Dcera ve škole hubne

1105
2.1.20 14:57

Dcera ve škole hubne

Ahoj, mám problém. Dcera mi od docházky do školy hubne.

Mám obě děti velmi štíhlé a velmi špatné jedlíky, a ještě se navíc s velmi citlivým zažíváním - mají snad radar na jakékoliv chemie v jídle.

Doma tedy vařím chutně, kvalitně, se základními surovinami. Především tedy milujeme ryby. Lososa, makrelu, tuňáka, pstruha, žraloka, candáta, s pečenými brambory, domácími kroketami v troubě, bramboro mrkvovo hráškovým pyré; hovězí maso měkoučné, pomalu dušené v troubě mnoho hodin; pokud omáčky, tak huštěné jen zeleninou, husté a krémové. Pokud rizoto, tak italské, ve vývaru, měkké a dobré. Pokud sýr na cokoliv, tak zásadně parmazán. Pokud luštěniny, tak chutně upravenou cizrnu či červenou čočku. Kuře skoro ne, pro mě málo hodnotné maso. Spíš telecí, jehněčí, králíka. Domácí silné vývary s celestýnskými nudlemi atd. Kusu, pohanku, bulgur. Hodně italských, středomořských jídel. Spoustu čerstvé zeleniny. Domácí kynuté buchty atd. žádné vegety, glutamáty mi nesmí přes práh. Jednou jedinkrát snědla dcera v časové tísni polévku z pytlíku a dostala takový průjem, že se v pěti letech na oslavě u kamarádky pokakala:( Ve školce to bylo štěstí, vařili skvěle a v duchu těchto zásad.

No a ve škole proběhla srážka s realitou. Juditka jídlo nejí. Vaří podprůměrně, jako za nás, českou tučnou kuchyni, neochuceno, nevalné chuti, vzhledu, konzistence. Tuhé nechutné hovězí s UHO nemůže rozkousat, po smaženém jí bolí břicho nebo dokonce zvrací, jak je to na ni těžké, asi používají nevalný tuk; vodových polévek se nedotkne, omáčky si stěžuje, že jsou prostě hnusné, filé v kostce taky - jediná ryba, kterou dělají, to je strašné!, brambory jsou buď nedovařené, nebo rozvařené… když jsem párkrát brala domů, musela jsem jí dát za pravdu, pro mě se to tedy nedá jíst. Stěžovala jsem si ve škole, a překvapení, byla jsem jediná. Ostatní děti prý jídlo jedí.

Juditka dostala domluveno, že jíst musí - od té doby často odpoledne měla velký břichabol. Stejně si myslím, že to odnáší k okénku a moc nejí, protože mi od nástupu do školy 1,5 kg zhubla. U ní je to problém, je štíhlounká, v šesti a půl letech mi tedy zhubla na 19,5 kg. Teď přes svátky doma zase kilo nabrala, váží teď 20,5 kg. A já vím, že to od nového roku půjde zas dolů. Ve škole hodně sportují, učí se venku, chodí v družině na dlouhé procházky, často mívají dvě hodiny TV a paní učitelka je nešetří, chodí ještě na atletiku, takže spoustu, spoustu pohybu, a já končím v práci ve 4 h, jen ve středu a pátek nepracuji, to jí beru hned po obědě a doma se dojídá - ale nestačí to. Potřebovala by jíst denně kvalitní obě, který by někdo taky zkontroloval, že dojí. Svačinu dávám silnou, ale kolikrát si jí ani neotevře, nemá prý čas. Jak nad tím není rodičovská kontrola, jsem ztracená, dcera vždycky měla k jídlu vztah spíše vlažný, takže když jí nikdo neohlídá dopoledne, v poledne a odpoledne, je to špatné:(

Už mě i napadlo dělat jí k večeři steaky, které má moc ráda, tedy pokud se velmi dobře upraví, ale je to na noc těžké a opět jí v noci z toho je těžko. Tak už nevím, jak na to, aby nehubla.

Byl jste někdo v podobné situaci?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
30330
2.1.20 15:00
@Rezii píše:
Ahoj, mám problém. Dcera mi od docházky do školy hubne.

Mám obě děti velmi štíhlé a velmi špatné jedlíky, a ještě se navíc s velmi citlivým zažíváním - mají snad radar na jakékoliv chemie v jídle.

Doma tedy vařím chutně, kvalitně, se základními surovinami. Především tedy milujeme ryby. Lososa, makrelu, tuňáka, pstruha, žraloka, candáta, s pečenými brambory, domácími kroketami v troubě, bramboro mrkvovo hráškovým pyré; hovězí maso měkoučné, pomalu dušené v troubě mnoho hodin; pokud omáčky, tak huštěné jen zeleninou, husté a krémové. Pokud rizoto, tak italské, ve vývaru, měkké a dobré. Pokud sýr na cokoliv, tak zásadně parmazán. Pokud luštěniny, tak chutně upravenou cizrnu či červenou čočku. Kuře skoro ne, pro mě málo hodnotné maso. Spíš telecí, jehněčí, králíka. Domácí silné vývary s celestýnskými nudlemi atd. Kusu, pohanku, bulgur. Hodně italských, středomořských jídel. Spoustu čerstvé zeleniny. Domácí kynuté buchty atd. žádné vegety, glutamáty mi nesmí přes práh. Jednou jedinkrát snědla dcera v časové tísni polévku z pytlíku a dostala takový průjem, že se v pěti letech na oslavě u kamarádky pokakala:( Ve školce to bylo štěstí, vařili skvěle a v duchu těchto zásad.

No a ve škole proběhla srážka s realitou. Juditka jídlo nejí. Vaří podprůměrně, jako za nás, českou tučnou kuchyni, neochuceno, nevalné chuti, vzhledu, konzistence. Tuhé nechutné hovězí s UHO nemůže rozkousat, po smaženém jí bolí břicho nebo dokonce zvrací, jak je to na ni těžké, asi používají nevalný tuk; vodových polévek se nedotkne, omáčky si stěžuje, že jsou prostě hnusné, filé v kostce taky - jediná ryba, kterou dělají, to je strašné!, brambory jsou buď nedovařené, nebo rozvařené… když jsem párkrát brala domů, musela jsem jí dát za pravdu, pro mě se to tedy nedá jíst. Stěžovala jsem si ve škole, a překvapení, byla jsem jediná. Ostatní děti prý jídlo jedí.

Juditka dostala domluveno, že jíst musí - od té doby často odpoledne měla velký břichabol. Stejně si myslím, že to odnáší k okénku a moc nejí, protože mi od nástupu do školy 1,5 kg zhubla. U ní je to problém, je štíhlounká, v šesti a půl letech mi tedy zhubla na 19,5 kg. Teď přes svátky doma zase kilo nabrala, váží teď 20,5 kg. A já vím, že to od nového roku půjde zas dolů. Ve škole hodně sportují, učí se venku, chodí v družině na dlouhé procházky, často mívají dvě hodiny TV a paní učitelka je nešetří, chodí ještě na atletiku, takže spoustu, spoustu pohybu, a já končím v práci ve 4 h, jen ve středu a pátek nepracuji, to jí beru hned po obědě a doma se dojídá - ale nestačí to. Potřebovala by jíst denně kvalitní obě, který by někdo taky zkontroloval, že dojí. Svačinu dávám silnou, ale kolikrát si jí ani neotevře, nemá prý čas. Jak nad tím není rodičovská kontrola, jsem ztracená, dcera vždycky měla k jídlu vztah spíše vlažný, takže když jí nikdo neohlídá dopoledne, v poledne a odpoledne, je to špatné:(

Už mě i napadlo dělat jí k večeři steaky, které má moc ráda, tedy pokud se velmi dobře upraví, ale je to na noc těžké a opět jí v noci z toho je těžko. Tak už nevím, jak na to, aby nehubla.

Byl jste někdo v podobné situaci?

Syn mi zas nechce jíst ve školce. Neuděláš nic. Nabídla bych spíš nutridrink. A na ateltice poprosit trenéra, aby šikovně vysvětlil, že kdo sportuje, musí kvalitně jíst. Aby mél výkon. Že nebudou medaile :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
895
2.1.20 15:04

A co jí dávat vlastní oběd? Buď se domluvit ve škole na ohřátí nebo dát kvalitní termosku nebo dát něco, co se dá jíst studeného a večer teplou večeři? Když bude jíst s ostatními v jídelně, je šance, že se v klidu mají (narozdíl od svačiny).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23794
2.1.20 15:04

@Rezii Mám ve třídě děti, které z různých důvodů obědy z jídelny nejí nebo jíst nemohou. Maminky jim vaří doma, ve škole se jim oběd ohřívá. Nelze se domluvit na podobném režimu?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12899
2.1.20 15:06

Jezis ani jsem to nedocetla a mam pocit, ze jsi sama sebe prisla
presvedcit jak dobre mas jidlo :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1103
2.1.20 15:06

Jen vsuvka, žralok rozhodně není zdravá ryba, ale kolektor rtuti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
53
2.1.20 15:09

:lol:
Pardon ale toto je přehnané…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1736
2.1.20 15:11

@Rezii já se obávám, že spíš než nechutné obědy (a tomu klidně věřím) bude problém v nechuti dcery obecně k jídlu :think: zkus ji aspoň domluvit ohledně těch svačin, třeba nachystat něco malého na každou přestávku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12899
2.1.20 15:11

Ja verim, ze varis kvalitne a chutne, ale Juditka je tak strasne zdrava az ji srazka s mirne nezdravym nebo prumerne podavanym jidlem polozi. Takze ji budes muset asi davat krabicky s sebou :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5732
2.1.20 15:12
@Šarlota4 píše:
presvedcit jak dobre mas jidlo :mrgreen:
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1805
2.1.20 15:12

Taky bych viděla řešení dávat jí vlastní oběd. Pokud si to nemá kde ohřát tak něco co se dá jíst studené a udělat teplou večeři. Ale aby to jedla jí nejspíš budeš muset donutit sama. Napadlo mě říct jí, že pokud nebude jíst nebude moct chodit na sport.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
48970
2.1.20 15:13
@Šarlota4 píše:
presvedcit jak dobre mas jidlo :mrgreen:

Tak jsi skončila na tom soupisu všech možných druhů ryb, co doma vaří? :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17740
2.1.20 15:15

Mne se udelalo zle, jen to ctu :mrgreen: Ja tohle vzdala a vsechny deti dostavaji jidlo sebou. Nastesti s tim nikdo nema problem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12899
2.1.20 15:16
@lucenka píše:
Tak jsi skončila na tom soupisu všech možných druhů ryb, co doma vaří? :mrgreen:

Jj hlavne vsechno chutne, mekoucke, dobroucke, dusene spoustu a spostu hodin :zed: :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1105
2.1.20 15:20

Tedy, vy mi dáváte:(
Prostě mám obavy z toho, že dcera ve škole zhubla a je mimo tabulky a hrozí jí ozdravovna.
Myslím, že podobně dobře doma snad vaříme všechny, jenže ta moje to vyžaduje prostě všude.
Jídlo dávat - zeptám se tedy. To by snad šlo. Díky za rady a budu ráda, když se nebudete posmívat. Kdyby vaše dítě po jídle ze školy blilo a hublo, asi byste se moc nesmály.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat