Dysplazie kyčelního kloubu

Anonymní
11.5.11 19:34

Dysplazie kyčelního kloubu

Dobrý den,
poměrně náhodně mi byla zjištěna dysplazie kyčelního kloubu a to na obou kyčlích, obě kloubní hlavice vybočují z jamky (subluxace?) asi z 25%. Zároveň z rentgenu byla zjištěna artróza I. stupně. Zatím nemám problémy, občas mě něco pobolívá, ale to je zejména závislé na počasí.
Je tu někdo, kdo je na tom stejně?
Jak se při tomto onemocnění chovat víceméně vím, ale zatím jsem nedohledala bližší informace (zato jsem zvládla přečíst dost materiálů o tomto onemocnění u psů a u dětí :-D )
Doktor mě upozornil na to, abych se vyhnula „chodícím“ zaměstnáním a hlavně nadváze. Co se může stát při těhotenství s takto nemocnými kyčlemi (přece jen 20 kilo navíc bude masakr)? Vím, že to je individuální, ale zajímaly by mě vaše zkušenosti.

Předem děkuji za odpovědi

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2956
11.5.11 20:02

Ahoj, já s displazií kyčelního kloubu bojuju od narození, nohy jsem měla zcela mimo klouby. Pak jsem prý ležela v nemocnici za ně pověšená potom co mi dělali zakloubení. Pak jsem nosila ortop. strojek, jen jsem ležela, chodit jsem začala až ve dvou letech. Následky ale žádné velké nemám, prý jsem se z toho zázračně dostala, nikdy mě neoperovali. Ve dvaceti mě ale silně bolely kyčle v místě třísel (dnes bolí spíše vzadu nad hýžděmi), ortoped řekl, že to vidí na operaci, začal kreslit operační nákresy až mi z nich bylo mdlo, a řekl, že si rád zařeže do mladého masa, hovado :zed:
Nakonec se konzilium usneslo, že žádná operace se nebude konat, nějak se to pak samo upravilo. Ale občas mě nohy bolí při změně počasí, nesmím dělat dřepy, plít záhony v předklonu a dávat nohy do velkého rozkroku - to mě spolehlivě rozbolí. Ale když jsem „hodná“, tak jsem v pohodě. TAky si musím hlídat váhu, kupodivu těhotenství a porody jsem zvládla na 1.
Mám taky artrózu I.st. a ostrý úhel v postavení hlavice kloubu a v budoucnu mě čeká výměna kyčelních kloubů, počítím kolem padesáti let, možná i později. Uvidím. Takto „postižených“ je nás více, někde jsem dokonce slyšela, že se to týká hlavně 70. ročníků jako důsledek proniknutí DDT do potravního řetězce, tak nevím :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
11.5.11 20:20

Já jsem zapomněla napsat, že mi je 23, takže jsem spíš černobylský ročník.
Mě překvapilo, že jsem kyčle jako mimčo měla ukázkové, ale puberta a růst těla s tím zamával.
Já jsem začala řešit bolení v tříslu, bála jsem se kýly, a objevovala se mi ta bolest právě, když jsem necvičila (chodila jsem 2× týdně, teď chodím 3× týdně - spíš protahování nebo tanečky nenáročné naštěstí), ale trochu mě ta diagnóza vykolejila.
Když jsem se ortopeda ptala na případné těhotenství, tak se na mě tak divně zatvářil a prohlásil něco ve smyslu, že já asi nebudu muset celé těhotenství ležet - čímž mě vyděsil ještě víc :-D
Je super, že těhu a porod nemusí mít hororový scénář - já už se skoro vidím na vozíku popřípadě ukurtovaná k posteli.
Nechci, aby se mi to zhoršilo a nikde nemůžu najít bližší informace. Zatím jsem vyčetla cvičení spíš rehabilitační s tím, že to co bolí, tak rozhodně nedělat, jako vitamíny zinek, B6 a případně nějaký doplněk stravy na artrózu. Víc jsem nezjistila :think:
Je pravda, že počasí mi dává občas zabrat, ale s tím se asi nic moc nedá dělat, škoda :-D

• Citovat
  • Nahlásit
17368
11.5.11 21:17

Ahoj, tak já mám něco podobného. Revma a artrozu. Dřív jsem to neměla, nicméně těhu zanechalo následky a všechno toto vyvolalo. Nevím a asi neporadím, jak se chovat s touto nemocí přímo - displazií. Nicméně těhotenství je dost veliká zátěž pro tělo a určitě bych poradila co nejmíň přibrat. Já za těhu přibrala 38kg, skoro dvojnásobek mé váhy. Nejedla jsem moc,prostě tělo si řeklo samo a spíš i voda. Jenže tato váha prostě se mnou zamávala a na konci těhu jsem nemohla už ani chodit, jak jsem měla bolesti nohou. Po porodu mi nohy přestaly fungovat úplně. Asi měsíc jsem nemohla skoro chodit. Teď je to lepší,dostala jsem se s Váhou skoro do normálu, ale pořád nesmím ty nohy moc namáhat. Ty máš klouby, určitě to je zase něco jiného. Každopádně držím palečky ať případné těhu s tebou moc nezamává a vše dopadne dobře. Asi jsem ti moc nepomohla, že?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2956
11.5.11 21:21

Přeju ti, abys měla těhotenství tak v pohodě jako já. Já jsem si dokonce před otěhotněním vyžádala rentgen jestli jako můžu rodit normálně. Ortoped se divil proč ne a když jsem mu řekla, že mě chtěl kolega dokonce řezat, tak to už kroutil hlavou.
Myslím, že v těhotenství budeš moct fungovat normálně a když budeš dělat jen to, co ti dělá dobře,což sama brzo poznáš, určitě všechno bude probíhat hladce. Celé tohle onemocnění je vlastně o tom vyhýbat se aktivitám, po kterých kyčle bolí.
A díky za ten černobylský ročník :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4303
11.5.11 21:28

Tak já se odtajním :jazyk: (nechci, abych měla tuto diskuzi mezi založenými, aby se náhodou někdo ze známých nedověděl, co mě trápí)

Farllin píše:
Ahoj, tak já mám něco podobného. Revma a artrozu. Dřív jsem to neměla, nicméně těhu zanechalo následky a všechno toto vyvolalo. Nevím a asi neporadím, jak se chovat s touto nemocí přímo - displazií. Nicméně těhotenství je dost veliká zátěž pro tělo a určitě bych poradila co nejmíň přibrat. Já za těhu přibrala 38kg, skoro dvojnásobek mé váhy. Nejedla jsem moc,prostě tělo si řeklo samo a spíš i voda. Jenže tato váha prostě se mnou zamávala a na konci těhu jsem nemohla už ani chodit, jak jsem měla bolesti nohou. Po porodu mi nohy přestaly fungovat úplně. Asi měsíc jsem nemohla skoro chodit. Teď je to lepší,dostala jsem se s Váhou skoro do normálu, ale pořád nesmím ty nohy moc namáhat. Ty máš klouby, určitě to je zase něco jiného. Každopádně držím palečky ať případné těhu s tebou moc nezamává a vše dopadne dobře. Asi jsem ti moc nepomohla, že?

Mohla bych se ještě zeptat, když jsi nemohla chodit před a po porodu, jak jsi to zvládala s mimčem? Někdo s tebou zůstal doma? Asi nemá cenu se ptát jestli ty nohy hodně bolely :-(
Ta váha mě štve - teď jsem v normálu, ale chtělo by to tak 5 kg dolů, ale já se těšila, že v těhu budu moci jíst, co chci a ne se hlídat, ale jsou i horší věci, takže si vlastně ani nestěžuju :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
zzuza
11.5.11 21:29

Dobrý den, jsem aktuálně ve 26. týdnu těhotenství, mám dysplazii kyčlí, u obou kloubů mi chybí cca 1/3 jamky. Potíže v těhotenství žádné nemám, jsem celkem aktivní, věnuju se tanci, hodně chodím (3× denně dlouhé procházky se psem, dohromady min. 2,5-3 hod. svižné chůze), snažím se moc nepřibrat - zatím jsem nabrala cca 5,5kg. Ani mimo těhotenství mi kyčle žádné větší potíže nezpůsobují, jen při nadprůměrné zátěži (např. celodenní túra v horách apod. nebo když mi kyčle prochladnou) mě výrazněji bolí, případně „ztuhnou“. Problémy jsem měla jen v obdobích prudšího růstu. Na dysplazii kyčlí v souvislosti s těhotenstvím a porodem jsem se ptala v poradně tady na emiminu a na rodině.cz, určitě tam odpovědi najdete. Podle mojí gynekoložky je nejdůležitější, aby hybnost kloubů ženě při porodu laicky řečeno umožnila dát nohy od sebe.
Důležité asi je udržovat svalstvo kolem kloubu posílené a v těhotenství pak spolupracovat s ortopedem nebo rehabilitačním lékařem, hlavně ke konci, kdy dojde k uvolnění kloubů a změní se sklon pánve. Já jsem to zatím nepotřebovala, ale nechci to zakřiknout. Držím palce, ať vám v budoucím těhotenství vše probíhá hladce!

• Citovat
  • Nahlásit
4303
11.5.11 21:31
A udělali ti ten rentgen? Já jsem nad tím přemýšlela, že by rentgen před těhu nebyl vůbec špatný nápad - hlavně zjistit jak to vypadá, když během těhotenství se na RTG nesmí.
Někde jsem narazila na to, že dysplazie zmenšuje pravděpodobnost přirozeného porodu a zvyšuje riziko CS.
Veveří píše:
Přeju ti, abys měla těhotenství tak v pohodě jako já. Já jsem si dokonce před otěhotněním vyžádala rentgen jestli jako můžu rodit normálně. Ortoped se divil proč ne a když jsem mu řekla, že mě chtěl kolega dokonce řezat, tak to už kroutil hlavou.
Myslím, že v těhotenství budeš moct fungovat normálně a když budeš dělat jen to, co ti dělá dobře,což sama brzo poznáš, určitě všechno bude probíhat hladce. Celé tohle onemocnění je vlastně o tom vyhýbat se aktivitám, po kterých kyčle bolí.
A díky za ten černobylský ročník :mrgreen:
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4303
11.5.11 21:39

Děkuji za informace :-D , obě poradny jsem četla, ale nic moc nevyčetla :oops:
Já se také zatím věnuji docela cvičení - teď ale vynechám aerobic, ten mi opravdu dobře nedělá. Moc ráda slyším, že není problém, zachovat si své zájmy a pohyb. A i těhotenství se dá prožít normálně.
Zatím miminko neplánuji (tak za 5 let), ale zjišťuji si právě informace, abych něco nezanedbala.

zzuza píše:
Dobrý den, jsem aktuálně ve 26. týdnu těhotenství, mám dysplazii kyčlí, u obou kloubů mi chybí cca 1/3 jamky. Potíže v těhotenství žádné nemám, jsem celkem aktivní, věnuju se tanci, hodně chodím (3× denně dlouhé procházky se psem, dohromady min. 2,5-3 hod. svižné chůze), snažím se moc nepřibrat - zatím jsem nabrala cca 5,5kg. Ani mimo těhotenství mi kyčle žádné větší potíže nezpůsobují, jen při nadprůměrné zátěži (např. celodenní túra v horách apod. nebo když mi kyčle prochladnou) mě výrazněji bolí, případně „ztuhnou“. Problémy jsem měla jen v obdobích prudšího růstu. Na dysplazii kyčlí v souvislosti s těhotenstvím a porodem jsem se ptala v poradně tady na emiminu a na rodině.cz, určitě tam odpovědi najdete. Podle mojí gynekoložky je nejdůležitější, aby hybnost kloubů ženě při porodu laicky řečeno umožnila dát nohy od sebe.
Důležité asi je udržovat svalstvo kolem kloubu posílené a v těhotenství pak spolupracovat s ortopedem nebo rehabilitačním lékařem, hlavně ke konci, kdy dojde k uvolnění kloubů a změní se sklon pánve. Já jsem to zatím nepotřebovala, ale nechci to zakřiknout. Držím palce, ať vám v budoucím těhotenství vše probíhá hladce!
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4303
12.5.11 11:16

Mě dneska ty kyčle docela bolí, nemůžu leže, sedět a ve stoje se zase nemůžu učit :cry: Co používáte? Já si namazala kyčle voltarenem a vzala si panadol. Nemá někdo spíše nějakou přírodní babskou radu?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2956
12.5.11 12:31
JanaK88 píše:
A udělali ti ten rentgen? Já jsem nad tím přemýšlela, že by rentgen před těhu nebyl vůbec špatný nápad - hlavně zjistit jak to vypadá, když během těhotenství se na RTG nesmí.
Někde jsem narazila na to, že dysplazie zmenšuje pravděpodobnost přirozeného porodu a zvyšuje riziko CS.

Jani, ten rentgen mi udělali bez problémů. Speciálně jsem se k tomuto účelu objednala k ortopedovi. Podíval se na snímek, taky mám min. 1/3 kloubu nekrytého (neřekli mi jak moc), chybí mi tzv. stříška. Ortoped mi napsal pro gynekologa zprávu, že není důvod, aby porod nemohl být veden pánví. Pro klid si taky raději zajdi k ortopedovi pro RTG, jak budeš těhotná, nebudou ti ho chtít udělat. Jo a jak jsi psala o aerobiku - tak taky mi nepasuje a kalanetika a jóga jakbysmet, nesnesu nohy daleko od sebe a skoky mi taky vadí. Ale tandemový seskok padákem jsem si dala :lol: Jinak na bolest, když je neúnosná funguje ibuprofen a nějaký léky na revmatické bolesti (např. Surgam). A taky je dobré dlouhodobě brát přípavky s glukosamin sulfátem a chondroitinem (Proenzi Premium). Prvních 14 dní klouby bolí to jak účinkují ty látky, ale pak bolest vymizí a prakticky se nevrací, používá se k léčbě osteoartrózy.
Ještě jak jsi psala o tom, že se to stalo v pubertě, víš, moc se mi to nezdá. Je to vrozená vada, v pubertě spíš dochází k zacelení stříšek, jakože dorostou. Vypadá to, že to spíš v tvém případě zapinkali na ortopedii. A protože se kyčelní kloub tře o jamku a nemá v ní dostatečnou oporu, postupně se projeví artróza, takže proto tě asi nohy bolí až teď. Teď to může být jen období, které přejde. Mně teď taky bolí nohy, asi přichází změna počasí,je to spíš v takových epizodách. Někdy bolesti můžou trvat i měsíc (ale to se mi naposledy stalo před 15 lety).
Jediné co ti ještě můžu doporučit je pravidelný pohyb, když má člověk svaly na zadku (kolo, plavání), tak ty svaly drží kyčel tam, kde mají. Jak svaly povolí, tak kyčel „ujíždí“ a to pak bolí (viz třeba starší lidé jak se přestanou hýbat).
A k tomu přibírání v těhu, člověk by neměl držet dietu, jen je asi optimální přibrat max. do 15 kg.
Snad jsem trošinku pomohla. Měj se a drž se! :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
73
26.8.11 05:30

Ahoj holky, mám taky vrozenou dysplazii kyčlí. Před 7 lety jsem podstoupila postupně operaci obou kyčlí. Zastřešili mi kyčle štěpem ze zadní strany pánve. Takže je teď mám dle rtg v pořádku. Následky mám akorát na pravé noze, protože už jsem si asi stačila poškodit chrupavku, ráda jsem chodila na hory a přetahovala to. Problémy se po operaci moc nezměnily, prý by snad ale neměly být horší, pokud se budu šetřit. Ale při běžné zátěži naprosto v pohodě. Vadí mi delší chůze. No někdy ne až tak dlouhá :), je to takové nevyzpytatelné. Jsem nyní v 31. týdnu těhotenství a ortoped nevidí důvod pro císaře. Stala se mi hrozně zvláštní věc, teď v těhu se cítím zatím moc dobře.Úžasně dobře mi dělá těhu plavání. Na začátku těhu mě kyčle bolely, ale díky bazénu a rozpohybování kyčlí se zlepšilo. Bojím se, ať to nezakřiknu, moc bych si přála, abych se cítila takto i po porodu.. Holky, je tady někdo, komu lékař doporučil císaře?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
jakro
21.11.11 13:48

ˇČauky je mi 49 let,ve 20 letech už jsem cítila problemy s kyčlemi,ale tenkrát mi žádné nic moc vyšetření neudělali.Porodila jsem 2 děti a bez problémů to obě měly přes 4 kg :-) .Asi před 6 lety jsem začala mít bolesti a zjistili mi dysplazii obou kyčlí a arthroz 2-3 st.,beru Condrosulf a jinak dělám celkem vše..jezdím na kole,plavu a chodím na procházky,když to přeženu kyčle mi dají vědět :lol: .

• Citovat
  • Nahlásit
73
21.11.11 14:30

Porod jsme přežili a kyčle jsou v pohodě. Uvidíme, jak to bude dál. V těhu jsem přibrala celkem 16 kg, 10 kg jsem nechala v porodnici, takže ještě 6 kg zbývá. Závěr je takový, že velký přírůstek hmotnosti kyčle zvládly.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4303
21.11.11 22:06

Takže jsem se naštvala a zapsala se do centra komplexní péče. Ortopeda jsem vyměnila za rehabilitačního lékaře. Dostala jsem magnetoterapii a budu chodit k fyzioterapeutovi. V centru mají názor jako já, lepší řešit teď a předcházet a ne léčit až následky nemoci. Takže budu trénovat - omezit špatné návyky (chůze, sezení, špatné cvičení) a myslím, že to bude dobré. Také mi zjistili hapermobilitu, takže cviky, které mi doporučil ortoped, nebyly ty nejlepší. Myslím, že když teď mám informace a budu se učit, jak pracovat se svým tělem, tak zvládnu cokoliv (třeba i maxi těhotenství) :-D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama