Družstevní byt podivné dědictví

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Desperato
Nováček 9 příspěvků 21.12.18 13:46
Družstevní byt podivné dědictví

Prosím o radu

je to již par let ale dostalo se to ke mne až teď od babičky
udajně jsem měl dostat byt od matky po dovršení 18let ale nestalo se tak nevím o tom vůbec nic nevím ani na koho bych se měl obrátit jestli vůbec po 16letech to má ještě nějaký smysl???

co víc aby toho nebylo málo matka byla rozvedena a našla si obejdu se kterým se taky vdala byt užívala toho času i semnou já se odstěhoval v 18letech před rokem obejda zemřel byt který měl byt údajně můj byl posleze prodán aby toho nebylo však málo po obejdovy zůstaly z předchozího manželstvy dva synové kteří se obratem přihlásily jako dědicové i byly vyplacení z prodaného bytu ovšem já nedostal vůbec nic

je nějaká šance se nějak bránit měl jsem i já nárok na dědictví z bytu???

předem dík za odpověď

Reakce:
Lalelale
Závislačka 3148 příspěvků 21.12.18 14:06

Nejsem expert, ale pokud bys byl jeden z dědiců, kontaktoval by tě notář při dědickém řízení. Celou situaci z popisu nechápu, cizí děti se přihlásily k dědictví po tvé matce, nebo dědily po svém otci, jejím manželovi? Pak by bylo možné, že tvoje matka byt přepsala ještě za života na něj - a proto jsi ty nebyl zahrnut do dědického řízení. Když matka zemřela, notář tě kontaktoval?

Twixinka
Ukecaná baba ;) 1807 příspěvků 7 inzerátů 21.12.18 14:16

Tak je otazka,jestli to bylo jen neco,co Tvoje matka slibila babicce,ze udela az Ti bude 18 nebo jestli to melo nejakou pravni vahu,bylo to nekde sepsane (nejlepe v zaveti) .. kazdopadne bych zasla na druzstvo,ze jsi tohle zjistil a jestli by bylo mozne,aby to pripadne dohledalo,zda jsi byl dedicem najemni smlouvy k druzstevnimi bytu opravdu Ty a matka toho zneuzila .. a jediny duvod,proc by mohli dedit deti druheho manzeka Tve matky,je ten,ze by najemni smlouvu prevedla na toho druheho manzela,jinak neni mozne,aby dedili byt,na ktery ma najemni smlouvu Tvoje matka :nevim:

Keyllah
Extra třída :D 10254 příspěvků 21.12.18 14:19

@Desperato zřejmě šlo o nějaký ústní slib, že na tebe matka přepíše v 18letech byt, což se nestalo a je to takto zpětně nevymahatelné, pokud nemáš nějaké důkazy. Pokud by byl byť i částečně tvůj, musel by jsi s prodejem souhlasit, takže pokud byl prodán, evidentně jsi nebyl majitel. Ti dva synové jsou děti manžela tvé matky, který zemřel -) tam je dědění v pořádku.

arinecka
Kelišová 5517 příspěvků 21.12.18 14:35

@Desperato No a matka ještě žije? Píšeš že zemřel její manžel :think: Ten slib byl si jen ústní a nikde nebylo nic sepsaného, jinak bys musel být přizván k dědickému řízení a musel bys taky souhlasit s prodejem bytu.

Twixinka
Ukecaná baba ;) 1807 příspěvků 7 inzerátů 21.12.18 14:37

Jeste me napada,ze byt byl pravdepodobne preveden z druzstva do OV a tam pak mohl vzniknout ten prepis pravdepodobne do SJM s druhym manzelem Tve matky .. v tom pripade by bylo dedictvi naprosto v poradku,ze dedili jen synove otcima,ptze Tvoje matka stale zije .. nicmene zbyva stale doresit,jak to bylo s tim,ze jsi mel byt v osmnacti dostat Ty :nevim:

sagina
Echt Kelišová 7727 příspěvků 21.12.18 14:39

@Desperato

16 let je dlouhá doba, pochybuji, že po takové době něco pořešíš :nevim:

každopádně kdybys po babičce v době své nezletilosti ZDĚDIL byt, tvoji rodiče by s ním sami nemohli nakládat, protože by vše šlo přes tvého opatrovníka určeného soudem.

pokud zemřel otčím, tak je logické, že po něm dědily jeho děti, ale ty ne, ty nejsi jeho dítě, ty po něm nedědíš.

samozřejmě, nemám věšteckou kouli, ale jako PRAVDĚPODOBNÁ možnosti mi přijde zhruba takovýto scénář - byt byl státní či obecní a bydlela v něm tvoje babička. samozřejmě, dřív bylo rozšířeným zvykem, že se ke starému člověku hlásila jeho vnoučata, na které potom po jejich smrti přešlo právo nájmu. když zemřela, tak dekret přešel na tvoji matku (t.j. ona nedědila majetek, ale přešlo na ni nájemní právo k bytu, protože na tebe jako na nezletilého přejít nemohlo), nicméně postupem času se byt dostal do privatizace, nájemníci se rozhodli založit bytové družstvo (pokud tedy máš pravdu, že je byt družstevní), a tvoje matka s otčímem se stali členy družstva a zaplatili členský podíl, nebo jak se tomu správně říká („koupili byt“). pokud to bylo nějak takhle, tak na byt opravdu právo nemáš a nikdy jsi neměl. ale samozřejmě, je to jen jedna z možností, která mi přijde pravděpodobná, i s ohledem na dobu před 16 lety, kdy privatizace bytového fondu ještě probíhala a i s ohledem na to, že nemovitost jsi jako nezletilý určitě nezdědil, protože by ses o tom nejdpozději se zletilostí dozvěděl od určeného opatrovníka.

Hanney
Závislačka 2694 příspěvků 21.12.18 15:38

@Desperato a tvoje maminka už nežije? Pokud zemřela pak jsi zcela jistě byl dědicem členského podílu a pochybuji, že by notář toto opomenul. Mohlo se asi stát, že převedla podíl i právo užívání bytu za života na tvého otčíma, pak si bohužel vypadl z dědictví a nedá se s tím nic dělat. Nech si udělat podrobný výpis z katastru nemovitostí, ten ti řekne víc.

Desperato
Nováček 9 příspěvků 21.12.18 23:46

huh zítra jedu za babičkou takže se ještě poptam na další detajly a dopišu asi zbytek ať je v tom víc jasno ano matka stále žije víc zítra odpo

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Rozhovor: Jak přirozeně otěhotnět nebo připravit tělo na IVF

Na Lenku Malcher se mimo jiné obrací ženy, kterým se nedaří otěhotnět. Věnuje... číst dále >

DIY: Karnevaly se blíží. Vyrobte dětem originální masku

Každý, kdo se v posledních letech zúčastnil dětského karnevalu, ví, že se to... číst dále >

Články z Expres.cz

Bourala opilá. Policie potvrdila Dádě 2,5 promile za volantem a hrozí jí tři roky vězení

Je to černém na bílém. I když donedávna zpěvačka Dagmar Patrasová (62)... číst dále >

Dáda Patrasová je zpět na Instagramu. Jsi kočka, na toho dědka se vykašli, vzkazují jí fanoušci

Dagmar Patrasová (62) se vrátila na sociální sítě a fanoušci z toho šílí!... číst dále >

Články z Ona Dnes

Jak prožít spokojený rok 2019? Zlepšujte přítomnost, radí psycholog

Pokaždé, když rok končí a další začíná, všichni si přejeme, aby byl ten nový... číst dále >

Příběh Šárky: Máma na mě přepsala byt, švagrová je vzteky bez sebe

S bráchou jsme vyrůstali jen s mámou. Otec nás opustil asi rok po bratrově... číst dále >