Maminka se dotkla dna, jak ji pomoci?

6
26.7.13 08:31

Dotkla se dna co teď??

Ani nevím, jak začít.. Kdybych tady měla vypsat, více než 10 let asi bych u toho seděla hodně dlouho… Koho tohle nebaví číst, předem říkám nečtěte to.. Nechci hloupé odpovědi, chci opravdovou pomoc…
Mám maminku, která je na tom, jak po zdravotní, tak i psychické stránce, opravdu hodně špatně…
Asi znáte paní Ivetu Bartošovou z televize, nevím jak jinak bych vám to mohla rozumně vysvětlit, tak se nezlobte že jí do toho zatahuji ale moje maminka je na to úplně stejně, možná i hůře…
Jsou tací, kteří Ivetu odsuzují ale myslím, že když člověk toho dotyčného nezná, tak proč odsuzovat když nevíte, jak na tom ve skutečnosti je a co všechno to způsobilo…
Bylo mi asi 10 let když byla moje maminka ještě naprosto v pořádku, byla nádherná, byla jedinečná, byla jiná a lepší než ostatní, samozřejmně míma očima… Ve světě se dělo spoustu špatných věcí, tedy co jsem jako malá vídala v televizi ale nikdy jsem nevěřila v to, že by něco takového mohlo potkat i nás, hloupě jsem věřila, že budeme žít šťastnej a spokojenej život až do jeho konce… Ale kdybych věděla, co mě všechno v životě čeká, nechtěla bych se narodit…
Až ve svých 21 letech teprvé začínám chápat, jak moc je to vážné… Mám ročního syna a chci aby měl takovou babičku, jako jsem měla já kdysi svojí mámu… Ale co mám dělat… Chci z toho všeho mojí mámu dostat, nemůžu se dívat na to, jak mi pomalu umírá před očima a já s tím nic nedělám… Pořád jsem si říkala, že něco udělám ale poprvé jsem se o něco pokusila teprve před 3 dny… Zašla jsem za jejím psychiatrem a zeptala se ho na ní, řekla jsem mu, že ví jak vypadala před 10 lety a jak vypadá teď, to je asi takovej rozdíl jak Iveta vypadala dříve a jak vypadá teď… Taky jsem se ho zeptala, jak je možné že jí předepisuje (Topilept 2× denně, Lamotrix 2× denně, Mirzaten 2× večer, RIVOTRIL 3X denně!! A Hypnogen 5× denně!! Z toho 3 Večer!!) a to možná ani není vše… On mi však vše vysvětlil tak, že kdyby brala jen tyto léky, tak to nic není, že za to všechno může alkohol ale tomu nevěřím, už jen z té dávky a kombinace rovotril + hypnogen a v jakém množství!! K tomu všemu, nedodržel lékařské tajemství a o mámě mi všechno řekl, řekl mi také, kdyby jí nepředepisoval tyto léky, tak by si je sehnala jinde a nebo by se stalo něco horšího… Řekl mi spoustu věcí, že jí nabízí léčení, že jí píchá injekce aby se nezbláznila, protože už prý začáná být (doslova řekl) vypatlaná, že má v háji játra, slinivku a ještě spoustu dalších věcí, také něco o tom že má rakovinové buňkdy na játrech, nevyznám se v tom, jen vím že to vše zní šíleně… To že mi to řekl, dobře beru to ale to, že lhal? A že mě řekne ať jí domluvim aby se šla léčit a jí řekne ať nechodí, že už jí to nepomůže, že jí to spíše ublíží? proč tohle dělá? Žádné léčení jí nikdy nenabídl, injekce jí píchá prý na epilepsii což nechápu proč lže i mámě… Což ať už řekl cokoliv o něho mi nejde, chci pomoct mámě ale nevím co dělat… Chci aby se šla léčit ale co je lepší?? Léčení proti alkoholu a lékům nebo psychiatrie? Vždyť v psychiatrii jí ještě více zničí… Ona by chtěla, chce se jít léčit, chce s tím přestat, pláče protože ví, že sama to nedokáže ať má jakoukoliv vůli, sama se z toho nikdy nedostane… Nemůžu tady vypisovat všechny její i mé pocity, můžu jen říct, je to šílené, když vidíte, že před očima ztrácíte někoho, na kom vám záleží a za koho by člověk život dal, kdyby to bylo nutné i to bych udělala, jen aby byla zase jako dřív… Možná si říkáte, jaký si kdo život udělá, takový ho má ale jak říkám, tohle pochopí opravdu jen člověk, který do toho všeho spadne…
Poraďte mi prosím, co mám dělat, jak jí můžu pomoci… Jakou léčebnu… A opravdu jí to pomůže?? Předem všem děkuji a snad tohle málo stačí k tomu aby jste mi porozuměli…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

612
26.7.13 08:38

Takováhle byla moje mamka - jen asi nebrala tolik prášků, ale ty v kombinaci s alkoholem… Taky jsem ji přirovnávala k Bartošové..Jak to dopadlo? Nebyla tak mimo, jak se zdálo - prášky postupně schovávala a 22.2. si vzala život!!! Tak bacha na to!!! Bolí to šíleně! Jim se taky lehko nežije…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6
26.7.13 08:40

Ani jsem nevěřila, že by mi někdo mohl rozumět v tom, co píšu… Nechci si ani představovat, kdyby mě mělo potkat totéž, proto s tím chci něco dělat… Ale to, co se stalo tobě, je mi moc líto… Muselo to být a pořád je šílené… :(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5052
26.7.13 08:45

Tady je každá rada drahá. Já v podobné situaci nikdy nebyla a neumím si to představit. Asi bych sama zašla do léčebny a poradila se z odborníkem co a jak mám a nemám dělat. Určitě bych neváhala dlouho a obrátila bych se třeba na Bohnice v Praze třeba jen emailem, dopisem… Držím palec :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6580
26.7.13 08:48

Počkej, psychiatr Ti řekl takovéto informace? No, síla. :nevim:

Dávkování léků je děsivé. Na co bere 5× hypnogen a kde na něj vůbec bere peníze? 8o Jakou má gramáž toho Rivotrilu? Jaké injekce jí píchá proti epilepsii (psychiatr? 8o ). Umím si představit depotky-antipsychotika, ale antiepileptika?

Jinak jasně, léčebnu určitě, oddělení léčby závislostí. asi nejlepší je Červený dvůr.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6580
26.7.13 08:49

Newbo kontaktovat K. Nešpora v Bohnicích

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2936
26.7.13 08:50

S mojí mamkou to bylo bohužel podobné :( před deseti to začalo (deprese), které se postupně zhoršovaly, hodně času trávila po nemocnicích (na psychiatrii). Měla bipolární poruchu a pak do toho ještě nějakou formu schizofrenie, kdy slyšela hlasy, které jí říkaly, aby se zabila, prolila zlou krev, atd. :,( Když jsem k nim šla, nikdy jsem nevěděla, jestli bude v pohodě nebo ne… Později začala pít taky alkohol, Dr. nám řekl, že se jí ani nediví, že to co prožívá si vůbec nedovedeme představit… jenže v té době beala asi 18 prášků denně, což je v kombinaci s alkoholem smrtelná kombinace… Nakonec onemocněla, odvezli jsme ji do nemocnice, měla těžký zápal plic a ještě ten den zemřela na zástavu srdce :,( v srpnu to bude půl roku… je to šílený, když vidíte, jak se někdo trápí a nemůžete mu nijak pomoct…

Posílám spoustu síly… ani nevím, co ti mám poradit, u nás nepomáhalo nic :(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
608
26.7.13 08:57

Ahoj. Jako bych cetla svuj zivot!! Jako pres kopirak… Moji mamince to zacalo v mojich 13letech a behem 10let se zmenila v jineho cloveka. Silne deprese, slysela hlasy, myslenky na sebevrazdu. Zapijela to alkoholem, protoze tento stav si nikdo z nas nedovede predstavit. Nevedela jsem jak ji pomoci..brala 20prasku denne, ktere ji nicili zdravi, ale kdyz si je nevzala tak mela silne deprese. Chtela umrit, brecela mi v naruci;-(nikdo ji nedokazal pomoct. Byla kazdou chvili v lecebne, kde byla jaks taks v poradku, ale uvnitr smutna a prazdna. Pritom byvala tak stastna, porodila nas 3 sourozence a vychovala jak nejlip slo. A pak osudova rana a stal se zni jiny clovek postupne. Na fotkach za posledni rok uz ani hrany usmev. Ani na me svatbe… Jeji zdravotni i psychicky stav se zhorsoval byl v tom porad alkohol a byl to bludny kruh.byla jsem na tom i ja psych. SPATNE. a jak to dopadlo? maminka zemrela pred pul rokem. V nemocnici se ji zastavilo srdce;-(.nemohla jsem uverit, ze je mrtva, ze tu neni. Tolik mi chybi! Nedokazu ti poradit jak mamince pomoci. Ja ji zahrnovala laskou protoze to byl nejucinejsi lek. Ty od lekare ji postupne zabili…moc me mrzi, co prozivas. Vim jaka je to bezmoc videt svou mamu umirat;( a co tatka? ma v nem oporu? u nas nemela a to byl hodne zasadni problem

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
petra13789
26.7.13 08:57

Ahoj, je mi líto, že něco takového zažíváš. První věc co mě napadla, byla výměna psychiatra…Někteří akorát vytvoří závislost na lécích…Můj manžel bral dlouho rivotril, byl z toho akorát nepříjemný. Vyhodila jsem mu prášky, nenápadně mě i o to poprosil a nakonec konečně začal žít, věci prožívat…Ta kombinace prášků je fakt šílená. Zkuste jiného lékaře, ne každý umí opravdu léčit duši.

• Nahlásit
  • Citovat
11341
26.7.13 08:59

U Ivety je to ale horší, že má kolem sebe tyhle pijavice a dle mýho názoru, jí nepomáhají, ale dostávají ještě víc na dno. A to co se dělo teď, to byla taškařice mezi dvěma kohoutama a Ivetu do toho tahaj, aby se zviditelnili. Je to celý trapný. Měl by se jí ujmout někdo normální a donutit jí k pořádný léčbě a ne jí z panáku „přeléčit“ na pivo… no to k Ivetě. K tvýmu problému. Na tohodle psychiatra bych hodila bobek, nenechala bych tam maminku už jít. Je to nějakej :zed: a hned bych kontaktovala Bohnice nebo jinej ústav, řekla bych jim všechno co vím, i od toho rádoby psychiatra a oni už budou vědět co stím. Rozhodně to nenechávat jíd dál, bych se bála, že by to maminka nepřežila ještě s takovými dávkami léků!!!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3068
26.7.13 09:02

Je to těžká věc. Myslím, že je dobré si uvědomit, že nemůžeme změnit či ovlivnit chování a cítění druhého člověka, i kdyby to byla vlastní máma.
Také jsem to zažila na vlastní kůži, bojovala jsem s máminou depresí celý její život. Až v jejích 60 letech si dala říct, šla k psychologovi a k psychiatrovi pro AD. Zabraly trošku, už bylo pozdě.
Dneska to chápu, byla unavená životem, s pocitem, že je na vše sama, velice uzavřená osoba, která prostě nechtěla k sobě nikoho pustit. Chápu to až teď, kdy jsem si sama sáhla na dno a zůstala s dětmi sama, jaké to je, ztratit chuť k životu.
Moje máma využila nemoci, kterou neléčila, nikomu nic neřekla a za rok na to umřela. Já ty papíry našla až po její smrti.
Měla právo odejít, žilo se jí těžce samé se sebou, ani já, jako dcera to nemohla vykompenzovat.

Tenkrát mi pomohla linka důvěry, když jsem byla na nervy, máma mě obviňovala ze svých depresí a neštěstí, kde mi řekli to, co píšu tady. Že prostě nezodpovídám za ničí štěstí, pokud si nechce nechat pomoc. Nechci, aby to znělo ošklivě. Udělej co můžeš, kontaktuj jiného psychologa, poraď se s ním, ať slyšíš názor nezávislého člověka, ale neobviňuj se, že jsi to dost neošetřila. Tohle je hodně boj s větrnými mlýny.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4981
26.7.13 09:04

Ahoj,
v životě jsem se s tímto nesetkala.
Co najít mamince NOVÉHO doktora?
Najít na internetu nového i s recenzema a tam zajít s maminkou.
Ten lékař kam chodí je fakt divnej. Však jí vůbec nepomáhá.

Já ti držím palečky, aby to dopadlo dobře! Hodně sil :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
becky87
26.7.13 09:14

JE mi lito, co prozivas

Ale v prvni rade, ihned zmenit doktora. Tenhle ocividne dela svou praci jen aby neco delal.Za druhe az bude maminka opet v deliriu nalozila bych ji do auta a dovezla na leceni. Bohuzel si myslim, ze jina rada neni. Preju tobe i mamince at mate pet hezky zivot. :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
608
26.7.13 09:19

Bohuzel vymena lekare muze pomoct opravdu minimalne. Na tyto nemoci neni lek ktery ji muze pomoct nebo uzdravit. Jen to pozastavit, minimalizovat… Mamka vystridala spoustu lekaru. Ale nejlepsi lek je opora partnera/manzela, laska, pochopeni, trpelivost okoli. Skusit dat sanci prirodnim produktum. Ne z obchodu. Ale primo bylinky ktere jsou dostupne v prirode. Protoze leky v tomto pripade sice zastavi deprese v ramci moznosti, ale utlumi vse i EMOCE a nici organismus neuveritelnym zpusobem.. Hlavni je ta podpora a laska partnera

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6
26.7.13 18:06

Děkuji všem za odpovědi a hlavně za podporu… Jen je to všechno děsivé, když čtu co píšete a polovička lidí, který měli stejný problém jako moje maminka, tak se z toho nedostali a stalo se to nejhorší v co ani já sama nechci věřit, že by se mohlo stát… Nechci na to ani pomyslet, protože vím že kdyby se jí něco takového stalo asi bych to nezvládla a nechtěla bych tu být bez ní… Ale také se bojím, cpát jí do nějaký léčebny, co když to bude zbytečné a ona se tam bude akorád trápit, nebo se to spíše zhorší… Kdyby ten svět nebyl tak zkažený a takové věci se nestávali… Někdy přemýšlím nad tím, jaká by asi teď byla, kdyby byla jako kdysi… Strašně moc si přeju aby se vrátil čas a já jsem tomuhle všemu, mohla zabránit… Asi všichni, co něco podobného zažili, moc dobře vědí, jaké to je… Mrzí mě co se stalo vašim nejbližším, které na tom byli také tak a přeji vám hodně štěstí v životě… děkuji za odpovědi…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama