Dědictví já a jeho děti

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
24.11.21 08:54

Dědictví já a jeho děti

Dobrý den omlouvám se za kategorii, nebyla jsem si jistá. Anonym z důvodu financí.
Nástiním situaci, mám svůj byt na hypo, aktuálně jej pronajímám. Byl to dar od rodičů ještě za jejich života, hypo mám na rekonstrukci. Děti vlastní zatím nemám.
Bydlím u partnera, má dům na půl s otcem, jeho polovinu mu darovala před smrtí jeho matka. Partner má z předchozího manželství dvě dcery. Sourozence partner nemá.
Uvažujeme o svatbě a plánujeme společně dítě.
Já mám naspořenou ještě celkem solidní částku, partner také, partnerův dům ve kterém žijeme by už potřeboval nějakou
rekonstrukci, bylo by to v řádu statisíců, možná milionu. Což bychom dali dohromady.
Mě, ale vrtá v hlavě otázka dědictví a SJM, v případě že se tedy vezmeme a bude mít společně dítě.
Když by se partnerovi nedej bože něco stalo. Kdo dětí a jak, v případě že otec tady bydlí s námi, má polovinu domu, dále má partner ještě dcery.
Nechci investovat třeba půl milionu ze svého a potom muset odejít bez ničeho, protože dům partner zdědil ještě před uzavřením manželství.
Vím že se dá vše ošetřit předmanželskou smlouvou, ale ptám se na případ, kdy by nic ošetřeno nebylo a postupovalo se dle zákona. Dále mě zajímá jestli partnerovi vzniká manželstvím nějaký podíl na mém bytě, který jsem nabyla darem ještě před uzavřením manželství, ale hypo budu splácet ještě i po dobu manželství.
Partner by chtěl, aby dům zůstal jeho dětem (i tomu které případně budeme mít spolu), ty ho pak můžou prodat a peníze si rozdělit. Anebo jen prodá ještě za života, peníze rozdělí dětem, aby měly něco do začátku a půjdeme na stáří bydlet do mého bytu, tato myšlenka se zamlouvá i mě. Dům je velký, dvou generační s možností rekonstrukce půdu a vybudování třetí samostatné bytové jednotky. Díky moc za odpovědi.

P.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
24.11.21 09:06

Ještě podotknu že vztahy s jeho dcerami máme velmi dobré, i s otcem. Ale víme jak to v životě chodí když jde o peníze.
Já nemám problém investovat do partnerova domu, kdy tady bydlím. Zatím to funguje tak, že platíme věci na půl, tedy na třetiny i s otcem. V létě se kupoval nový kotel a dělala se střecha, to jsme financovali společně. Ale nechci se dožít toho, že investují většinu svých usporenych peněz a potom budu odcházet s holým zadkem. Díky za rady.

P.

• Citovat
  • Nahlásit
2567
24.11.21 09:13
@Anonymní píše:
Ještě podotknu že vztahy s jeho dcerami máme velmi dobré, i s otcem. Ale víme jak to v životě chodí když jde o peníze.
Já nemám problém investovat do partnerova domu, kdy tady bydlím. Zatím to funguje tak, že platíme věci na půl, tedy na třetiny i s otcem. V létě se kupoval nový kotel a dělala se střecha, to jsme financovali společně. Ale nechci se dožít toho, že investují většinu svých usporenych peněz a potom budu odcházet s holým zadkem. Díky za rady.P.

To jsi dobrá. Já bych tedy do domu kde nemám žádný podíl žádné peníze neinvestovala.
Raději bych partnerovi platila něco jako „nájem“ prostě nějakou částku, kterou bych do bydlení kdekoliv jinde taky musela investovat.
Ohledně toho dědictví a jak to ošetřit bych se poradila s právníkem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21884
24.11.21 09:18

Ne, do jeho baráku bych své peníze neinvestovala, leda byste to vyloženě ošetřili nějakou smlouvou. Spousta lidí takhle přišla o šílené peníze. Aktuálně řešíme v rodině, jde to do milionů a nedokáží pomoct ani právníci :zed: Jak jsou staré ty jeho holky? Nebylo by lepší zařídit si bydlení úplně mimo, společné?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
24.11.21 09:21
@Anonymní píše:
Dobrý den omlouvám se za kategorii, nebyla jsem si jistá. Anonym z důvodu financí.
Nástiním situaci, mám svůj byt na hypo, aktuálně jej pronajímám. Byl to dar od rodičů ještě za jejich života, hypo mám na rekonstrukci. Děti vlastní zatím nemám.
Bydlím u partnera, má dům na půl s otcem, jeho polovinu mu darovala před smrtí jeho matka. Partner má z předchozího manželství dvě dcery. Sourozence partner nemá.
Uvažujeme o svatbě a plánujeme společně dítě.
Já mám naspořenou ještě celkem solidní částku, partner také, partnerův dům ve kterém žijeme by už potřeboval nějakou
rekonstrukci, bylo by to v řádu statisíců, možná milionu. Což bychom dali dohromady.
Mě, ale vrtá v hlavě otázka dědictví a SJM, v případě že se tedy vezmeme a bude mít společně dítě.
Když by se partnerovi nedej bože něco stalo. Kdo dětí a jak, v případě že otec tady bydlí s námi, má polovinu domu, dále má partner ještě dcery.
Nechci investovat třeba půl milionu ze svého a potom muset odejít bez ničeho, protože dům partner zdědil ještě před uzavřením manželství.
Vím že se dá vše ošetřit předmanželskou smlouvou, ale ptám se na případ, kdy by nic ošetřeno nebylo a postupovalo se dle zákona. Dále mě zajímá jestli partnerovi vzniká manželstvím nějaký podíl na mém bytě, který jsem nabyla darem ještě před uzavřením manželství, ale hypo budu splácet ještě i po dobu manželství.
Partner by chtěl, aby dům zůstal jeho dětem (i tomu které případně budeme mít spolu), ty ho pak můžou prodat a peníze si rozdělit. Anebo jen prodá ještě za života, peníze rozdělí dětem, aby měly něco do začátku a půjdeme na stáří bydlet do mého bytu, tato myšlenka se zamlouvá i mě. Dům je velký, dvou generační s možností rekonstrukce půdu a vybudování třetí samostatné bytové jednotky. Díky moc za odpovědi.P.

Pokud zemře tvůj manžel. Ty jako manželka zdědíš 50% jeho majetku, a zbývalých 50% se dělí mezi tebe a jeho děti. Budou tři děti. Tak ty dostaneš 50% plus 12,5% takže ty budeš mít 62,5% a děti každé 12,5. Uplně s holým zadkem neodejdeš. Ale pokud investuješ takové částky velké, chtěla bych už nyní část domu na sebe napsat. Nebo tu smlouvu. Poradit se s právníkem. Ani tak nejde o to, že se tvému muži něco stane… ale že si třeba za deset let najde mladší… to pak půjdeš s holým zadkem…
Na tvůj byt manžel mít nárok nebude. I kdyby jsi ho dostala darem od rodiču a už byste byli manžele. Je to dar. Je to tvé.
Můj muž dostane dům od rodiču. A my na něj chceme brát hypo asi 1mil, už jsem mu říikala že chci pak napsat půl domu na sebe… on má taky dvě děti z prvního manželství, a my spol. dceru. A kdyby se mu nedejbože něco stalo… na mě hypo a ještě vyplácet jeho dcery z velkých procent… tak bych už 50% měla. A pak z jeho 50% dalších 25% měla, plus nějakých 6%. Nechci nic odepřít jeho dětem z prvního manželství, ale taky musím myslet na sebe…a zabezpečit se. Jeho dětem se spoří, peníze mít budou do začátku…

• Citovat
  • Nahlásit
21105
24.11.21 09:21
@Anonymní píše:
Já nemám problém investovat do partnerova domu, kdy tady bydlím. Zatím to funguje tak, že platíme věci na půl, tedy na třetiny i s otcem. V létě se kupoval nový kotel a dělala se střecha, to jsme financovali společně. Ale nechci se dožít toho, že investují většinu svých usporenych peněz a potom budu odcházet s holým zadkem. Díky za rady.P.

tak kdyby se s tebou ted rozešel nebo i v budoucnu rozvedl, vždy budeš v té horší pozici, budeš muset dokazovat, co jsi tam investovala a ony ty věci za 5/10 let budou mít úplně jinou hodnotu. Pokud bych do toho měla investovat stejně jako partner, rovným dílem, chtěla bych si od něj tu 1/4 odkoupit. Jinak to spravedlivé do budoucna nikdy nebude…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21884
24.11.21 09:25
@Anonymní píše:
Pokud zemře tvůj manžel. Ty jako manželka zdědíš 50% jeho majetku, a zbývalých 50% se dělí mezi tebe a jeho děti. Budou tři děti. Tak ty dostaneš 50% plus 12,5% takže ty budeš mít 62,5% a děti každé 12,5. Uplně s holým zadkem neodejdeš. Ale pokud investuješ takové částky velké, chtěla bych už nyní část domu na sebe napsat. Nebo tu smlouvu. Poradit se s právníkem. Ani tak nejde o to, že se tvému muži něco stane… ale že si třeba za deset let najde mladší… to pak půjdeš s holým zadkem…
Na tvůj byt manžel mít nárok nebude. I kdyby jsi ho dostala darem od rodiču a už byste byli manžele. Je to dar. Je to tvé.
Můj muž dostane dům od rodiču. A my na něj chceme brát hypo asi 1mil, už jsem mu říikala že chci pak napsat půl domu na sebe… on má taky dvě děti z prvního manželství, a my spol. dceru. A kdyby se mu nedejbože něco stalo… na mě hypo a ještě vyplácet jeho dcery z velkých procent… tak bych už 50% měla. A pak z jeho 50% dalších 25% měla, plus nějakých 6%. Nechci nic odepřít jeho dětem z prvního manželství, ale taky musím myslet na sebe…a zabezpečit se. Jeho dětem se spoří, peníze mít budou do začátku…

Pokud by zemřel, tak s holým zadkem neodejde (jako manželka). Pokud by ale se rozvedli, tak velmi pravděpodobně ano, pokud nebude mít jak dokázat, kolik přesně investovala do těch rekonstrukcí…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3132
24.11.21 09:26
@Anonymní píše:

Nezdědí 50 %

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
24.11.21 09:27
@unuděná píše:
Pokud by zemřel, tak s holým zadkem neodejde (jako manželka). Pokud by ale se rozvedli, tak velmi pravděpodobně ano, pokud nebude mít jak dokázat, kolik přesně investovala do těch rekonstrukcí…

Však tak to píšu…

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
24.11.21 09:27
@AjaF píše:
Nezdědí 50 %
???
  • Citovat
  • Nahlásit
21884
24.11.21 09:29
@Anonymní píše:
Však tak to píšu…

Já vím, jen jsem to chtěla vypíchnout, protože - co si budeme - v dnešní době je pravděpodobnější, že se manželství rozpadne než že spolu dožijí v baráčku, kam se nastěhují hned zkraje vztahu :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
362
24.11.21 09:32
@unuděná píše:

Ono to bude ještě více komplikované, protože ona sice bude investovat do jeho, ale on v rámci SJM zase bude investovat do jejího, protože ze SJM budou platit hypo na její byt. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1087
24.11.21 09:57
@Anonymní píše: ???

Pletes dědictví a SJM. Pokud maji dum v SJM manzelka ma polovinu. A druha polovina se rozdeli jako dedictvi mezi manzelku a deti.
Pokud dum neni v SJM rozdeli se cely mezi deti a manzelku.

Příspěvek upraven 24.11.21 v 09:59

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
24.11.21 09:58

Holky mají 12 a 10 let. Otec partnera, který tady s námi žije má 70 let. Co se týče investic do domu, tak mi přišlo normální se podílet na nákladech když tady žiju. Partner taky investoval do mého bytu, ne tolik finančně, ale jezdil, pracoval, opravoval, významné se podílel na rekonstrukci, bez něj by mě to stalo o dost víc peněz. U partnera v rodině se tohle nikdy moc neřešilo, jsou takoví hodně štědří, zaplatit část peněz na střechu a kotel byla spíš moje iniciativa. Oni tohle neřeší, myslím si, že kdybych nahodilá tohle téma, nesetkala bych se moc s pochopením, proto mě zajímá jak by to bylo podle zákona.

P.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
24.11.21 10:04

Partnerův dům není v SJM, nabyl ho před manželstvím. Takže bych asi dědila, ale před dědictvím se nejdřív vypořádá SJM a potom zbytek jde do dědictví. Tak jsem si nastudovala, ale je to dost komplikované, proto se ptám tady.

P.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat