Bezová šťáva - plíseň?

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
evi.,
Závislačka 3929 příspěvků 16.11.09 09:30
Bezová šťáva - plíseň?

Chtěla jsem se zeptat, zda nemá někdo zkušenosti s bezovou šťávou a jejím uskladněním.
Udělala jsem šťávu z bezových květů. Po několika týdnech se ve šťávě ve sklenicích objevily jakési sraženiny či chuchvalce čehosi. Má to strukturu podobnou pavučinám, taková jemná vlákénka. Nevím jestli to vykrystalizovala šťáva nebo je to nějaký druh plísně. Na netu jsem informaci nenašla. Podotýkám, že se nejedná o plíseň utvořenou na povrchu hladiny.
Poradí někdo prosím?

Reakce:
sinaii
Závislačka 3407 příspěvků 16.11.09 10:18

Evi- taky děláme bezovku a takový „sople“ vevnitř se dělají taky ale to nic není,my to normálně pijeme,ve vodě se rozpustí.Dávám ještě na hladinu rum,ten to udrží dýl a mám ty šťávy v chladnu.

zden
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.07.10 21:20

ahojky
dělám šťávu již 3 roky po několika dávkách a nikdy se nám nezkazil.
Slévám ji do skleněných láhví a každou láhev zaliju rumem (jedině Božkov)a poté uzavřu víčkem a skladujeme ji ve sklepě.Poslední láhev z minulého roku jsme vypily v únoru.Snad to pomůže. :-D

Janč
Kecalka 154 příspěvků 07.07.10 21:05

TAKY MÁM DOBRÉ ZKUŠENOSTI S USKLADŇOVÁNÍ,TY JAKOBY SNOPLE JE PIL.TAKÉ NAVRCH DÁVÁM RUM NEBO SLIVOVICI,ALE TA ZANECHÁ PO SOBĚ TROCHU OCAS.

nepřihlášený Jura007
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.07.10 21:41

S tím použitím rumu souhlas. No a pokud je ta šťáva dělaná za tepla, ne za studena, tak se z jakýchkoli bobulí ( i z jablek a hrušek) uvolňuje pektin a ten má na svědomí tvorbu všelijakých gelovitých struktur. Je to v podstatě to samé, jako by se vám v sirupu vytvořila troška marmelády…

j.citra
Echt Kelišová 8078 příspěvků 07.07.10 21:47

Ano ano,souhlasím­.děláva to i mně a není to žádná závada:-):-):-)o rumu jsem nevěděla,ale i jen to chladno nám vždy pomohlo.nebo myslíte,že není pozdě,tam ten rumik dolít?či tu slivku?

radúna
Extra třída :D 12036 příspěvků 07.07.10 21:52

Lidi, a ten alkohol (rum, slivku) dáváte taky i když je ten sirup pro děti? Já jsem letos udělala sirup poprvé a mám strach to zakapat-zakonzervovat tím rumem nebo slivkou, bo to budou pít děti. ..... :nevim:

radúna
Extra třída :D 12036 příspěvků 07.07.10 21:53

Dodatek - do sklepa to dát nemůžu, páč je v něm docela vlhko a na 100% vím, že by to zplesnivělo.

Janč
Kecalka 154 příspěvků 07.07.10 22:09

PRO DĚTI BYCH TAM SPÍŠE DALA RUM.DĚTEM TO ANI NEPŘÍJDE,ŽE JE TAM NĚJAKÝ ALKOHOL.STAČÍ DO KAŽDÉ LAHVE JEN LŽÍCE.JE TO URČITĚ LEPŠÍ NEŽ UMĚLÉ KONZERVANTY.KA­MARÁDKA TAM PRÝ NEDÁVÁ ANI KYSELINU CITRÓNOVOU A POUZE CITRON A TEN RUM NA VRCH.KDYŽ TAM DÁTE RUM,TAK SI MYSLÍM,ŽE JE TO PODOBNÉ,JAKO KDYŽ VÁM SKVASÍ NAPŘ.RYBÍZOVÁ NEBO JEŘABINOVÁ ŠŤÁVA.S TÍM USKLADNĚNÍM ASI NEPORADÍM.MY MÁME TAKÉ VELICE VLHKÝ SKLEP,A TAK MÁM VŠECHNY ZAVAŘENINY V KOMOŘE.MÁME DŮM VE STRÁNI,TAKŽE JE TAM ABSOLUTNÍ TMA A CHLADNO.

Janč
Kecalka 154 příspěvků 07.07.10 22:11
PS

PŘED OTEVŘENÍM,ŠŤÁVU PROTŘEPAT!

Jura007
Neúnavná pisatelka 18313 příspěvků 07.07.10 22:14

Moje zkušenost říká, že pokud je třeba sedmička láhev naplněná až po to úzké hrdlo, tak se rum drží jenom na hladině a tudíž s prvním odlitím ho většina vyteče ven.
No a proti vyprchávání alkoholu přes korkový špunt se dá udělat to, že v nějaké plechovce rozpustíš na vařiči parafínovou svíčku, láhev zazátkuješ (musí to dobře těsnit), opatrně otočíš špuntem dolů a namočíš hrdlo do rozpuštěného parafínu. My jsme tak ukládali slivovici „na horší časy“ (deset a víc let…)

Janč
Kecalka 154 příspěvků 07.07.10 22:19

ANO SOUHLASÍM,ŽE STÍM PRVNÍM ODLITÍ TOHO RUMU ODTEČE NEJVÍCE.POKUD SE NĚKDO BOJÍ ALKOHOLU PROTŘEPÁNÍ NETŘEBA A PRVNÍ ODLITÍ SI VYPIJÍ RODIČE.JÁ TO VOSKEM DĚLÁM I NA OSTATNÍ VÍČKA,PROTOŽE NEMÁM JISTOTU,ŽE DOBŘE TĚSNÍ.

radúna
Extra třída :D 12036 příspěvků 08.07.10 08:07

Děkujuuuuuuuuu. :kytka:

Mellanie
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.08.11 15:32
rybízová šťáva

ahoj.
mě se to samé s těma jakoby pavučinkama udělalo u štávy z rybízu dělané za studena.

jen tak přemýšlím ,jestli je to fakt v pořádku?aby jsme nepily nějaké srágory.

Když jdu štávu zalít vodou ..tak se mi vytvoří pěna bílá a pak právě je vodět jakoby sediment bílý jak poplouvá ve skleničce.

MŮŽE NĚKDO NAPSAT JESTLI JE TO OK?
nebo je to z kys benzoové ?co měla v receptu být.

díky všem.

JCslovakia
Nováček 1 příspěvek 06.06.14 17:03

Šťavu z bazových kvetov som pripravoval tiež a pridal som do nej kyselinu sorbovú podľa receptu. Na prvý pohľad všetko v poriadku, ale vzhľadom na dobrý zrak som si po dvoch týždňoch skladovania pri teplote max. 23 °C musel všimnúť na hladine veľmi nepatrné, priehľadné, bezfarebné až belavé (nad hladinou), sliz pripomínajúce nepravidelné útvary s veľkosťou do 4 mm, v počte 0 až 3 na každú 0,7 l vzorku. Nedalo mi to a túto hmotu som položil na slíčko, no a pozrel pod mikroskopom. Na mikroskopické huby príliš veľký odborník nie som, ale podľa môjho odhadu sa pravdepodobne jedná o nezrelé kolónie nejakého druhu plesne z triedy Zygomycetes (Rhizopus, Mucor a pod.), ktorej vývin je pravdepodobne inhibovaný prítomným konzervantom (prikladám foto). Škodlivosť tejto huby na ľudské zdravie neviem posúdiť. Často opisované pavučiny na dne pohára či fľaše, ktoré sa spájajú do retiazok, pravdepodobne predstavujú usadený peľ, ktorý nie je na závadu.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Hůlka se zapojil do kauzy ze StarDance: Asi se přihlásím do SuperStar!

Je fér, aby Jiří Dvořák (51) soutěžil v zábavné show StarDance? Jak Expres... číst dále >

Rýsuje se snad rozchod? Kopřivová a Jágr nejspíš nebudou na Vánoce spolu!

Spekulace o tom, že se vztah hokejisty Jaromíra Jágra a Veroniky Kopřivové... číst dále >

Články z Ona Dnes

Svoje tělo mám čím dál radši, říká Alena Mihulová

Ve filmu Chvilky herečka Alena Mihulová na adresu svého dítěte často trousí... číst dále >

Vyrostla v dětském domově, stará se o bratra i syna. Poprvé má svůj pokoj

Kristýna vyrůstala od tří let po dětských domovech, v jednadvaceti... číst dále >