Asistent pedagoga - nervozita z první schůzky

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.08.19 20:34
Asistent pedagoga nervozita

Ahoj, Prosím o radu, mám jít jako asistentka pedagoga k chlapci s ADHD a mírným autismem, zítra se mám setkat s jeho rodiči, na co vše se vyptat? Jsem z toho prvnihobdne dost nervózní, abych něco nezapomněla. Můžu jako asistentka pedagoga nahlédnout do spisu (teď nevím, jak se jmenuje )IDP? Děkuji

Reakce:
Pavlahar
Kecalka 126 příspěvků 26.08.19 21:05

Ahoj, každé dítě je jiné. Nejlépe se zeptat, co platí právě na to jejich. Co má rád a co ho naopak rozrusi. Myslíš IVP? Jestli ano, tak by sis ho měla prostudovat a vycházet z něj.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.08.19 21:08

Prosím anonymně, nebo smazat, děkuji.

Ke mně byli rodiče vždy otevření a papíry z PPP mi dali, abych měla lepší představu. Nepíšeš, jak je dítě staré. Budu vycházet ze svých zkušeností. Nejlepší je promluvit si s předchozí AP a vyptat se jí, co jí fungovalo, jak se jí s dítětem spolupracovalo.
Potřebuješ vědět, jak poznat, že je dítě nervózní, unavené, že se nesoustředí. Vědět, co nemá rádo, kterým tématům se vyhnout. Můj autista třeba nesnášel cokoli týkající se lidského rozmnožování, takže když se v biologii brala ženská a mužská pohlavní soustava, odcházeli jsme pryč. Vědět, jak s ním mluvit - co nemá rádo? Na co špatně reaguje? Někteří autisti nezvládají obrazná slovní spojení typu „vzít nohy na ramena“, musíš se vyjadřovat naprosto přesně, jednoznačně, bez žádného dalšího možného výkladu.
Jak často je dítě unavené? Co rozptýlí jeho pozornost? Je lepší, když sedí dál od spolužáků? Vepředu nebo vzadu? Vzadu vidí celou třídu před sebou, takže ho to může rušit, ale vepředu zase ruší AP výklad učitele…
S čím vším máš dítěti pomáhat? Nakolik rodiče chtějí, aby dítě pracovalo samostatně, a kterou činnost už kvůli svému postižení nezvládne? Nejsi tam od toho, abys za dítě dělala i to, co by dítě samo či s mírnou dopomocí zvládlo, takže vyjasnit si tuto hranici. Třeba pokud má problém s jemnou motorikou a nezvládá psát, pak je pochopitelné, že mu budeš dělat zápisky. Ale třeba u písemek se s učiteli domluvit na formě testu A-B-C, aby jen kroužkoval, nebo doplňoval slova do vět.
To jen tak v rychlosti, co mě napadá.

chodanda
Závislačka 3593 příspěvků 26.08.19 21:43

V prvé řadě buď vůbec ráda, že se rodiče zajímají a chtějí se setkat. Zažila jsem opak a příjemné to nebylo. Na co se zeptat viz výše, vypsané to je dobře :)

Trojlístek
Závislačka 3974 příspěvků 26.08.19 22:23

No jako promiň, ale mě děsí skutečnost, jak tu každá druhá asistentka pedagoga povídá jak málo peněz má, zato moře zodpovědnosti.

Ty, s konkrétním vzděláním se ptáš tady co máš dělat a jak jednat? To je zlý sen, toto :?

vokishka
Neúnavná pisatelka 15568 příspěvků 26.08.19 22:30
@Trojlístek píše:
No jako promiň, ale mě děsí skutečnost, jak tu každá druhá asistentka pedagoga povídá jak málo peněz má, zato moře zodpovědnosti.Ty, s konkrétním vzděláním se ptáš tady co máš dělat a jak jednat? To je zlý sen, toto :?

I začínající učitel má uvádějícího učitele, který mu v začátcích pomáhá. A v každém zaměstnání se musí zaměstnanec nejprve zaskolit, je to snad úplně normální. Tak se prostě zeptala na zkušenosti ostatních. Jen ty jsi asi génius, který kamkoliv nastoupí, hned vše zvládá perfektně.

Trojlístek
Závislačka 3974 příspěvků 26.08.19 22:57

@vokishka ne, nejsem génius. Mě to prostě zneklidňuje. Navíc pokud se má na koho obrátit. Já jako rodič si budu myslet, že mé dítě bude v dobrých rukou a ona paní asistentka ani neví, jaké má možnosti :?

Váš příspěvek
Reklama