Datová schránka - komunikace se soudem

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Bubunka
Kecalka 315 příspěvků 24.04.19 18:29
Datová schránka - komunikace se soudem

Ahoj, chci si založit datovou schránku, ale chci se zeptat, normalne tam muzu komunikovat se soudem, ze treba to napisu ve wordu, dam do. prilohy a odeslu? misto vytisknuti a poslání postou treba? Jelikož furt musim něco doplňovat soudu tak bych ušetřila za poštovné.. jelikož soud neni v miste bydliště

Reakce:
Prof. Farnsworth
Echt Kelišová 7825 příspěvků 24.04.19 18:34
@Bubunka píše:
Ahoj, chci si založit datovou schránku, ale chci se zeptat, normalne tam muzu komunikovat se soudem, ze treba to napisu ve wordu, dam do. prilohy a odeslu? misto vytisknuti a poslání postou treba? Jelikož furt musim něco doplňovat soudu tak bych ušetřila za poštovné.. jelikož soud neni v miste bydliště

Ano, přesně tak. K datové zprávě lze přiložit přílohu (word, excel, pdf…). Pokud to nevyžaduje zákon/nějaký předpis, nemusí být ta příloha samostatně elektronicky podepsaná (to řeší právě datová schránka).

opozice
Extra třída :D 13741 příspěvků 24.04.19 18:54

Ono je ještě třeba připomenout jednu věc. DS je nadřízena doporučenému dopisu, takže pokud máš DS, měla by státní správa s tebou komunikovat jen přes ni. A nakonec ještě jedna věc. Komunikace se státní správou je bez poplatku, zatímco pokud budeš chtít poslat třeba profesorovi :mrgreen: nějakou zprávu musíš zaplatit. Ale nutno podotknout, že platba přes DS je podstatně nižší, než doporučený dopis. Já to řeším tak, že jsem poslal na účet do DS 500 korun a pokud někomu pošlu soukromě nějaký dopis, tak mě z té čátky uvedenou dvacku odepíší. Snad jsem to napsal srozumitelně. :mavam: ;)

Prof. Farnsworth
Echt Kelišová 7825 příspěvků 24.04.19 19:15
@opozice píše:
Ono je ještě třeba připomenout jednu věc. DS je nadřízena doporučenému dopisu, takže pokud máš DS, měla by státní správa s tebou komunikovat jen přes ni. A nakonec ještě jedna věc. Komunikace se státní správou je bez poplatku, zatímco pokud budeš chtít poslat třeba profesorovi :mrgreen: nějakou zprávu musíš zaplatit. Ale nutno podotknout, že platba přes DS je podstatně nižší, než doporučený dopis. Já to řeším tak, že jsem poslal na účet do DS 500 korun a pokud někomu pošlu soukromě nějaký dopis, tak mě z té čátky uvedenou dvacku odepíší. Snad jsem to napsal srozumitelně. :mavam: ;)

DS je nadřízena doporučenému dopisu, takže pokud máš DS, měla by státní správa s tebou komunikovat jen přes ni- přesně tak. Ovšem, nikdo fyzicky nedonutí úředníka aby to tak i poslal - takže se stává, že některé úřady to posílají papírově.

Komunikace se státní správou je bez poplatku - ano, pokud je na jedné straně orgán veřejné moci, je zaslání zprávy zdarma. Posílání mezi subjekty, které nejsou OVM, je komerční služba, která se jednak platí a za druhé, musí ji mít i příjemce povolenu, jinak mu nelze zprávu zaslat.

Důležité je upozornit na to, že pokud budeš něco zaslaného datovou schránkou potřebovat v papírové podobě, tak to často nestačí vytisknout, ale budeš to muset nechat vytisknout na CzechPointu jako autorizovanou konverzi, a tam je poplatek tuším 30 kč za stránku.

Cenarius
Kecalka 342 příspěvků 24.04.19 19:56
@Prof. Farnsworth píše:
DS je nadřízena doporučenému dopisu, takže pokud máš DS, měla by státní správa s tebou komunikovat jen přes ni- přesně tak. Ovšem, nikdo fyzicky nedonutí úředníka aby to tak i poslal - takže se stává, že některé úřady to posílají papírově.

A pak prichazi ta slast, kdy to muzes urednikovi omlatit o hlavu (poslal neco papirove co mel poslal datovkou). :lol:

Prof. Farnsworth
Echt Kelišová 7825 příspěvků 24.04.19 20:18
@Cenarius píše:
A pak prichazi ta slast, kdy to muzes urednikovi omlatit o hlavu (poslal neco papirove co mel poslal datovkou). :lol:

Nemůžeš. Protože to je na rozhodnutí úřadu. ;)

Uživatel je onlineDustInTheWind
Zasloužilá kecalka 541 příspěvků 24.04.19 20:22
@Prof. Farnsworth píše:

Ne úplně - úřady mají povinnost používat datovou schránku a nepoužít ji smí jen ve výjimečném případě, když to nejde z povahy věci (např. tak rozsáhlý dokument, že se nevejde do limitu tuším 20 MB, vrácení originálu listiny).

Jednoduché věci doručovat datovkou musí, při nedodržení může být neúčinné doručení, když adresát běžnou zásilku neobdržel.

opozice
Extra třída :D 13741 příspěvků 24.04.19 20:59
@Prof. Farnsworth píše:

ono to má i kladnou stránku, když se jedná o doručení, např. přestupek - pokuta za rychlou jízdu, nebo pozvání do správního řízení a orgán správního řízení zašle viníkovi klasika doporučený dopis. Nereagovat a čekat až bude promlčecí doba dvouletá /dříve jednoletá/ promlčena a tím se vyhne pokutě. Takové případy se běžně stávají. Když jsem položil otázku vedoucímu odboru dopravy, proč neposílají takovéto dopisy přes DS, odpověděl, že mají program na vyhledání účastníka ve správním řízení pouze pro majitele DS právnických osob. Nevím, jestli to byla výmluva, ale je fakt, že DS mohou být i pro fyzickou osobu.

Prof. Farnsworth
Echt Kelišová 7825 příspěvků 25.04.19 16:30
@opozice píše:
ono to má i kladnou stránku, když se jedná o doručení, např. přestupek - pokuta za rychlou jízdu, nebo pozvání do správního řízení a orgán správního řízení zašle viníkovi klasika doporučený dopis. Nereagovat a čekat až bude promlčecí doba dvouletá /dříve jednoletá/ promlčena a tím se vyhne pokutě. Takové případy se běžně stávají. Když jsem položil otázku vedoucímu odboru dopravy, proč neposílají takovéto dopisy přes DS, odpověděl, že mají program na vyhledání účastníka ve správním řízení pouze pro majitele DS právnických osob. Nevím, jestli to byla výmluva, ale je fakt, že DS mohou být i pro fyzickou osobu.

Výmluva to je - pokud jsi OVM (což úřad je), tak můžeš vyhledávat a posílat do všech DS. Pozor na ty lhůty - současně s ostrým provozem DS se změnil zákon a od té doby existuje „fikce doručení“, kdy stačí aby ti do schránky hodila pošta lístek k vyzvednutí zásilky na poště a pokud to do 10 dnů nevyzvedneš, bere to zákon jako doručené.

Váš příspěvek
Reklama