Asistentka pro syna do MŠ

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.03.19 19:38
Asistentka pro syna do MŠ

Dobrý večer, mám takový komplikovaný dotaz. Syn má skoro 3 roky, už chodí do školky, kde je spokojený a chodí rád. Od začátku jsme školku upozorňovali, že je divoký, nemluví… Když jsme se ptali, odpověď byla stejná: vše je v pořádku, zvládáme to. Co začal chodit do školky, tak se opravdu hodně zlepšil, jdou vidět pokroky. A nyní asi po 3měsích co do školky chodí nám ředitelka řekla, že potřebuje asistenta sám pro sebe. Že je nezvladatelný, postižený a určitě autista. S tím, že by byl postižený rozhodně nesouhlasíme, a jelikož náš starší syn má celkem dost příznalků autismu si jsme jistí, že mladší autista není. Jsme v péči neuroložky a ta nám potvrdila náš názor, že je v pořádku, jen je prostě malý, a chce to čas (náš starší syn začal mluvit až po 3tím roce a celkově byl jalkoby „opožděný“ oproti vrstevníkům, ale po 3tím roce se změnil a vše je v pořádku). Takže chceme ještě počkat. Jenže ředitelka dělá peklo, zavolali jsme do SPC. Tam mi nabídli, že se příjdou na syna podívat. Přišli, potvrdili, že postižený není a na autistu to nevypadá, ale jelikož je malý, tak potřebuje, aby se mu ve školce více věnovali, a proto Asistentce, která tam už je na zkrácený úvazek, navýší úvazek a bude se mu více věnovat a zapojovat ho mezi děti a hlavně aby spolupracoval. Nejsme proti, ale musíme zajít za psychologem. OK, zajdeme, jen nám teď ředitelka řekla, že ona měla pravdu, jinak by Asistentka nedostala navýšení úvazku. Ale z poradny mi řekla, že postižený není. Nevíme jak si to teď máme vyložit. Víme, že postižený, opožděný ani autista není! Ano je divoký, nechápe proč, by si měl zrovna teď s ostatními hrát, když on si chce jezdit s autíčkem, a nemluví. Ale jinak je to normální dítě. Které se sám vysleče, obleče, dokonce po jídle sám od sebe jde uklidit talíř, lžičku, hrnek… v dětském kolektivu si sice hraje sám, ale nemá problém jít obejmout dítě, dát mu hračku apod. Nyní po nás chtějí vyplnit: Žádost o poskytnutí poradenských služeb. Kdy má ředitelka psát posudek na naše dítě a poslat ho SPC. S tím nesouhlasíme. Můžeme odmítnout tuto žádost? A je pravda, že pokud bude diagnoza - porucha pozornosti (pouze k tomuto se přiklání neuroložka, jinak prý problém v jeho vývoji zatím nevidí), tak že asistentku nedostane? Je nutný psycholog, když poradkyně řekla, že není postižený ani autista, takže není potřeba vyhledat odborníka, ale kvůli navýšení úvazku asistentky to bude jen formalita? Moc děkuji za jakoukoli radu, či vlastní zkušenost.

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
hanka.br.
Neúnavná pisatelka 19742 příspěvků 12.03.19 19:55

Poruchy autistického spektra mají velmi širokou škálu od v podstatě drobných odchylek od normálu, kdy děti jsou celkem kontaktní i soběstačné, až po těžké poruchy. Sotva lze úplně vyloučit, že váš syn žádnou PAS nemá, zvlášť když starší syn je má(pokud tomu rozumím dobře), tam se dá očekávat, že i mladší může podobné obtíže mít. To samozřejmě neznamená, že by byl postižený. Nevím, proč se vyšetření v SPC tak bráníte, nemůžete nic ztratit, jen získat.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.03.19 20:23

První řadě si zkuste odpovědět, zda bude pro syna jednodušší, když tam tu AP mít bude, prospěje mu, když se mu bude někdo více věnovat, bude s ním pracovat, budou tam další oči co dají pozor na bezpečnost, pokud je syn divoký. Pokud jsou odpovědi kladné, zkusila bych sama v sobě přehodnotit postoj k asistentovi a brát ho pozitivně, jako pomoc pro syna, ulehčení jeho působení ve školce. Každopádně ředitelka tedy není vůbec diplomatická, když Vám to neumí podat rozumně a hází od boku nějaké diagnózy. No pokud nechcete školku měnit, zkuste najít společnou cestu. Pracuji jako AP a pokud Vás zajímá i pohled zevnitř, tak ono je podle mě lepší mít na tu hromadu děti, alespoň dva dospělé. Většinou je tam učitelka jen jedna a překrývají se jen chvíli. Pokud je tam pár zlobivých dětí, pár malých plačících, pokud už tam máte asistentku, tak plus dítě co jí má potřebuje zvýšený dohled a když se k tomu přidá vaše co je třeba opravdu jen živější, tak už to může být opravdu náročná kombinace. Zvlášť v době, kdy asistentovi skončí pracovní doba a učitelka tam zůstane sama. Proto asi chtějí doporučení na navýšení úvazku. V prvé řadě je opravdu přínosné i pro dítě zjistit jestli tam nějaká diagnóza je nebo není. Klidně zkuste víc zařízení pokud se vám zpráva z toho jednoho nezdá, ale pokud je závěr stejný/podobný na více místech zkuste s ním pracovat, jako přínosnou informací, že teď všichni víme o co jde a díky tomu budem vědět, jak to dělat lépe, jaký zvolit správný přístup. ;) Zkuste si třeba domluvit schůzku ředitelka + učitelky + aistentka co tam je a vyloženě konkrétně v klidu asertivne probrat situace, které se tam dějí a které by bylo potřeba řešit. Společně se pak domluvit na postupu a zkusit se domluvit i s daným SPC, jak to nejlépe sladit. Hodně štěstí :kytka:

M-A
Kecalka 258 příspěvků 12.03.19 20:27

Asistentky bych se nebranila a naopak udelala vse pro to, aby ji k sobe mel kdyz je ta moznost. Udela jeste vetsi pokroky a je sance, ze se stovna se „standardem“ než půjde do školy. Pak je ale druhá strana mince, jestli jen nepotrebovali navysit uvazek asistentce a nehledali „vhodne“ dite na ktere uvazek navysit. Ani v tomto pripade bych se nebranila, ale chtela jasnou a pravidelnou zpetnou vazbu, co s nim teda v ramci toho pul uvazku delala, aby bylo treba i mozno doma pokracovat. U nas je taky asistent na dite, ktere jen dle maminky je trochu divocejsi… ten kluk nema vubec zadne mantinely, nebezpecny okoli i sobe, pak zalezi i na jinych vecech… je to doma s jednim, dvouma, a ve skolce s 25 az 28, kdy s „problemem“ jich muze byt vice, nekde az 6 na asistentku… obecne v MŠ se brání dávat diagnozu a skatulkovat..

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.03.19 20:27

Nejde tu o to, že by jsme se bránili. Právě naopak, my jsme ti, co SPC kontaktovali. A starší syn má body autismu kvůli porodu (oživovaný několik minut). Vím moc dobře, že se to vyloučit nedá, ale musely by být náznaky.. což mladší opravdu nemá, a vzhledem k tomu, že neuroložka i poradkyně z SPC řekly, že autista není a v tomto směru se to tedy řešit nebude, tak by to bylo vážně divné, aby se pak autismus byť i v malé míře potvrdil. Nic nepodceňujeme, spolupracujeme, jen chceme vědět, zda se přiděluje asistentka i bez závažných důvodů (což jak nám poradkyně z SPC řekla, tak náš syn potřebuje pomoct jen s integrací… nic vážného to není - její slova). A zda ta žádost je nutná, i když už vše proběhlo (Souhlas s vyšetřením od SPC jsem již podepsala), v podstatě mimo řešení s ředitelkou MŠ - opět podotýkám, já jsem to řešila s SPC, ředitelka jen byla vyrozuměna kdy poradkyně příjde a v ten den měla ředitelka možnost se vyjádřit.

M-A
Kecalka 258 příspěvků 12.03.19 20:36

Dle mych zkusenosti na nepozornost a hyperaktivitu lze ziskat asistenta, ale jiny kraj jiny mrav, natoz pani z SPC…
Někdy takové neposedné dítě co si chce delat co zrovna jeho bavi udela vic paseky nez treba mentalne postizene dite… (samozrejme vyber slov neni profesionalni, ale vyjadrujici fakt) protože ostatním to sníží morálku, a ať chceme nebo ns, skolka opravdu neni jen od hlidani deti a mely by být videt za tridou nejake vysledky… je to narocna prace pro nekoho kdo nema predstavu a nemyslim to zle, taky jsem nemela sajnu nez jsem zacala studovat VŠ po gymplu… jeste ze jsem na rizikovym :lol:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.03.19 21:00

Hodně záleží na konkrétním SPC, některé dá asistenta na méně závažnou diagnózu některé nedá. Zkuste se třeba rovnou zeptat v tom vašem konkrétním jestli je ta možnost vůbec reálná.

mau-mau
Závislačka 3665 příspěvků 12.03.19 21:02

No, tak značně pochybuji, že ti nějaký skutečný odborník vydal stanovisko „postižený není“. Takový posudek není, jelikož není diagnóza Postižení. Máme tu např. Mentální retardaci, psychomotorickou retardaci, kde si ty asi představuješ to postižení. Pak je tu vývojová dysfázie, což se myslím tvého syna týká, pokud v tomto věku nemluví. Pokud tam není mentální retardace, což je to, co ty si asi představuješ pod pojmem postižení, tak je to jedině dobře. Věřím, že ti někdo mohl sdělit toto, i to, že tam není porucha autistického spektra. To je jedině dobře :palec: Ale nechápu, proč jdeš proti učitelce. 8o :nevim: Asistent pomůže jí i tvému dítěti. Tudíž i tobě. Všichni se budou cítit lépe. Důležité je, aby ve třídě byla dobrá atmosféra a ne aby se na tvého syna tvářili jako na total prudiče a rušivý element, který by měl být radši jinde. Snaž se s nimi vycházet a ne se stavět do opozice :palec:

Bondgirl007
Zasloužilá kecalka 628 příspěvků 12.03.19 21:03

Ano, skutecne je to tak, ze aby mohl byt diteti pridelen asistent pedagoga (nebo navysen jeho uvazek) je treba radneho vysetreni na prislusnem pracovisti (SPC nebo PPP). Vysetreni probiha na zaklade zadosti rodicu a tuto zadost doplnuji pracovnici ze skolky o sve postrehy. Je to naprosto bezny a standardni postup a vubec si to neberte osobne. Dulezite je, ze tam potom ten asistent bude a bude se moci venovat vasemu diteti. Plus odborne vysetreni urcite ve vasem pripade nebude k zahozeni :kytka:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.03.19 21:06

No právě :D Jako my je upozorňovali.. víme jaký je a i když je mnohem hodnější než starší, tak jsme počítali s tím, že problémy budou, zvlášť u ředitelky, která je už dávno v důchodovém věku a opravdu se jí divím, že to nepřenechá mladším. Mě by asi kleplo. Na druhou stranu, my ho dávat tak brzo nechtěli, ony nás přemlouvaly a my byli kdykoli ochotní to nějak zařídit a se školkou ještě nějakou dobu počkat. Proto jsme se často informovali, zda je vše v pořádku a vše i bylo.. nevíme co se najednou stalo, že z ničeho nic ředitelka dělá problémy. Vyloženě lže, sama asistentka mi mimo školku řekla, že můj syn potřebuje jen trošku více věnování, ale ředitelka na to nemá sílu ani nervy. Pokud děti nespolupracují na 100% tak je problém a musí ho řešit rodiče. Druhá učitelka také nevidí se synem problém. Jsme z této situace celkem vyřízení, protože dle všech krom jedné osoby je v podstatě v pohodě, jen nás rozhodila právě ředitelka, která tvrdí, že kdyby byl tak v pořádku, tak určitě nebude mít asistentka navýšený úvazek. Nevíme zda to pravda je, a pokud ano, tak by nás zajímalo, proč nám poradkyně z SPC řekla, že je to jen formalita - ten psycholog. Tam je toho více neprofesionálního :D to mi i poradkyně potvrdila, jsem zvědavá, zda se to nějak bude řešit :(

Bondgirl007
Zasloužilá kecalka 628 příspěvků 12.03.19 21:08

Jinak u nas asistenta pedagoga kvuli poruse pozornosti davaji, pokud je diagnostikovana detskym psychiatrem…ale to vam reknou pri tom vysetreni v poradne, jak to chodi. V techto pripadech bohuzel plati, ze kazdy pes jina ves :nevim:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.03.19 21:12
@Bondgirl007 píše:
Ano, skutecne je to tak, ze aby mohl byt diteti pridelen asistent pedagoga (nebo navysen jeho uvazek) je treba radneho vysetreni na prislusnem pracovisti (SPC nebo PPP). Vysetreni probiha na zaklade zadosti rodicu a tuto zadost doplnuji pracovnici ze skolky o sve postrehy. Je to naprosto bezny a standardni postup a vubec si to neberte osobne. Dulezite je, ze tam potom ten asistent bude a bude se moci venovat vasemu diteti. Plus odborne vysetreni urcite ve vasem pripade nebude k zahozeni :kytka:

i když už vyšetření z SPC proběhlo? Je tomu už asi 3 týdny, s SPC v kontaktu jsem a tam mi jen řekli, abych měla ještě vyšetření od psychologa - jen formalita, je to nutné aby byla přidělena asistentka. I přes to, že tam závažný důvod (mentální postižení, autismus) není. Podle všeho by tato Žádost měla být ještě před samotným vyšetřením ne?

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.03.19 21:14

@Bondgirl007 Jsem se právě lekla, že by mě SPC uklidňovali, že je vše v pořádku, ale za zády s ředitelkou měly opravdu za to, že mám od pohledu „postižené dítě“ jak mi řekla ředitelka :( A právě při předání té žádosti mi naznačila ředitelka, že pravdu má ona. Přitom dle vyšetření máme pravdu „zatím“ my.

Bondgirl007
Zasloužilá kecalka 628 příspěvků 12.03.19 21:19
@Anonymní píše:
i když už vyšetření z SPC proběhlo? Je tomu už asi 3 týdny, s SPC v kontaktu jsem a tam mi jen řekli, abych měla ještě vyšetření od psychologa - jen formalita, je to nutné aby byla přidělena asistentka. I přes to, že tam závažný důvod (mentální postižení, autismus) není. Podle všeho by tato Žádost měla být ještě před samotným vyšetřením ne?

Ano, nejprve by mela byt podana zadost a potom nasledovat vysetreni. Nevim proc jste to meli naopak, nesla tam ta pani treba kouknout na jine ditko a pri te prilezitosti se podivala i na to vase? Jinak je to tak jak pisu, k tomu aby mohl byt ten AP pridele, potrebuji jeste vysetreni jineho odbornika. Proste oni sami od sebe ho dat nemuzou, na kraji to musi zduvodnit jeste jinym posudkem…u nas psychiatr, u vas teda psycholog…a ano, je to castecne formalita. Na druhou stranu psycholog jiste prohledne vase dite zase z jine stranky nez specialni pedagog z SPC :think:

Bondgirl007
Zasloužilá kecalka 628 příspěvků 12.03.19 21:21
@Anonymní píše:
@Bondgirl007 Jsem se právě lekla, že by mě SPC uklidňovali, že je vše v pořádku, ale za zády s ředitelkou měly opravdu za to, že mám od pohledu „postižené dítě“ jak mi řekla ředitelka :( A právě při předání té žádosti mi naznačila ředitelka, že pravdu má ona. Přitom dle vyšetření máme pravdu „zatím“ my.

Pokud tedy probehlo vysetreni ze strany SPC, tak byste mela mit v ruce nejakou zpravu. Co je v ni psane a proc doporucuji jeste vysetreni u psychologa, kdyz je podle vas vse v poradku?

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama