Reklama

Dráždivý tračník? Nebo...?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.01.17 19:34
Dráždivý tračník? Nebo..?

S největší pravděpodobností mám dráždivý tračník se sklonem k průjmu po mastnějším nebo pikantním jídle. Napadá mě, že mi možná chybí nějaký trávící enzym. Čeká mě gastro vyšetření, ale zajímá mě, zda má někdo podobný problém - škrundání po jídle, ale ne v břiše, ale až u kostrče, u konečníku. Je to děsný. :zed:


Reklama

Reakce:
 
Hanullka
Extra třída :D 14557 příspěvků 12.01.17 22:05
@Anonymní píše:
S největší pravděpodobností mám dráždivý tračník se sklonem k průjmu po mastnějším nebo pikantním jídle. Napadá mě, že mi možná chybí nějaký trávící enzym. Čeká mě gastro vyšetření, ale zajímá mě, zda má někdo podobný problém - škrundání po jídle, ale ne v břiše, ale až u kostrče, u konečníku. Je to děsný. :zed:

Mám taky dráždivý tračník, ale bez průjmu ;). Jinak příznaky stejné. Dnes jsem byla na kolonoskopii.

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.01.17 22:38
@Hanullka píše:
Mám taky dráždivý tračník, ale bez průjmu ;). Jinak příznaky stejné. Dnes jsem byla na kolonoskopii.

Opravdu? Můžeš mi prosím napsat, jaké přesně jsou to příznaky a jak probíhá kolonoskopie? Zhruba vím, ale radši mi napiš, prosím, podrobnosti. Jsem ráda, že jsi se ozvala. Zajímá mě to škrundání až vlastně u konečníku. Když je to v břiše, člověk to břicho ještě nějak zatáhne, nějak s ním pohne, ale tam dole až na konci s tím nic nejde dělat. A ty projevy jsou fakt hlasité. Já si myslím, že je to plynatost. Vlastně téměř po každém jídle a rychle po jídle. Dal ti na to doktor něco?

 
Hanullka
Extra třída :D 14557 příspěvků 12.01.17 22:42
@Anonymní píše:
Opravdu? Můžeš mi prosím napsat, jaké přesně jsou to příznaky a jak probíhá kolonoskopie? Zhruba vím, ale radši mi napiš, prosím, podrobnosti. Jsem ráda, že jsi se ozvala. Zajímá mě to škrundání až vlastně u konečníku. Když je to v břiše, člověk to břicho ještě nějak zatáhne, nějak s ním pohne, ale tam dole až na konci s tím nic nejde dělat. A ty projevy jsou fakt hlasité. Já si myslím, že je to plynatost. Vlastně téměř po každém jídle a rychle po jídle. Dal ti na to doktor něco?

Napiš mi, prosím, zprávu :kytka:.

 
Ou
Závislačka 4986 příspěvků 13.01.17 08:55

Dráždivý tračník není způsoben chybějícím enzymem, ale kombinací špatně řešeného stresu a úzkostí a s tím souvisejících změn ve střevní mikrofloře.

léčí se tedy nejlépe psychoterapií kombinovanou s tzvl low FODMAP dietou. http://www.ibsdiets.org/

Jedno bez druhého - dieta bez psychoterapie a osvojení si fungujících strategií je nedostatečně účinné.

Kolonoskopie je potřeba při podezření na autoimunitní onemocnění trávicího traktu - na ty pochopitelně je potřeba vytáhnout silnější kalibr léků a proto je potřeba mít je potvrzení i tak nepříjemným vyšetřením.

 
Ou
Závislačka 4986 příspěvků 13.01.17 08:58

Jinak určitě nemá jak uškodit krátká, něžná a jednoduchá jógová sestava zaměřená právě na trávení.

https://www.youtube.com/watch?…

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.01.17 10:30
@Ou píše:
Dráždivý tračník není způsoben chybějícím enzymem, ale kombinací špatně řešeného stresu a úzkostí a s tím souvisejících změn ve střevní mikrofloře.

léčí se tedy nejlépe psychoterapií kombinovanou s tzvl low FODMAP dietou. http://www.ibsdiets.org/

Jedno bez druhého - dieta bez psychoterapie a osvojení si fungujících strategií je nedostatečně účinné.

Kolonoskopie je potřeba při podezření na autoimunitní onemocnění trávicího traktu - na ty pochopitelně je potřeba vytáhnout silnější kalibr léků a proto je potřeba mít je potvrzení i tak nepříjemným vyšetřením.

Ahoj, děkuji za vzkaz. Vím, že dr. tračník nesouvisí s enzymy. Asi jsem to napsala nesrozumitelně. Že mám dr. tračník si myslím už pěknou řádku let, už to i párkrát vyslovili lékaři. Mně spíš teď připadá a o to se zajímám, zda se jedná pouze o dr. tračník, jelikož mám určité trávící obtíže i v obdobích po psychické stránce klidných a dělá to na mne dojem, že tělo má problém přijatou potravu zpracovat. Jsou to jen některá jídla. Kolonoskopie mne čeká právě pro to, aby se vyloučilo případné autoimunitní onemocnění, zřejmě je myšlena Crohnova choroba a Ulcerozní kolitida. Když si čtu jejich projevy, neodpovídá to, tak doufám, že tak to není. Můj dotaz se týkal převážně toho škrundání, proč se ozývá až u kostrče, jestli tam něco není. Zajímám se o to, zda i toto je typický projev dr. tračníku. Jinak tu dietu neznám, podívám se na to, děkuji :kytka:

 
Hanullka
Extra třída :D 14557 příspěvků 13.01.17 10:43
@Anonymní píše:
Ahoj, děkuji za vzkaz. Vím, že dr. tračník nesouvisí s enzymy. Asi jsem to napsala nesrozumitelně. Že mám dr. tračník si myslím už pěknou řádku let, už to i párkrát vyslovili lékaři. Mně spíš teď připadá a o to se zajímám, zda se jedná pouze o dr. tračník, jelikož mám určité trávící obtíže i v obdobích po psychické stránce klidných a dělá to na mne dojem, že tělo má problém přijatou potravu zpracovat. Jsou to jen některá jídla. Kolonoskopie mne čeká právě pro to, aby se vyloučilo případné autoimunitní onemocnění, zřejmě je myšlena Crohnova choroba a Ulcerozní kolitida. Když si čtu jejich projevy, neodpovídá to, tak doufám, že tak to není. Můj dotaz se týkal převážně toho škrundání, proč se ozývá až u kostrče, jestli tam něco není. Zajímám se o to, zda i toto je typický projev dr. tračníku. Jinak tu dietu neznám, podívám se na to, děkuji :kytka:

I mně škrundá u kostrče a kolonoskopie byla v pořádku. Navíc mám úzkou stolici, tak jsem se fakt bála. Když napíšeš SZ, můžeme si popovídat, nechci sem psát všechno :kytka:.

 
Hanullka
Extra třída :D 14557 příspěvků 13.01.17 10:44

Kolonoskopie se provádí především k vyloučení jiného onemocnění.

 
Ou
Závislačka 4986 příspěvků 13.01.17 10:57

Dráždivý tračník může být spojen se syndromem bakteriálního přerůstání do tenkého střeva - to právě řeší ono vyloučení snadno fermentovatelných oligosacharidů - aka low FODMAP dieta.

pokud by byl problém v enzymech, tak to je snadno řešitelné a ověřitelné. kupte si cholagol a užívejte ho ke každému jídlu. Ale daleko pravděpodobnější je rozhozené trávení stresem + ne úplně optimální stav mikroflory. Pozor- nevyřeší to jen probiotika a i změna stravy směrem k vyššímu a různorodějšímu příjmu vlákniny nemusí pomoci, je-li ve hře sibo - tedy to bakteriální přerůstání.

Ale tedy podle toho co píšete, tak bych dost vsadila právě na trable se špatně zvládanou úzkostí a na to je prostě nejefektivnější psychoterapie.

 
Hanullka
Extra třída :D 14557 příspěvků 13.01.17 11:01

@Ou Ono už i tím, že nad tím pořád přemýšlíš, je to čím dál horší ;). Od včerejšího vyšetření jsem klidnější.


Reklama

 Váš příspěvek
Další podobná témata podle názvu

Reklama

Poslední články

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Co zařídit po porodu: Přehled do konce šestinedělí

Už se miminko klube na svět? Příjemnou novinku je potřeba nahlásit nejen... číst dále >

Články z Expres.cz

Tajemství fotky bez cucku odhaleno: Kam se Kristelová vymódila jako Šebestová?

Světlo světa spatřila tajná nahrávka, na níž je slyšet hlas Kateřiny... číst dále >

Syn Dády Patrasové se pustil do Gelemové: Jsi ubohá a trapná!

Syn Dády Patrasové Felix se pohádal s milenkou svého otce Lucií Gelemovou. Ta... číst dále >

Články z Ona Dnes

Příběh Soni: Syn s vnoučaty nás odmítá navštěvovat, vadí mu švagr

S manželem jsme již v důchodu, na který jsme se těšili. Nejen na klid a... číst dále >

Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec... číst dále >


Reklama