Dítě si neumí hrát

Anonymní
11.2.21 22:16

Dítě si neumí hrát

Máme téměř pětiletého syna, má ještě mladšího sourozence. Ve školce zatím příliš není a co byl, učitelka z něj byla celkem vykolejená, že zapojit ho do něčeho je neskutečné. Syn si totiž neumí hrát. Myslím, že podnětné prostředí má dost. Od mala se mu věnuji, čtu, říkám říkanky, mluvím, zapojují do domácnosti, chodíme za kamarády, hraju běžně dětské hry. Když se věnují opravdu jen mu, je skvělý, celý den by vydržel s legem, stavět puzzle, luštit bludiště nebo vymýšlet nějaké vynálezy, hrát na schovku. Problém je v tom, že já si odejdu jen zalít čaj a je po hře. Nemluvě o tom, že samo se jaksi nic neudělá a já to beru tak, že mu není půl roku, abych mu musela neustále u všeho asistovat. Prostě se nezabaví. :nevim: Jakmile u něj nesedím, nic sám dělat nebude, jen se potlouká, ani nic nevytáhne, ani když o tom mluvím. Stejně tak venku nebo s dětmi. Jakmile jim někdo dospělý nestojí za patama, on prostě nedělá nic kloudného. Nebo jako kloudného…ať si klidně šťárá v blátě a sbírá kamínky do kyblíku, je to dítě, ale ne, on se jen válí po lavičce, každé dvě minuty se zeptá, kdy už půjdu a co budeme dělat/kdy už půjdeme domů. :zed: Na nějakou snahu kamarádů nebo mladšího sourozence, ať si spolu hrají s vláčkodráhou nebo něco, jen jim to kazí, dělá znuděného a protivného, že to tak nechtěl a že oni ho neposlouchají, tak proč by si s nimi měl hrát. :roll: Abyste rozuměly, já mu nestojím 24 hodin za patama, ale cokoliv dělám, mám ho v tu ránu za zadkem, kdy už půjdu a co má dělat. Dá se hraní nějak naučit? Poradily byste se s psychologem? :nevim: Dělám něco špatně? 8o Nebo to přehlížet a brát ho už jako staršího, že ho prostě hračky nebaví a holt asi bude na techniku a logiku? Co teda s takovým dítětem dělat? :nevim:

Příspěvek upraven 11.02.21 v 22:38

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
15334
11.2.21 22:27

Já jsem četla článek, že děti se musí občas nudit. Jedině tak se naučí sami zabavit.
A bohužel dnešní trend velkého věnování, to moc neumožní.
Nech ho. Buď se zabaví sám, nebo se bude nudit. A nuda ho snad donutí se zabavit

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
elibro
11.2.21 22:30

A není ono to tak, že ho zkrátka baví mít tvoji plnou pozornost? A když dost dlouho vypruzuje, tak se jí zase dočká?

Asi bych ho programově nechala se nudit. Nepůjdu, nevím, co máš dělat, něco si vymysli. Asi to bude chtít čas, než na něco přijde (a je klidně možný, že si začne hrát nějak úplně jinak, než s tebou… Možná, jestli je technický typ, bych mu klidně věnovala nějakou technickou stavebnici a vůbec si s ní s ním nezačala hrát, ať si ji objeví kompletně sám. U nás jede třeba Gravitrax.)

Teda ne, že by ses mu neměla věnovat vůbec, to je jasný :) Ale větší část dne by tě podle mě prostě úplně jako bavičku potřebovat neměl :nevim:

• Citovat
  • Nahlásit
11
11.2.21 22:56

A proč není ve školce? Třeba by ho to donutilo se zabavit, přecejen se tam učitelka nemůže věnovat všem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10607
11.2.21 22:56

Hele, já bych řekla, že k tomu mají sklon určité povahy. Syn byl od roka naprosto skvělé dítě, třeba i dvě hodiny si dokázal sám hrát. Kolem tří let, kdy si začal hrát s kamarády, to vyžaduje i po mně. Když něco dělám a je v pokoji, mám ho za zadkem každé dvě minuty a pořád se ptá, kdy přijdu, kdy udělám a kdy a kdy.. Taky má mladší ségru, ale to je taková raketa, která jen všude lítá, ničí a s ní si ještě hrát prostě nejde. Takže mám i dost času na něj. Já ho ale nechávám počkat a nudit se, někdy sice dělá scény, ale většinou se sebere a něčím se zabaví. Já mám s ním navíc problém ten, že jakmile si s ním jdu hrát, on jen rozkazuje, co a jak mám stavět/malovat/vyrábět a sám nedělá vůbec nic a čeká na výsledek.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10930
11.2.21 23:12

To je holt to prvni dite, na ktere byl cas a nestihlo se nudit ;).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12765
11.2.21 23:22

Hele, ja mam takove tri. Jako jsou tri, takze jsou svetle okamziky, ale samotni v pokoji vesmes nevydrzi. Pokud tam vydrzi, tak se bud neco rozbije nebo se nekomu neco stane. Nejstarsi si zacla nejak rozumne hrat v 1.tride - rada si zapisuje ruzne veci a tak, ale taky ji to nenapadne vzdy. Hracku si vyndat neumi snad ani jeden, ale kdyz jim doprostred pokoje vysypu stavebnici a vynadam, ze si s ni maji hrat, pripadne jim milostive vysvetlim jak, tak se obcas chytnou. Mladsi deti si docela hezky hraly do cca 3r a pak je to taky preslo. Ale venku o nich nevim, my bydlet v dzungli, mam klid. :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
11.2.21 23:58
@Loadnla píše:
A proč není ve školce? Třeba by ho to donutilo se zabavit, přecejen se tam učitelka nemůže věnovat všem.
Čekala jsem, kdo s tím prijde. :lol: Mě popravdě připadá, že když je s náma doma, dělá aspoň něco, ve školce tím, že se učitelka samozřejmě nemůže věnovat nikomu zvlášť, nedělá nic. Když chci, aby si procvičil motoriku, dám mu něco, co ho zaujme a ne, že bude muset vystřihovat muchomůrky s 25 dalšími dětmi. To se prostě sekne a just to kazí. Když jdeme ven, vyloženě jdu dál, na kopec, sankovat nebo na hřiště, ať se cvičí a vyblbne. Občas si teda dovolím něco chtít dělat kolem domu. Ve školce je pustí na dvorek a děj se vůle boží - viz část o venku a kamarádech. :nevim: Dost tomu teda nahrál Covid a časté nachlazení, na jaře už tam bude pravidelně.
  • Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
12.2.21 00:03

Jinak holky díky za postřehy. Ne, že bych ho nikdy nenechala se nudit, to dělám do teď. Buď ať mi jde pomoct - nejde, a nebo ať si dělá co chce. Případně i začnu - stavebnice, domeček, tvoření, překážková dráha - v tu chvíli to letí do kouta a je mi v patách. :mrgreen: Případně ještě stihne ublížit mladšímu a všem vzteknout se, co má dělat. 8o

• Citovat
  • Nahlásit
11
12.2.21 00:12
@Anonymní píše: Čekala jsem, kdo s tím prijde. :lol: Mě popravdě připadá, že když je s náma doma, dělá aspoň něco, ve školce tím, že se učitelka samozřejmě nemůže věnovat nikomu zvlášť, nedělá nic. Když chci, aby si procvičil motoriku, dám mu něco, co ho zaujme a ne, že bude muset vystřihovat muchomůrky s 25 dalšími dětmi. To se prostě sekne a just to kazí. Když jdeme ven, vyloženě jdu dál, na kopec, sankovat nebo na hřiště, ať se cvičí a vyblbne. Občas si teda dovolím něco chtít dělat kolem domu. Ve školce je pustí na dvorek a děj se vůle boží - viz část o venku a kamarádech. :nevim: Dost tomu teda nahrál Covid a časté nachlazení, na jaře už tam bude pravidelně.

Já to beru podle sebe, dceři bude v dubnu 5 a je to něco podobného, ale pomalu se to právě láme k lepšímu-třeba si začala sama kreslit, vystřihovat apod. Ale na u vás to fungovat nemusí, to je mi jasné :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
99
12.2.21 06:11
@Anonymní píše: Čekala jsem, kdo s tím prijde. :lol: Mě popravdě připadá, že když je s náma doma, dělá aspoň něco, ve školce tím, že se učitelka samozřejmě nemůže věnovat nikomu zvlášť, nedělá nic. Když chci, aby si procvičil motoriku, dám mu něco, co ho zaujme a ne, že bude muset vystřihovat muchomůrky s 25 dalšími dětmi. To se prostě sekne a just to kazí. Když jdeme ven, vyloženě jdu dál, na kopec, sankovat nebo na hřiště, ať se cvičí a vyblbne. Občas si teda dovolím něco chtít dělat kolem domu. Ve školce je pustí na dvorek a děj se vůle boží - viz část o venku a kamarádech. :nevim: Dost tomu teda nahrál Covid a časté nachlazení, na jaře už tam bude pravidelně.

Jenže to dítě se musí naučit zapojit se do kolektivu a řízené společné činnosti. A když ho do školky nedáš, tak se to nenaučí. Co bude dělat ve škole? Jako zatím spíš vypadá trochu jako rozmazánek, když schválně kazí věci, které nejsou po jeho.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
12.2.21 12:31
@curria píše:
Jenže to dítě se musí naučit zapojit se do kolektivu a řízené společné činnosti. A když ho do školky nedáš, tak se to nenaučí. Co bude dělat ve škole? Jako zatím spíš vypadá trochu jako rozmazánek, když schválně kazí věci, které nejsou po jeho.
Školku už jsem vysvětlovala, viz výše. Nevšimla jsem si, že by pobyt ve školce nějak předurčoval následné vzdělávání ale o tom diskuze není. Rozmazánek nevím, co znamená, jakože je rozmazlený? To si nemyslím. Pokud dělá naschvály, za to ho napomínám a trestám, nebo myslíš, že bych řekla „jejda Pepíčku, tys jim tak krásně zbořil koleje, no tak pojď, budeme si tady spolu radši hrát sami?“ :roll: Tvůj příspěvek je takový ten obecný blaf, na to jsem se neptala, řeším poměrně specifickou situaci. Něco k ní máš? :think:
  • Citovat
  • Nahlásit
1542
12.2.21 13:30

No ale vy ho musíte naopak nechat, aby v té školce nic nedělal. Bude to jen chvilková fáze, ve které bude bojkotovat a pak se normálně zapojí. Musí se dostatečně dlouho nudit, aby začal něco dělat sám za sebe a nepotřeboval ke všemu vás. Jenže to celé padá na tom, že vy to nevydržíte a jdete mu zase asistovat…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15334
12.2.21 13:49

A my museli nechat dceru nudit se tři dny. Než si sama začala hledat zábavu.
Není to za chvíli

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24636
20.2.21 21:12
@Anonymní píše:
Máme téměř pětiletého syna, má ještě mladšího sourozence. Ve školce zatím příliš není a co byl, učitelka z něj byla celkem vykolejená, že zapojit ho do něčeho je neskutečné. Syn si totiž neumí hrát. Myslím, že podnětné prostředí má dost. Od mala se mu věnuji, čtu, říkám říkanky, mluvím, zapojují do domácnosti, chodíme za kamarády, hraju běžně dětské hry. Když se věnují opravdu jen mu, je skvělý, celý den by vydržel s legem, stavět puzzle, luštit bludiště nebo vymýšlet nějaké vynálezy, hrát na schovku. Problém je v tom, že já si odejdu jen zalít čaj a je po hře. Nemluvě o tom, že samo se jaksi nic neudělá a já to beru tak, že mu není půl roku, abych mu musela neustále u všeho asistovat. Prostě se nezabaví. :nevim: Jakmile u něj nesedím, nic sám dělat nebude, jen se potlouká, ani nic nevytáhne, ani když o tom mluvím. Stejně tak venku nebo s dětmi. Jakmile jim někdo dospělý nestojí za patama, on prostě nedělá nic kloudného. Nebo jako kloudného…ať si klidně šťárá v blátě a sbírá kamínky do kyblíku, je to dítě, ale ne, on se jen válí po lavičce, každé dvě minuty se zeptá, kdy už půjdu a co budeme dělat/kdy už půjdeme domů. :zed: Na nějakou snahu kamarádů nebo mladšího sourozence, ať si spolu hrají s vláčkodráhou nebo něco, jen jim to kazí, dělá znuděného a protivného, že to tak nechtěl a že oni ho neposlouchají, tak proč by si s nimi měl hrát. :roll: Abyste rozuměly, já mu nestojím 24 hodin za patama, ale cokoliv dělám, mám ho v tu ránu za zadkem, kdy už půjdu a co má dělat. Dá se hraní nějak naučit? Poradily byste se s psychologem? :nevim: Dělám něco špatně? 8o Nebo to přehlížet a brát ho už jako staršího, že ho prostě hračky nebaví a holt asi bude na techniku a logiku? Co teda s takovým dítětem dělat? :nevim:

Mam takove dite. Velmi potrebuje sdileni, kolektiv, publikum. Navic empatie mu naskakuje dost se zpozdenim. Takze sel od dvou a ctvrt do soukrome skolky. V tech peti letech se to zacalo lamat a i se zabavil chvilku sam. Doporucuju ignorovat, hrat si, jen pokud ty opravdu chces a ucit ho, ze rodic neni animator a ma take sve povinnisti a potreby. I za cenu vztekani.
A ve skolce se musi naucit respektovat pravidla. Na hrani tam ma dalsich cca 20 deti, se kterymi se musi naucit nejak vyjit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat