Dát či nedat odklad?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Donata
Kecalka 120 příspěvků 29.03.19 09:20
Dát či nedát odklad?

Ahoj, potřebovala bych slyšet názory, i když vím, že tohle je věc, kterou musím rozhodnout sama. Mám dceru, které bude v červenci 6 let, takže by měla od září nastoupit do první třídy. Asi před měsícem měli ve školce testování školní zralosti a psycholožka mi doporučila návštěvu PPP. Byla jsem z toho překvapená, protože jsem do té doby neuvažovala o tom, že bych dceři dala odklad. Myslím si, že je ve vývoji odpovídá svému věku, paní psycholožka mi řekla, že je dcera dětská a míň soustředěná a navíc je prázdninová, že bude ve třídě skoro nejmladší. Druhý den jsem se ptala paní učitelky ve školce, protože s ní tráví více času než paní psycholožka. Tam mi bylo řečeno, že je moc šikovná, ale že má pomalejší pracovní tempo, protože si je někdy nejistá. Takže jsem ji objednala do poradny, kde nám vlastně nedokázali říct nic přesného. Prý by ji do školy dali s výhradami, to znamená, že do září s ní mám procvičovat nějaké věci, kde má slabší místa. Paní psycholožka se prvně tvářila spíš pro odklad, protože dcera prý nemá sluchové vnímání - na jaké písmenko začíná slovo, vytleskat slabiky…koukala jsem na ní jak puk, protože tohle dcera zvládá naopak velmi dobře, děláme to prakticky denně a chybuje minimálně. Pak jsme zjistili, že to dcera umí a jen to před paní psycholožkou neřekla ( nevím z jakého důvodu, u vyšetření jsem nebyla),psycholožka z toho byla také překvapená a ptala se, proč to tedy neřekla hned. Takže výsledek nakonec byl takový, že nástup doporučila s tím, že máme procvičovat určité věci. Čeká nás ještě samotný zápis, ale nejsem z toho vůbec o nic chytřejší a to jsem na výsledek PPP dost spoléhala. Já sama mám pocit takový, že by nastoupit měla. Ve školce mají věkově namíchané třídy, dcera je na svůj věk poměrně vysoká, fyzicky vyspělá, sportovně nadaná, je hrozně hodná, nemáme s ní žádné problémy, je citlivá, i směrem k malým dětem je velká opatrovnice, nemá problém bez nás vydržet, je hodně společenská, v kolektivu oblíbená. Co se týče připravenosti na školu, za mě připravená je, je hodně zvídavá, poslední dobou chce pořád počítat, čte si písmenka a číslice na SPZ u aut, co potkáváme, do školy se těší. Soustředí se zhruba 20 minut. Víme o tom, že je citlivá a stydlivá, to znamená, že i když něco ví, tak to neřekne. Já byla ve škole to samé. Nejsem si ale jistá, že rok ve školce ji pomůže. Řešil tu někdo podobný problém? Moc děkuji.

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
Alyss1
Závislačka 3098 příspěvků 1 inzerát 29.03.19 09:25

To je presne o tom. Skolni zralost nebi jen o vedomostech ale take (hlavne!!!) o socialni vyzralosti. Pokud je dcera sikovna a chytra, co je ji to platne, kdyz s ucitelkou nebude mluvit? Viz nedavna diskuze o tom ze klucina nerozumi zadani ns vytvarce. Tvoji dceru zna ve “skolnim” prostredi nejlepe ucitelka z ms, ridila bych se jeji radou.

mimoušel
Kecalka 305 příspěvků 179 inzerátů 29.03.19 09:32
@Donata píše:
Ahoj, potřebovala bych slyšet názory, i když vím, že tohle je věc, kterou musím rozhodnout sama. Mám dceru, které bude v červenci 6 let, takže by měla od září nastoupit do první třídy. Asi před měsícem měli ve školce testování školní zralosti a psycholožka mi doporučila návštěvu PPP. Byla jsem z toho překvapená, protože jsem do té doby neuvažovala o tom, že bych dceři dala odklad. Myslím si, že je ve vývoji odpovídá svému věku, paní psycholožka mi řekla, že je dcera dětská a míň soustředěná a navíc je prázdninová, že bude ve třídě skoro nejmladší. Druhý den jsem se ptala paní učitelky ve školce, protože s ní tráví více času než paní psycholožka. Tam mi bylo řečeno, že je moc šikovná, ale že má pomalejší pracovní tempo, protože si je někdy nejistá. Takže jsem ji objednala do poradny, kde nám vlastně nedokázali říct nic přesného. Prý by ji do školy dali s výhradami, to znamená, že do září s ní mám procvičovat nějaké věci, kde má slabší místa. Paní psycholožka se prvně tvářila spíš pro odklad, protože dcera prý nemá sluchové vnímání - na jaké písmenko začíná slovo, vytleskat slabiky…koukala jsem na ní jak puk, protože tohle dcera zvládá naopak velmi dobře, děláme to prakticky denně a chybuje minimálně. Pak jsme zjistili, že to dcera umí a jen to před paní psycholožkou neřekla ( nevím z jakého důvodu, u vyšetření jsem nebyla),psycholožka z toho byla také překvapená a ptala se, proč to tedy neřekla hned. Takže výsledek nakonec byl takový, že nástup doporučila s tím, že máme procvičovat určité věci. Čeká nás ještě samotný zápis, ale nejsem z toho vůbec o nic chytřejší a to jsem na výsledek PPP dost spoléhala. Já sama mám pocit takový, že by nastoupit měla. Ve školce mají věkově namíchané třídy, dcera je na svůj věk poměrně vysoká, fyzicky vyspělá, sportovně nadaná, je hrozně hodná, nemáme s ní žádné problémy, je citlivá, i směrem k malým dětem je velká opatrovnice, nemá problém bez nás vydržet, je hodně společenská, v kolektivu oblíbená. Co se týče připravenosti na školu, za mě připravená je, je hodně zvídavá, poslední dobou chce pořád počítat, čte si písmenka a číslice na SPZ u aut, co potkáváme, do školy se těší. Soustředí se zhruba 20 minut. Víme o tom, že je citlivá a stydlivá, to znamená, že i když něco ví, tak to neřekne. Já byla ve škole to samé. Nejsem si ale jistá, že rok ve školce ji pomůže. Řešil tu někdo podobný problém? Moc děkuji.

Tak mi jsme to měly podobné,psycholožky,která syna viděla poprvé,doporučila odklad s tím,že nemá sluchové vnímání a že je nesoustředěný.Nesoustředěný byl po hodině sezení,to bych byla asi i já ale úkoly,které mu zadala splnil všechny.Učitelka,která ho měla ve školce měla neutrální názor.Tak jsme šli k zápisu a učitelka,řekla,že je moc šikovný a nevidí důvod proč by neměl jít.Tak jsme ho daly a udělaly jsme moc dobře,šly všichni jeho kamarádi ze školky,učení perfektní,takže za mě dát.Syn je narozený posledního července.

Lainaire8
Závislačka 2850 příspěvků 29.03.19 09:33

Řešili jsme teď něco podobného, ale my syna do školy dát chceme a s tím jsem i do PPP šla, takže mi tam paní psycholožka jen řekla co ještě trénovat a dopilovat. Ve školce synovi učitelka napsala naprosto negativní posudek (do očí mi jen tvrdila že odklad kvůli tomu že je kluk a červnovej).. no divily jsme se tam obě, protože u paní psycholožky naprosto bez problémů, hrozně ho chválila, celou hodinu s ní krásně pracoval..

Ty znáš svoje dítě nejlíp. Sama za sebe můžu říct, že jsem proti odkladum, pokud dítě není vyloženě opožděný :roll: protože co mu jako další rok ve školce dá? Děti se mají vyvíjet, poznávat, rozvíjet.. Vidím u syna že se tam občas dost nudí, když dělají furt to samé dokola.

Já jsem narozená v srpnu, odklad jsem neměla, i když ho prý mámě doporučovali :roll:

Mně přijde že je to nějaká nová móda, nechávat děti co nejdyl ve školce… a doma jim strčit telefon, tablet a mít je z krku. :cert:

Syn se do školy těší, zeptej se dcery jak to bere ona, to ti taky řekne hodně.

ady01
Ukecaná baba ;) 2047 příspěvků 29.03.19 09:33

@Donata to co jsi napsala,…jako bych to psala já před rokem,akorát já mám syna rozeného konec června,takže k tomu ještě přibylo z PPP -chlapci dozrávají později :) Bylo to tedy na nás,zda dítě dát či nedat,protože nic vyznamného nenašli.K zápisu jsme normálně šli a tam jsme se definitivně rozhodli pro odklad,protože najednou byla vidět ta nesoustředěnost a ostych k cizím osobám.Paní učitelku,kterou znal pohoda,ale učitelku kterou doposud ani neviděl,.....prostě se nedokázal soustředit.Za mě nejlepší rozhodnutí,dozrál a slovy paní učitelky(u nás je jednou za měsíc škola na nečisto,kde předškoláci pracují jako ve škole,bez úlev)uplně rozkvetl.Nelituji toho.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.03.19 09:35

Já jsem pro odklad. Máme dceru v první tride, je narozena o prázdninách. Cely loňský rok jsem si říkala, ze jsem ji dat asi mohla, ze by to zvládla - dvě kamarádky deti stejne narozené je daly dl školy… a dnes po pololetí jsem rada, ze ten odklad měla. Pisanka, diktaty atd jako má jednicky a za celou dobu školy asi jen 2 dvojky, ale vidím, ze i tak se musí učit a deti ve tride co odklad neměly, by se jim hodil.. jednak nosi trojky a jsou smutné, pletou si písmena, v matematice dělají slovní úlohy, skládají písmena atd a teď třeba ve druhem pololetí pritvrdili s počítanim do dvaceti, větší menší… já nevím já dnes jsem tak rada, ze odklad měla…

Takže za mě odklad .

justina20
Kecalka 362 příspěvků 29.03.19 09:38

Já synovi odklad dala,PPP mi doporučili aby šel tak jak má,je též na konci cervence.byl po sociální stránce velmi nejistý,jinak skvělý počítal,vedator jak bejk,ale i přesto jsem chtěla aby si byl jistější a dokázal se poprat i s tím,že některé věci mu nejdou…dnes patří mezi nejlepší žáky…jen samozřejmě je pravda,že mu odešli ve školce kamarádi a chvilkama se i nudil ..to je daň za odklad…za mě určitě odklad pokud si člověk není úplně jistý.

pikola
Generální žvanilka 20905 příspěvků 29.03.19 09:38

Mám podobnou dceru, je v srpnu. Má to stejné s malými dětmi, co mi poslední dobou pár lidí řeklo, že nedává pozor a kouká kde co lítá atd. Chodíme třeba občas na logopedii, a tam mi minule ta paní řekla, že neumí mluvit, že nic neumí. Přitom dcera umí, ale tý konkrétní logopedky se bojí. To samé naše dětská, že jestli prý slyší, protože neudělala hned co po ní chtěla :roll: a tu teda taky nemáme rádi.
Bydlíme v německu a už jsme u zápisu byli v únoru, kde se dělá soubor vyšetření a dcera krásné prošla, všichni byli moc milí a sympatický, jen prý občas chce mít rychle věci hotové a dělá pak chyby. Ale do školy jde, ni nebylo problém. S mluvením nemá problém v němčině, problém je u nás čeština, ale to je zase trochu jiný problém.

Příspěvek upraven 29.03.19 v 09:41

ady01
Ukecaná baba ;) 2047 příspěvků 29.03.19 09:40

Ještě bych dodala,že dnes jsou kladeny větší nároky na děti,vemte už jenom co po nich chtějí u zápisu a když přinese ukoly ze školky,docela „žasnu“ neboť za nás to bylo v prvouce 2třída.

Donata
Kecalka 120 příspěvků 29.03.19 09:40

Určitě souhlasím, že školní zralost není jen o šikovnosti. Myslím, že ona nemá problém v komunikaci. Naopak učitelkám ve školce vykecá i to, co nemusí. Jde mi o to, abychom nepropásli ten správný okamžik v posunu dál. Dcera za poslední měsíc udělala skok, začala ve školce odevzdávat úkoly pro předškoláky jako první ( dřív měla tempo pomalejší), když kouknu, co doma kreslí jsou tam samá číslice a písmenka. Psycholožka z PPP řekla, že grafomotoriku ovládá výborně, v testu napodobila i psací s a y, což prý bývá nejtěžší. Jde mi o její stydlivost. Vím, že je prostě citlivější, ale nejsem si jistá, jestli rok ve školce tomu pomůže.

eul
Povídálka 15 příspěvků 29.03.19 09:41

Mám to stejné, kluk narozený na začátku srpna. Byli jsme v poradně, kde všechny úkoly zvládl, ale doporučila odklad kvůli soustředění, ale že je to na mně, do září je spousta času…ve školce říkají, že už by se nudil, on je zase takový upovídaný, živý, nemá problém s cizími lidmi…to je povaha, pochybuji, že to bude za rok jinak, takže to riskneme a půjde…

Novak2
Kecalka 175 příspěvků 29.03.19 09:41

Svoje dite znas nejlepe, muj starsi syn je introvert, bal se pani ucitelky ve skolce (hodně kricela), takze navrhovala odklad pro socialni nezralost. Byl jinak moc šikovný, dala jsem ho a dobře jsem udělala, v první třídě se musel snažit, ale zase dával pozor a nenaučil se flakat. Ač skoro nejmladší je jeden z nejlepších a mazánek pani učitelky. Některé odkladove děti u nej ve tride naopak musí chodit na doučování.

Novak2
Kecalka 175 příspěvků 29.03.19 09:43
@eul píše:
Mám to stejné, kluk narozený na začátku srpna. Byli jsme v poradně, kde všechny úkoly zvládl, ale doporučila odklad kvůli soustředění, ale že je to na mně, do září je spousta času…ve školce říkají, že už by se nudil, on je zase takový upovídaný, živý, nemá problém s cizími lidmi…to je povaha, pochybuji, že to bude za rok jinak, takže to riskneme a půjde…

Ano přesně o tom to je - odlišit povahu od nezralosti.

ady01
Ukecaná baba ;) 2047 příspěvků 29.03.19 09:46

@Lainaire8 tablet,telefon,.....s tím nesouhlasím,moda ?to je asi na jinou diskuzi,ale vem si jak oni jedou,vždyť se musí v první třídě naučit číst,psát,počítat,logicky uvažovat ne drtit nazpaměť,.....těch básniček,nikdo na fnukáni nebere ohled a do školky,když nezvládá není cesty zpět.

Donata
Kecalka 120 příspěvků 29.03.19 09:46

@eul to je právě to, proč tolik váhám. Povaha. Já jsem stydlivá dodnes, šla jsem o rok později, protože jsem zářijová a stydlín jsem byla i na vysoký. A ona je přesně jako já.

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Reklama