Bezplenkovka - kdo praktikuje?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63734 příspěvků 3 inzeráty 22.01.11 22:04
Bezplenkovka - kdo praktikuje?

Ahojky, ráda bych zkusila, resp. zkouším bezplenkovku a hodily by se praktické rady od vás komu se daří :-)

• jak začít
  • co se vám osvědčilo
  • za jak dlouho je pozorovatelná určitá spolupráce mimča

Mě se občas zadaří, ale jsou to spíše náhodné úspěchy. S doporučovaným ranním čůráním neuspěju, neb malý se probudí a potichu si žvatlá sám pro sebe a mě vzbudí až když ho to nebaví…
Jo jsou mu 3 měsíce.

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
Reakce:
Gladys
Vesmírná mluvilka 31605 příspěvků 22.01.11 22:34

My jsme začínali ve 4m, ale nikdy jsme to nedotáhli, takže byl v plínách.
Ale osvědčilo se mi na přebalováku, když jsem pustila vodu, hodila mu přes pinďu čtverec, aby mi to kolem nezčural a během pár vteřin bylo načuráno, když měl co. Postupně jsem k tomu přidávala zvuk čšššš a po čase byl schopen se takto vyčurat i bez vody, jen na ten zvuk. Takže jsme to praktikovali před zabalením do plínky, aby byl déle v suchu. Pak se nám též dařilo odchytávat čurání při kojení, to se pustil prsa, tak jsem věděla, že během pár vteřin bude čurat, po spaní přes den, spal v té samé místnosti, kde jsem běžně byla přes den.
Další dílčí úspěchy byli v šátku, když se nesl, tak se začal v šátku mlet, případně plakat, tak jsem ho vyndala, položila na čtvercovku a vyčural se. Ale samozřejmě když jsem ho tam nechala, tak to po chvíli pustil.
Bohužel nikdy se nám nepovedlo naučit čurat a kakat v klubíčku, to odmítal.
V 9m začal totální bojkot vyměšování na přebalováku, to už jsem odchytávala i bobky, najednou se šprajcnul a dost dlouho řval, pokud jsem zkoušela naše staré postupy, až v cca 13m se k nim s čuráním vrátil, po čase byl ochoten se vyčurat na nočník, takže to už byla bezplenkovka trochu o něčem jiném :mrgreen:

S druhým se chystám zkoušet, budeme hlavně trénovat to klubíčko, abychom mohli používat nějakou misku na vyměšování.
Podle mě je důležité zjistit, jak dítě čurá, jak dlouho po jídle, probuzení, jak se chová při kadění, to člověk nejlíp zjistí, že má dítko holt rozbalené. Takže nějaké typické znaky, časování a po nějaké době přijde i ta intuice.
Chce to praktické oblečení, aby se člověk dostal rychle k plínce, vyzařovat klid, protože dítě vycítí nervozitu na sto honů, když se třeba snažíš o bkm v přítomnosti někoho, kdo si myslí, že je to blbost, tak ti to na just nepůjde, protože budeš z toho nejistá.
A hlavně nehrát na počet počuraných a pokakaných plínek a mít na vědomí, že i dítě přebalené ihned po akci z toho má svůj benefit, že se v tom neválí dlouho, nebrat to tak, že máte malou úspěšnost :wink:

pomeranca
Extra třída :D 10700 příspěvků 22.01.11 22:45

Já jsem chtěla, ale byla jsem z toho moc vystresovaná… tak teď to zkouším jen občas po spaní a jsem v klidu. Prostě se snažím hodně přebalovat, aby byl v suchu

Gladys
Vesmírná mluvilka 31605 příspěvků 22.01.11 22:56

pomeranco, jojo, to je přesně, že člověk se stresne, že jako musí mít vždy úspěch a co když to nestihne a pak je to spíš na obtíž, stresuje tím dítě, já jsem si vystresla dítě na nočníku, když se tam byl konečně ochoten vyčůrat, tak jsem ho vysazovala a vysazovala a po dvou dnech řval při pohledu na nočník :roll: Tak jsem se zas uklidnila. Však ony ty maminky, které to používají v těch přírodnějších oblastech, tak též nemají 100% úspěšnost, akorát jim to tam tak neva, když mají furt teploučko, tak si dítě nepročurá oblečení, nepočurá oblečení mámě…
A když jsem viděla záběry na bezplenkovku v Africe, jak si paní nonšalantně otírala posranou prdelku miminka o koleno, tak mi bylo jasný, že se v tom klidu a pohodě mám ještě co učit :lol:

Corinaaa
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.01.11 23:38

Ahoj, s BKM jsem začala už v porodnici, pravda malej čůral tak často, že úspěch byl téměř jistý. Nejdřív jsem ho dávala nad umyvadlo, později přibyla nádobka a la čínský nočník, ale s tou mi to nikdy moc nešlo (častokrát jsem ji „po akci“ zvrhla). Jako pojistku jsem dávala čtvercovky, na ven konopné plenky (víc sajou), ale speciální kalhoty - rychloprdky měl jen do 3 měs, pak jsem mu dávala normální tepláky a bodíčka jsem nechávala rozepnutá mezi nožičkami, aby nezdržovaly při svlíkání). Myslím, že jsem ho pozorovala tak dlouho, až jsem se naučila rozpoznávat jednotlivé signály /ztuhnutí a zírání mimo, pláč, šermování ručičkama/ no ale to má každý asi jinak. Taky jsem samozřejmě hlídala hodiny, jak dlouho už nečůral, nekakal,… Jakmile se mi začal v náruči kroutit, tak jsem ho nechala, ačkoli jsem tušila, že se vzápětí počůrá - nechtěla jsem to přepísknout, přeci jen byl maličké miminko, tak nějaká ta počůraná plena a oblečení je normální. Docela brzy začal používat eee, takže jsem to čím dál víc nechávala na něm a přestala tolik sledovat čas. Některé dny se mi v koupelně nahromadila kupa počúraných tepláčků a kalhotek, některý den jsme ustáli bez „ztráry kytičky“, jak říká jedna známá z plavání. V průměru se dá říct, že máme 1-2 počůrané pleny nebo oblečení za den i noc (malému je teď rok), přes den ho dávám na nočník a v noci nad umyvadlo v klubíčku (tedy když se sám probudí). Doporučuju přečíst knížku Ingrid Bauer „Bez plenky“, mně pomohly hlavně pasáže o tom, jak se smířit s občasným neúspěchem a bojkotem ze strany dítěte, protože přiznávám bez mučení, že byly chvíle, kdy jsem si vyčítala, že jsem s touto metodou vůbec začala (třeba venku v mraze, dítě má kombinézu a pod tím overálek z Moiry a chce se mu na malou …). Na závěr bych chtěla dodat, že bez pochopení a pomoci okolí (manžel, babičky, kamarádky-hlídačky) bych to nedělala, protože jak prckovi vysvětlit, že když hlídá tatínek, může se dělat eee do plen, když hlídá maminka, musí se to nahlásit a jít na záchod :o)

cica
Zasloužilá kecalka 695 příspěvků 22.01.11 23:39

jsem asi blbá, ale co to je? Jako že mimino bude úplně bez plín? Tééda to bych asi nedala já ho teda nechávala dost často bez, ale muselo být doma teplo a pod ním vesměs pořád nějaá podložka, jinak bych tam měla samé loužičky a bobky jak od pejska

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63734 příspěvků 3 inzeráty 23.01.11 01:09

Tak já taky nechávám buď na podložce nebo s plínkou, ale občas se mi povede odchytit čůrání v klubíčku hned po kojení, to je dobře naladěný :-)

Corinaaa Jojo, knížku jsem četla, jen autorka jede hodně na intuici a to mi moc nejde :-( ale nestresuju se z toho, beru to tak, že když se povede dobře, když nepovede, houby se děje…

Gladys Taky nejčastěji čůrá na přebalováku, občas i v klubíčku, taky mi přijde, že před čůráním ztuhne, ale to je 1-2 vteřiny před činem ;-)

Viking
Echt Kelišová 9847 příspěvků 23.01.11 01:40

Mně připadal hodně praktický ten čínský nočník. Dá se dobře držet třeba i při kojení (mimina často kakají těsně po kojení, případně při tom:)
Taky se ukázalo, že ve spaní mimino nečůralo, takže po každém spaní to šlo. Později i po příchodu z venku. Žádná znamení jsem nevypozorovala, řídila jsem se prostě těmihle situacemi. Celkem to šlo, na druhou stranu - nehrotila jsem to a ani dnes nemám dítě (19 měsíců) úplně bez plen, i když nočníkovou úspěšnost už má vysokou:)

chuanitka
Extra třída :D 14721 příspěvků 23.01.11 08:46

Na emiminu je maminek jen pár. Ale četla už jsi diskuzi na Modrém koníkovi? http://www.modrykonik.cz/…i-metoda-ii/?…
Má 188 stran, snad tam najdeš něco užitečného :D

Gladys
Vesmírná mluvilka 31605 příspěvků 23.01.11 09:45

cico, googli, bezplenková komunikační metoda, není to jen o uklízení loužiček a bobečků nečekaných.

My jsme právě s tím klubíčkem fakt neuspěli, nosil se v něm rád, ale když se mu chtělo, tak se prohýbal do luku, řval, zkrátka nesnesl mě mít vůbec u sebe při činu, proto ten přebalovák, že jsem na něj vlastně nesahala.
I teď když jedeme třeba autobusem a mám ho na klíně a potřebuje čůrat, tak si musí sednout vedle mě na sedačku, na klíně u mě to nemůže pustit do plíny.

Bezplenkovku s plínou jako pojistka jsme začali praktikovat vlastně až v batolecím věku, on si někdy říká a někdy ne, ale velice viditelně je na něm poznat, že potřebuje (přešlapování, chytání za plínu, ztřeštěné běhání)

Corinaaa
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.01.11 10:29

Hlavní je, že to nelámeš přes koleno, podle mně je nejdůležitější si pořád připomínat, že to děláš pro miminko a jeho pohodlí, ne proto, aby někdo padl na zadek, že máš malé mimčo bez plen. Co si budeme povídat, je to přeci jen náročnější na čas i trpělivost, než dávat plenky (mám zkušenost s obojím). Hlavně nesklouznout k tomu, že budeme nutit mimčo sedět na nočníku, dokud se nevytento, nebo mu mačkat nožičky, akupresurní body apod., aby se spustil vyměšovací reflex (o tom jsem jen slyšela, ale nepřipadá mi to jako dobrý způsob). A jestli tě chceš, tak se podívej na toho Modrého koníka, nebo jsou dobré stránky http://www.mokosha.info/. Stejně si všechny informace musíš přizpůsobit podle vašich individuáních potřeb, protože nějaký universální postup nejspíš neexistuje. Držím palce, určitě jsi zvolila správný přístup

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63734 příspěvků 3 inzeráty 23.01.11 11:16
Viking píše:
Mně připadal hodně praktický ten čínský nočník. Dá se dobře držet třeba i při kojení (mimina často kakají těsně po kojení, případně při tom:)
Taky se ukázalo, že ve spaní mimino nečůralo, takže po každém spaní to šlo. Později i po příchodu z venku. Žádná znamení jsem nevypozorovala, řídila jsem se prostě těmihle situacemi. Celkem to šlo, na druhou stranu - nehrotila jsem to a ani dnes nemám dítě (19 měsíců) úplně bez plen, i když nočníkovou úspěšnost už má vysokou:)

Tu situaci po probuzení mi malý bojkotuje, budí se takovým hladem, že musí okamžitě baštit :-) ale občas to vydrží přes celé kojení a čůráme až pak.

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63734 příspěvků 3 inzeráty 23.01.11 11:17
chuanitka píše:
Na emiminu je maminek jen pár. Ale četla už jsi diskuzi na Modrém koníkovi? http://www.modrykonik.cz/…i-metoda-ii/?…
Má 188 stran, snad tam najdeš něco užitečného :D

Díky, nečetla… na koníka sice chodím, ale jen do paragrafů… budu muset rozšířit okruh témat.

Terem
Kelišová 5658 příspěvků 23.01.11 12:09

U takhle malého miminka se mi osvědčilo kojit nad nočníkem (máme misku na šlehání), kojím tak dotěď, čůrala během kojení nebo hned po, stejně tak s kakáním.

glen25
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.01.11 18:16

Ahoj, my jsme zacali hned po navratu z porodnice. Malej pred kakanim vzdycky az kvicel-takovy divny zvuk. Drzeli jsme v klubicku nad kyblem. Casem se signal vytratil. Pak jsem na to trochu kaslala, davala jen obcas po kojeni (1× denne?), jen kdyz jsem ho nahodou nachytala pri akci, rikala jsem mu nassignal. Ted - skoro 8 mesicu secelkem dari, plinu ma porad, ale kdyz ho vysadim, tak na 80% neco provede. Signal ale zadny nedava.
Ono se i v te knizce pise, ze to jde i na pul uvazku:-)
Jo, a nahodou jsem narazila na knizku ze 70. let, jak ucit dite na nocnik v 6 mesicich: par dni ma matka jen sledovat, kdy obvykle dite tenti. Pak ma posadit na nocnik a vydat signal aa, nebo ee a pokud se zadari chvalit, pokud ne nedelat nic. Spis nabizet, nesmi dite k tomu nutit- sedet max 5 min. - podle me bezplenkovka jak vysita

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Co si uvařit na Vánoce, když se snažíte zhubnout?

Pokud jste pevně rozhodnutá, že letos o Vánocích se ručička váhy nehne směrem... číst dále >

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Články z Expres.cz

Zářez dne: Dáda si na sebe vzala luxusní legíny a předvedla camel toe

I luxusní legíny značky Gucci mohou napáchat pěknou škodu. Zvlášť když si je... číst dále >

Hůlka se zapojil do kauzy ze StarDance: Asi se přihlásím do SuperStar!

Je fér, aby Jiří Dvořák (51) soutěžil v zábavné show StarDance? Jak Expres... číst dále >

Články z Ona Dnes

Na plastiku jsem šla kvůli šikaně, říká kdysi obézní žena

Annie McManisová (25) z Nového Zélandu od mala zažívala kvůli obezitě šikanu.... číst dále >

Žena se po porodu dva týdny mazlila s předčasně narozenou mrtvou dcerou

Emma Woodhouseová musela podstoupit akutní císařský řez kvůli poškozené... číst dále >