Dráždivý tračník? Nebo...?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.01.17 19:34
Dráždivý tračník? Nebo..?

S největší pravděpodobností mám dráždivý tračník se sklonem k průjmu po mastnějším nebo pikantním jídle. Napadá mě, že mi možná chybí nějaký trávící enzym. Čeká mě gastro vyšetření, ale zajímá mě, zda má někdo podobný problém - škrundání po jídle, ale ne v břiše, ale až u kostrče, u konečníku. Je to děsný. :zed:

Reakce:

Hanullka
Extra třída :D 14557 příspěvků 12.01.17 22:05
@Anonymní píše:
S největší pravděpodobností mám dráždivý tračník se sklonem k průjmu po mastnějším nebo pikantním jídle. Napadá mě, že mi možná chybí nějaký trávící enzym. Čeká mě gastro vyšetření, ale zajímá mě, zda má někdo podobný problém - škrundání po jídle, ale ne v břiše, ale až u kostrče, u konečníku. Je to děsný. :zed:

Mám taky dráždivý tračník, ale bez průjmu ;). Jinak příznaky stejné. Dnes jsem byla na kolonoskopii.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.01.17 22:38
@Hanullka píše:
Mám taky dráždivý tračník, ale bez průjmu ;). Jinak příznaky stejné. Dnes jsem byla na kolonoskopii.

Opravdu? Můžeš mi prosím napsat, jaké přesně jsou to příznaky a jak probíhá kolonoskopie? Zhruba vím, ale radši mi napiš, prosím, podrobnosti. Jsem ráda, že jsi se ozvala. Zajímá mě to škrundání až vlastně u konečníku. Když je to v břiše, člověk to břicho ještě nějak zatáhne, nějak s ním pohne, ale tam dole až na konci s tím nic nejde dělat. A ty projevy jsou fakt hlasité. Já si myslím, že je to plynatost. Vlastně téměř po každém jídle a rychle po jídle. Dal ti na to doktor něco?

Hanullka
Extra třída :D 14557 příspěvků 12.01.17 22:42
@Anonymní píše:
Opravdu? Můžeš mi prosím napsat, jaké přesně jsou to příznaky a jak probíhá kolonoskopie? Zhruba vím, ale radši mi napiš, prosím, podrobnosti. Jsem ráda, že jsi se ozvala. Zajímá mě to škrundání až vlastně u konečníku. Když je to v břiše, člověk to břicho ještě nějak zatáhne, nějak s ním pohne, ale tam dole až na konci s tím nic nejde dělat. A ty projevy jsou fakt hlasité. Já si myslím, že je to plynatost. Vlastně téměř po každém jídle a rychle po jídle. Dal ti na to doktor něco?

Napiš mi, prosím, zprávu :kytka:.

Ou
Kelišová 5169 příspěvků 13.01.17 08:55

Dráždivý tračník není způsoben chybějícím enzymem, ale kombinací špatně řešeného stresu a úzkostí a s tím souvisejících změn ve střevní mikrofloře.

léčí se tedy nejlépe psychoterapií kombinovanou s tzvl low FODMAP dietou. http://www.ibsdiets.org/

Jedno bez druhého - dieta bez psychoterapie a osvojení si fungujících strategií je nedostatečně účinné.

Kolonoskopie je potřeba při podezření na autoimunitní onemocnění trávicího traktu - na ty pochopitelně je potřeba vytáhnout silnější kalibr léků a proto je potřeba mít je potvrzení i tak nepříjemným vyšetřením.

Ou
Kelišová 5169 příspěvků 13.01.17 08:58

Jinak určitě nemá jak uškodit krátká, něžná a jednoduchá jógová sestava zaměřená právě na trávení.

https://www.youtube.com/watch?…

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.01.17 10:30
@Ou píše:
Dráždivý tračník není způsoben chybějícím enzymem, ale kombinací špatně řešeného stresu a úzkostí a s tím souvisejících změn ve střevní mikrofloře.

léčí se tedy nejlépe psychoterapií kombinovanou s tzvl low FODMAP dietou. http://www.ibsdiets.org/

Jedno bez druhého - dieta bez psychoterapie a osvojení si fungujících strategií je nedostatečně účinné.

Kolonoskopie je potřeba při podezření na autoimunitní onemocnění trávicího traktu - na ty pochopitelně je potřeba vytáhnout silnější kalibr léků a proto je potřeba mít je potvrzení i tak nepříjemným vyšetřením.

Ahoj, děkuji za vzkaz. Vím, že dr. tračník nesouvisí s enzymy. Asi jsem to napsala nesrozumitelně. Že mám dr. tračník si myslím už pěknou řádku let, už to i párkrát vyslovili lékaři. Mně spíš teď připadá a o to se zajímám, zda se jedná pouze o dr. tračník, jelikož mám určité trávící obtíže i v obdobích po psychické stránce klidných a dělá to na mne dojem, že tělo má problém přijatou potravu zpracovat. Jsou to jen některá jídla. Kolonoskopie mne čeká právě pro to, aby se vyloučilo případné autoimunitní onemocnění, zřejmě je myšlena Crohnova choroba a Ulcerozní kolitida. Když si čtu jejich projevy, neodpovídá to, tak doufám, že tak to není. Můj dotaz se týkal převážně toho škrundání, proč se ozývá až u kostrče, jestli tam něco není. Zajímám se o to, zda i toto je typický projev dr. tračníku. Jinak tu dietu neznám, podívám se na to, děkuji :kytka:

Hanullka
Extra třída :D 14557 příspěvků 13.01.17 10:43
@Anonymní píše:
Ahoj, děkuji za vzkaz. Vím, že dr. tračník nesouvisí s enzymy. Asi jsem to napsala nesrozumitelně. Že mám dr. tračník si myslím už pěknou řádku let, už to i párkrát vyslovili lékaři. Mně spíš teď připadá a o to se zajímám, zda se jedná pouze o dr. tračník, jelikož mám určité trávící obtíže i v obdobích po psychické stránce klidných a dělá to na mne dojem, že tělo má problém přijatou potravu zpracovat. Jsou to jen některá jídla. Kolonoskopie mne čeká právě pro to, aby se vyloučilo případné autoimunitní onemocnění, zřejmě je myšlena Crohnova choroba a Ulcerozní kolitida. Když si čtu jejich projevy, neodpovídá to, tak doufám, že tak to není. Můj dotaz se týkal převážně toho škrundání, proč se ozývá až u kostrče, jestli tam něco není. Zajímám se o to, zda i toto je typický projev dr. tračníku. Jinak tu dietu neznám, podívám se na to, děkuji :kytka:

I mně škrundá u kostrče a kolonoskopie byla v pořádku. Navíc mám úzkou stolici, tak jsem se fakt bála. Když napíšeš SZ, můžeme si popovídat, nechci sem psát všechno :kytka:.

Hanullka
Extra třída :D 14557 příspěvků 13.01.17 10:44

Kolonoskopie se provádí především k vyloučení jiného onemocnění.

Ou
Kelišová 5169 příspěvků 13.01.17 10:57

Dráždivý tračník může být spojen se syndromem bakteriálního přerůstání do tenkého střeva - to právě řeší ono vyloučení snadno fermentovatelných oligosacharidů - aka low FODMAP dieta.

pokud by byl problém v enzymech, tak to je snadno řešitelné a ověřitelné. kupte si cholagol a užívejte ho ke každému jídlu. Ale daleko pravděpodobnější je rozhozené trávení stresem + ne úplně optimální stav mikroflory. Pozor- nevyřeší to jen probiotika a i změna stravy směrem k vyššímu a různorodějšímu příjmu vlákniny nemusí pomoci, je-li ve hře sibo - tedy to bakteriální přerůstání.

Ale tedy podle toho co píšete, tak bych dost vsadila právě na trable se špatně zvládanou úzkostí a na to je prostě nejefektivnější psychoterapie.

Hanullka
Extra třída :D 14557 příspěvků 13.01.17 11:01

@Ou Ono už i tím, že nad tím pořád přemýšlíš, je to čím dál horší ;). Od včerejšího vyšetření jsem klidnější.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát... číst dále >

Podzimní čtení: Tyhle knihy vás v klidu nenechají

Podzim je ideální na to uvařit si čaj (nebo nalít dvojku červeného), zavrtat... číst dále >

Články z Expres.cz

Súdánec nabídl dceru na Facebooku. Dostal za ni 500 krav, tři auta a čtvrt milionu

K naprosto šokující události, která připomíná středověký obchod s otroky,... číst dále >

Komentář: Předčasné volby vymažou ČSSD a Kalouska, Babiš může opět vyhrát

Práce dvou investigativních reportérů týkající se vyšetřování kauzy tzv.... číst dále >

Články z Ona Dnes

Život Livie Klausové ovlivnil pobyt v dětském domově i smrt otce

Zatímco Václav Klaus byl jako prezident jedněmi obdivován a druhými... číst dále >

Do chladného počasí stačí troje boty. Na kozačky do půli lýtek zapomeňte

Letní střevíčky a žabky jsme už definitivně uložili na dno botníku. Nastává... číst dále >