Co mám učit dítě - 1 rok?

20.4.17 09:17

Co mám učit dítě - 1 rok

Hezký den holky. Prosím, poraďte mi, co mám učit dítě - 1 rok. Učím chodit na kakáček, aby sama papala lžičkou. Říká táta, dáda, teta a když chce kakat, tak začne aaa. Sama pěkně chodí, i delší trasy. Ráda tancuje a poslouchá písničky. Učím ji foukat do flétny a hrát na piánko. Když něco řeknu, rozumí mi (např. běž si pro panenku - Dádu, dones mi medvídka, udělej tany tany a samozřejmě mnoho dalšího, to by bylo na dlouho.). Ráda listuje obrázkovými knihami. Jak ji mám rozvinout dále adekvátně k jejímu věku?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

24412
20.4.17 09:23

Promiň, ale zas to tolik nežer.
Je malinká, nechej ji, ať si hraje… O co projeví zájem, v tom ji podpoř/ukaž/pomoz.
Myslím, že to stačí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10807
20.4.17 09:27

@Pipet Přesně tak, největší službu jí teď prokážeš, když jí necháš naučit se i samostatné hře. Pokud do ní budeš horem dolem ládovat vědomosti a dovednosti, tak si za rok ani sama neuprdne a navíc jí to časem znechutíš. Je fajn vyhradit si na dítě denně třeba dvě půl hodinky, kdy se mu takto plně věnuješ, ale po zbytek dne jí nech - běhat a samostatně si hrát venku, na hřišti i doma.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22590
20.4.17 09:29

Ty brďo, to neporadím, takhle rozvinutá není ani naše skoro dvouletá. Ale palec nahoru. Kamarádka se dcerce taky extrémně věnovala a je to fakt znát :D
Myslím, že už by mohla zkusit malovat a určitě bych pořídila nějako stavebnici. Třeba. Ale bacha, ať ji přehltíš, někdy to chce nechat dítě taky jen tak samo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11724
20.4.17 09:30

Zviratka, tvary, barvy…kdyz prohlizite knizky…ja se ridim tim, co maleho zrovna zajima. Ted jedeme treba cisla…jeste nmoc nemluvi, ale jak vidi cisla, tak je ukazuje furt dookola, tak denne 100× „pocitame“ :D
Vkladacky, muze i „kreslit“…
Sebestacnost (strcit ruce do rukavu pri oblikani apod).
Ale nevim, rok je 12 mesicu i 22, jestli je tesne po roce, tak toho umi docela dost :) Ale kazde diymte je jine no…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11689
20.4.17 09:30

@Eliška N.
WAU! Tvé dítě je zřejmě geniální, nebo bereš 1 rok jako široký pojem… :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6465
20.4.17 09:31

Delas to dobre, vic uz bych ji nepretezovala, je to jeste takove miminko :srdce:
Na prvniho syna jsem taky hrnula vsechno, ted zastavam nazor spis nechat byt a jen jit prikladem.
Neucit, nenutit.
Jsou to malinke chytre opicky a prijdou si na to samy tim, jak nas pozoruji. Ona te sleduje, jak chodis na zachod, jis u stolu priborem, hrajes na nastroje, ctes… az dozraje, bude to chtit delat sama taky tak, jako maminka.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2003
20.4.17 09:32

Mas moc sikovnou holcicku pokud tohle všechno v roce děla. Můj syn byl v roce ještě miminko téměř plné kojení :) chodit začal v roce a půl. Naji se sám cca od roku a půl ale s tím ze mel okolo sebe nepořádek. Nocnik jsme řešili až po 2. roce do te doby to dle mého názoru nemělo smysl. A teď ve 2,5 letech je bez plen. A všichni říkají ze je moc šikovný, umí se vyslect, krasne čisté mluví.
Takže za mě není kam spěchat, ale pokud ji to všechno bavi tak je to super a pokračuj ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
376
20.4.17 09:42

Mému synovi je 14 měsíců a vlastně neumí ani polovinu toho co tvoje dcerka ;) je moc šikovná. :) asi bych ji teď učila opravdu spíš té samostatnosti a rozvíjela ji jen v oblasti jejích vlastních zájmů. :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19239
20.4.17 09:44

@Eliška N. Pokud je dítěti rok = 12 měsíců, tak toho umí víc než dost.
Dítě bych nic cíleně neučila, ale nabídla, ukázala, zda zaujme.
Můžete zkusit kreslit (tužkou, prstovými barvami, vodové omalovánky), můžete skládat (kostky, duplo či jinou vhodnou stavebnici), vkládačka a navlíkačky, kutálet a kopat míčem, ruzně přesípat a nandavat do kelímků.
Venku jezdit a plastové motorce, lézt na klouzačku, zkoušet prolézačky, udělat opičí dráhu (to jde i doma).

@Aries6 Ono ale je podmínkou mít nejen věnující se rodiče, ale i učenlivé, chápavé a hlavně snaživé dítě. Težko budeš učit dítě malovat, když odmítá vzít tužku do ruky nebo barvy, když ho ty barvy prostě nezajímají a chce si raději skákat po gauči nebo jezdit autem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Upravit
20.4.17 09:49

Já ji nechávám být, ona je tak šikovná. Hraje si pěkně sama. Ale samozřejmě ji chci také něco učit. Co jí ukážu, tak za chvilku tomu rozumí. Například jsem na televizi měla puštěnou písničku od Abby Super Trouper a ona začala sama na refrén zvedat ruku jako zpěvačka v klipu. Když jsem jí písničku zazpívala, tak ruku vždy zvedla, bavily jsme tím všechny babičky.
Právě že jí vše baví, ona to vyžaduje, učit se něco nového. Je hrozně zvídavá.
Já ji chci nechat snít, protože ten, kdo sní, tak většinou dokáže velké věci, ale chci ji i něčemu učit. Proto se ptám. Překvapují mě ty zlé a kousavé komentáře, ale beru to tak, že pisatelky mě neznají a mají asi sami se sebou problém, když mají zapotřebí takto kousat.
Zkusila bych nějaké stavebnice, jak mi radíte, ty doma mám. S taťkou staví komíny z kostek a hrozně se tomu smějí, jak se boří. Zkouší si nasazovat čepici a do rukávku ručky dává tak nějak automaticky a občas i nastaví nožku do punčocháčů, když jí oblíkám, ale sama to nedělá, že by se oblékala, spíše si s oblečením hraje a jedině snad čepici si dává na hlavu, ale to si ji nenasadí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20.4.17 09:53

BTW mám kamarádku se stejně starou holčičkou, jsou dva dny od sebe. Holčička váží dvojnásobek toho, co naše malá. Je méně chápavá, neumí skoro nic. Leze jedině po čtyřech. Kamarádka pořád s manželem v hospodě a doma valí jednu cigaretu za druhou. A je taky spokojená, jak je malá šikovná.
Každý má k tomu jiný přístup a jinak vidí tu stejnou věc.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20.4.17 09:56

@Svistice
Super, děkuji za tipy, budu zkoušet postupně, přesně tak jsem potřebovala nějaké konstruktivní rady :) :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11689
20.4.17 09:56

@Eliška N.
Však je super, že se malé chceš věnovat. :palec: Já si ale pořád představuji těch 12 měsíců a pro mě je to ještě vlastně takové miminko, jestli je jí třeba měsíců 15, tak už to zase zní jinak, to co píšeš. ;) Stavebnice jsou fajn, na to oblékání mi opravdu přijde brzy, aby to uměla sama, ale jestli máš tolik času, tak proč ne viď. :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11724
20.4.17 09:57

@Eliška N. : vypada ucenliva, mozna najdi nejake stranky s Montessori aktivitami…ja mela velke plany a syn mi na to prdi, radeji hazi mic :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama