Roušky a respirátory: Jak se o ně máme starat?

V rámci boje s koronavirem nesmíme vycházet bez zakrytí úst a nosu. Ti, co nemají respirátory nebo ústenky, si buď roušky šijí, nebo se zakrývají alespoň šátkem. Přibývá otázek, jaká je vlastně životnost respirátorů a roušek. A také, jakým způsobem s nimi manipulovat a starat se o ně.

Roušky a respirátory: Jak se o ně máme starat? Roušky jsou u nás momentálně důležitým tématem. Zdroj: Profimedia.cz.

Proč se zakrývat?

Většina lidí roušku na veřejnosti nosí již delší dobu, minimálně pak do MHD a uzavřených prostor, jako jsou obchody s potravinami a lékárny. Ještě pořád se však někteří ptají: „Proč? Rouška mě stejně před koronavirem neochrání!“

Na to odpovídá např. Ministerstvo zdravotnictví, ale i mnozí další heslem: „Tvoje rouška chrání mě. Moje rouška chrání tebe.“ Ano, rouška vás před nákazou koronaviru nemusí 100% ochránit, jeho šíření se však díky tomu, že je budeme nosit všichni, může zpomalit.

Šátek, rouška, respirátor – jaký je mezi nimi rozdíl?

Píše o tom i web Okoronaviru.cz, na kterém se podílejí odborníci mimo jiné z Přírodovědecké fakulty UK a Fakulty vojenského zdravotnictví. „Vzhledem k tomu, že nakažené osoby jsou vysoce infekční ještě před prvními projevy příznaků nákazy a část onemocnění může probíhat dokonce i zcela bezpříznakově, slouží rouška jako významná bariéra chránící naše okolí před námi samotnými.“

Nošení roušky znamená, že nebudeme kolem sebe šířit kapénky, které jsou nosičem viru. Vědci je zjednodušeně popisují jako dopravní prostředky, kterými viry cestují. V momentě, kdy jim v tom zabráníme (budeme kašlat, dýchat a mluvit do roušky), část z nich sice může dál pokračovat „pěšky“, nebude jich ale už tolik.

A tím se dostáváme k rozdílům mezi rouškami a respirátory. Chirurgická rouška, nebo-li ústenka, dokáže zachytit 85 až 90 % kapének, doma ušitá (ať už ze 100% bavlny nebo bavlny s příměsí) jich zachytí 70 až 80 %. Má však výhodu v tom, že se dá použít opakovaně, na rozdíl právě od chirurgické roušky, která je jednorázová. Bavlněné roušky jsou účinné 2 až 3 hodiny. Po jejich zvlhnutí by se měly vyměnit za jiné. V případě vlněné šály nebo uvázaného šátku je pak propustnost kapének 50 %.

Úkolem respirátorů je zabránit, aby byl člověk ohrožen zvenčí. Chrání i před těmi nejmenšími mikroorganismy, jako jsou viry a bakterie. Ty totiž díky použití nanovlákenného filtru a nanočásticím stříbra nebo mědi v krátkém čase zahynou, a proto mohou lidé respirátory používat opakovaně. Jejich maximální životnost je různá. Obecně platí, že by při používání maximálně 3 hodiny denně měly vydržet 7 dní.

I v eMiminu šijeme roušky! Podívejte se na návod, podle kterého to také snadno zvládnete »

Jak roušku používat a jak ji sterilizovat?

Vzhledem k tomu, že jednorázové ústenky a respirátory jsou v současné době nedostatkovým zbožím, začali si Češi roušky šít doma sami. V tom případě je důležité nezapomínat na jejich sterilizaci a správné uskladnění. Před prvním a následně po každém použití by se měly roušky buď vyprat na 90 °C, nebo vyvařit. A to tím způsobem, že se nechají projít bodem varu a následně ve vodě vychladnout. Po uschnutí se musí ještě vyžehlit, nejlépe parní žehličkou. Roušky by se měly ideálně skladovat v čistém igelitovém pytli na speciálním místě.

Při manipulaci s rouškou i respirátorem by měl mít každý na paměti základní hygienická pravidla. Před nasazením si důkladně umýt ruce mýdlem a teplou vodou. Pak už na nic jiného nesahat a roušku si nasadit na obličej tak, aby zakrývala ústa i nos. Pokud potřebujeme na roušku sáhnout, měli bychom si nejprve vydezinfikovat ruce například antibakteriálním gelem. Po příchodu domů si před sundáním roušky (ideálně za šňurky nebo gumičky, ne za látku) opět důkladně umýt ruce a použitou roušku ihned vhodit do pračky nebo speciálního koše.

Jak jste nedostatek roušek vyřešili vy? Ušili jste si je?

Diskutujte s námi o rouškách a dalších ochranných prostředcích

Autor:

Klárka se už řadu let věnuje dětem, a to v rámci neziskového sektoru i dětského oddílu. Na eMiminu a Arome působí jako redaktorka a account realizátor. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
21
13.4.21 20:52

Mám roušku textilní, kterou mi ušila kamarádka v březnu 2020 a stále ji nosí v kapse pro případ, že musím jít koupit jídlo. Nikdy jsem ji nepral ani nijak nedesinfikoval a vždy ji nosím pod nosem. Jsem si totiž jist, že moje imunita je (v mých 70 letech) natolik v pořádku, že se žádného viru nemusím bát. Je však pravda, že na tom pracuji denně už 10 let. Doporučuji každému.

 • Zmínit
 • Nahlásit
17
22.3.20 13:09

Zkuste myslet, neboli to

Koronavírus - grandiózne divadlo, svetová mystifikácia.
Otázka - Odpověď V. V. Pjakina ze dne 16.03.2020 Titulky CZ
https://www.youtube.com/watch… 01:25 Koronavírus - grandiózne divadlo, svetová mystifikácia.

https://outsidermedia. cz/…ne-2-3-2020/

Otázka - Odpověď V. V. Pjakina ze dne 27.01.2020 Titulky CZ
https://youtu.be/83CNRY6fR24 07:31 Čínsky koronavírus. - Čínský koronavirus jako odvádění pozornosti davu

KORONAVIRUS – NÁSTROJ GLOBÁLNÍHO ŘÍZENÍ
http://www.nwoo.org/…niho-rizeni/

http://www. vodaksb. eu/…ent-page-98/#…

„Politikům se nevěří,
politikové se kontrolují.
Věří se v boha, věří se v přírodu,
věří se v krásu, věří se v myšlenku, ideu.
V politika se nevěří, a kdo v něho věří, je idiot!“
Karel Kryl (1992)

K nekonecnemu virusovemu hlupnutiu: „Pasteur nedokazal v bujove zistit ziadne zmeny. Usudil teda, ze povodca besnoty musi byt preto mimoriadne maly, neviditelny a narocny prirodzene a nazval to virus. Tu vec, ktoru nedokazal najst. Virus v preklade znamena jed. Moderna medicina odvtedy zacala tento pojem pouzivat na to … Dnes vsetci vieme, co je virus, je to takzvany povodca choroby. ale ja ho vidim ako povodcu v uvodzovkach. Pasteur vtedy pouzil tento pojem ‚virus’, zaviedol ho do mediciny a dnes sa vsetci tvaria, ako keby vedeli o com hovorime.“
Pravda o očkovaní – Anita Petek ( https://www.youtube.com/watch?… ) od 00:09:30

Morse: What to do if you have a Cold and Flu | Dr Robert Morse N. D’s Advice
https://www.youtube.com/watch?…

Princip zdravia (je zdrave filtrovanie lymfatickeho systemu oblickami, …): http://www.msfullhair.com/…r-naturally/
KIDNEY FILTRATION – IMPORTANT! Public Domain Video
https://www.youtube.com/watch?…

 • Zmínit
 • Nahlásit
241
21.3.20 14:59

@0mega13
Představ si, že vir je tvořen různě velkými kapénkami. Ty velké se zachytí na roušce ze vnitř a ven projdou jen ty malinké. Ty se zachytí z venku roušky, mikroskopické sice částečně rouškou projdou, ale pro nákazu potřebuješ velké množství „kapének“
S malinkým množstvím se imunita snáze vypořádá. Jak kdyby sis představila různé velikosti sít za sebou…

 • Zmínit
 • Nahlásit
4264
21.3.20 13:31

@0mega13 když je každý krytý tak vir nemá „hostitele“ :nevim: takhle to chápu ja

 • Zmínit
 • Nahlásit
1
20.3.20 21:50

Proč rouška chrání mé okolí a ne mě?

Můžete mi prosím vysvětlit to heslo „Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě“? Jestliže virus neprojde rouškou ven (chrání tebe), tak jak to že projde dovnitř (říká se, že mě neochrání)? Děkuji.

 • Zmínit
 • Nahlásit
241
19.3.20 13:04

Šiji, ale vlastně primárně pro mamžela do práce. S holkama chodíme jen na zahradu nebo k rybníku a to se chráníme nákrčníkem. Máme rybním 50m od domu…

 • Zmínit
 • Nahlásit