Dítě má strach ze smrti

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.07.19 17:26
Dítě má strach ze smrti

Zdravím, mám problém se svou 8,5 letou dcerou. Má velký strach ze smrti, o smrti pořád mluví, řeší kdy umře ona, já, manžel, jaké to je… 8o Před dvěma lety mi zemřela babička a tyhle věci se tím spustily ( tedy aspoň myslím, že je to ten bod), ale poslední dobou se to stává intenzivnějším. Hlavně když je dcera sama a má " čas nad tím uvažovat". Bývá i posmutnělá, teď v létě jí chybí kamarádi, takže má černé myšlenky častěji. Když je mezi dětma neboo má činnost, je v pohodě. Většinou to na ni padne večer, chce se tulit, musím ji ujišťovat že je ještê malá a jí se " to" fakt nestane… už jsem z toho vyčerpaná. Máte radu? K psychologovi zatím moc nechci.

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
PetraMerry
Ukecaná baba ;) 1583 příspěvků 19.07.19 17:35

Ty jo :zed: chudák holčina, pamatuji si, že v plus mínus v jejím věku jsem si to taky tak nějak řešila a bála se :?, nicméně, nikdo s timnic nedělal, spíš že mě měli srandu :pocitac: a teď, mám úzkosti jako pr.. Se a je mi zle z toho sameho :zed: :,( :( takže za mě bych sla k psychologovi?

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.07.19 17:37
@PetraMerry píše:
Ty jo :zed: chudák holčina, pamatuji si, že v plus mínus v jejím věku jsem si to taky tak nějak řešila a bála se :?, nicméně, nikdo s timnic nedělal, spíš že mě měli srandu :pocitac: a teď, mám úzkosti jako pr.. Se a je mi zle z toho sameho :zed: :,( :( takže za mě bych sla k psychologovi?

A co by ti tenkrát pomohlo, bylo by něco co by tě strachu zbavilo? Já to nechci moc brát pres psychologa - dcera je chytrá a pátrala by, proč u zoho psychologa je a zas by si to brala.

PHV
Zasloužilá kecalka 931 příspěvků 19.07.19 17:40

@PetraMerry přesně!!! Měla jsemmto úplně stejně, vsichnii akorát říkali že řeším kraviny a nikdo se o tom se mnou nebavil. Teď jsem z těchto věcí psychicky v háji, taky mám často černé myšlenky a nemůžu na smrt přestat myslet. :?

Kecalka 413 příspěvků 19.07.19 17:46

Tímhle obdobím jsme si asi prošli všichni jako děti ;) hodně s ní o tom mluvit, uklidnit tím, že smrti život nekončí a že se všichni znovu potkáte v jiném životě. Holt se každý musíme smířit s tím, že nejsme nesmrtelný. A psychologa bych se nestranila, není se za co stydět

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.07.19 17:47

@PetraMerry @PHV A kdyby to s vámi rodiče bývali probrali v klidu, vše vysvětlili a nic nezesměšnili, myslíte, že byste dnes byly víc v pohodě?

Já dceřin strach neshazuju, vždycky si ji vezmu k sobě, vyptam se jí, co přesně ji trápí a pak se to snažím nějak rozumně vysvětlit. Nelžu. Ví, že vše živé je smrtelné, povídala jsem jí o smíření ( má predstavu, že je to hrůza, děs, utrpení…), snažím se mluvit pravdivě, ale tak, aby ji to uklidnilo. Už fakt nevím. Ona racionálně ví, že jí nic nehrozí, ale přesto jí to hlodá.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.07.19 17:49

@Online já vím, že si tím prošel každý, i já ( o něco později), ale trvá to už nějak dlouho… jak říkám, zesiluje to ve chvílích nudy nebo nečinnosti, jinak je v pohodě

Popeladym
Kecalka 161 příspěvků 19.07.19 17:50

Asi si tím v tom dětském věku projde každý. Je to zřejmě takový počátek vyrovnávání se se smrtí. Tak si to vysvětluju. Ten spouštěč se vždy nějaký najde. Když to není odchod příbuzného, tak je to třeba smrt křečka nebo úmrtí ve filmu. No, je to těžký. Když to přišlo na moje děti, v ničem jsem jim nelhala a na všechno odpovídala úměrně věku. S tím, že konečnost je zatím velmi daleko. K psychologovi bych šla v krajním případě. Toto je strašně citlivé. Chce to důvěru, důvěrnost, blízký vztah a trpělivost. :srdce:

DzungaracekChlupacek
Kecalka 447 příspěvků 19.07.19 17:53

Taky se mi stávalo, když jsem byla malá a pomohla mi víra.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.07.19 17:53

Ona přemýšlí celkem do detailu - nad rakví, co bude s tělem a tak… 8o Kdyby nedejbože teď někdo z rodiny odešel, tak ona by to absolutně nezvládla. Vůbec si to neumím představit.

Ou
Echt Kelišová 8545 příspěvků 19.07.19 18:14

No potřebujete o tom mluvit a nesmíte ji falešně utěšovat, ale najít cestu jak o tématu smrti mluvit upřímně. A potřebujete být sama s tématem nějak srovnaná. Jakmile začnete něco předstírat, tak to jen zhoršíte.

Půjčte v knihovně tuhle knížku https://www.kosmas.cz/…ti-smrtouci/

popřípadě mrkněte sem

https://www.dlouhapuncocha.cz/…-anicka.html

Jinak pokud se vám to nebude dařit, zajděte párkrát všichni co sdílíte domácnost na setkání v rodinné psychoterapie - bude to rychlejší, efektivnější a jednodušší, než „opravovat“ dceru, která není porouchaní.

Adresář zde http://www.soft-zs.cz/…ce/terapeuti

eva valoi
Extra třída :D 12120 příspěvků 19.07.19 18:16

Tak moje děti smrt taky občas řeší, ale mám z nich pocit, že je ta představa moc neděsí. Tudle se mě dcera (11) ptala, jestli chci do rakve nebo do urny a že kdybych chtěla, tak se můžu nechat po smrti zkoumat. 8o
Nedávno jsme zase otevřeně řešili pohřeb žehem u starých kultur a hledisko judaismu, křesťanství a islámu.

Ou
Echt Kelišová 8545 příspěvků 19.07.19 18:17
@Anonymní píše:
Ona přemýšlí celkem do detailu - nad rakví, co bude s tělem a tak… 8o Kdyby nedejbože teď někdo z rodiny odešel, tak ona by to absolutně nezvládla. Vůbec si to neumím představit.

to promýšlení není nic neobvyklého a je dobře, že o tom s vámi mluví. Je to způsob, jakým si to téma osahává a získává alepsoň nějakou kontrolu.

Jo a zkuste se společně mrknout na animák Coco a hlavně o tom mluvte.

Tím že smrt bude součást příběhů, součást toho o čem se mluví, bude to výrazně jednodušší na zvládnutí, než když je to velké temné, tabu, něco o čem se mlčí a jen se potlačuje.

pe-terka
Generální žvanilka 20009 příspěvků 19.07.19 18:25
@eva valoi píše:
Tak moje děti smrt taky občas řeší, ale mám z nich pocit, že je ta představa moc neděsí. Tudle se mě dcera (11) ptala, jestli chci do rakve nebo do urny a že kdybych chtěla, tak se můžu nechat po smrti zkoumat. 8o
Nedávno jsme zase otevřeně řešili pohřeb žehem u starých kultur a hledisko judaismu, křesťanství a islámu.

Máš pragmatickou dcerku :palec: Mě se zas ptala pětiletá, jestli si může vzít moje krásný šaty a náušnice, až umřu 8)
Jinak já, když na toto téma přijde řeč, tak dětem říkám, že mají ještě soustu času a zažijí ještě řadu krásných zážitků :think: A že pokud budou na sebe opatrní, mají velkou šanci, že umřou až ve stáří, kdy je na to už člověk připraven :think: Když začnou mít strachy o nás, rodiče, řeknu jim, at jsou v klidu, že si chceme ještě užít jejich děti - vnoučata! Funguje to - naštěstí smrt neberou nijak traumaticky :think:

SibyllaTrelawney
Kecalka 466 příspěvků 19.07.19 18:25

Příspěvek upraven 19.07.19 v 18:27

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Reklama