Dovolená v práci -vybírání

44
1.4.16 09:28

dovolená v práci vybírání

Mám takový dotaz. Přítel pracuje jako security chtěl si vybrat dovolenou ted když už je nový rok a účetní mu napsala že je mínus 3,5 dne asi že mu chyběli hodiny tak mu to vzali z dovolené. Myslíte že na to mají nárok? Přijde mi to dost divné aby mu to brali z dovolené když o tom ani nevěděl. Děkuji

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

754
1.4.16 09:38

Co to je byt u dovolene 3,5 dne v minusu?
Proc tam pritel proste nezajde/nezavola?
Asi mu chybely hodiny… to je co, nechodil do prace jak mel? Vedel o tom?
Nejak to cele nechapu :nevim: Urcite to bude okamzite resit se zamestnavatelem, ten vam rekne jasny duvod (idealne pisemne s razitkem) a pak se muzete shanet po relevanci jednani zamestnavatele :)

Tys psala, ze jsi sama s miminkem, zakladas mraky diskuzi ohledne prispevku na bydleni atd… tak jsi ci nejsi sama :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
44
1.4.16 09:52
@soney píše:
Co to je byt u dovolene 3,5 dne v minusu?
Proc tam pritel proste nezajde/nezavola?
Asi mu chybely hodiny… to je co, nechodil do prace jak mel? Vedel o tom?
Nejak to cele nechapu :nevim: Urcite to bude okamzite resit se zamestnavatelem, ten vam rekne jasny duvod (idealne pisemne s razitkem) a pak se muzete shanet po relevanci jednani zamestnavatele :)Tys psala, ze jsi sama s miminkem, zakladas mraky diskuzi ohledne prispevku na bydleni atd… tak jsi ci nejsi sama :nevim:

Taky to nechápu jde o to že to je bývalý přítel s kterým mám miminko takže spolu vycházíme kvůli malýmu a chtěla sem se mu tady na to zeptat. Zaměstnavatel nekomunikuje jen jeho účetní. A firma je až v Ostravě takže to má takové težší se tam dostat a domluvit se. Když mu chybí hodiny tak ale by mu to neměli brát z dovolené ne.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
754
1.4.16 09:59

Nejsem personalista atd… nicmene pokud mu chybi hodiny, to ma jako „acko“, ze proste neomluvene neodpracoval smluvene hodiny? to by ho snad meli vyhodit na paragraf i se zapisem ne? at tam proste vola a vola a jako plan B si tu cestu k zamestnavateli naplanuje, at vi, na cem je

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8115
1.4.16 10:21

Ono pokud se dela na směny a mají daný počet hodin, které musí odpracovat, tak to asi z dovolené vzít můžou. Chlapovi se to taky jednou stalo, že v tom měsíci nenapracoval dost hodin ( normálně chodí 1× měsíčně na vloženou směnu, aby splnil hodiny ), ale když že začátku najizdeli na nový systém směn, tak mu jeden měsíc nevyšly hodiny, tak mu na to vzali 0,5 dne dovolené.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
44
1.4.16 10:31

Nepracuje na směny nic je to na něm kolik hodin si odpracuje. Někdy má odpracováno i 300h za měsíc. Ale asi má nějaký minimum hodin které odpracovat musí ale vždy je měl

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
754
1.4.16 10:38

@kiki510 Mrknete do pracovni smlouvy… kolik ma mit minimum hodin a dalsi prava a povinnosti obou stran…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1411
1.4.16 10:43

Asi lepší se zeptat přímo účetní. Jinak mě v práci běžně dovolenou chybějící hodiny zaplácli. Mám volnou prac.dobu a když jsem byla na konci měsíce třeba 3 hodiny v mínusu (prostě jsem nestihla nadělat), vzali mi půldne dovolený…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
825
1.4.16 10:44

No tak pokud mu směny nebo pracovní dobu určuje či plánuje rozpisem zaměstnavatel, tak je na jeho straně chyba, že nenaplánovat dobře pracovní dobu. Myslím, že z dovolené se nic ztrhávat v tomto případě nemůže, zvlášť ne bez vědomí a souhlasu zaměstnance. Pokud ale člověk svévolně nepřišel do práce a měl tím pádem absenci, tak mu může dát jak áčko, tak po domluvě strhnout z dovolený.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Meha
1.4.16 10:47

@kiki510 To je hodně zvláštní, hlavně je to nezákonné.
Nemohou mu jen tak nahradit chybějící hodiny dovolenou.

Záleží, z jakého důvodu ty hodiny, které má odpracovat, neodpracoval. V docházce se může jednat o neomluvenou absenci, o neplacené volno nebo nějaké další překážky, ať již na straně zaměstnance nebo zaměstnavatele.
Ale rozhodně mu nemohou svévolně napařit na chybějící hodiny dovolenou bez domluvy s ním.

Chtělo by to ale vědět více.

• Nahlásit
  • Citovat
8786
1.4.16 11:44
@Meha píše:
Ale rozhodně mu nemohou svévolně napařit na chybějící hodiny dovolenou bez domluvy s ním.

tak teoreticky myslím, že můžou, pokud ji do rozpisu napíší předem a ne až po odpracování měsíce - a pokud tedy dodrží, že minimálně dva týdny mu nechají v kuse a nerozfrcají ji po jednotlivých dnech. protože dovolenou určuje zaměstnavatel, byť by tedy měl přihlížet nejenom k potřebám firmy, ale i k zájmům zaměstnance.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Meha
1.4.16 12:02
@sagina píše:
tak teoreticky myslím, že můžou, pokud ji do rozpisu napíší předem a ne až po odpracování měsíce - a pokud tedy dodrží, že minimálně dva týdny mu nechají v kuse a nerozfrcají ji po jednotlivých dnech. protože dovolenou určuje zaměstnavatel, byť by tedy měl přihlížet nejenom k potřebám firmy, ale i k zájmům zaměstnance.

Pokud ho informují předem o tom, že má nařízenou dovolenou a napíší to do plánu dovolených, tak samozřejmě ano.

Ale to asi není ten případ, kdy na konci měsíce zaměstnavatel zjistí, že zaměstnanci chybí hodiny do fondu a napíše mu tam na ty chybějící hodiny dovolenou.

Je zde ale hodně málo informací, chtělo by to upřesnit.

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama