Dědictví domu + sourozenec

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
11
27.10.16 19:00

jo

Jo?

Příspěvek upraven 27.08.17 v 16:58

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
27.10.16 19:14

Ze zákona máte nárok každý na 1/3 pozůstalosti. To jakým způsobem se domluvíte je jen na Vás. Pokud se nebudete schopni domluvit, notář Vám potvrdí dědictví ve výši 1/3 na kterou máte nárok. Vaše spory nevyřeší. Doporučuji sepsání závěti, pokud si Tvůj táta přeje, aby ten dům byl po jeho smrti Tvůj.

• Citovat
  • Nahlásit
156
27.10.16 19:14

Mě k tomu napadá jen to, aby dům tvůj otec daroval jen tobě ( ještě dokud je zdrav a při smyslech- neber to zle, člověk, ale opravdu neví kdy se co může stát). Ano, ohledně sourozenců to není na jednu stranu fér, nicméně jim může nechat jiný majetek - zvlášť ma- li nasetreno. Jde o to, že jak popisuješ jeho bývalou partneku, jistě bude dělat problémy a proč tomu nepředejit, zvlášť jde- li o srdcovou záležitost čímž dům pro Tebe je.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11
27.10.16 19:16

Aha! A když napíše závěť v které by bylo tohle, tak je stačí vyplatit a už se to dál řešit nebude? Jde mi právě o to, co kdybych se nemohla dohodnout s jejich zákonným zástupcem (maminkou), když ještě nebudou plnoletí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11
27.10.16 19:17

@Myrule Taky jsem říkala, ať jim klidně dědictví, co se týče peněz připadne jim, mně jde prostě jen o ten dům. Protože nechci, aby se prodal, chci aby zůstal u nás v rodině.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25812
27.10.16 19:20

Nejjednoduší řešení je, aby ti otec daroval dům ještě za jeho života. Pak nebude moct exmacecha jakkoli kafrat do dědictví. Buď pak otec může v závěti odkázat dětem nějaké naspořené peníze (na úkor tebe, čímž by je řekněme vyplatil), nebo je můžeš vyplatit ty sama, záleží jak se s tátou dohodnete.
Pokud by šel dům do dědictví, máte nárok každý na 1/3.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
156
27.10.16 19:22

@L900 : ano, tomu naprosto rozumím. My máme v rodině též dům - srdcovy. Postavil ho můj prapraded, zily v něm všechny předchozí generace, já tam strávila celé dětství..bohužel tento dům připadl mé tetě a jejím dětem. Vztahy nemáme nejlepší, takže tam nesmíme. A vše by bylo jiné, kdyby se babička, jakožto poslední dědic domu rozhodla včas a jinak.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25812
27.10.16 19:22

@L900 No než jsem to naťukala, tak už to píšeš, o tom finančním vyrovnání. Já bych to do dědictví moc nedávala, to bych se opravdu bála, aby exmacecha, která by spravovala jak oporučník 2/3 domu nechtěla dům prodat a nebyly nějaké zbytečné tahanice.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
JayLee
27.10.16 19:33
@L900 píše:
Dobrý den,

ráda bych se zeptala na několik věcí a zajímá mě, jestli s tím už někdo má zkušenost (věřím, že ano, protože určitě nebudu ojedinělý případ) a jak to dopadlo, jak to probíhá apod.

Je mi 27 let, jsem jedináček, vlastní sourozence nemám. Oba moji rodiče jsou rozvedení, tatínek si před 20 lety našel jinou slečnu (v té době) a byl s ní nějakou dobu, oženil se a teď mám dva mladší - nevlastní sourozence (10 a 8 let). Před pár lety se ale rozvedli, ona si našla nového manžela, má s ním třetí dítě, nevlastní sourozenci jsou v její péči s tím, že jeden víkend v měsíci jezdíme všichni sourozenci k tátovi (já ho navštěvuji častěji, nevlastní sourozenci jen ten víkend kdy má tyhle celé dva dny kvůli turnusu v práci volno). Druhý tatínkův rozvod byl ale dost problematický a i když byl kvůli tomu, že si jeho, už nyní bývalá, manželka našla nového partnera a otěhotněla, ona mu dělala problémy, nechtěla mu dávat na víkend děti, žádá si o nepřiměřeně vysoké alimenty apod. I když se snažili vzít to v klidu, nepodařilo se a dlouho se to soudně táhlo. Nakonec to ale dopadlo takhle, a až na nějaké ty příležitosti, kdy se stane, že mu na víkend odmítne dát děti (i když jsou termíny soudně stanovené apod.), už je to v pohodě.

Můj tatínek bydlí v domě, na vesnici, který postavil jeho dědeček, žila tam celá jeho rodina, vyrůstal tam jak on, tak i jeho sourozenci, celý život se o něj stará a rekonstruuje ho. Já sama jsem tam bydlela, po rozvodu mých rodičů tam za ním často jezdila (s mojí mamkou nemají žádné spory a ani nikdy po rozvodu neměli) a proto je to taky hodně srdcová záležitost.

A teď už se dostáváme k tomu hlavnímu. Tatínkovi už je dost let, má různé zdravotní komplikace, sám se bojí jak to bude do budoucna a znáte to - patří k těm lidem, co mluví o tom nejhorším a zabolí ho ruka a hned říká, jak je jednou nohou v hrobě. Právě kvůli tomu jsem začala uvažovat nad tím, co by bylo, kdyby se s ním cokoliv stalo. Vím, že má nějaké pojistky, ušetřeno spoustu pěnez apod. To vůbec neřeším, o peníze mi nikdy nešlo, spíš jsme před nějakou dobou řešili, co by se dělo s domem. Jako dědictví by se mělo rozdělit mezi nás - tedy mezi jeho tři děti. Kdyby to šlo dobře, teoreticky bych já je měla vyplatit (tedy cenu domu 2/3 jim) a bylo by po starostech, říkám to dobře? Jenže mám strach, co by se dělo, kdyby jeho bývalá manželka, jako zákonný zástupce mých sourozenců, dělala problémy, chtěla by, aby se dům prodal nebo by chtěla, aby děti vyplatily mě. Je to možné? Pravděpodobně by to muselo jít k soudu, nebo jak se dědictví nemovitosti řeší?

Svoje sourozence mám ráda, jsou to hodný děti, byla jsem s nima od mala, vídáme se i mimo soudem stanovené víkendy, berem je s mým manželem a malým synem na výlety apod., s jejich maminkou máme relativně dobrý vztah (nikdy jsme si nic špatného neřekly ani neprovedly) po rozvodu se ale už moc nebavíme, právě kvůli tomu, jaké problémy dělala při a po rozvodu a právě kvůli tomu, že jsem viděla, jaké dělala kvůli penězům problémy (a vůbec nešlo o to, že by můj tatínek nechtěl platit alimenty, naopak platí poctivě měsíčně dost velkou částku, nechal jim jeho velký byt, aby se nemuseli stěhovat..), tak se bojím, aby to v případě dědictví nebylo podobné.

Vím, že existují bezplatné právní poradny, rozhodně tam někdy s tatínkem chceme zajít, zatím se bavíme spíš jen teoreticky, co by kdyby. Máte někdo podobnou zkušenost? Moc děkuju!

nejlepsi by bylo aby ti dum daroval sepsani darovaci smlouvy u pravnika za sveho zivota na to pak nikdo nemuze kdezto kdyz umre a napise jen zavet tak se muze ozvat vicemene kdokoiv z titulu opomnuteho dedice ;)

• Citovat
  • Nahlásit
  • Upravit
25195
27.10.16 19:36

@L900 tak ze zákona máte nárok každý na tetinu domu a ostatních věcí (peněz…). Jak se domluvíte je na vás…Nicméně pokud bývalce otec přenechal pěkný velký byt, který jednou připadne jejím dětem, mohl by otec s čistým svědomím přepsat barák na tebe…Anebo je vyplatit z úspor, co má…Záleží na vás :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5411
27.10.16 19:39

@L900 Pokud tvuj tatinek chce aby byl dum jednou jen tvuj tak at ho jeste ted prepise na tebe a je vyreseno. Ostatni majetek muzou zdedit ostatni deti/manzelky atd…toto je nejjednodussi zpusob jak se vyvarovat tahanicim kolem dedictvi. Ja to vidim ted u tchanu- tri sestry, jedna tam bydli, ostatni dve ne a ani nechteji, chtely by vyplatit podle odhadce, ale s tim zase nesouhlasi ta, co tam bydli. Kazda by mela dostat neco pres milion a oni jsou ochotni dat kazde 500tis max. Zacarovanej kruh ktery se nevyresi az jim to jednou spadne na hlavu a bude, protoze ty co tam bydlej, tak do toho nechtej vrazit ani korunu protoze to neni jejich. Fakt hruuuuuza, nevymenej ani blbou zarovku. 10let jim tam netece tepla voda!!ale neopravej to, protoze to neni jejich. Ja bych se tohodle teda fakt vyvarovala a rychle to sla prepsat na tebe.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17657
27.10.16 19:40
@L900 píše:
Aha! A když napíše závěť v které by bylo tohle, tak je stačí vyplatit a už se to dál řešit nebude? Jde mi právě o to, co kdybych se nemohla dohodnout s jejich zákonným zástupcem (maminkou), když ještě nebudou plnoletí.

Ať ti dům daruje už teď. Pokud on zemře, budete dědit všechny děti, tvůj dům se do toho započte a pokud bude jeho hodnota vyšší už nic nedostaneš a nebudeš muset nikoho vyplácet. Pokud to otec nechá všechno do dědictví, mohou být komplikace.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
93
27.10.16 19:43

Když dědí nezletilé děti. Rozhoduje o tom opatrovnický soud a sleduje maximální prospěch dětí. Jak by to dopadlo v tomto případě, těžko říct.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4102
27.10.16 20:09

Pokud s tím tatínek bude souhlasit, tak ať ti baráček daruje Darovací smlouvou a máte po problému.
Mezi ostatní sourozence už by se pak dělilo jen zbylé dědictví - zřejmě peníze jak píšeš

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11
27.10.16 20:09

Moc děkuju všem za příspěvky. Jestli to chápu správně, tak když tatínek napíše závěť, aby dům připadl mě a že děti vyplatím, tak se to dá napadnout? Tudíž je lepší, aby daroval dům darovací smlouvou už teď a zbytek dědictví - peníze apod. připadlo dětem. Táta by děti nikdy neopomenul, chtěl by abych je vyplatila, problém je právě v tom, co kdybychom se na tom nemohli dohodnout,

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat