Dcera mě odmítá, chce tátu

21
12.8.15 07:01

Dcera mě odmítá,chce tátu

Zdravím, jsem bezradná a potřebovala bych vědět, jestli nemáte někdo zkušenosti s tím co teď zažívám bohužel já. Mám 4-letou dceru, která mě poslední měsíc naprosto odmítá a chce jen tátu. Do té doby to bylo jen „maminko - jsi moje láska“ a rozuměli jsme si - do té doby jí nesměl manžel ani vykoupat ani jí uspávat, hráli jsme si převážně spolu. Ale teď je to úplně naopak, všechno musí jen táta, táta, táta - když má být semnou sama, tak má hysterický záchvaty, že nechce, aby tatínek odešel a odmítá semnou dělat cokoliv. Nechce jít semnou spát, umýt se a ani skoro hrát a když už si hrajeme, tak pořád říká jak má ráda tatínka a on je její nejdražší. Někdy nám přijde, že to přede mnou dělá naschvál, aby mě naštvala, protože ze začátku jsem jí to dost dávala najevo jak mě to hrozně mrzí a ptala se jí, co jsem provedla (asi to byla chyba). Teď k němu třeba přijde, chytne ho za nohu a když vidí, že se dívám, tak začne říkat „táta, táta - mám tě moc ráda tati“. Já jsem ráda, že mají tak hezký vztah, ale jako mámu mě to hrozně mrzí, že se ke mě chová někdy až ošklivě. Jsem ve fázi, že se na ní bojím být přísná, aby mě neodmítala ještě více, ale vychovávat jí musím. Když zlobí a neposlouchá nás, tak jsme na ní přísnější a snažíme se jí vysvětlit, že si k nám určitý věci nemůže dovolit, ale dáváme jí i lásku a pocit, že je pro nás ten největší poklad. Prosím máte s tím taky někdo zkušenosti? Pořád si řikám, jestli jsem někde neudělala chybu, že se tak začala chovat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

20162
12.8.15 07:10

Z toho, co píšeš, mám jednoznačný pocit, že u vás doma šéfuje dcera ne ty s manželem.
A to je opravdu špatně.
Jasně, že to dělá naschvál (i když třeba podvědomě), testuje, kam až může zajít a co všechno jí dovolíte.
Syn (3,5r) taky každý večer ječí, že chce, abych ho uspávala já. Ale má smůlu - s manželem se střídáme a přes to nejede vlak. Je to tak skoro 3/4 roku a pořád to zkouší :roll: Ale v poslední době už je to lepší.

Řeči o tom, že tatínek je jí nejdražší bych ignorovala, přece se nenecháš manipulovat čtyřletou holkou?

Co bych taky zavedla - víc rozlišovat hierarchii v rodině. Podobně jako se psem, ale funguje to.
Muž by se měl po příchodu z práce vítat první s tebou, pak s dcerou. Dospělí chodí do dveří první, není možné, aby se tam první cpalo dítě. Ty budeš první na stůl dávat jídlo manželovi, pak až dceři. Dcera by vám neměla skákat do řeči. A taky by měla vidět, že s manželem vám na sobě záleží, první v rodině jste prostě vy-partneři a pak až dcera.

A samozřejmě to chce nejvíc ze všeho důslednost a s manželem stejný přístup k výchově. Nikdy byste se o výchově a přístupu k dceři neměli dohadovat před ní.

Možná se ti to bude zdát drsné, mělo by to pomoct. Předpokládám, že dcera je jedináček? O to mi to přijde důležitější.

Příspěvek upraven 12.08.15 v 07:14

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
kolik
12.8.15 07:13

Taky mi prijde, ze kdyz to bylo naopak, tak si s tim problem nemela, ale kdyz to zkousi na druhou stranu, tak to vnimas jinak. Jak se predtim citil manzel? :think:

• Citovat
  • Upravit
21
12.8.15 07:27

Máte pravdu a přesně to jsem včera říkala manželovi, že doma začíná vládnout dcera a my posloucháme. Tatínek si její náklonost samozřejmě „užívá“, ale je na ní přísný a dává jí najevo, že se mu vůbec nelíbí jak se ke mě chova. Zrovna včera ukázkový příklad. Manžel chtěl jet do kina, dcera začala šílet, že nechce, aby nikam jel - já toho zrovna měla po příchodu z práce plné kecky a taky by se mi hodilo, aby nikam nejel. Tak jsem ho před dcerou požádala i já, jestli zůstane dnes doma a manžel na to „tak já tedy poslechnu maminku a nikam nepojedu“ a dcera na to hned, že nejede kvůli tomu, že ho poprosila ona a manžel jí hned vyvedl z omylu, že nejede do kina kvůli mě, tak ztichla. Ale přijde mi, že když jí manžel vynadá jak se ke mě chová, že je pak na mě ještě víc naštvaná, že se mě manžel zastává. Ale to se nedá nic dělat, jak píšete nebude se vše točit okolo ní.
kolik - máte pravdu, teď si přesně řikám, jak muselo být manželovi, když se k němu chovala podobně. Jenže jsem myslela, že jako dcera a máma máme mezi sebou „jiný“ vztah, který nám zůstane a nějak se to teď bortí. Pořád jí říkáme, jak se nám nelíbí její chování - drzá, sobecká, posměvačná, ale jak jde do prostředí mezi lidi, který nezná, tak je andílek - stydí se, s nikým se nebaví a poslouchá jak hodinky. Ve školce je z ní úplně jiná holčička než jak se chová doma. Ve chvílích, kdy jsem byla hodně zoufalá, jsem to s manželem někdy řešila před ní - ať jí na vše neskočí, když se hned rozbrečí a musí vydržet a to byla velká chyba. Teď mě vidí jak tu přísnou matku, která tátovi diktuje co má dělat. Byla to chyba…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21
12.8.15 07:35

A ano je to bohužel jedináček, i když jsem se hodně snažili, aby nebyla rozmazlená, tak se bohužel asi tak stalo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
69307
12.8.15 07:46

Nechce jít s tebou spát, nechce se umýt, nechce si hrát? Bojíš se jí něco říct, aby tě neodmítala?
Nesmíš jí povolit, jsou jí 4 roky, posouvá hranice, takže nechceš si se mnou hrát? nemusíš, hraj si sama. Nechceš jít se mnou spát? Dneska ukládám já, nechceš, jdi sama a uřvi se do bezvědomí, nechceš umýt? Chytla bych jí a umyla, a důrazně bych jí řekla, že tohle ne a jestli nepřestane ječet, dostane na zadek, že bude poslouchat co říkám, a na ten zadek by s přehledem dostala. Tatínka si může mít ráda jak chce, ale jeden den ukládá maminka, druhý tatínek…
Popřípadě druhá varianta, nechť si to dělá tatínek, pokud mu to nevadí, však i jemu za chvíli bude hrabat, že je vše na něm, ty si v klidu dělej, co potřebuješ jinýho. Dáváš dítěti příliš velkou moc. Samozřejmě tě má ráda, tohle je období, vítězí nad tebou a upevňuje pozice. Dokud jí na to bude skákat, bude to dělat. Nechceš od maminky? Fajn, běž si za tatínkem, mamince je to fuk…pak jí to přestane bavit. Vzpamatovat se musíš ty.

Nicméně já osobně bych na své dítě aplikovala metodu A.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
JayLee
12.8.15 07:46

@lenaby dleme byla chyba v tom, ze jsi od mala s ni dělala všechno ty i když tvrdis ze to tak chtěla - nemela ses ji ptat a nechat to delat i manzela ;) podle me je jen rozmazlena a dava to dost jasne najevo ;) sama jsem jedináček tak s ni uplne citim ;)

• Citovat
  • Upravit
69307
12.8.15 07:47

No a příště, až bude chtít jít manžel do kina, a ona bude vyvádět, s úsměvem mu řekni, ať jde. I unavený člověk zvládne jedno dítě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12.8.15 07:48

Nie je na take spravanie trochu stara? Moje holky mali toto obdobie niekedy medzi rokom a dvoma :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12.8.15 07:53
@lenaby píše:
teď si přesně řikám, jak muselo být manželovi, když se k němu chovala podobně. Jenže jsem myslela, že jako dcera a máma máme mezi sebou „jiný“ vztah

Mam tomu rozumiet, ze ona otca odmietala, a nic sa nedialo? U nas ked holky odmietaju tatinka, tak je maminka smutna, az kym nebudu s tatinkom kamaratky. A nechcem ich, ked oni nechcu tatinka. Mozno nie najspravnejsi pristup, ale vo vysledku sa u nas pravidelne strieda ‚nechci tatinka‘ s ‚chci tatinka, ne mamu‘

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
282
12.8.15 07:56

Z toho, co pises, mi prijde, ze se jedna o Oidipovsky komplex, i vek by odpovidal. :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21
12.8.15 07:59

Napsala jsi to Terrrinka4444 moc dobře, aplikuji poslední dobou metodu A a minulý týden jsme se skoro poprali, abych jí vykoupala (manžel odešel na nohejbal)a jednou za čas do toho přidám metodu B:-)Přesně, dali jsme jí moc velkou moc a zkouší posouvat hranice. Naštěstí s manželem máme na to stejný názor, ale prý je pro něj někdy těžký, když se mu rozpláče a dělá na něj ty její smutné oči, aby jí pořád něco odmítal. Je to tatínkova holčička…Prostě někdy vyměkne, i když je na ní taky přísný. Právě jsem se divila, že to u nás nastalo až tak pozdě, v mnoha diskuzích čtu, že to mají děti okolo druhého roka (v té době, byla ke mě přikovaná jako klíště) a u nás až teď, o to je to horší, protože má u toho hrozný „hlášky“. Jednou už v beznadějné situaci jsem na ní vyštěkla, že je rozmazlená a její odpověď mě dostala: „ale takhle jste mě vychovali“ a bohužel měla pravdu. Manžel chodí na nohejbal, každou středu a důrazně jí každou středu říká, že to kvůli ní rušit nebude, že má taky nárok na své koníčky a ona jen pláče a pořád dokola opakuje „já tatínka na ten nohejbal pouštět neměla“ a tak jí dokola vysvětluju, že ona nerozhoduje o tom, kam budeme chodit a že až bude mít svoje záliby, tak jí je nebudeme zakazovat jako ona nám (tedy záleží jaké záliby to zrovna u dcery budou ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12.8.15 07:59
@Zdenilda píše:
Z toho, co pises, mi prijde, ze se jedna o Oidipovsky komplex, i vek by odpovidal. :)

Mozem sa spytat na ten suvis s vekom? Nevygooglila som nic, a doteraz som si myslela ze je to skor problem pubertakov :oops:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
282
12.8.15 08:05
Z toho, co pises, mi prijde, ze se jedna o Oidipovsky komplex, i vek by odpovidal. :)
@Bábi Zlopočasná píše:
Mozem sa spytat na ten suvis s vekom? Nevygooglila som nic, a doteraz som si myslela ze je to skor problem pubertakov :oops:

No prave ze se projevuje poprve kolem veku 3 az 4 let. V psychologii nas ucili, ze zenske a muzske role jsou proste dany a dite je jiz v tak nízkém veku zacina praktikovat. Proto si myslim, ze dcerka zakladatelky tak pne k tatinkovi a chce maminku vytlačit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2366
12.8.15 08:08

@Bábi Zlopočasná
u děvčat jde o Elektřin komplex a má několik fází, jedna z nich je předškolní věk „tatínkova holčička“. není neobvyklé, že dítko tvrdí, že si otce vezme za muže a bude jeho manželkou. Tam jde o to, aby otec zdravě holčičku přijal, ale neudělal z ní svojí partnerku (i v psychologické rovině)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama