dárcovství krve

574
26.1.07 13:09

dárcovství krve

Ahoj maminky,

jsem pověřena mým švagrem mu zjistit jak to ve skutečnosti je.

Švagr před třemi měsíci změnil práci, to by nebyl takový problém, ale on je dárce krve, už má nějakou zlatou kartu nebo co, nerozumím tomu, a v tom je ten problém.
Bývalý zaměstnavatel mu volno kdy šel na krev normálně platil. Nyní jeho nový zaměstnavatel mu volno platit nechce a ještě k tomu když jde ráno na krev tak musí přijít třeba na odpolední a nebo mu dá na lékaře 6 hodin.

Jak to ve skutečnosti je? Já myslela, že kdo daruje krev, tak má nárok na volno v práci+ že mu to zaměstnavatel musí proplatit.

Nejsou na netu nějaké stránky kde je to popsáno jaká práva mají dárci krve?

Všem moc děkuji za reakce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

3492
26.1.07 13:14

Ahoj,

za prvé tě moc zdravím a jsem ráda, že tě zase vidím)

Manžel chodí darovat krev ( naposledy tenhle týden) a vždycky má v den darování krve volno. Nějakých šest hodin na dr. je určitě nesmysl. Má právo zůstat doma celý den. Jen nevím jistě jak je to s tím placením volna, ale zjistím:-)

Andrea

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
574
26.1.07 13:19

Ahoj,

taky tě moc zdraví. Před chvilkou jsem zjistila, že jsi mi včera psala SZ. Hned odepíšu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1234
26.1.07 13:45

Ahoj Verunko,
manžel taky chodí darovat krev a opravdu dostává od zaměstnavatele volno na celý den.
Taky proto se nejvíc chodí v pátek, že jo :lol: :lol:
Posílám Ti odkaz na stránky, kde je to popsáno. Je to úryvek ze zákoníku práce:
http://www.transfuze-uvn.cz/index.php?…
Akorát koukám, že si tam trochu protiřečí. V jednom odstavci píšou, že „Pracovní volno s náhradou mzdy se poskytuje pracovníku v případech, rozsahu a za podmínek dále uvedených:
a) Činnost dárce při odběru krve a při aferéze.“
a níže je pak „Neuhrazuje se náhrada mzdy poskytnutá při výkonu činnosti přísedícího, při odběru krve…“

Tak to se chce asi zeptat někoho kompetentnějšího.

M.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9868
26.1.07 14:17

Jsem darce krve a je fakt, ze darce ma ze zakona narok na den volna a danovy bonus - ale ja (no jo, mlada, naivni, blba :D:D:D:D:D) jsem chodila davat krev az po praci ;)

Ted mi uz par let darcovstvi nehrozi, k tehotenstvi, kojeni ci k obojimu najednou se darcovstvi nehodi ;) Ale planuji, ze po navratu do prace budu zase davat.

Lesina

PS: Meduzo, v zakone je to asi tak, ze se ta mzda neuhrazuje zamestnavateli… Ne zamestnaci, toho neplati stat, ale zamestnavatel.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12160
26.1.07 14:44

Ahoj, souhlasím s Lesinou, já už sice krev darovat nemůžu, protože mi našli nějakou protilátku, která by eventuálního příjemce mé krve poškodila, ale pokud vím, dárce má v den darování krve nárok na paragraf - normálně placené volno - je to dáno zákoníkem. Takže ať se jde onen zaměstnavatel vycpat. Mimo jiné se za každý odběr nezdaňují nějaké peníze - za mně to bylo 1000 Kč - dnes se to zvedlo, ale už to nevím jistě na kolik. Takže krvi zdar.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7206
26.1.07 21:15

Já jsem taky chodila dávat krev a volno jsem v práci v pohodě dostala. Akorát jednou jsem svý nadřízený řekla, že ten jeden den nepříjdu a ona na mě zkoušela, že mě nepustí (je u Jehovistů) :roll: :lol: Tak jsem jí řekla, že se jí neptám, že jí to oznamuju. Ona do toho stejně neměla co kecat, vyřizovala jsem to rovnou s mistrem.
U nás v Lípě se bohužel chodí jen úterý a čtvrtek. Takže v pátek smůla. :roll: :lol:
Já tam teda byla čtyřikrát, z toho jsem tam sebou třikrát sekla, tak jsem si řekla, že už tam nepůjdu. Nedávno mi přišla pozvánka, ale jelikož jsem kojila, tak bych stejně nemohla.
Docela mě to mrzí, že to tak špatně snáším, byl to celkem dobrý pocit, že můžu někumu pomoct.
A k těm odpočtům - co vím, tak když mi vraceli daně, bylo tam za jeden odběr 600 Kč.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18312
30.7.12 08:50

Dobré ráno, s dovolením bych oživil starší téma…
Při pročítání netu jsem dneska narazil na tento článek Tak mně to nědá, abych se nezeptal - darovali jste někdy krev? Případně darujete ještě v současnosti?
(Já jsem aktivní dárce krve, ale to myslím nehraje roli…)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
654
30.7.12 08:52

http://www.epravo.cz/…o-11518.html

tady máš vše co potřebuješ :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...