CT nebo scintigrafie (plíce)

Anonymní
21.1.21 10:08

CT nebo scintigrafie (plíce)

Prosím, které vyšetření je zátěžovější? Jeden mudr řekl, že mám jit na CT, druhý na scintigrafii (ventilacni a perfuzni naraz),. Rozumí tomu tady někdo prosím? Jde mi hlavně o dávku záření, ví někdo? u té scintgrafie se píchá radiofarmakum do žíly, tak to je asi mnohem horší, protože ozařuje vlastně nonstop dokud nevyprchá??a nemůžu být nějakou dobu ani s malými dětmi??to pak to záření je i v místnostech, na věcech??
to jsou základní poloinformace, ale už hledám dlouho, doktoři nejsou sdílní, tak třeba tady někdo poví víc:) mockrát děkuji!!! :srdce:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
66904
21.1.21 10:38
@Anonymní píše:
Prosím, které vyšetření je zátěžovější? Jeden mudr řekl, že mám jit na CT, druhý na scintigrafii (ventilacni a perfuzni naraz),. Rozumí tomu tady někdo prosím? Jde mi hlavně o dávku záření, ví někdo? u té scintgrafie se píchá radiofarmakum do žíly, tak to je asi mnohem horší, protože ozařuje vlastně nonstop dokud nevyprchá??a nemůžu být nějakou dobu ani s malými dětmi??to pak to záření je i v místnostech, na věcech??
to jsou základní poloinformace, ale už hledám dlouho, doktoři nejsou sdílní, tak třeba tady někdo poví víc:) mockrát děkuji!!! :srdce:

Nikdy nejde jen o dávku. Jde hlavně o rychlost a dostupnost vyšetření a výtěžnost ( s ohledem na diagnozu). Radiace je menší u scinti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
21.1.21 10:48

Byla jsem na scinti kostí
Napichli mě látku, pak jsem měla přijít za cca 4 hodiny
Pak samotné snímkování a jela jsem domů
Doma syn 10 let…

• Citovat
  • Nahlásit
22656
21.1.21 15:54

Tak asi zalezi na tom, proc tam jdes a co se tim ma zjistit. O davku tu snad nejde. Klidne se muze stat, ze bues mit oboji, kdyz to bude potreba. A taky neverim, ze jsi dostala na vyber. O indikaci rozhoduje lekar, ne pacient, ktery o tom nic nevi a problematice nerozumi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
21.1.21 17:46
@mroe píše:
Tak asi zalezi na tom, proc tam jdes a co se tim ma zjistit. O davku tu snad nejde. Klidne se muze stat, ze bues mit oboji, kdyz to bude potreba. A taky neverim, ze jsi dostala na vyber. O indikaci rozhoduje lekar, ne pacient, ktery o tom nic nevi a problematice nerozumi.

ano, v podstatě jsem dostala na výběr. Byla jsem u 2 různých, různé názory, praktické se to nezdá vůbec..proto se ptám jestli někdo nemá zkušenost. Není to nic akutního, to uŽ bych tam dávno byla a neřešila tady..

• Citovat
  • Nahlásit
478
21.1.21 18:07

Tady snad dostaneš nějaké informace o scintigrafii:
https://www. fnmotol. cz/kliniky-a-oddeleni/cast-pro-dospele/klinika-nuklearni-mediciny-a-endokrinologie-uk-2-l/ambulance/informace-pro-pacienty-scintigraficka-vysetreni/#2

jinak záleží, co se od vyšetření čeká. I u CT hrudníku se většinou aplikuje kontrastní dávka do žíly, bez ní to vyšetření má sníženou vypovídací hodnotu. K vyloučení plicní embolie je kontrastní látka při CT přímo nutná. Po CT můžeš k dětem, nic nevyzařuješ. U scintigrafie viz výše, izotop se vylučuje.

CT i scintigrafie jsou zatíženy určitopu radiační zátěží, každé vyšetření jiným typem záření. Ale ani jedno vyšetření tě jednorázově nepožkodí, je dokonce možné, že budeš muset podstpupit obě vyšetření.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22656
21.1.21 18:13
@Anonymní píše:
ano, v podstatě jsem dostala na výběr. Byla jsem u 2 různých, různé názory, praktické se to nezdá vůbec..proto se ptám jestli někdo nemá zkušenost. Není to nic akutního, to uŽ bych tam dávno byla a neřešila tady..

No, tak jestli cekas, ze ti nekdo poradi tady, tak jsi rozhodne na spatny adrese. Navic, kdyz neuvedes, co ti vlastne je. A jdes na to uplne spatne, misto toho, abys resila, co je vhodnejsi vysetreni vzhledem k ocekavanemu vysledku, resis u ceho je vetsi radiacni zatez, coz je momentalne, pokud ti vazne neco je, uplne irrelevantni.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
478
21.1.21 18:30

@mroe

naprosto souhlasím. Navíc si neumím představit diagnozu, kde by se dalo vybrat CT nebo scinti, očekával se stejný přínos a několik dní by se na vyšetření čekalo. U plicní embolie se dá udělat scinti nebo CT angiografie, ale rozhodně se to řeší hned…
Kdyby zakladatelka uvedla, na co je podezření, možná bychom jí poradili. Ale chápu, že to může být velmi osobní věc…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22656
21.1.21 18:40
@maja45 píše:
@mroenaprosto souhlasím. Navíc si neumím představit diagnozu, kde by se dalo vybrat CT nebo scinti, očekával se stejný přínos a několik dní by se na vyšetření čekalo. U plicní embolie se dá udělat scinti nebo CT angiografie, ale rozhodně se to řeší hned…
Kdyby zakladatelka uvedla, na co je podezření, možná bychom jí poradili. Ale chápu, že to může být velmi osobní věc…

Ja znam taky jen jedno vysetreni, ktere se resi temito dvema vystrenimi a to by tady vazne nekonzultovala. Ale mam nejakou predstavu, jak to mozna je, mozna ma pravdu obvodacka a vi proc.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
21.1.21 19:14

Jedná se o podezření na embolii. Obvoďačka vyjádřila pochybnost, protože plicní vyšetření je ok, krev ok, ale kardio mě přesto hnal na ct. Druhý kardio zase na scintig, ale rozdíl mi nikdo nevysvětlil, jen se všichni shodli, že to ani na těchto vyšetřeních nemusí být poznat po určité době. Tak už nevím koho se zeptat, www nemocnic jsem googlila, tam jsou obecné info. Vyšetření se úplně nevyhýbám, ale pochopte, že se rozhoduju jak tělo zatížit méně. Taky mám malé děti, tak se pídím jak to se zářením v krvi je

• Citovat
  • Nahlásit
478
21.1.21 19:28
@Anonymní píše:
Jedná se o podezření na embolii. Obvoďačka vyjádřila pochybnost, protože plicní vyšetření je ok, krev ok, ale kardio mě přesto hnal na ct. Druhý kardio zase na scintig, ale rozdíl mi nikdo nevysvětlil, jen se všichni shodli, že to ani na těchto vyšetřeních nemusí být poznat po určité době. Tak už nevím koho se zeptat, www nemocnic jsem googlila, tam jsou obecné info. Vyšetření se úplně nevyhýbám, ale pochopte, že se rozhoduju jak tělo zatížit méně. Taky mám malé děti, tak se pídím jak to se zářením v krvi je

Takže v tomto případě je asi lepší perfuzní a ventilační scintigrafie, pokud je to s odstupem od začátku příznaků. Jen je mi divné, že pokud někdo vyslovil podezření na PE, tak tě nezajistil léky na ředění krve než se to vyloučilo a vyšetření se neudělalo hned. Pokud by se jednalo o velmi malou plicní embolii, obě vyšetření mohou být po několika dnech negativní. Stejně tak bývá často negativní plicní vyšetření, když je PE malá. Kdybys měla masivní PE, takhle bys tu asi nekomunikovala. S tím zařením při vyšetření to tak tragické není, ale nepoznaná embolie problém je, protože se může opakovat a už nemusí být malá a může jít o život.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22656
21.1.21 19:28
@Anonymní píše:
Jedná se o podezření na embolii. Obvoďačka vyjádřila pochybnost, protože plicní vyšetření je ok, krev ok, ale kardio mě přesto hnal na ct. Druhý kardio zase na scintig, ale rozdíl mi nikdo nevysvětlil, jen se všichni shodli, že to ani na těchto vyšetřeních nemusí být poznat po určité době. Tak už nevím koho se zeptat, www nemocnic jsem googlila, tam jsou obecné info. Vyšetření se úplně nevyhýbám, ale pochopte, že se rozhoduju jak tělo zatížit méně. Taky mám malé děti, tak se pídím jak to se zářením v krvi je

A jakou specializaci maji ti tvi lekari, co ti doporucili ty dve vysetreni? Koukam, ze jsem se trefila, pravdu ma obvodacka. Tak schvalne, jestli si jeste spravne tipnu, jakou pracovni diagnozu stanovila ona.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22656
21.1.21 19:32
@maja45 píše:
Takže v tomto případě je asi lepší perfuzní a ventilační scintigrafie, pokud je to s odstupem od začátku příznaků. Jen je mi divné, že pokud někdo vyslovil podezření na PE, tak tě nezajistil léky na ředění krve než se to vyloučilo a vyšetření se neudělalo hned. Pokud by se jednalo o velmi malou plicní embolii, obě vyšetření mohou být po několika dnech negativní. Stejně tak bývá často negativní plicní vyšetření, když je PE malá. Kdybys měla masivní PE, takhle bys tu asi nekomunikovala. S tím zařením při vyšetření to tak tragické není, ale nepoznaná embolie problém je, protože se může opakovat a už nemusí být malá a může jít o život.

No, navstivila dva kardiology a obvodacku… Proc tolik lekaru najednou? Vazne resi ONA, jake ma mit vysetreni?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
478
21.1.21 19:34

@mroe
máš pravdu, je to divné

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22656
21.1.21 19:37
@maja45 píše:
@mroe
máš pravdu, je to divné

Uz vidim, jak nekdo vyslovi podezreni na plicni embolii a ona si jeste obehne par dalsich lekaru pro nazor a resi, u ktereho vysetreni je vetsi radiacni zatez. Nejspis to na plicni embolii netipuje ani jeden.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat