Dcera chce být jen u babi a dědy

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
xixi
Povídálka 18 příspěvků 26.02.09 11:15
Dcera chce být jen u babi a dědy

Ahojte,
mám takový problém - máme 2 dcery, starší má 2 roky, mladší 3 měsíce. Když se mladší narodila, měla nějaké zdravotní problémy, takže hlavně během prvního měsíce jsme s ní chodili asi 4 x týdně k doktorovi, teď už tak 1 týdně. Starší jsme občas vzali s sebou, ale většinou si ji moji rodiče brali přes týden na 2 -3 dny k sobě, aby jsme to líp zvládali a aby jsme ji tak často zbytečně netahali mezi nemocné. Mamka je v důchodu, taťka dlouhodobě marodí, takže se jí můžou naplno věnovat. Aspoň jeden z nich je jí pořád k dispozici. Dcera si na to rychle zvykla (a my taky :oops:).
A v tom je problém. Já se jí tak věnovat nemůžu, musím se starat i o mimi, o domácnost a manžel je celý den v práci, chodí domů mezi 5 - 6 hod. Snažím se si s ní hrát, jak to jen jde, ale samozřejmě je to podstatně míň, než kolik času se jí věnují moji rodiče. Když je u nich, tak si s ní pořád někdo hraje.
Dcera potom nechce od babičky odjet, brečí, že tam chce zůstat, že za maminkou nechce. Když je doma s náma, tak pořád opakuje, že chce za babičkou a dědou.
Je to k zbláznění, nevím co mám dělat. Kolikrát už zoufalstvím brečím. Mám pocit, že jsem jako matka selhala.

Reakce:
kadlina
Neúnavná pisatelka 17255 příspěvků 26.02.09 11:35

Neber to jako selhání. Děti jsou neskutečně vyčůrané a vybírají si jen to, co je pro ně jednodušší a příjemnější. :lol:
Dcera má taky občas období, kdy chce na víkend výslovně k babičkám, ony dovolí všechno, co si zamane a doma má režim a musí poslouchat. Ale pak zase měla období, že tam vůbec nechtěla. :roll:
A teď si vem, jak si připadám já, když pro holku chodím do školky jako poslední a ono se jí domů nechce. Bojím se, aby si učitelky nemyslely, že jí doma ubližujeme nebo něco. Ale je to tím, že ona se zabere do hry a tu nerada opouští. Většinou jí musím na něco nalákat, že se někde stavíme, že doma budeme dělat něco úžasného apod.
To, že nechce od babičky bych si být tebou nebrala osobně a na prosby, že tam chce jet, bych jí řekla termín, kdy tam pojede a vysvětlila, že to teď nejde, hlavně neustupovat a pro klid jí tam nenechat ještě další den, to by si to vydupávala tuplem. Možná by mohli spolupracovat i rodiče, že se babička teď musí starat o dědu nebo něco podobného. U nás to bylo horší, protože tchýně je strašně hodná, ale ukrutně nevýchovná, takže když se dcera vzpouzela, že od nich nechce, tak si při:,–(ila „a tak jí tady nechte“ a přitom věděla, že někam jedeme apod. Bylo to leckdy o nervy, naštěstí já jsem se tomu mohla vyhnout, když jsem chtěla - poslala jsem tam jen manžela :wink:

Len-til-kah
Extra třída :D 13986 příspěvků 26.02.09 11:38

Ahoj, mám stejný věkový rozdíl mezi dětmi. Starší syn tráví dopoledne s babičkou a je z toho nadšen, protože se mu plně věnuje. Teď mi kluci po obědě spí najednou, anebo se o to maximálně snažím, ale když byl mladší menší, snažila jsem se staršímu v době, kdy spal, co nejvíc věnovat. Teď záleží, jestli ti mladší dcera spí.
Snažila bych se přesunout maximum domácích prací na večer, kdy se dceři může věnovat manžel, chodí ti z práce ještě poměrně brzo, za ten večer si můžou pohrát dost a ty bys mezitím mohla něco udělat a ušetřila bys čas přes den, kdy bys mohla být s ní.
Je to pro ty prcky fakt hrozná zátěž, tím spíš, když sourozenec vyžaduje speciální péči. Já jsem vždycky na jeho chování poznala, když jsem mu poskytla víc fyzického kontaktu, strašně ho potřebují. My to měli lepší, že mladší syn byl v tomhle věku v létě, takže jsem ho dala do hlubokého kočárku, staršího vzala na záda do šátku, aby neměl pocit, že se tulím jen s mladším, a vyrazili jsme na pískoviště, kde jsem se věnovala prakticky jen jemu.
Přeju pevné nervy. Taky mám někdy dojem, co jsem děsného provedla, že jsem dítěti pořídila sourozence, ale to jsou jen taková období.

Anonymni
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.02.09 11:49

Ahoj,
prošli jsme si něčím podobným. Honzík měl 20 měsíců, když se Kubíček narodil a samozřejmě mi moc pomáhalo, když si ho naši vzali a já byla jen s miminkem, ale trochu se to potom zvrhlo v období, kdy Honzík chtěl být jen s babičkou a babička jen s Honzíkem. Celkem mě to zase mrzelo kůli Kubíkovi, ale samo to nějak přešlo. Babička si teď bere oba a oni bez sebe neudělají ani ránu.
Myslím, že i Honzík byl na nás v tom období pěkně protivnej a my jsme mu museli vysvětlovat, že ho musíme vychovávat a babi ne, což ze začátku nechtěl pochopit, ale pak přišlo období, kdy on jako vychovával Kubíčka a zdá se že to pochopil a teď vždycky když jdou k babičce, tak říká že se jdou nechat rozmazlovat :D
Pevné nervy
 Petra

Ajjaa
Závislačka 3492 příspěvků 26.02.09 12:52

Ahoj,

neboj to se zase srovná. Když se narodila Viktorka bylo Adámkovi 2 a třičtvrtě takže trochu starší než tvá dcera, ale nemohla jsem se mu věnovat prakticky vůbec. Malá byla ukřičené miminko vůbec nemohla spát a to ani v kočárku ani doma trvalo to hodně dlouho ani v třeba v létě když už měla půl roku se nezklidnila v kočárku jen brečela takže nějaké hřiště a pohoda u nás nehrozilo. Pořád jsem jen nosila, kojila, uspávala…a malý chtěl být taky pořád u babičky měl ji jen pro sebe. Takže reakce tvé malé je normální, ale neboj nebude to tak napořád. Adámek se sice k babičce těší pořád, ale už je to o něčem jiném. Měli jsme to fakt krušné, ale teď už malí občas blbnou spolu a začíná to být fajn :)

Loudalka
Kelišová 5648 příspěvků 26.02.09 13:08

XIXI, ahoj my mame jenom TOma - 20m. a od ledna chodi 1× tydne k babi a dedovi na noc. Do Vanoc to byl desny mamánek,pak se to zlomilo,tak jsme to zkusili a uz je to pravidlo.Ale TOmík delá to same,co tvoje holčina. Jakmile jede od nasich vzteka se.Nejhorsi je,ze vztek pokracuje i doma v nadmerne mire. Jsem z toho vzdycky nestastna nez se srovna.Tomik nemluvi - ma svoji hatlapatilku,ale za cely den 1000× řekne -děda.Manzel uz je na to alergicky.Kdykoliv nam zazvoni tel.,Tom vola - Děda. Fakt je to na bednu.Uz jsem premyslela,ze ho tam taky nebudu davat tak často,ale jsem rada,ze se mu tam libi a my konecne mame po roce a pul s manzelem na sebe cas. Tak je to asi vsude stejny - prarodice je rozmazluji,venuji se jim a tak to ma byt. :wink:

Anonymni
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.02.09 13:35

kadlino, on si člověk asi nevybere :(. Sousedky děti zase nechtějí k babi a dědovi vůbec. ne, že by je neměly rády,ale chtějí, a´t jezdí prarodiče k nim, protože zároveň nechtějí udělat krok bez maminky a nerady jezdí do „cizího“ prostředí. Takže ona se chudák nehne s manželem ani do kina, protože děti prostě neustále potřebují maminku. Jinak následuje hysterický řev :(.
 KY

Evalu
Zasloužilá kecalka 857 příspěvků 26.02.09 13:52

Xixi - mám holky 4 a 8,5 (tak?e problémy u nás nesouvisely s mlad?ím sourozencem) a s tímhle bojuju tak 8 let :( , páč navíc s rodiči bydlíme. Na?i jsou také hodně „k dětem“ a prarodičovská péče je holt těm prevítům samo příjemněj?í ne? rodičovská (nic nemusí, v?echno mů?ou, pozornosti a péče po libosti…). Netroufám si odhadnout, jak moc je to pro děti dobře nebo ?patně, ale nás jako rodiče to tedy dost deptalo a vrcholí to teď tím, ?e přes negativní masá? od na?ich kupujeme svoje bydlení cca 25 km daleko - tak?e v relativně bezpečné vzdálenosti.

No ale mo?ná trochu optimisticky - neřekla bych, ?e prarodičovské rozmazlování vedlo k tomu, ?e by holky nestály o nás jako svoje rodiče, o čas strávený s námi a společné aktivity. Spí? se to tak doplňuje. S rostoucím věkem se to spí? zlep?uje, stejně jako to, ?e vědí, jaké meze mají u na?ich a jaké doma a „rozmazlování“ od prarodičů se nijak negativně nepromítá do jejich chování. Celkově bych řekla, ?e jim to spí? prospělo - měly kolem sebe víc „svých“ lidí, kteří je mají rádi, dostalo se jim tolik pozornosti a různých podnětů, kolik bysme v „malé“ rodině nemohli zvládnout…

Radila bych ti dát pevná pravidla styku pro dítě i pro rodiče a také je dodr?ovat, v?echny strany si pak na ně zvyknou a budou je dodr?ovat v klidu (co my měli disputací, jestli mů?e - tenkrát jen star?í - zůstat u na?ich večer dýl… proč chudinku nutíme chodit domů na určenou hodinu… v?dy? je z toho celá nervózní… ?e by se tam přece mohla i vykoupat… a třeba i spát… ?e by se jí to tak líbilo… tak se řeklo jasně v?em stranám, ?e po večerníčku domů, a kdy? se párkrát udělal trochu rámus, kdy? jí babička po večerníčku začala mazat chlebíček s medíčkem, byl klid). Jo, a rada, která tu zazněla - odlo?it svoji práci na večer (noc?), aby ses mohla star?í maximálně věnovat - myslím není dobrý nápad. Připadá mi to, jako by se člověk s prarodiči přetahoval o dítě, uplácel ho tím, kdo mu poskytne víc pozornosti… V tomhle myslím rodiče jednak nemají ?anci, jednak mi to přijde takové nezdravé - rodičovská role je trochu jiná.

Tak dr?ím palce, a? dobře poře?íte. Eva

HankaB
Ukecaná baba ;) 1009 příspěvků 26.02.09 15:46

Xixi, rozhodně jsi neselhala! To si vůbec nepřipouštěj. Děti jsou zvláštní a je jasné, že max. zájem se jim líbí.
Já bych na tvém místě nechávala malou více doma i za cenu, že se jí tolik nebudeš věnovat. Ona to musí zvládnout, protože ač jsou prarodiče fajn, neustálý zájem také není jen ku prospěchu. Stanovila bych si nějakou hranici, jak ji tam budu dávat a jinak bych si ji nechávala doma (třeba 1 den v týdnu). I když chápu, že je i příjemné, že máš sama víc času na mimi a domácnost.
Ještě je malinká, tak je to v pohodě. Až bude starší, budeš jí hůř vysvětlovat, že teď nebude s babi a dědou …A neboj, za pár dní bude malá v pohodě. Máma je máma, ať je to jak chce.

andela
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.02.09 21:59

Nic si z toho nedělej a ber to s nadhledem. my bydlíme v baráku s tchánovcema, a den našeho Járy (3r2m) vypadá asi tak … mezi 7-8 vstaneme, půl hodinky na to začne hulákat že chce dolů k babičce. Po nějaké době povolím (děda vstává v 9), a jde tam. Občas zajde na pár minut zas nahoru za náma, ale klidně tam vydrží až do oběda. Kolikrát se naobědvá tady a jde zas dolů že tam bude spinkat. Někdy se naobědvá rovnou dole a jde pak spát dom. Po spaní začne zas opruzovat a jde dolů, klidně tam zas vydrží do 18 do večeře, ale po véče chce zas dolů, teď chodí s dědou venčit psa. S malímy obmněnami je to takhle pořád. Já chodím do práce a tatínek „hlídá“ … a to prosím máme ještě moje rodiče o 20km dál, kde by chtěl Jára být taky co nejčastěji. Jezdí tam každých 14 dní na víkend a ještě se mu nechce dom.
zas si říkám že si staroušci taky užijou, i když u tchánovců mi to trochu vadí, bo tam mají Járu naverbovanýho skoro porád a vlastně si neodfrknou ;) … ale jak si to s tatínkem zařídili tak to mají.

baghira
Závislačka 2901 příspěvků 27.02.09 06:43

Ahoj. My bydlíme s tchánama na stejné chodbě v činžáku - a Elis je tam taky pořád:(( (Dává ji tam manžel, chce mít klid, když přijde z práce, tak odklidí dítě:(((( Ano, je to pohodlný - JENŽE: Nemůžu si pomoct, ale prostě mi připadá, že mi ji tam vyloženě mravně rozkládají:( Doma ji „držím u huby“, rozhodně si nemůže dovolovat … zato pak jde k prarodičům a pro ně bude „prostě skvělá“, i kdyby jim rozbila cihlou hlavu. Skáčou kolem ní, hrajou divadýlko (nejvíc to nesnáším s jídlem - u jídla se má hergot jíst a ne vymýšlet ke každýmu soustu kraviny, aby to milostivá slečna vůbec spolka :twisted:
Pak přijde domů a čeká, že to bude taky tak benevolentní. Ale ono není - a mezi námi potom vznikají zbytečné konflikty:(

Jinak moc nesouhlasím s tím obecným tvrzením, že prarodiče jsou na rozmazlování. To je pak naprd, doma se snažíte vychovávat - a prarodiče během chvilky veškerý vaše snahy zničí:( Pro mě je ideální babička od Boženy Němcové. Hodná, laskavá - ale i přísná, která děti neuplácí dárkama, aby ji měli raději, nebojí se pokárat, naučí je něco užitečného pro život… Ach jo, jsem se zasnila… :lol:

Evalu
Zasloužilá kecalka 857 příspěvků 27.02.09 19:52

Baghiro - jo, souhlas. Naštěstí!!! tohle u nás nedělají naši, ale když holky pustím na půl dne ke tchyni, musím je pak cca stejnou dobu rovnat, po víkendu to byl tak týden, takže to jsem stopla a jezdí tam na ty půldny. Přesně jak říkáš… ciráty kolem jídla… a hlavně ta starší si dobře otypla babiččinu submisivitu vůči nim, rozjede se a já jí pak prostě nepoznávám.

Eva

Galadwen
Kecalka 381 příspěvků 27.02.09 23:02

Xixi, nic si z toho nedělej, to se určitě časem srovná. Já bych si tipla, že to bude i reakce na narození mladšího sourozence, je maličká, ještě si nedovede srovnat v hlavě, že vy teď máte na starost i miminko (natož když byly nějaké problémy).
Jinak my bydlíme s prarodiči (tchány) v domě, a když se naše malá (skoro 23 měsíců) rozhodne, že jde k babičce (i kdyby to mělo pak být jen na 5 minut), a já nebo manžel nenaklušeme, abychom ji vzali dolů, tak je scéna jak hrom, a to máme sourozence teprv na cestě. Takže to může být i věkem. Ale tak jako Anděla to přece jen ještě nemáme, ona malá většinou zas za chvilku chce domů za mnou, a kolikrát ještě vyvádí, dokud nejde babička aspoň na chvíli s ní - minimálně po schodech :twisted:

xixi
Povídálka 18 příspěvků 01.03.09 14:11

Děkuju Vám moc za reakce, už se aspoň necítím tak bídně.
Poslední návrat domů kupodivu proběhl hladce. Buď se to začíná lepšit, nebo to byla vyjímka, uvidíme. Každopádně se těším, až z toho vyroste.
Dceři se nedivím, chápu ji, ale když slyším, jak brečí, že za maminkou nechce, tak je to děsný pocit. Pro kterou matku by nebyl, že.

Galadwen
Kecalka 381 příspěvků 01.03.09 15:25

Ještě chci dodat, že před pár měsíci jsme měli doma asi měsíc a půl, kdy naše malá v jednom kuse ječela, že nechce tátu. Žádný důvod, prostě jí to připadalo jako dobrý nápad :evil: . Přitom když jsem nebyla doma nebo šli s tátou ven, byla v pohodě. Ale jak jsem se nachomýtla, křičela „Táta pryč!“, a nedalo se s ní hnout. Taky byl z toho chudák celý špatný. Tak si z toho nic nedělej, ono to přejde.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Dobrý den, prsa ven: Vnadná Štěpánová ukázala víc, než chtěla

Herečka Bára Štěpánová (59) sice filmy, v nichž hrají prim její vnady, nemá... číst dále >

Čerešňákové to teď sekne, Martinová jen září, zato z Viewegha je „knedlík“

Zrychlená doba adventnímu rozjímání, které v českých zemích bývalo kdysi... číst dále >

Články z Ona Dnes

Polohy pro zdravý spánek: nejlepší je na zádech, na klubíčko zapomeňte

Člověk stráví v posteli až dvě pětiny svého života. I proto je podle... číst dále >

Na plastiku jsem šla kvůli šikaně, říká kdysi obézní žena

Annie McManisová (25) z Nového Zélandu od mala zažívala kvůli obezitě šikanu.... číst dále >