Dítě plete S,Š,Z,Ž,C,Č- odklad školy

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
20.1.22 21:52

Dítě plete S,Š,Z,Ž,C,Č- odklad školy

Dobrý večer,

jdu si k Vám pro radu. Máme dceru (6r) a měla by letos nastoupit do školy. Bohužel máme problém s mluvou. Dcera plete písmena S, Š, Z,Ž, C,Č. Vypadá to v praxi např: dobrou noč, cervený kobereč,…Chodíme na logopedii, cvičíme, ale posun za delší dobu (cca 3-4m) je minimální. Není ani tak problém s výslovností, bohužel to správně nezopakuje, takže asi neslyší to jak má (na vyšetření uší jsme zatím posláni nebyli). Chci se zeptat, zda je tu někdo se stejným problémem a v předškolním věku. Chtěla bych se zeptat, zda jste kvůli tomu posunuli nástup do školy.
Dcera je jinak moc šikovná, vnímavá a ráda se učí i např. sama počítat atd. takže si myslím, že škola by ji bavila. I učitelky ve školce se shodly, že další rok by ji jen brzdil. Jen nevím, zda je tento náš logopedický problém překážkou k nástupu. Čeká nás vyšetření v pedag. psychol. poradně, ale bylo nám řečeno, že rozhodnout se máme poté už sami.
Nejvíc nás i odrazuje, že roční odklad znamená, že dcera by šla v necelých 8 letech do školy a vzhledem k věku by třeba nezapadla mezi mladší :nevim:

Děkuju za vaše příspěvky

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
23039
20.1.22 22:10

A co na to říká logopedka? tím bych se řídila

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
20.1.22 22:17

@ka2ka zatím tomu asi dává šanci. Budeme se s ní nyní radit, ale většinou každý nám řekne, že se máme řídit tím, jak to sami chceme. Jsme na rozpacích, jelikož je nastartovaná pěkně do školy, ale z praxe nevíme, jak moc ji ta vada mluvy přitíží ve škole :nevim:

• Citovat
  • Nahlásit
7594
20.1.22 22:18

Spoluzacka moji dcery v první třídě neumí vyslovit R, Ř a prý, není jedina kdo chodí na logopedii. Takže dítě nemusí nutně kvůli škole mluvit bezchybně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23039
20.1.22 22:22
@Anonymní píše:
@ka2ka zatím tomu asi dává šanci. Budeme se s ní nyní radit, ale většinou každý nám řekne, že se máme řídit tím, jak to sami chceme. Jsme na rozpacích, jelikož je nastartovaná pěkně do školy, ale z praxe nevíme, jak moc ji ta vada mluvy přitíží ve škole :nevim:

neumí toho dost a jsou to písmenka co se budou plést při čtení došla bych na ušní tam vás nikdo nemusí přeci posílat tam můžete sami domluvila bych se na logo a pak možná s budoucí učitelkou jestli jí znáte a víte kdo to bude jak moc to vadí nevadí syn hodně špatně mluvil řešili jsme i s učitelkou a řekla že to zvládnou

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6369
20.1.22 22:28
@Anonymní píše:
Dobrý večer,

jdu si k Vám pro radu. Máme dceru (6r) a měla by letos nastoupit do školy. Bohužel máme problém s mluvou. Dcera plete písmena S, Š, Z,Ž, C,Č. Vypadá to v praxi např: dobrou noč, cervený kobereč,…Chodíme na logopedii, cvičíme, ale posun za delší dobu (cca 3-4m) je minimální. Není ani tak problém s výslovností, bohužel to správně nezopakuje, takže asi neslyší to jak má (na vyšetření uší jsme zatím posláni nebyli). Chci se zeptat, zda je tu někdo se stejným problémem a v předškolním věku. Chtěla bych se zeptat, zda jste kvůli tomu posunuli nástup do školy.
Dcera je jinak moc šikovná, vnímavá a ráda se učí i např. sama počítat atd. takže si myslím, že škola by ji bavila. I učitelky ve školce se shodly, že další rok by ji jen brzdil. Jen nevím, zda je tento náš logopedický problém překážkou k nástupu. Čeká nás vyšetření v pedag. psychol. poradně, ale bylo nám řečeno, že rozhodnout se máme poté už sami.
Nejvíc nás i odrazuje, že roční odklad znamená, že dcera by šla v necelých 8 letech do školy a vzhledem k věku by třeba nezapadla mezi mladší :nevim:

Děkuju za vaše příspěvky

Edit nic…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9231
20.1.22 22:34

Kdyby měl v současné době jít do školy jen ten, kdo bezchybně mluví, tak tam není půlka dětí. Náš syn je v září a bude mu na začátku první třídy 7 a tohle taky plete a do školy půjde. Logopedka nám říká, že nemusí umět dobře vyslovovat, ale umět rozložit slovo, aby věděl, že správně je tam c a ne č. Uvidíte co vám řekne poradna. My tam ani nejdeme, ptz testy školní zralosti mu dělali ve školce a dopadly dobře.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
503
20.1.22 22:35

Já dala dceři z logopedických důvodů také odklad.
Píšeš, že dceři by bylo v době nástupu už 8…to bych jí asi dala a holt to dotrénujete ve škole.
Já toho odkladu trochu lituju, dcera zůstala ve školce sama a s novými dětmi si moc nesedla. :roll: Ke všemu mohla mít skvělou učitelku a teď co tam má být tak nic moc
Jinak v logopedii ještě stále není 100%

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1596
20.1.22 22:47

Do zari mate jeste spoustu casu. Syn loni v tuto dobu neumel c, s,z, l, r, ř. Do zari zvladl vse krome r a ř. To cvicime doted a neni ve tride jediny. Nikdo o odkladu ani nemluvil. Takze bych v tomto problem mevidela.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1346
20.1.22 22:54

Zkuste si přečíst tohle: https://svet-logopedie.cz/…cke-vnimani/

Já jsem s dcerou řešila nezralé zrakové vnímání, dost jsme se první dva roky zapotily ve škole, ale podle psycholožky by nám ani odklad nepomohl.

Doporučuji za včasu vyhledat nějaké odborné centrum, my jsme byli na 5 hodinovém vyšetření, kde pak dceři sestavili podrobný plán, jak s ní pracovat. Bohužel u ní se na problém přišlo až v první třídě a než jsme se zaměřili správným směrem, začalo se s ní hlouběji pracovat až ve třetí třídě, ve čtvrté máme konečně vybojovanou i asistenci (má více potíží).

Ale když už půjdete do první třídy s nějakým nástinem, jak s ní má učitel pracovat, mohlo by to i bez odkladu proběhnout v pohodě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
20.1.22 22:57
@Anonymní píše:
Dobrý večer,

Děkuju za vaše příspěvky

Dala bych ji do školy. Dotrénuje to během školy a dítě bych skoro v 8 letech do školy nedávala.
Já šla v skoro v 8 letech a mluvu jsem měla o dost horší než tvá dcera. A zpětně to hodnotím - nástup v 8 letech - jako chybu, byla jsem nejstarší, do kolektivu jsem moc nezapadla, šikana byla kvůli hnusnému ekzému.
Ale co se mluvy týče a že mi nebylo vůbec rozumět - hodnotím jak učitele tak spolužáky dobře - učitele pomáhali, nikdy nepotopili čemuž se já osobně divím. Učit dítě, kterému není rozumět, zkoušet jej ústně u tabule :think:
Občas jsme se měli vzájemně se spolužáky hodnotit - ústní prezentace před tabuli - a to mě hodnotili dobře, že i přes moji výslovnost jsem se snažila atd…
Já měla špatnou výslovnost až do 15 let. Pak jsem ji začala řešit sama

• Citovat
  • Nahlásit
12122
20.1.22 23:09

Ještě máte hodně času a může vše najednou naskočit. Cvičite sluchové vnímání? To bych ve vašem případě cvičila hodně. Dítěti může pomoci i to, že už umí číst a uvidí ten rozdíl i napsaný.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2120
20.1.22 23:12

Dítě bych do školy dala. Já mám dítě srpnové, zřejmě do školy půjde, ale přesně kvůli takovým dětem z toho mám už teď nervy, aby pak šestileté bylo s osmiletým v jedný třídě, kdy to osmiletý, pokud teda nemá nějaké postižení, musí logicky být dost napřed. U staršího syna neumí r ř pár děti ještě ve třetí třídě, chodí na logodopedii a víc to nikdo neřeší. Navíc má ještě půl roku čas.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7291
21.1.22 00:02

Dala bych ji do školy. 8 lete dítě v první třídě může mít skutečně komplikace se soužitím v kolektivu. Ještě navíc, pokud jde na ní věk poznat.
Starší dceři bude 11let, ale často jí tipují maximálně druhou třídu. Je velmi drobná, včetně drobného obličeje. Je v 5.tride a byť jí nikdo neřekl půl negativního slova, tak ona to vnímá velmi negativně. A bojuje s tím.
A popravdě, když jsem na online výuce v těch počátcích slyšela její spolužáky, tak to byla hrůza, co se řečových vad týká. To bylo ještě ve 3.tride. Většina se zlepšila, ale ty vady tam stále jsou. Hlavně kluci tedy.
Ale ještě si poroste ušní. Nemá třeba krizene lateryty? To má dcera zname a mluví velmi škaredě, včetně dalších potíží.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1232
21.1.22 02:17

Dala bych ji do skoly a pokracovala s logopedem. Syn chodi do druhe tridy a k logopedovi dochazi pres 60 % deti z jejich tridy (vim presny pocet zaku a schvalne jsem to spocitala).. Oni maji skvelou pani ucitelku a ta si to dost hlida. Uz v prvni tride doporucila dalsi deti k logopedovi, ktere tam jeste nechodily. Pri on- line vyuce jsem ty deti mela moznost slyset a tech vad je spousty. Deti ruzne kunkaly, nevyslovovaly r, ř…Slapaly si na jazyk.
A kdyz je holcicka jinak sikovna, nebala bych se toho…Ony se ji ani deti smat nebudou, dneska jsou ty deti uplne jine. Syn ma silne dioptricke bryle a viditelne mu ujizdi oko a nikdo z deti se mu vubec nesmeje, priznam se, mela jsem obavu…A tem spatne vyslovujicim detem taky ne…Decka maji uplne jine starosti, napr; jak,,vytrejdit´´ nejlepsi Pokemon karty apod. :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat