Dítě lže a vymýšlí si

28.1.20 16:05

Dítě lže a vymýšlí si

Maminky dnes jsem se ve školce setkala s dost nepříjemnou situací. Pani učitelka mi přišla říct že moje 6-ti léta dcera si ve školce strašně vymýšlí, když něco provede svádí to na ostatní než aby se přiznala a je to čím dál častější.. Dnes to došlo až do takové situace kdy řekla nějaké holčičce že ji někdo zabije maminku a když holčička s pláčem přišla za paní učitelkou tak to moje dcera celé svedla ještě na někoho jiného.. Jsem opravdu zoufalá, doma ji netrestáme nepřiměřeně, že by se musela bát říct pravdu.. Vůbec nevím co si mám počít :,(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

7170
28.1.20 16:13

Mě by teda spíš znervózňovalo to, kde chodí na řeči o tom, že kamarádce někdo zabije maminku, než to, že lže. Už není zase tak malá, aby nevěděla, že když něco takového řekne, bude zle. Ať už dostane vynadáno, nebo jiný trest.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8202
28.1.20 16:13

@Anny1989 A jak to ta učitelka ví tak jistě? To jí vždy nachytá při činu? Děti mají bujnou fantazii :nevim: Promluv si s dcerkou, uvidíš, co ti řekne ona.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
28.1.20 16:19

@Anny1989 můj syn ve školce učitelkám tvrdil, že mu nedávám jíst a říkám mu blbečku a k*eténe. Taky tvrdí, že ve školce svačí bonbony a čokoládu.
On nikdy nic neudělá, za vše mohou ostatní. On se sice porval s kamarádem, ale on za to vůbec nemůže, to ten kamarád do něj bušil… On sice ten talíř měl v ruce, jemu vypadl, ale udělal to Pavlík…
Podle mě to je v tom, že prostě nechce mít problémy. Ví, jaké je žádoucí chování a nechápe, že je horší lhát, než se přiznat.
Zatím mluvíme o tom, co se má dělat, povídáme pohádky a tedy lež trestám víc než provinění. Když něco udělá a přizná se, tak se mu nic nestane, ale na lhaní mám nulovou toleranci.
U syna je to i o tom, že chce být středem pozornosti a udělá pro to všechno.

• Nahlásit
  • Citovat
3951
28.1.20 16:20

doma nikdy nelhala? Otestuj si to na něčem. Zeptej se jí na něco, o čem víš přesně, jak to bylo. Třeba aby něco vyprávěla. Když to začne pozměňovat, tak se snaž rozeznat, zda fantazíruje nebo věří tomu, co sama říká.
Měla jsem spolužačku, která chorobně lhala na střední a bylo to teda hrozný. Pak další známá z dětství s tím skončila ve cvokárně. A když lhala moje dcera, tak teda nikdy tímto způsobem. A já ji za cílené lhaní po neúspěchu s vysvětlováním, že se to nedělá, vždy dost tvrdě potrestala. Už je to s ní lepší. Ovšem pouze vysvětlovat nestačilo.
Takže já si nemyslím, že z tak významného lhaní někdo jen tak vyroste bez zásahu zvenčí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28.1.20 16:21

@Aduš8 To je právě to na co mi nedokáže odpovědět ani ona a ani ta učitelka.. Bohužel jsem ale byla už několikrát svědkem, že se děti mezi sebou takhle běžně baví.. :( vysvětlili jsme jí, že tohle si opravdu neříká, že vůbec netuší jak hrozná věc to je a jak moc by tím ostatním mohla ublížit.. Jsem z toho opravdu nešťastná

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Machstep
28.1.20 16:27
@Anny1989 píše:
Maminky dnes jsem se ve školce setkala s dost nepříjemnou situací. Pani učitelka mi přišla říct že moje 6-ti léta dcera si ve školce strašně vymýšlí, když něco provede svádí to na ostatní než aby se přiznala a je to čím dál častější.. Dnes to došlo až do takové situace kdy řekla nějaké holčičce že ji někdo zabije maminku a když holčička s pláčem přišla za paní učitelkou tak to moje dcera celé svedla ještě na někoho jiného.. Jsem opravdu zoufalá, doma ji netrestáme nepřiměřeně, že by se musela bát říct pravdu.. Vůbec nevím co si mám počít :,(

Ahoj.. To je asi prostě věk. Můj syn zase pro změnu tvrdil, že když není můj muž doma, tak ja tam mám pana pošťáka :zed: a že mě s ním viděl si dávat pusinky.. :mavam: Fakt skvělý. Říkal to všem, ve školce, u tchýně.. kamarádům.. prostě všude. Dokonce jedny paní v metru řekl že maminka nemá tatínka ráda a proto má nového tatínka :roll: Snažíme se mu vysvětlovat nějak adekvátně že takové věci se neříkají a atd.. Ale asi tomu nezabráníš. Říkal dokonce i že máme každý den k obědu delfína :lol:
A kamarádky syn zase tvrdil, že jezdí každý víkend na výlet do vesmíru :lol: :mrgreen: :lol: Prostě.. nelamej si s tím hlavu a prostě něžně říkat že takové věci se neříkají a atd.. :mavam: :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
3951
28.1.20 16:27

Mám to v podstatě jako anonymní tulipán : Když něco udělá a přizná se, tak se mu nic nestane, ale na lhaní mám nulovou toleranci.
Po prohřešku dostala šanci říct pravdu. To pro ni znamenalo osvobození od trestu. Přesto si velmi často vybrala lhaní s vědomím, že vím, jak věci byly a přijde trest. Nikdy to nepochopím, ale musela jsem dodržet vyhrůžku. Aby v ní nezůstal pocit, že se lhaní vyplácí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7170
28.1.20 16:29

@Anny1989 tak je pravda, že dneska je to vlivem televize, reklam, rádia… Když kolikrát vidím, co pustí ve tři odpoledne.. Asi bych ale taky spíš začala trestat za lhaní, než za něco, co vyvede. Asi to bude chvilku trvat, ale určitě to bude lepší.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6758
28.1.20 16:29
@Machstep píše:
Ahoj.. To je asi prostě věk. Můj syn zase pro změnu tvrdil, že když není můj muž doma, tak ja tam mám pana pošťáka :zed: a že mě s ním viděl si dávat pusinky.. :mavam: Fakt skvělý. Říkal to všem, ve školce, u tchýně.. kamarádům.. prostě všude. Dokonce jedny paní v metru řekl že maminka nemá tatínka ráda a proto má nového tatínka :roll: Snažíme se mu vysvětlovat nějak adekvátně že takové věci se neříkají a atd.. Ale asi tomu nezabráníš. Říkal dokonce i že máme každý den k obědu delfína :lol:
A kamarádky syn zase tvrdil, že jezdí každý víkend na výlet do vesmíru :lol: :mrgreen: :lol: Prostě.. nelamej si s tím hlavu a prostě něžně říkat že takové věci se neříkají a atd.. :mavam: :kytka:

já se teda zeptám hodně blbě, ale není možné, že syn papouškuje pomluvy, co slyší od někoho dospělého v okolí? Děti kecají a rády zveličují, ale tohle mi přijde už úplně přes čáru.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3951
28.1.20 16:31

Je fakt, že někdy děti papouškují co slyší, protože tu novou věc/myšlenku chtějí uplatnit a nějak použít. Tak tvoje dcera vymyslela zabití něčí matky.

Já sama jsem si musela od 10ti leté holky vyslechnout, že její matka lezla na Mount Everest. Její matka je taková líná nesportovní hnida. Takže výplody fantazie jsou i ve vyšším věku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
28.1.20 16:35

@Lalelale já jako dítě tvrdila ve školce, že maminka nemá ráda tatínka a ani mě, tak se s tatínkem odstěhujeme a že když to tatínek mamince řekl, tak po mně začala házet talíře a boty, proto mám rozraženou hlavu a bouli na čele… Zakopla jsem o koberec a spadla na stůl, ale přišlo mi to nudné… Naši měli skvělý vztah a doma po mně a ani po sobě botami ani nádobím neházeli. Bylo mi v té době skoro 6 let.

• Nahlásit
  • Citovat
6758
28.1.20 16:36
@Anonymní píše:
@Anny1989 můj syn ve školce učitelkám tvrdil, že mu nedávám jíst a říkám mu blbečku a k*eténe. Taky tvrdí, že ve školce svačí bonbony a čokoládu.
On nikdy nic neudělá, za vše mohou ostatní. On se sice porval s kamarádem, ale on za to vůbec nemůže, to ten kamarád do něj bušil… On sice ten talíř měl v ruce, jemu vypadl, ale udělal to Pavlík…
Podle mě to je v tom, že prostě nechce mít problémy. Ví, jaké je žádoucí chování a nechápe, že je horší lhát, než se přiznat.
Zatím mluvíme o tom, co se má dělat, povídáme pohádky a tedy lež trestám víc než provinění. Když něco udělá a přizná se, tak se mu nic nestane, ale na lhaní mám nulovou toleranci.
U syna je to i o tom, že chce být středem pozornosti a udělá pro to všechno.

já bych to teda monitorovala, aby nešlo o to chorobné lhaní. Tvrdit, že mu sprostě nadáváš nebo že svačí čokoládu přece není vyhýbání se problémům. Měla jsem na střední spolužačku co byla chorobná lhářka, přitom jinak docela hodná holka. Ale ona lhala úplně o všem a vůbec nedomýšlela následky. Byla schopná jít nahlásit, že ji doma nadávají a mlátí, naštěstí už byla profláklá a učitelé a ředitel to věděli a neřešili. Pak samozřejmě lži o úplně banálních věcech, třeba přišla pozdě, protože zachranovala někomu život, má na ruce škrábanec, protože ji pokousala kobra…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6758
28.1.20 16:38
@LaPaloma píše:
Je fakt, že někdy děti papouškují co slyší, protože tu novou věc/myšlenku chtějí uplatnit a nějak použít. Tak tvoje dcera vymyslela zabití něčí matky.Já sama jsem si musela od 10ti leté holky vyslechnout, že její matka lezla na Mount Everest. Její matka je taková líná nesportovní hnida. Takže výplody fantazie jsou i ve vyšším věku.

já teda úplně čučím :mrgreen: mám v okolí nějaké hrozně nudné děti, samozřejmě si rády zakecají ale takhle daleko nechodí

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
28.1.20 16:41

@Lalelale u něj bych to rozlišila. On chce být středem pozornosti. To je to, že tvrdí, že mu vulgárně nadávám a nechávám ho jíst čokoládu. Prostě chce, aby ho lidi poslouchali a vnímali. Tohle mi přijde v předškolním věku ještě poměrně v pohodě.
No a pak se chce vyhnout problémům a to je to, že on nikdy nic. On ten talířek nerozbil, on sice šel s Lukáškem za ruku, ale rozhodně ho nezatáhl tak, že Lukáš spadnul…

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama