Kniha AHA! rodičovství

12
17.9.19 15:09

AHA! rodičovství

Zdravím maminky i tatínky,
zajímalo by mě, zda jste si přečetli knihu AHA! rodičovství a zavedli jste nějaké praktické rady z knížky do svého života a jaké vám to přináší plody?

Např. vztekací scény u batolete - doporučuje se zde obejmout a vyčkat až se uklidní. Popř. vyjádřit jejich emoce: „Moc se zlobíš, že jsem ti sebrala hračku“…že pomůžeme dítěti přijmout i ty negativní emoce, že je může vyjádřit. Tak by mě zajímalo, zda to u někoho doma funguje? Jestli si jen dítě nevytvoří závislost na objímání a bez toho se pak nebude schopno uklidnit samo? Nebo jestli to dítě nebude naopak podněcovat k tomu, aby začalo řvát při každé příležitosti?
A pak mi teda u naší dcerky přijde, že je to dost velký hazard o zdraví se sluchem (objímat když vřeští). :lol:
Díky za vaše postřehy, rady a zkušenosti :).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

2419
17.9.19 15:29

Já to tak celkem často dělám, zvlášť to mluvení. Je to i podle nějakého amerického pediatra. Mám doma malého vzteklouna, když mu opakuji co chtěl, že to moc chtěl… Tak se většinou za chvilku zklidní. Obejmutí je jen když o to stojí a potřebuje ho. A ne, závislý na objímání není.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2419
17.9.19 15:31

Harvey Karp, Nejšťastnější batole v okolí. Za mě super knížka.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
889
17.9.19 15:53

Me se ta knizka (resp. pristup) nelibi. U nas by to nefungovalo. Ale my jsme zvlastni pripad :lol: Obejmout vztekle dite by znamelo prasknuti cevky u nej a u me ohluchnuti. Kazdopadne je spousta jinych knih, ktera se mi libila a s nimiz (s nazory autoru) se ztotoznuji.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12
17.9.19 15:54

@Sashie: díky za názor. To mluvení už jsem zkoušela, ale přijde mi, že když vřeští, tak neslyší (většinou). Ale budu to zkoušet dál. Díky za tip na knihu. Jsou i nějaké další věci z knihy od Karpa, co jsi doma zavedla a jsi s nimi spokojená?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2419
17.9.19 16:09

Tohle je druhý díl, první je od narození. Takže zavinování, šum… V tom je více konkrétních rád. V tom druhém je to spíše o pochopení vývoje a proč to tak zrovna je. Co se týče toho opakování, tak jsem musela být hodně důrazná a opakovat to i třeba 20× a víckrát. Postupně se to zlepšovalo. Mně tato kniha hlavně pomohla pochopit proč se chová určitým způsobem. Vychází i z neurologie, jak dozrává mozek a co to vlastně znamená. A podle toho jak si našla svou cestu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2419
17.9.19 16:16

Jo a používáme „batoletštinu“.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13246
17.9.19 16:26

Terapii objetim vymyslela Česká psycholožka a zrovna nedávno říkala, že to bylo špatně :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12
17.9.19 16:32

@luci.no a máš nějaké jiné praktiky, které by fungovaly? S kterými knížkami souzníš?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12
17.9.19 16:36

@Sashie: jj, znám od Karpa tu první knihu, tedy hlavně mě zajímala metoda uspávání. Zavinování a šum moře jsme praktikovali :-). Jako ten proces dozrávání mozku už taky chápu, tak si říkám, že když už se umí dorozumět slovy, tak bychom už nemuseli mít tolik vztekacích scén…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12
17.9.19 16:39

@jizvíková: Co je na tom objetí konkrétně špatně? Která česká psycholožka to vymyslela? Spíš jsem si myslela, že tenhle přístup k nám přišel z Ameriky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17.9.19 17:38
@phavran píše:
@jizvíková: Co je na tom objetí konkrétně špatně? Která česká psycholožka to vymyslela? Spíš jsem si myslela, že tenhle přístup k nám přišel z Ameriky.

Jiřina Prekopová, terapie pevným objetím. Špatně je na tom to, že podle téhle terapie se má dítě v záchvatu vzteku pevně držet, klidně ve více lidech, klidně zalehnout, klidně na několik hodin, dokud se „neuklidní“. Protože objetí = šíření lásky, neasi. Jiřinka to u nás stále propaguje, přestože jde o nevědeckou metodu založenou pouze na tom, jak se k ní samotné choval její evidentně psychopatický muž, v zahraničí a i většinově u nás je ostře kritizována. Velmi výrazně se proti ní ohradila např. APLA, protože Jiřina Prekopová ji doporučovala jako metodu práce s autisty.

Je to ale v principu něco úplně jiného, než vztekajícímu se batoleti náruč nabídnout a respektovat, pokud odmítne. A ne, nemyslím si, že na objetí je možné si vypěstovat závislost. Respektive nevidím v „závislosti na objetí“ nic negativního, protože potřeba doteku, fyzického utišení a fyzické blízkosti je člověku úplně stejně přirozená, jako třeba potřeba sociálního kontaktu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17.9.19 18:18
@phavran píše:
Zdravím maminky i tatínky,
zajímalo by mě, zda jste si přečetli knihu AHA! rodičovství a zavedli jste nějaké praktické rady z knížky do svého života a jaké vám to přináší plody?Např. vztekací scény u batolete - doporučuje se zde obejmout a vyčkat až se uklidní. Popř. vyjádřit jejich emoce: „Moc se zlobíš, že jsem ti sebrala hračku“…že pomůžeme dítěti přijmout i ty negativní emoce, že je může vyjádřit. Tak by mě zajímalo, zda to u někoho doma funguje? Jestli si jen dítě nevytvoří závislost na objímání a bez toho se pak nebude schopno uklidnit samo? Nebo jestli to dítě nebude naopak podněcovat k tomu, aby začalo řvát při každé příležitosti?
A pak mi teda u naší dcerky přijde, že je to dost velký hazard o zdraví se sluchem (objímat když vřeští). :lol:
Díky za vaše postřehy, rady a zkušenosti :).

Koukám, že některý věci člověk prostě dělá přirozeně :D knihy nečtu. Dostala jsem knihu MáMě a ty cinty se nedaly většinou číst…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6988
17.9.19 18:22

@phavran Tuhle knihu jsem nečetla, ale zrovna tahle rada s vyjadřováním emocí se vyskytuje snad ve všech moderních konceptech - Nevýchova, knížka Jak mluvit, aby nás děti poslouchaly atd. A u nás funguje. Ne, že by se tím dítě zcela uklidnilo, ale pomáhá navázat rozhovor na téma „co ti vadí, proč to tak musí být a jak bychom to vyřešili“, takže místo ječení si vysvětlíme proč, nabízím alternativy, dítě se podle věku a vyzrálosti zapojuje - u malého dítěte mluvím já a ono odpovídá ano-ne, větší děti se zapojují více, navrhují alternativy samy.
Objímání při vzteku nepraktikuju, objímám, když je mi to příjemné a ne, když je mi to nepříjemné. Navíc nesnáším, když mi někdo řve do ucha. Nechávám vyvztekat v klidu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17.9.19 18:32

Vrestici batole jsem vetsinou odtahovala pryc z dosahu verejnosti a nechala vrestet, sup ho do golfek a uprkem, nebylo to dle zadneho konceptu :lol: a to „chapani“ bolesti nebo chteni, to funguje univerzalne, i na dospělé, schvalne to zkuste- okamzite nepoucovat, ale vyjadrit, ze se fakt musi citit hrozně/zklamane/zneuzite apod. Vetsina stejne vi, co ma delat a ma to magicke uvolnovaci ucinky :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama