme na sebe byli nabroušení, snažili jsme se neshody schovávat mimo děti, ale evidentně ne dost.

Gina
Ukecaná baba ;) 1132 příspěvků 6 inzerátů 22.10.18 21:46

Ahoj, synovi budou 4 za dva měsíce a cca dva týdny před koncem prázdnin také začal zadrhávat. Nejdřív jsem pozorovala jen občas, 2-3× za den, že protáhl nějaké slovíčko na začátku, postupně se to začalo zhoršovat, někdy protahuje to začáteční písmeno, někdy zopakuje několikrát slabiku. Taky to začalo bez zjevného důvodu, navíc ještě před začátkem školky, takže s tím to spojovat nemůžu. Od té doby se střídají horší a lepší období, někdy třeba pár dní téměř plynulá řeč a pak zničehonic zase zhoršení. Doma jsem nastolila klidnější režim a starší brácha dostal nakázáno, že nemá zbytečně vyvolávat hádky apod. Shodou okolností jsme byli na začátku září u pediatra a když ho dr slyšela, hned mu napsala žádanku na logopedii, že prý se to musí podchytit včas, než si to zafixuje. Logopedka řekla, že u něj zatím nepozoruje žádné doprovdné jevy, které se u koktajících také projevují (zrudnutí obličeje, šponování krku), prý se to u dětí mezi 3-4 rokem někdy může projevit (fyziologická koktavost se to tuším jmenuje) - rychlý vývoj mozku a s tím plynoucí rychlá mysl a pomalá pusa. Na netu i tady na emiminu jsem k tomu našla několik diskuzí, kde psaly často matky zkušenosti, že zničehonic dítě začalo koktat a po několika týdnech/měsících zase přestalo. Každopádně jsme dostali nějaká cvičení na zlepšení hybnosti jazyka a máme obrázky zvířat, které syn vytleskává do slabik, u toho se většinou nekoktá. Uvidím, jak to bude dál, nic moc jiného se i podle těch diskuzí, co jsem našla, stejně dělat nedá.

marcela-matej
Povídálka 47 příspěvků 22.10.18 22:08

Díky, trochu jste mě uklidnily. Na logopedii chodíme, tak se zeptám. Mluví hezky, má velkou slovní zásobu, jen mu nejde měkčení a č,š. Od září má novou školku, tak jsem si říkala, jestli to není tím. Je tam ve třídě nejmladší, ale zdá se mi spokojený, i podle učitelky je šikovný bez problémů. Hodně se tam posunul. Před tím mi nechtěl na papír kreslit, teď mi s nadšením ukazuje své výkresy a kreslí i doma. Dokonce se i podepíše, což jsem čučela.

Jana206
Nadpozemská drbna 26494 příspěvků 22.10.18 22:21

Je to fyziologicke,vý­vojové,přejde to.Nevsimala bych si toho,vyvarovat se opravovani,stre­su,vzdy dostatek casu na to,co chce říct.

Hobitka
Závislačka 3510 příspěvků 22.10.18 23:01

@marcela-matej Obe starsi deti to taky potkalo, postupovat jak pisou ostatni nahore, do cca pul roku by to melo odeznivat.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát... číst dále >

Podzimní čtení: Tyhle knihy vás v klidu nenechají

Podzim je ideální na to uvařit si čaj (nebo nalít dvojku červeného), zavrtat... číst dále >

Články z Expres.cz

Daisy Lee chce větší prsa a rty. „Máma zůstává v nemocnici,“ vzkázala mimochodem

Je to už několik dní, co bývalou přední příbramskou političku Alenu... číst dále >

Plekanec se sice vrátil, aby rodina byla spolu, syny ale nechal v Kanadě

Vracím se do Čech, abych mohl být se svými syny, tak se dají parafrázovat... číst dále >

Články z Ona Dnes

Vánoční divočina podle Konarovské na přehlídce luxusního prádla

Jemné krajky, podvazky nebo průsvitné negližé na těle krásných modelek... číst dále >

O 10 let mladší: Přece nesklouznu zpátky, kdy jsem byla vyžraná kisna

Drahomíra a Tomáš jsou kamarádi, kteří postrádají sebevědomí. Oba mají za... číst dále >