Dědictví a druhý manžel

738
21.2.20 11:55

Dědictví a druhý manžel

Ahoj všem, mám takový závažnější dotaz ohledně dědictví.

Moje matka má 2 děti, mě a sestru. Vycházíme spolu dobře všechny 3, je to fajn. Naši se rozvedli, když jsme byly malé, finančně se vyrovnali, pohoda.

Moje matka poté zdědila rodinný dům, pozemky a les. Následně se podruhé vdala. Její druhý manžel má svoje 4 vlastní děti, svůj vlastní dům. Momentálně se budou rozvádět.

Zeptám se: na majetek mamky, protože všechno zdědila, nemá on při rozvodu právo, že? Ale kdyby se jí něco stalo a rozvod nebyl dořešený, může on dědit? A jeho 4 děti? Jaký podíl ze všeho dostaneme my se sestrou, jako její jediné 2 děti?

Já si myslím, že pokud se rozvedou, na nic on nárok nemá. Ale kdyby zemřela, on má právo na polovinu všeho a z další poloviny ještě na díl, nejspíš ještě tedy třetinu. Jak to je?

Chceme ochránit mamku - o rozvodu mluvili už mockrát, nikdy to nedopadlo. Nechceme, pokud by se s ním trápila až do smrti, aby on ještě něco shrábnul.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

18565
21.2.20 11:58

A co kdyby vám to darovala

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2614
21.2.20 11:59

@Terisos Stačí napsat závěť. To s tou polovinou se týká sjm, ne výlučného majetku. A manžel není nepominutelný dědic.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
738
21.2.20 12:00

To po ní nechceme… Ona to navrhla a on ječel, že se mu nevěří a že se ségrou jedeme po prachách…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
738
21.2.20 12:01

@bertoldina My jsme navrhli, ať jde za notářem a nechá si sepsat závěť, že to je tutovka. On se to dozvěděl a šíleně vyváděl, že ho chceme okrást a beztak budeme chtít i jeho barák…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3445
21.2.20 12:03

To byste měly řešit spíš s právníkem a hlavně s maminkou. Co chce ona? U nás v rodině byla podobná situace a vyřešila se tak, že majetek byl již za života přepsán na toho, koho si sám majitel určil. Analogicky ve vašem případě by to bylo tak, že vaše mamka by nemovitý majetek odepsala na vás dvě. Ale záleží na tom, co vlastně chce ona.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
738
21.2.20 12:05

@chaela Mamka chce jednoduše to, že ať už se s ním rozvede nebo ne, majetek dostaneme pouze já a sestra rovným dílem… On fakt pořád prudí a dělá scény, že mu nikdo nevěří že by nic nechtěl. Ale jako nevěří, no… :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2614
21.2.20 12:05

@Terisos Ona není povinná mu říct, že má závěť. Tu si ostatně může udělat i bez notáře. Pokud se dají očekávat potíže, je samozřejmě závěť sepsaná a uložená u notáře nejlepší.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ou
12069
21.2.20 12:07

Neřešte to přes interent, řešte to s právníkem. Zejména pokud se tam děje ječení a jiné divoké věci.

A ne, dědictví, navíc nabyté před uzavřením druhého manželství, není součástí společného jmění manželů, není potřeba nic na vás přepisovat, pokud jde jen o vyrovnání se při rozvodu.

Pokud by teď zemřela bez závěti, tak by manžel byl dědicem- včetně majetku nabytého před manželstvím. Jeho děti nikoliv.

Příspěvek upraven 21.02.20 v 12:10

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
738
21.2.20 12:08

@bertoldina Děkuju :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3351
21.2.20 12:09
@Terisos píše:
@bertoldina My jsme navrhli, ať jde za notářem a nechá si sepsat závěť, že to je tutovka. On se to dozvěděl a šíleně vyváděl, že ho chceme okrást a beztak budeme chtít i jeho barák…

Však ji může mít napsanou a mu říct, že to byla blbost a nic takovýho dělat nebude. Když pak přijde závěť na řadu, už jí bude jedno jak on bude vyvádět a co bude dělat :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1242

Nema na to narok. Muze dolozit, ze to ziskala pred uzavrenim manzelstvi, proto se ho to netyka. On ma narok pouze na polovinu nabitou v prubehu trvani manzelstvi

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
738

@Ou Děkuju, předpokládala jsem to :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
738
21.2.20 12:12

@Oudrey To při rozvodu, ale kdyby zemřela, nárok by měl na polovinu plus díl z druhé poloviny, teda tak to chápu

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18565
21.2.20 12:14
@Cenarius píše:
Však ji může mít napsanou a mu říct, že to byla blbost a nic takovýho dělat nebude. Když pak přijde závěť na řadu, už jí bude jedno jak on bude vyvádět a co bude dělat :palec:
:mrgreen:
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama