Dědictví-jak to bude?

Anonymní
12.3.17 13:32

Dědictví-jak to bude?

Příklad. Zemře muž a nemá žadnou závěť. Byl svobodný a bezdětný. Žije pouze jeho bratr a matka (nesvéprávná).Kdo bude dědit?

  • Nahlásit
  • Citovat

Reakce:

31348
12.3.17 13:34
@Anonymní píše:
Příklad. Zemře muž a nemá žadnou závěť. Byl svobodný a bezdětný. Žije pouze jeho bratr a matka (nesvéprávná).Kdo bude dědit?

bratr a matka, jedná se o pokolení přímé. Za matku však bude v řízení vystupovat opatrovník.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2514
12.3.17 13:36
@Anonymní píše:
Příklad. Zemře muž a nemá žadnou závěť. Byl svobodný a bezdětný. Žije pouze jeho bratr a matka (nesvéprávná).Kdo bude dědit?

Matka, resp. její opatrovník.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
69712
12.3.17 13:48
@Burj Chalifa píše:
bratr a matka, jedná se o pokolení přímé. Za matku však bude v řízení vystupovat opatrovník.

Jen matka, bratr je až v další skupině.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25862
12.3.17 13:50
@Anonymní píše:
Příklad. Zemře muž a nemá žadnou závěť. Byl svobodný a bezdětný. Žije pouze jeho bratr a matka (nesvéprávná).Kdo bude dědit?

Já myslím, že se bude dědit ve druhé skupině. Tedy jen matka. A pokud se zesnulým v posledním roce žila spolužijící osoba. Tak půl ona, půl matka (a dědictví bude spravovat opatrovník).

Ale nehádala bych se, možná se pletu. :think:

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
31348
12.3.17 13:50
@j.a.n.i1 píše:
Jen matka, bratr je až v další skupině.

aha, díky!

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25862
12.3.17 13:51
@j.a.n.i1 píše:
Jen matka, bratr je až v další skupině.

Jo, to si taky myslím. Ve druhé skupině jsou rodiče, manžel a spolužijící osoba.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
69712
12.3.17 13:52

@Bábrdl Jojo, na spolužijící osobu jsem zapomněla, jinak manžel je v první skupině, nikoliv ve druhé, pouze tedy v té první nemůže dědit sám a dědí s druhou, ale pak má nárok na polovinu a ti z druhé na zbytek.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25862
12.3.17 13:54
@j.a.n.i1 píše:
@Bábrdl Jojo, na spolužijící osobu jsem zapomněla, jinak manžel je v první skupině, nikoliv ve druhé, pouze tedy v té první nemůže dědit sám a dědí s druhou, ale pak má nárok na polovinu a ti z druhé na zbytek.

JJ, tak jsem to myslela. Chtěla jsem tím říct, že ve druhé se dědí, když nejsou potomci.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6890
12.3.17 14:44
@j.a.n.i1 píše:
Jen matka, bratr je až v další skupině.

Před dvěma lety jsme měli tenhle případ v rodině. Zemřel mužův bezdětný, svobodný strýc. Dědili po něm jeho matka a všichni sourozenci, včetně dětí po jednom sourozenci, který již byl mrtvý.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
69712
12.3.17 15:19

@Denisa56 Pak tam ale figurovala nějaká závěť či jiná dohoda, neb zákon to stanovuje tak jak píšu.

§ 1635
První třída dědiců

(1) V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem.
(2) Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti; totéž platí o vzdálenějších potomcích téhož předka.

§ 1636
Druhá třída dědiců

(1) Nedědí-li zůstavitelovi potomci, dědí ve druhé třídě manžel, zůstavitelovi rodiče a dále ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele.
(2) Dědici druhé třídy dědí stejným dílem, manžel však vždy nejméně polovinu pozůstalosti.

§ 1637
Třetí třída dědiců

(1) Nedědí-li manžel ani žádný z rodičů, dědí ve třetí třídě stejným dílem zůstavitelovi sourozenci a ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele.
(2) Nedědí-li některý ze sourozenců zůstavitele, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6890
12.3.17 18:41

@j.a.n.i1 Opravdu to tak bylo. Byl to strýc mého muže, svobodný, bezdětný, žil sám. V době jeho smrti byla jeho maminka ještě naživu, dědila ona a pak jeho tři sourozenci, respektive dva, jedna sestra už byla po smrti, tak dědily její děti - můj muž je jedno to „dítě“. Žádná závěť nebyla. :nevim:

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25862
12.3.17 18:50
@Denisa56 píše:
@j.a.n.i1 Opravdu to tak bylo. Byl to strýc mého muže, svobodný, bezdětný, žil sám. V době jeho smrti byla jeho maminka ještě naživu, dědila ona a pak jeho tři sourozenci, respektive dva, jedna sestra už byla po smrti, tak dědily její děti - můj muž je jedno to „dítě“. Žádná závěť nebyla. :nevim:

To ale fakt není podle zákona. Třeba dědila babička sama a ta to pak rozdělila, to se stává. A rodina to vnímá jako „dědictví“.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6890
12.3.17 19:07
@Bábrdl píše:
To ale fakt není podle zákona. Třeba dědila babička sama a ta to pak rozdělila, to se stává. A rodina to vnímá jako „dědictví“.

Je to asi fakt nějaký divný, ale skutečně to bylo, jak píšu. Šlo to normálně přes notáře. :nevim:

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25862
12.3.17 19:38
@Denisa56 píše:
Je to asi fakt nějaký divný, ale skutečně to bylo, jak píšu. Šlo to normálně přes notáře. :nevim:

Tak možnosti jsou v zásadě dvě, existovala závěť. Nebo. Babička se rozhodla dědictví darovat.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další témata z kategorie

Reklama