Dotorát na mateřské

Anonymni
9.3.09 14:53

Dotorát na mateřské

Zdravím, dělá tady něktará z maminek doktorát denní formou na mateřské. Dá se to zvládnout?

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

13996
9.3.09 15:00

Ani ne :lol: .

Anebo jo, když je motivace, což u mě moc nebyla a mám přerušeno na dva roky, v překladu navždy :lol: .

Ne, určitě to jde, když člověk opravdu chce, záleží samozřejmě taky na konkrétních nárocích na doktoranda. Za tři roky jsem stihla dvakrát porodit, aniž bych narušila plnění povinností (jeden porod v srpnu, druhý v zápočťáku v květnu), jen do těch zkoušek se mi sakra nechtělo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10757
9.3.09 15:24

a musíš ho dělat denně, a nebo jen chceš, ale šlo by to změnit?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
9.3.09 16:06

Zavisi na skole a ne oboru. Na FFUK denni doktorat znamena, krome casoveho omezeni, taky lehke povinnosti jako hlidani u zousek, opravovani testu apod. Jinak maji studijni povinnosti stejne jako dalkari. Studijni povinnosti se zvladnout daji, horsi je to uz s psanim dizertace.

• Nahlásit
  • Citovat
12466
9.3.09 21:24

Mně se naopak po 4 letech „šolíchání“ PhD. bez dítěte podařilo během dvou let na mateřské ho konečně dokončit a obhájit dizertaci ;) ;) Byla jsem víc motivovaná ;)
Držím palce.
J.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1752
9.3.09 21:28

Podle mě nedá, pokud nemáš hlídání. Já mám obě babičky daleko (170 a 1500km) a manžel chodí do práce, tak musela jsem přerušit. Chci se vrátit na podzim,to bude malýmu 15měsíců, tak to snad nějak zvládnem. Vrátím se ale na externí studium. Denní nestíhačka, to bych musela počkat až malýho budu moct dát do školky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5527
9.3.09 22:02

My jsme taky v rámci prezenčního studia museli učit, hlídat u zkoušek atd…, tak těžko říct, co všechno denní studium obnáší u vás.
Každopádně moje kolegyně zvládla během doktorátu dvakrát porodit a postavit dům (teda ten nestavěla sama, ale vyvařovala zedníkům atd.). Moc jsem ji obdivovala. Je asi pravda to, že když máš za den spoustu úkolů a jsi v jakémsi časovém presu, zvládneš toho o moc víc. Teda aspoň u mě to tak funguje.
I tak jsme na dítěti začali pracovat raději až po obhajobě ;)
Moc držím palce, ať to zvládáš. Bude to náročnější, ale rozhodně bych to nevzdávala. Je to výzva!!!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20518
13.3.09 09:16

Ahoj, já teda dělám jen dálkově bakaláře, kam se na vás hrabu. Ale je fakt, že bez vydatné pomoci okolí by to fakt nešlo. Dojíždím do školy jednou za měsíc (400 km), takže babička si bere volno a hlídá. A taťka hlídá, když se potřebuju učit, nebo ještě častěji když píšu úkoly, seminárky … Mám rozhozený kontakty po „odbornících“, např. učitelka angličtiny, kteří jsou připraveni mi pomoct po jejich odborné linii … Takže věřím, že to jde, ale potřebuješ pomoc okolí. A nebo studovat v noci, když celej barák spí. Jenže to taky nejde furt.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
98
14.8.14 18:09

Ahoj, chtěla bych oživit tuto diskuzi a zeptat se, zda má někdo zkušenost s doktorským studiem během rodičovské, konkrétně humanitně zaměřených oborů. Mám vystudovanou psychologii. Je mi jasné, že se budu muset informovat na konkrétní škole, ale chci mít aspoň trochu povědomí o tom, jak to asi chodí, než se tam začnu trapně vyptávat, jak moc je potřeba chodit do školy :oops: Vím, že u technických a přírodovědných oborů je často vyžadována 100%, někdy i 8hodinová fyzická přítomnost ve škole, ale říkám si, že u humanitních oborů, kde člověk není vázán na laboratoře apod. by to tak horké být nemuselo :nevim: Preferuji prezenční formu, stipendium se při mateřské opravdu šikne… Díky za každou zkušenost :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6274
14.8.14 18:23

@blueice já… Všechno záleží na školiteli. Můj školitel je zároveň vedoucí katedry a má tři malý děti, takže mi vychází neskutečně vstříc. Většinu věcí dělám z domova, výuku si mohu naplánovat víceméně podle sebe. Začala jsem v 8 měsících dítěte a zatim nebyl žádný problém. Samozřejmě nějaký hlídání nebo jesličky občas budeš potřebovat.

Přivýdělek je to slušnej, mně to dělá v průměru 9.000,– měsíčně. Kromě stipendia dostávám prémie, ubytovací stipendium a odměny za publikované články a účast na konferencích. A to jsem teprve skončila prvák, příští rok bych měla dostávat víc. Dítě rozhodně nezanedbávám, teď mám třeba od půlky května volno a jen občas večer něco udělám na dizertaci.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
98
14.8.14 19:00

@kacz Díky moc, jak to popisuješ, to je pro mě ideální stav :) Je mi jasné, že sem tam nějaké to hlídání potřeba bude, ale na pár hodin v týdnu se dá nějak zorganizovat.. Přítel dělá doktorát v biologii a tam mají vyloženě povinnost 8hod pracovní doby plus občas přesčasy a víkendy, kdy si dělí služby v péči o laboratorní zvířata. Takže to je pro mě nepředstavitelné. Mohu se ještě zeptat, jakou školu děláš?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6274
14.8.14 19:08

@blueice ekonomku. VŠE v Praze. Jako můžeš to zkusit a kdyžtak toho necháš anebo přerušíš, o nic nejde. Akorát teda přijímačky u nás byly někdy v půlce června.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
98
14.8.14 19:20

Jj, letošní přijímačky jsem prošvihla, počítám s tím, že bych nastoupila až příští rok, protože na začátku semestru budu tak akorát rodit. Takže to si moc neumím představit začínat s novorozencem. Příští rok budu mít cca roční dítě, takže to už vidím reálněji. No uvidíme, jak říkáš, zabalit se to dá vždycky. Díky moc za info :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8912
14.8.14 19:50

@blueice To je škola od školy. :nevim: U nás (ekonomka v Brně), když byl člověk na prezenčním, tak tam sice nemusel být 8h denně, ale učit musel. Bralo se to tak, že když už má to stipendium, tak ať učí. Nebylo to zase až tak moc hodin, ale obvykle jsme dostali ty nejméně oblíbené časy (brzy ráno či pozdě večer). Co vím, tak teď to i dost zpřísnili, že se evidují i odchody a příchody. Když jsi na dálkové (kombinované) formě studia, tak to samozřejmě nikdo neřeší. Ale nějaké to cviko ti vždycky zkusí nabídnout, abys učila. ;)

Nicméně po prožité osobnní zkušenosti musím říct, že bych doktorát při dětech už nikdy dělat nechtěla. :mrgreen: A lituji každého, kdo do toho jde. 8)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8619
14.8.14 19:56

Ja taky udelala doktorat pri detech, ale fakt je, ze clovek musi mit hlidani. Ve skole jsem byvala prumerne cca 1,5 dne v tydnu, samozrejme kdyz jsem mela male mimino, tak jsem x mesicu chybela. Ale studovala jsem ho celkem 6,5 roku, pri tom tedy dve tehotenstvi a dve materske (deti jsem mela na zacatku tretiho a sesteho roku) ;) ale fakt zalezi na povinne dochazce, to je skola od skoly jine ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama