Maminky studujici medicinu

Sarik78
14.2.09 22:15

*** Maminky studujici medicinu ***

Najde se tu nejaka maminka, co studuje medicinu s malym ditetem? Ja jsem byla prave prijata ke studiu (dennimu), za 2 mesice bych mela zacit a jsem hodne na vazkach. Hlidani nemame, maly chodi do skolky, ale ta ma jen do 17 hodin, takze pokud bych potrebovala dele, nejde to. Manzel pracuje, nemuze maleho vyzvednout drive, kdy ja bych to potrebovala.

Muze mi nekde z vlastni zkusenosti poreferovat?
Dekuji

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

338
15.2.09 20:00

studium medicíny

Ahoj!

Já už teda mám studia pár let za sebou, ale na LF učím, takže o organizaci studia něco málo vím.
U nás v Brně by to velký problém nebyl - teda časově to zvádnout, protože máme studium většinou v blocích, a ty jsou denně od 7,30 do 12,30, odpoledne jsou přednášky, ale ty jsou více či méně nepovinné.
Výuka je 100% povinná, co chybíš, musíš nahradit jindy, nebo dostaneš nějakou práci navíc ( většinou).
Největší problém je přežít 1. ročník, který je organizačně nejnáročnější, pak studentů ubývá, takže je to snažší.

Jinak největší problém není jak zvládnout vyučování, ale učení. Protože medicína se opravdu musí odsedět na zadku, to kvantum, které musíš nacpát do hlavy je obrovské. Budeš na to potřebovat spoustu času, který budeš doma muset někde vzít.
Zvládnutelné to určitě je, ale jednoduché to není.

Dobré rozhodnutí a hodně sil do studia

přeje
Petit

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
35444
16.2.09 08:51

ahoj, já jsem z 1LFUlK, před 6ti lety. výuka byla také dopoledne tak max do jedné, přednášky nepovinné a málokteré byly skutečně potřebné. Jediné co trvalo do večera byly pitevní bloky, v prváku 3 týdny v obou semestrech - to bylo do sedmi do večera - na tu dobu by sis asi musela zaplatit hlídání.
Stejně jako v Brně maximum času strávíš při studiu na zadku doma - naučit se 100 stran denně nebylo nic výjimečného a naučit se neznamenalo jen tak si to přečíst, ale opravdu naučit se všechno vč. petitu. Opravdu spoustu času. Po relativní pohodě na gymplu jsem z toho byla v šoku Prvák je šílenost, možná by bylo lepší ho rovnou rozložit. Od 4 ročníku už je to lehčí, hodně věcí se opakuje, i času je spíš víc.
Nějaké matky s námi studovaly, ale já neměla žádnou za kamarádku, takže nevím, jak to dělaly - ale zvládly to.

Na které seš fakultě?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Sarik78
16.2.09 09:37

Dekuju Vam za odpovedi.

Ja jsem v Berline, dostala jsem se na Charité. Tady je problem, ze prednasky probihaji pouze dopoledne, odpoledne pak vsechna praktika/seminare/pitevni bloky a pod. Skoro kazdy den do 16-17 hodin, koukala jsem, ze vyssi rocniky maji az do 19hodin. Mam spis velke dilema, nez abych se tesila. Co bude s malym? Skolka ma do 17hodin a pak si jeste platit cizi pani na hlidani? Budu mit pocit, ze ho zanedbavam, spatne svedomi. Kdyby to byly babicky, ktery se o nej staraji. Pak prijit domu, najist, ulozit maleho a sednout si ke knizkam. Je to asi hooodne narocny.
Navic jsem uz 12 let po maturite, takze znalosti z fyziky a chemie se pomalu omezily na zakladni znalosti a mam desnej strach z chemie a biochemie. Netusim, jak bych to zvladala.

Mam jeste tyden na rozmyslenou. Jak rika manzel, je potreba to rozmyslet, ale tyhle dvere se mne otevrou jen jendou v zivote…

• Nahlásit
  • Citovat
35444
16.2.09 09:53

No jestli to u vás nějak jde, tak bych si to raději rozložila. Moje sestra studuje s dítětěm vejšku dálkově (zemědělku) a stejně to je záhul.

Začínáte v letním semestru? Začátky jsou nejhorší, musí se překonat. Tím chci říct, že asi nemá cenu chodit tam na , zkouškuchce to od začátku odhodlání. Ale kdo ví, jaké to je u vás, může to být úplně jinak.

Chemie středoškolská je v podstatě lehká, to si zopakuješ. My jsem dělali první zkoušku z anorganiky hned první semestr, a víceméně polovička z toho byla stejně opakování z gymplu. Pak už bylo podstatně hůř.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Sarik78
16.2.09 10:48

Muzete mi jeste nektera rict, jak studium probiha? prvni dva roky prednasky + praktika apod + histo kurzy. Od 3 rocniku taky pitevni kurzy nebo ne? Je clovek v nemocnici nebo se spise uci teoreticky na fakulte?

Diky!

• Nahlásit
  • Citovat
Sarik78
16.2.09 10:50

Ano, zaciname v letnim semestru (tadyse zacina 2× rocne). JA bych na zkousku ani nesla, jelikoz se kdyztak kvuli studiu musim vzdat prace, kterou muzu delat na polovicni uvazek, kterou uz znam /byla jsme tam zamestnana pred tehotenstvim/. Proste se musim vzdat sveho „pohodlneho zivota“ a zacit opet zivot studentsky…
Tezke rozhodnuti :-)

• Nahlásit
  • Citovat
35444
16.2.09 11:07

no to muze byt opravdu dost jine, i v čechách se to liší fakulta od fakulty. My jsme měli praktika příslušející danému předmětu hned. Tzn hned v prváku byly při anatomii anatomické pitvy. Patologická pitva ve třetím ročníku každý týden. Pacienta jsme viděli až v třeťáku. Do čtvrtého ročníku byly předměty jako ve škole, pravidelný rozvrh, zkoušky všechny naráz ve zkouškovém, od pátého ročníku bloková výuka převážně klinických oborů - třeba 3 týdny máš jen oční, pak hned zkouška - to mi přišlo lepší.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
35444
16.2.09 11:10

abych to napsala přehledněji, předměty vždycky měly přednášky (nepovinné) a praktika (povinná). Na praktikách mohly být buď semináře (taky vlastně výklad, nebo nějaká diskuse), nebo opravdová praktika - pitevna, pokusy na potkanech, čumění do mikroskopu na histologii, nějaká alchymie. Na fakultě jsem málokdy byla i odpoledne, ale hodně jsem se učila doma.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
642
16.2.09 20:14

To rozlozeni predmetu zalezi na tom, jestli delas klasicky nebo „modellstudiengang“ - ten je na charite co vim take. Ja jsem v Aachen.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
338
16.2.09 21:18

studium medicíny

Ahoj!

Hellenko - nechceš prosím napsat nějaké podrobnosti o organiizaci studia u vás? Moc by mne to zajímalo. Můžeš sem, nebo klidně přes SZ - jak je ti příjemnější.

Jinak souhlasím s Pudloslavou - orgnizace se bude na různých fakultách různit, ale obecně bývají ty první 3 roky strašlivé.
Já svou práci mám skutečně ráda, ale kdybych měla dítě, a věděla o medicíně to co teď ( což ty naštěstí nevíš) volila bych jinak. Asi příbuzný obor - třeba bioinženýrství, ev. i nějakou formu bakalřského studia - ošetřovatelství, a tak. Neber to jako odrazování, ale názor matky 2 dětí, která je mezi 2 kameny - prací, kde chce být dobrá a která ji baví ( to obnáší každodenní studium neustále) a spokojenou rodinou, dětmi, které chodí do řady kroužků, …

Petit

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
17.2.09 23:20

Ahoj, taky Tě nechci odrazovat, ale tvůj plán mi přijde jako šílenost. Dokončovala jsem jsem s miminem VŠ a dodnes si pamatuji, jak jsem byla úplně hotová. Hlavně když jsem se učila na státnice - večer dala malého spát a učila se do svítání a v sedm ráno mi vstával a točila jsem se kolem něj, papání, vycházka… však to znáš. Bála jsem se večera a občas nad přednáškama upadla i nějaká ta slza. Také jsem často jsem při učení houpala mimi, pamatuji se, jak jsme se „spolu“ učili otázku, co jsem si u státnic vytáhla. Prostě hrůza hrůz. A to jsem měla pomoc rodiny, učila se jen tři týdny, byla to moje druhá VŠ, jen humanitní obor, navíc minimálně polovinu toho učiva jsem se kdysi učila na první VŠ, která byla těžší, nehumanitní :). Neumím si představit, že bych takto žila delší dobu a tebe by něco podobného čekalo několik let.

Výčitky svědomí jsem měla, já byla unavená a protivná, neměla ani chuť na nějaké povídání a zpívání, příkrmy byly ze skleniček, domácnost v rozkladu. Vím, že máš dítě větší, ale nemyslím, že by potřebovalo míň času, spíš víc (přece jen jsem si s ním přes den nějakou tu hoďku schrupla).

Vím, že toto není to, co chceš slyšet, ale nedalo mi to nenapsat, s dítětem se asi VŠ zvládnout dá, ale spíš nějaká lehčí, rozumně rozložená a nejlépe dálkově. Ty sis vybrala jednu z nejtěžších, musíš zvážit, jaké jsou tvoje priority a co Ti to do budoucna přinese. Taky áleží hodně na tvých schopnostech, kolik se toho dokážeš rychle naučit (ale já si také myslela, že jsem v tomto dost dobrá, ale praxe mě poučila, že s dítětem platí jiná měřítka než bez dítěte).

Hodně štěstí.

• Nahlásit
  • Citovat
642
18.2.09 09:42

Petit zajima Te spise ten novy, „reformovany“ ,„modelovy“ studijni program anebo ten klasicky? Nevim, jak je to v Cechach, tak Ti to pak popisu podrobneji, jako SZ, jinak by stacilo asi napsat jen ty rozdily :wink: Modelovy studuju ja, ten klasicky prave dostudovala ma sestra - take s dvema detmi, takze to jde.
Anonymni na deti mam prave behem studia o hodne vice casu, nez kdyz jsem pracovala, jsem flexibilnejsi (kurs si v nouzi, treba pri nemoci ditete, vymenis s nekym jinym). Proto take vyuzivam ta mlada leta svych deti ke studiu. Potom to bude horsi, pracovat a u toho se vzdelavat dal.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama