Covid19 - plazma

Anonymní
13.11.20 09:47

covid19 -plazma

Ahoj,
někde si mne ulovil ten čínsky šmejd a tak si říkám, že když už mne ulovil, tak až jsem alepsoň trochu uzitečná. Četla jsem o prosbě, aby lidé po prodělané nemoci darovali plazmu s protilátkami na pomoc nemocným.
Doporučení pro dárce je být muž nebo žena, která nerodila.

Můj dotaz je, proč by to neměly být ženy, které rodily?
Děkuji za vysvětlení

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
64836
13.11.20 10:00
@Anonymní píše:
Ahoj,
někde si mne ulovil ten čínsky šmejd a tak si říkám, že když už mne ulovil, tak až jsem alepsoň trochu uzitečná. Četla jsem o prosbě, aby lidé po prodělané nemoci darovali plazmu s protilátkami na pomoc nemocným.
Doporučení pro dárce je být muž nebo žena, která nerodila.Můj dotaz je, proč by to neměly být ženy, které rodily?
Děkuji za vysvětlení

Riziko TRALI syndromu - imunizace antigeny plodů a následné vytvoření protilátek proti bílým krvinkým, které pak nadělají paseku u dárce - začnou aktivovat jejich bílé krvinky a vedou k poškození příjemce.
Nejdená se o rodivší ženy, ale v podstatě jde o jakékoli těhotenství, i UPT, potraty.
Podle guidelinů transfuzní společnosti lze i plasmu žen, které těhotné byly, ale je třeba vyšetření antileukocytárních protilátek. Ale to moc pracovišť nedělá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.11.20 10:22

Aha.
Děkuji.
tak z dobrého skutku asi nic nebude. :think:

• Citovat
  • Nahlásit
23707
13.11.20 10:35

Je to jak píše Lama. Já sem na transfuzku psala mail a odpověď byla přesně taková.
Navíc mi tedy napsali, že se dá tenhle problém v krvi testovat, takže pokud by byl akutní nedostatek „covidové plazmy“ a šlo do tuhého, tak by nabírali i od žen, co už byly těhotné. Zatím to ale nedělají, protože ten test je relativně náročný a drahý.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.11.20 13:08
@Mar__tanka1983 píše:
Je to jak píše Lama. Já sem na transfuzku psala mail a odpověď byla přesně taková.
Navíc mi tedy napsali, že se dá tenhle problém v krvi testovat, takže pokud by byl akutní nedostatek „covidové plazmy“ a šlo do tuhého, tak by nabírali i od žen, co už byly těhotné. Zatím to ale nedělají, protože ten test je relativně náročný a drahý.

Děkuji. Ušetřila jsi mi práci ( a jim čas) ;) :kytka:

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama