Co ma pít a jíst roční dítě?

30.7.13 09:26

Co ma pít a jíst roční dítě?

Synkovi už bude za týden rok (9 kg, 74 cm) a teď řeším jaké změny ve stravování mají nastat. Všude se totiž píše do roka nesmí to a to a ted už by snad mohl??? Co už může pít a jíst? Doktor mi už v 10ti měs. řekl, že mu nemusím vařit zvlášť, stačí méně kořenit, že má jíst už všechno. Je jedno jak často jí? Mám pocit že je jak otesánek, co vidí chce hned taky. Obvykle denně jí takto:

6:00 Nutrilon 210 ml
9:00 piškoty s čajem
12:00 oběd (polévka, zelenina, těstoviny, brambory, rýže, maso téměř denně)
15:00 jogurt s kapkou domácí marmelády, někdy Lipánek
17:00 čerstvé ovoce (v podstatě po celý den kouše jablka, broskve, meloun, atd)
19:30 Nutrilon s nemléčnou kaší z lahve

přes den vypije až 2× 250 ml Sunárku (inst. nápoj, který hodně šidím vodou)

Je možné dát k pití už normální vodu ze studny? Můžu přidat i kapku ovocného sirupu?
Jak je to s pudinkem? můžu ho udělat z kravského mléka?
Jaké ovocné jogurty kupujete vy? Já zatím jen Choceňský bílý, nebo Holandii…

Děkuji za vaše rady a tipy!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

775
30.7.13 09:32

Ahoj, já dávala dceři už od 10m normální jídlo-jen méně solené (my so ho přisolily) a bez koření. Jinak já dávala bílou holandii za jogurt. Tu vodu bych dávala určitě z kohoutku než z petky. Jinak já dávala od 10m už i sirupy (ale domácí). A ten jogurt můžeš v poho ředit s domácí marmeládou (lepší je džem). Jinak já puding dělám z kravského mléka už od 7m…i z toho dělám bramborovou kaši…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25959
30.7.13 09:32

Na tohle ti asi nikdo nedá univerzální odpověď… řiď se podle sebe, co ti přijde vhodné. Někdo by lipánka nedal ani ve dvou letech, někdo klidně v půl roce :nevim:
Já taky cca od toho roka začala dávat to samé co nám, jen jsem před osolením odebrala zvlášť. Můžeš dávat klidně místo těch piškotů pečivo s lučinou, žervé. Jogurty jsou nejlepší asi ty bílé a dochutit ovocem. Místo Lipánka klidně smíchej tvaroh se zakysankou nebo jogurtem.
S vodou neporadím, to musíte vědět vy jak moc je kvalitní. Já osobně dávám jen čistou vodu, nechtěla jsem malou zvykat na sladký šťávy atd

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25959
30.7.13 09:34

A kravský mlíko klidně vyzkoušej, osobně v tom nevidím problém, když je to do pudinku, kaše atd ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
30.7.13 09:35

A na salámy (myslím třeba libovou šunku nejvyšší jakosti s mořskou solí) je asi brzy, že?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2406
30.7.13 09:40

Podle váhy, určitě otesánek není. :mrgreen:
Malej ma táky rok a baští tohle:
Snídaně - půlku chleba s domácí marmeládou, máslem, žervé, cihlou nebo občas dětskou šunkou + kousek zeleniny, mléko
Svačian - jablíčko s mrkvní, samotné jablíčko nebo banán
Oběd - takový ty tradiční dětské, občas to co máme my s úpravou dochucení
Svačina - bilý jogurt (Holandia), domácí pribináček, občas Matyldu smíchanou s trochu jogurtu (je moc sladká)
Druhá svačina - ovoce, zelenin, křupinky
Večeře - kaše s ovocem + mléko

Já dávám k pití převařenou vodu z kohoutku. Vody ze studny bych se nebála, pokuď máte rozbory a je nezávadná.
Mléko dávám od roku čerstvé kravské, takže i puding bych dělala z něho.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2899
30.7.13 09:40

Ahoj až na to UM je to u nás hodně podobné náš prcek má 14 měsíců… ale už obědvá s náma, jen méněě solím a skoro nekořením, každý si to na talíři doupraví sám. Už měl koprovku, rajskou, knedlík, kuře fakt na co si vzpomeneš z ryb jen lososa. Nedávám smažené!!! a žádnou čokoládu. to není třeba oni to nepotřebují toho se ještě nají až budou větší. samozřejmě oříšky nesmí Na večeři občas nedávám kaši ale třeba chlebík nebo rohlík se šunkou, domácí marmeládou. Vodu ze studny bych nedávala asi bych měla strach. Raději z kohoutku. Dospělý organismus je přece jen odolnější. Sirup bych taky nedala, třeba nějakou domácí šťávu nebo šťávu z ovoce ale v sirupu jsou zbytečné barviva, konzervanty spousta cukru, on to nepotřebuje je to zbytečné. navíc děti mají rády standart prostě to na co jsou zvyklé, nemají moc rádi změny. Jogurty kupuju taky bílý chocensky nebo holandii a dávám tam trosku prsnidavky… netřeba měnit. Od roka lze dělat jídlo z kravského mléka my jsme najeli na klasickou krupici na večeři je spokojený. Půding jsem nedělala ale pokud chceš kravské mléko do jídla vyzkoušet takhle myslím že je to taky v pohodě. Jen na pití se nedoporučuje až do tří let… ale je to individuální. jinak nevím myslím že jsem v jídle u prcka hodně důsledná takže pokud chceš rady od mamky se zdravým rozumem která prostě do dítěte nenarve co vidí tak se klidně ptej :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25959
30.7.13 09:41
@bobiskovomaminka píše:
A na salámy (myslím třeba libovou šunku nejvyšší jakosti s mořskou solí) je asi brzy, že?

určitě ho to nezabije a když to bude kvalitní šunka tak proč ne :nevim: Hele řiď se svým rozumem, trošku si čti složení potravin a dej mu co uznáš za vhodné ;) Jsou děcka, do kterých rvou mámy polívky a guláše skoro od narození a taky vyrostou :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2899
30.7.13 09:44

@bobiskovomaminka šunku už baští od 9 měsíce na radu doktorky (nedávám žádné salámy, párky) jo a náš prcek pije čistou vodu a MM nic jiného nechce a to už jsem vyzkoušela kde co chce jen vodu :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18236
4.8.13 23:45

Ja mam ted rocaka, trochu teda nedonoseho, ale jedem takhle:
snidane chleba s lucinou, maslem, tvrdy syr, sunka pro deti (stridam) dostane to na prkynku na ctverecky a ji sam, nekdy to teda je vsude okolo, ale to neresim, jinak se to nenauci.
svacina pokud stihnem je ovoce - ji uz skoro vsechno, ted treba merunky, svestky) vetsinou taky ji sam
obed uz mu varim cca co nam s minimem soli a koreni, takze ruzna rizota, testoviny, maso se zeleninou..
odpoledne ovoce, jogurt, domaci pribirak (jen tvaroh, mleko, trochu ovoce nebo cukru, ale fakt malo), lipanek davam cca co 14 dnu.
vecer - zbytek z obeda
vecere 2 - mel kasi, ale ted v lete ji nechce, tak mu davam UM. V noci se vetsinou jeste 1× budi a ma UM.

Piti - ma caj ze sacku, dzus hodne redeny vodou, vodu.

Jinak ji tvaroh, na vareni davam smetanu, mleko, mel i cibuli, cesnek (malo). Ryby kapra, losos, pangase, tresku. Maso snad vsechno krome kralika, toho dostane ted domaciho. Ridim se tak nejak rozumem, ale on je hodne zravej, takze neustale po nas neco zebra.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1795
6.8.13 09:55

@tytyty a jaký tvrdý sýr dáváš, prosím? a ryby jsi tedy dávala až ted od jednoho roku? syn má 11 mes. a už bych mu taky ráda zkusila dát nějakou rybu…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18236
6.8.13 12:45

@evulkanov kapra mel driv, tak v 8m, to ostatni az ted po roce
a tvrdy syr davam eidam a madeland, pak vyzebral i kozy stary

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1144
6.8.13 13:28

Mne se zdaji k snidani piskoty malo a je to dost sladke. Dala bych misto toho neco sytejsiho a vyzivove hodnotnejsiho, ja davam obilninovou kasi se seminkama, anebo muzes pecivo se zeleninou a kouskem syra nebo pomazankou.. piskoty bych videla jako pamlsek, ne jako plnohodnotne hlavni jidlo.
K piti bych, pokud s tim nema dite problem, davala cistou vodu nebo neslazeny caj. Pokud je zvykle na sladke piti, postupne bych ubirala a ucila ho na nesladke. Podle meho zbytecny cukr v jidelnicku.
Vodu ze studny- udelejte si rozbor a nechavejte delat pravidelne.
Pudink z mleka- pokud mleko davas, a chces davat a neni s nim zadny problem, tak ano, klidne.
S tim, ze ma furt hlad a chut.. resila bych to tak, ze mu davam k hlavnim jidlum poctive a vyzivne porce, pridat kvalitni tuk, bilkoviny, obiloviny, zeleninu. A k piti tu cistou vodu. Aby mu tolik nekolisal cukr. K obedu urcite vzdy maso, prip. vejce nebo lusteniny. Zeleninu delat na oleji. Zaradila bych taky seminka a orisky, opatrne zavadet kvuli alergiim a mixovat nebo drtit kvuli stravitelnosti.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1520
6.8.13 13:34

@bobiskovomaminka S tou šunkou bych byla opatrná. Ony i ty tzv. dětské šunky jsou vhodné až pro děti od 3 let. Za opravdu kvalitní šunku bych považovala tak šunku domácí výroby, o níž vím, co v ní je. Ale tu nedělám, tak dítěti zatím nedávám raději žádnou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama