Čtyřleťák neumí kreslit

384
5.8.15 11:28

Čtyřleťák neumí kreslit

Prosím o radu. Synkovi je 4,5 let (narozen v lednu 2011). Chodí od září 2014 do školky.
Docela mě trápí, že neumí kreslit. Nebaví ho to. Stěží nakreslí kolečko. Když něco kreslí, tak jsou to takové čmáranice, jako když kreslí dvouleté dítě.
Jinak je ale moc šikovný. Učitelka ve školce zatím nic neříkala, ale přemýšlím, že se jí na to zeptám. Nemáte někdo taky takový problém?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

334
5.8.15 11:32

Mám a rozhodla jsem se to neřešit… I když nevím, jak dlouho mi to rozhodnutí vydrží, ale zatím jsem v klidu. U něj jde všechno ve skocích, tak věřím…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5702
5.8.15 11:36

U nás je to to stejné - neřeším. Manžel taky prý neuměl v první třídě udělat rovnou čárku a ani kreslit, dnes má VŠ a neřekla bych že ho to nějak postihlo :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5.8.15 11:37

Máme to samé. Taky neřeším. Vlastně ani nevím, jestli se to nějak v poslední době zlepšilo, prostě kreslit nechce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29442
5.8.15 11:39

Stejný problém nemám. Můj čerstvě 4-letý kreslí hodně a řekla bych, že i hezky. Postavy, auta, lodě… už z toho člověk pozná, o co se jedná. Ale rozhodně bych si na tvém místě nedělala nějaké obavy. Vývoj dětské kresby je strašně individuální, jako ostatně všechno z hrubé i jemné motoriky. Ono to přijde.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5483
5.8.15 11:43

U nás taky stejné, syn o půl roku starší než tvůj, také od září ve školce a když pančelky vystavily výkresy na nějaké téma v šatně, já ten synův poznala zdálky (a to na dálku vidím blbě :lol: ), prostě téma Afrika, tu někdo má cosi šedého s chobotem, tu žlutého s velkým krkem, prostě rozpoznatelná zvířata, a na synově papíře je několik zelených začmáraných skvrn. Snažil se to ještě okecat, že jsou ta zvířata schovaná v křoví. Ale dám ti naději, v posledním půlroce nakreslil pár (opravdu jen pár, ale přece!) výkresů, na kterých je něco, jakože ne čmáranice, ale např. dinosaurus nebo slon. Když mi to takto ukázal, normálně jsem musela zamáčknout slzu :mrgreen: a výkres jsem si schovala (mám teda schované i nějaké ty čmáranice a výtvory, kde zjevně většinu práce udělala učitelka, ale zdaleka neschovávám vše, potají vyhazuju, když syn nekouká).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5483
5.8.15 11:45

Jo a ještě bych dodala, že si vždy říkám, co jako čekám, že jestli funguje genetika, tak dost dobře nemůže umět po kom kreslit, aspoň teda já kreslím na úrovni prvního stupně základní školy, dál jsem se nedostala :lol:.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8316
5.8.15 12:00

@terka85 jo, to znám. mám tři děti - starší holky kreslily a malovaly rády a hodně, už od malička. nejmladší kluk ne, toho to nebavilo. jako když už musel, tak z nutnosti v rychlosti něco načmáral a šel si dělat svoje. svoji první postavičku, ze které fakt šlo poznat, že je to postava, nakreslil v pěti letech (holky obdobné kreslily asi ve třech). teprve někdy v těch pěti začal přicházet kreslení na chuť, ale tedy ne, že by rád dělal obrázky, ale kreslil si na papír silnice a koleje, které si doma lepil na zem a jezdil po nich autíčkem. obrázky začal sám kreslit někdy mezi 6-7 rokem (do školy šel s odkladem v čerstvých sedmi), i když tedy po technické stránce to rozhodně nedosahuje úrovně, jakou v jeho věku měly holky.

do kreslení jsem ho nenutila, protože to stejně nemělo smysl, z donucení fakt vždycky jenom něco naškrábal. ale měl volný přístup k papírům a pastelkám, kdyby chtěl, aby si sám mohl vzít. ve školce s dětmi pak dělali grafomotorická cvičení, ty vzal na milost až v tom odkladovém roce, kdy najednou tak nějak celkově dozrál.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12796
5.8.15 12:11

Syn stejně starý a úplně je na tom s kreslením stejně. Nejradši kreslí silnice. To v jeho pojetí znamená klubko čmáranic přes celý papír. Alespoň po upozornění konečně docela normáně chytne tužku.
Loni v prosinci jsme byli v PPP (epilepsie a podezření na přidružené ADHD), kde jsme se bavili i o tom kreslení. Prej někdy májí problém rozkreslit kluky i 5,6 let staré. Učitelka ze základky mi zas říkala, že někdy nekreslí ani kluci ze 4. třídy.
Na to mi zas učitelka v MŠ řekla, že oni pak mají u předškoláků metody, jak je k práci s tužkou přivést a že se stresuju zbytečně dopředu.
Takže neřeším.
Ale líbí se mu vodovky, rád s nima vymalovává (ani s nima nekreslí). Sem tam čmárne něco na tabuli.
Ale že bych se dočkala nějakého domečku s pejskem nebo tak, tak to ani omylem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12796
5.8.15 12:14

My máme vystavený na stěně v rámečku jeden obrázek ze školky, který byl hoden vystavení. Jsou na něm nějaké zelené muňky s 3 - 4× dvojicí nohou. Prej to jsou kamarádi. :jazyk: Takže u nás sám od sebe nekreslí ani normální hlavonožce

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4778
5.8.15 12:16

Jako náš malej (teď čerstvě 5 let) je to samý. Kreslí docela rád, ale taky to vypadá šíleně. Neřeším. Tak z něj prostě umělecký malíř nebude. Teď jsem zjistila, že když chce tak krásně zpívá. Tak zkusíme asi nějaký pěvecký kroužek.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12796
5.8.15 12:20
@Anabellka píše:
Jako náš malej (teď čerstvě 5 let) je to samý. Kreslí docela rád, ale taky to vypadá šíleně. Neřeším. Tak z něj prostě umělecký malíř nebude. Teď jsem zjistila, že když chce tak krásně zpívá. Tak zkusíme asi nějaký pěvecký kroužek.

je dobře, že pracuje s tužkou/patelkama. Že to umí chytit a trénuje si pohyby zápěstí. Co přesně kreslí bych asi neřešila. Celé je to příprava na první třídu, kdy je práce s tužkou tak 75% výuky.
Bylo mi to takhle sděleno v PPP.
Pokud učitelky v předškolním ročníku objeví něco, co se jim nezdá, většinou posílají právě do PPP. Tam jsou i kroužky pro grafomotoriku. Buď společné nebo individuální. Podle toho, jak dítě zvládá pracovat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5.8.15 12:21

U nás stejný problém. Syn čerstvě 4 roky, rok ve školce za sebou a jediné, na co se zmůže, je sluníčko. A ani to nic moc. Nebaví ho to, jediné, co chvíli fungovalo, byly vodovky a sešit s velkými omalovánkami (velká plocha na vymalování, žádné detaily). Ale v poslední době, když mu je nabídnu, nechce. A to nám ještě ve školce úča řekla, že máme o prázdninách trénovat. :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6564
5.8.15 12:25

Můj neumí kreslit ani v šesti.
Jako rovný čárky, tiskací písmena, číslice… OK.
Ale domeček, auto cokoliv z paměti to je peklo. Zvládá pouze sluníčko co se naučil v maloškách.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22314
5.8.15 12:28

@terka85 Tak naše skoro 4letá maluje moc ráda, ale z 99% abstrakce. Výjimečně vykouzlí něco konkrétního. Nechávám ji, nenapadlo mě to řešit. Navíc ráda maluje černou barvou - což mě trochu vadí, ale zatím to neřeším.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama