Reklama

Dotaz asi pro účetní

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

bublinek
Závislačka 4957 příspěvků 12.12.16 20:58
Dotaz asi pro účetní.

Prosím o radu.
20.4. 2017 nastupuji po RD do zaměstnání, vracím se ke svému zaměstnavateli. Zajímalo by mě, jestli jsou povinni mi dát zkrácený úvazek a jak se délka zkráceného úvazku určuje? Můžu si zvolit sama, chtěla bych 5hod.
A pak by mě ještě zajímalo jak je to s dovolenou v létě. Dostanu vůbec nějakou?
Děkuji za rady.

Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama

Reakce:

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 62453 příspěvků 3 inzeráty 12.12.16 21:03

@bublinek No, zamestnavatel je povinen ti vyhovet, pokud tomu nebrani vazne provozni duvody… ale kdyz ti s odkazem na ne zamitne, tak je na tobe se s nim soudit. A dovolenou urcuje zamestnavatel, takze zalezi jak to u vas funguje.

bublinek
Závislačka 4957 příspěvků 12.12.16 21:09
@j.a.n.i1 píše:
@bublinek No, zamestnavatel je povinen ti vyhovet, pokud tomu nebrani vazne provozni duvody… ale kdyz ti s odkazem na ne zamitne, tak je na tobe se s nim soudit. A dovolenou urcuje zamestnavatel, takze zalezi jak to u vas funguje.

díky, takže záleží na zaměstnavateli jestli mi dovolenou a kolik dá?

claarca
Kecalka 334 příspěvků 12.12.16 21:19

Ze zakona je narok na 20 dni za cely rok pri plnem uvazku. Takze se ti to vykrati podle toho kdy nastoupis a jestli budes pracovat vsechny dny. Cerpani dovolene muze zam naridit, takze ti muze rict, ze v lete ne a vycerpas si ji treba v listopadu.

Beverlyn
Zasloužilá kecalka 844 příspěvků 12.12.16 21:23

@bublinek pracovni smlouvu u zaměstnavatele již máš a ze zákona ti nárok na dovolenou vznika. Zkrácení úvazku se většinou dela dodatkem k původní pracovni smlouvě spolu s novými platem apod. Co se tyka poctu dnu dovolene, tak to budeš mít poměrove pokracene..tzn. například při polovičním úvazku budeš mít z nároku 20 dnu dovolene (to je pocet dnu ze zakona) jen 10 dni dovolene. Zaměstnavatel by ti měl dovolenou v létě schválit procesem, který je ve firmě zavedeny..my jsme to meli přes takové formuláře a zaměstnavatel je musel podepsat.. Zkrácení úvazku je taky urcite na dohodě se zaměstnavatelem a měl by ti vyhovět.

bublinek
Závislačka 4957 příspěvků 12.12.16 21:29

Díky všem

Leli_83
Ukecaná baba ;) 1513 příspěvků 23 inzerátů 12.12.16 21:42

Holky, s tím krácením dovolené se mi to nezdá… :think: Nárok vzniká nikoliv za odpracované hodiny, ale za odpracované dny. Čili pakliže zaměstnanec se zkráceným úvazkem odpracuje za rok potřebný počet dnů pro vznik nároku na dovolenou, nemůže se mu to krátit. Akorát proplácení čerpané dovolené bude odpovídat tomu zkrácenému úvazku, tj. v tomto případě průměr na dovolenou X 5 hodin (úvazek) X počet dnů dovolené.

Netahám to z paty, měla jsem podřízené na zkrácené úvazky u 2 různých zaměstnavatelů a nárok na dovolenou (20 dnů) měli stejný jako my všichni ostatní.

Edit: Bavíme se ovšem o zkráceném úvazku, kdy zaměstnanec pracuje v běžném pracovním týdnu 5 dnů, pouze s nižším počtem hodin. Pokud by zkrácený úvazek byl ve formě, kdy by odpracoval v běžném prac. týdnu pokaždé třeba jen 2 dny, pak by se dovolená samozřejmě krátila.

bublinek
Závislačka 4957 příspěvků 12.12.16 21:52

A pokud bych chtěla dovolenou třeba v srpnu, tak to budu řešit neplaceným volnem nebo jak?

Beverlyn
Zasloužilá kecalka 844 příspěvků 12.12.16 21:56

@Leli83 teď jsem se pro jistotu podivala do zakoniku prace (preci jen za ty 2 roky na materske z toho trochu vypadne) a mas pravdu, pokud zamestnanec pracuje kazdy pracovni den a odpracuje prevaznou cast smeny, tak se dovolena nekrati..

V Zakoniku prace č.262/2006 par. 212 odst.1 je to takto: „Zaměstnanci, který za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u něho práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce, přísluší dovolená za kalendářní rok, popřípadě její poměrná část, jestliže pracovní poměr netrval nepřetržitě po dobu celého kalendářního roku. Za odpracovaný se považuje den, v němž zaměstnanec odpracoval převážnou část své směny; části směn odpracované v různých dnech se nesčítají. “

Beverlyn
Zasloužilá kecalka 844 příspěvků 12.12.16 21:59

@bublinek zaměstnavatel by ti měl dát klasickou dovolenou a proplacenim dovolene. Nárok máš od doby, kdy odpracujes 60 dni v kalendářním roce (pokud bys chtěla dovolenou dříve než odpracujes tech 60 dni, tak to je zase na domluvě se zaměstnavatelem, některý povolit dovolenou a jiný zase ne). :think:

Příspěvek upraven 12.12.16 v 22:06

ivašot.
Kelišová 6213 příspěvků 12.12.16 22:01
@Leli83 píše:
Holky, s tím krácením dovolené se mi to nezdá… :think: Nárok vzniká nikoliv za odpracované hodiny, ale za odpracované dny. Čili pakliže zaměstnanec se zkráceným úvazkem odpracuje za rok potřebný počet dnů pro vznik nároku na dovolenou, nemůže se mu to krátit. Akorát proplácení čerpané dovolené bude odpovídat tomu zkrácenému úvazku, tj. v tomto případě průměr na dovolenou X 5 hodin (úvazek) X počet dnů dovolené.

Netahám to z paty, měla jsem podřízené na zkrácené úvazky u 2 různých zaměstnavatelů a nárok na dovolenou (20 dnů) měli stejný jako my všichni ostatní.

Edit: Bavíme se ovšem o zkráceném úvazku, kdy zaměstnanec pracuje v běžném pracovním týdnu 5 dnů, pouze s nižším počtem hodin. Pokud by zkrácený úvazek byl ve formě, kdy by odpracoval v běžném prac. týdnu pokaždé třeba jen 2 dny, pak by se dovolená samozřejmě krátila.

Souhlasím, je to tak jak píšeš.

ivašot.
Kelišová 6213 příspěvků 12.12.16 22:05
@Beverlyn píše:
@bublinek zaměstnavatel by ti měl dát klasickou dovolenou a proplacenim dovolene. Nárok na ni máš od doby, kdy nastoupis po rodicovske dovolene do původního zaměstnání. :think:

Je nesmí zakladatelka zapomenout, že termín čerpání dovolené určuje zaměstnavatel. Takže nikde není psáno, že pokud nude chtít dovolenou v létě, že ji dostane. Zaleží na domluvě.

bublinek
Závislačka 4957 příspěvků 12.12.16 22:08
@ivašot. píše:
Je nesmí zakladatelka zapomenout, že termín čerpání dovolené určuje zaměstnavatel. Takže nikde není psáno, že pokud nude chtít dovolenou v létě, že ji dostane. Zaleží na domluvě.

jo, bude to po domluvě.

Leli_83
Ukecaná baba ;) 1513 příspěvků 23 inzerátů 12.12.16 22:10

@Beverlyn Někdy mám taky pocit, že mi na rodičáku strašně rychle odumírají mozkové buňky… :mrgreen:

Beverlyn
Zasloužilá kecalka 844 příspěvků 12.12.16 22:10

@ivašot. V prvním příspěvku jsem psala, že termín cerpani dovolene musí zaměstnavatel schválit. Myslim, ze by bylo dobre se na to předem zeptat už při sjednávání podmínek ohledně nástupu zpet do prace..aby s tim zamestnavatel tak trochu počítal.. :think:

Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Co zařídit po porodu: Přehled do konce šestinedělí

Už se miminko klube na svět? Příjemnou novinku je potřeba nahlásit nejen... číst dále >

Články z Expres.cz

Zablokovaný Facebook? Chtějí mi zavřít pusu, je to jako za nacistů, říká Klaus ml.

Chystá zákon o svobodě slova na internetu, kvůli cenzuře se v neděli veřejně... číst dále >

Šmejdství a půjčky zavánějící lichvou: Syn „té od sirotků“ je pěkné kvítko!

Europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), která přišla s návrhem přijmout... číst dále >

Články z Ona Dnes

Děti rozeznám, i když brečí, říká maminka čtyřčat

Svému synovi chtěli pořídit sourozence, ale příroda tomu chtěla jinak. Místo... číst dále >

Co s vámi udělala? řvala po Výměně Kristýna na své děti a opustila je

O své minulosti Kristýna (23) z Výměny manželek mluvila málo. A když už, tak... číst dále >

Reklama