Daně a daňový bonus u čisté mzdy

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Maja255
Stálice 59 příspěvků 07.12.18 18:17
Daně a daňový bonus u čisté mzdy

Dobrý den,

Mám dotaz ohledně příjmu. Pracuji na DPČ za 80kč čistého na hodinu. Uplatňuji slevu na 2 děti. Minulý měsíc při 86.5 hodinách činila mzda 10 581 a nyní při 70ti hodinách jen 5060. Ten rozdíl mi přijde dost veliký a to pomíjím fakt, že 80 kč na hodinu čistého není 5060.Poradí někdo jak tohle ověřit a spočítat? Dělám zde od května.

Reakce:
selia
Ukecaná baba ;) 2064 příspěvků 07.12.18 18:28

@Maja255 To ti bohužel asi nikdo neporadí, protože znát pouze svou čistou mzdu je hloupost, to máš tak ve smlouvě? Mzda se domlouvá vždy hrubá a čistá je pro různé lidi různá právě proto, že mají různé slevy a pod.

lasička1
Echt Kelišová 8105 příspěvků 07.12.18 18:29

Záleží co je na výplatní pásce.Nikdy člověk nepracuje za čisté peníze.Ale vždy je mzda uvedena v hrubém.Každý může mít jiné odvody.A indi­viduálně je potom čistá mzda.

lasička1
Echt Kelišová 8105 příspěvků 07.12.18 18:30

@Maja255 A jaká byla mzda přechozí měsíce?Kolik máš na pásce hrubého?

TMana
Ukecaná baba ;) 1146 příspěvků 07.12.18 19:16

Mzda se uvádí vždy hrubá, a zase dokola.

Halamka
Závislačka 3802 příspěvků 07.12.18 22:25

Nevím jak to je, ale možná jsi na slevu a ulevu nedosáhla, protože máš odpracováno málo hodin. Nevím, jak přesně to je, ale měla jsem v srpnu oddelano asi 60 hodin a ani jedno jsem neměla započítané a vysvětlili mi to právě tím, že jsem měla nízký základ.

Maja255
Stálice 59 příspěvků 07.12.18 22:34

Pásku ještě nemám, ale minulý měsíc to byla 100 hrubého.

Maja255
Stálice 59 příspěvků 07.12.18 22:35
@selia píše:
@Maja255 To ti bohužel asi nikdo neporadí, protože znát pouze svou čistou mzdu je hloupost, to máš tak ve smlouvě? Mzda se domlouvá vždy hrubá a čistá je pro různé lidi různá právě proto, že mají různé slevy a pod.

Jo, mám to tak ve smlouvě. Jinak dle předchozích pásek je hrubá mzda 100 na hodinu.

selia
Ukecaná baba ;) 2064 příspěvků 07.12.18 23:00

@Maja255 Tak první měsíc je to vypočtené dobře a durhý ne. Při příliš nízké mzdě bys některý měsíc nárok mít nemusela (pokud by byla dost vysoká za rok, pak by se to při ročním zůčtování doplatilo), ale 7tis. by mělo být dost. Jinak když víš hrubou 100/hod., můžeš si to spočítat na online kalkulačkách - výpočet čisté mzdy. Vysvětlení pro nízkou výplatu teď by bylo, žes tam měla nějakou srážku, počkej na páskua pak případně reklamuj.

Maja255
Stálice 59 příspěvků 07.12.18 23:16
@selia píše:
@Maja255 Tak první měsíc je to vypočtené dobře a durhý ne. Při příliš nízké mzdě bys některý měsíc nárok mít nemusela (pokud by byla dost vysoká za rok, pak by se to při ročním zůčtování doplatilo), ale 7tis. by mělo být dost. Jinak když víš hrubou 100/hod., můžeš si to spočítat na online kalkulačkách - výpočet čisté mzdy. Vysvětlení pro nízkou výplatu teď by bylo, žes tam měla nějakou srážku, počkej na páskua pak případně reklamuj.

Díky, jo, na kalkulačkách to celkem vychází. Zkoušela jsem to i s těma 80ti, že by to bylo v hrubym, ale to je v rozporu se smlouvou(tam je čistého) a tam mi někde bonus vyšel a někde ne. Dělám na dpč a hodin jsem měla 70. Pokud by mi chtěl zaměstnavatel něco srazit, měl by mě předem informovat. Pásku prý dostanu v pondělí. :?

sagina
Echt Kelišová 7727 příspěvků 08.12.18 09:24
@Maja255 píše:
Zkoušela jsem to i s těma 80ti, že by to bylo v hrubym, ale to je v rozporu se smlouvou(tam je čistého)

nejsem právník, ale zase je otázka, nakolik je smlouva v tomto bodě platná :nevim: obecně vzato podle zákoníku práce za stejnou práci přísluší zaměstnancům stejná odměna u stejného zaměstnavatele, což by uvádění čisté mzdy zcela popřelo. protože stejnou práci by svobodný bezdětný zaměstnanec bez daňových odečtů vykonával za podstatně vyšší hrubou mzdu než vdaný/ženatý několikadětný zaměstnanec s hypotékou, kdyby jim měla podle smlouvy vyjít stejná čistá mzda. nemluvě tedy o tom, jak mzdu počítat v měsíci s daňovým zúčtováním - zaměstnanci, který by nepožádal o zúčtování daně a sám si podal daňové přiznání, by celou práci zaplatil zaměstnavatel, mezitím co opačně, u některých zaměstnancům by navrácená daň ze zúčtování daně mohla znamenat, že celou smlouvou garantovanou čistou mzdu pokryje vratka od státu a zaměstnavatel nemusí zaplatit ani korunu… je to prostě nesmysl, uvádět čistou mzdu do smlouvy.

Maja255
Stálice 59 příspěvků 09.12.18 19:04

No, o platnosti smlouvy by mohla být klidně další diskuze.Ale tak vycházím z toho, že na pásku uvádí 100/hrubého.Tedy aspoň do teď uváděli.

selia
Ukecaná baba ;) 2064 příspěvků 09.12.18 19:07

@Maja255 Pokud by tam ale v dalších měsících bylo hrubého méně, určtiě by ses měla ohradit. Vím, že někteří zaměstnavatelé toto zneužívají a vlastně si třeba slevy na děti „nechávají pro sebe“ tím, že sníží hruou mzdu. Tady to spíš vypadá jako nějaký omyl, klidně ti mohli zaplatiti míň hodin a na bonus na děti zapomenout, to pznáš až na pásce.

TMana
Ukecaná baba ;) 1146 příspěvků 09.12.18 19:37

@Maja255 Pokud zaměstnavatel uvede do smlouvy mzdu v čistém, tak by se měl nechat vyšetřit. Mzda se uvádí vždy hrubá. Alespoň je vidět, u jakého postih zaměstnavatele pracujete.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Rozhovor: Jak přirozeně otěhotnět nebo připravit tělo na IVF

Na Lenku Malcher se mimo jiné obrací ženy, kterým se nedaří otěhotnět. Věnuje... číst dále >

DIY: Karnevaly se blíží. Vyrobte dětem originální masku

Každý, kdo se v posledních letech zúčastnil dětského karnevalu, ví, že se to... číst dále >

Články z Expres.cz

Reportáž: Izera v televizi nechtěli, divadla ale kvůli němu praskají ve švech

Málokterý český komik se těší takové popularitě jako Zdeněk Izer (52). I... číst dále >

Sbohem, kokote: Zákon zachování buranství aneb v čem je Rytmus opravdový král

I když stále stoupá počet těch, kteří tu dovolenou absolvovali a po pár dnech... číst dále >

Články z Ona Dnes

Sedm tipů, jak vyřešit manželské neshody

Pokud spolu lidé umějí komunikovat, nemusí rozpory končit házením talířů nebo... číst dále >

Horoskop 2019: Lvice si užijí ctitelů, ženy v Kozorohu vydělají peníze

Rok, na jehož prahu stojíme, slibuje, že bude sice na práci náročnější, ale... číst dále >