Endometrioza, špinění, laparoskopie

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Genovesa
Extra třída :D 11242 příspěvků 08.03.17 09:12
Endometrioza, špinění, laparoskopie

Ahoj, už dlouho mě trápí špinění kdykoli, dlouhá menstruace, někdy i hodně bolestivá, špinění po sexu. Můj doktor si myslí, že na vině je rozestup jizvy o sc cca 4 mm. V nemocnici našli zas endometriozu, a pry je na vině ta. Objednali mě na laparo vaječníků. Včera jsem byla i jinde na konzultaci. Jizva je pry ok a stejně se s ní nedá nic dělat. Endometrioza zanedbatelná, endometriomy cca 2 cm. Prý si mám nasadit ha. Tak jsem z toho mimo. Jaké jsou vaše zkušenosti? Pomůže laparoskopie? Antikoncepci už nechci. Problémy mám od ní. Beru duphaston v druhé půlce cyklu, nepomáhámy. Dle dr včera je slabý. Prý je třeba cyklus vypnout 8o. Mám dvě děti, je mi 35.

Reakce:
Ou
Kelišová 5849 příspěvků 08.03.17 09:26

V případě endometriozy je hormonální léčba léčbou. Mimo jiné oddálí a nebo úplně zruší nutnost operace.

Pokud je ložisko zatím malé a obtíže s ním snesitelné a opravdu nechcete zkoušet léčbu navrhovanou lékaři - tedy hormony a/nebo operaci, můžete si zkusit domluvit kontrolní vyšetření tak za čtvrt roku a mezi tím to zkusit alternativami.

1. pravdelné a každodenní cvičení na srovnání svalových dysbalancí v oblasti pánve, břicha a zad. Buď mojžíšové metoda - s patřčně proškoleným fyzioterapeutem a blokacem, nedělejte to jen podle internetu a nebo hormonální jóga, kde je potřeba jet na víkednový seminář a pak cvičit doma.

2. užívejte drmek lékařský - buď jemně pomletý v kapslích a nebo v tinktuře (pozor, ve skutečné tinktuře, Jukl prodává homeopatickou, ta jaksi nemá reálný efekt a na placebo máte příliš reálné problémy) Nejjednodušší je tinkturu si vyrobit sama. Nemá smysl popíjet čaj z drmku, účinné látky se nevylouhovávají do vody a pokud byste chtěla pojídat přímo semena, tak musí být velm jemně namletá, jinak se z nich v trávcím traktu nic moc neuvolní.

Podrobnost a dávkování zde https://examine.com/…gnus-castus/

Případně tedy zkuste suplementovat omega 3 mastné kyselny - tak 5g denně EPA/DHA (to je docela dost - zhruba 3 polévkové lžíce rybího či krillového tuku) a inositol, také zhruba 3-6 g denně. Kupujte ho u kulturstů, vychází nejlevněji.

https://examine.com/…ts/Inositol/
https://examine.com/…s/krill-oil/

Po čtvrt roce důsledného cvičení a užívání drmku si zajděte na kontrolu, jestli to zabírá. Pokud ne, tak nemá smysl se dál trápit a je na místě už opravdu začít věřit lékařům.

Odmítat hormonální léčbu na něco co je způsobeno hormonálními nerovnováhami a v případě, kde má prokázané účinky je něco jako odmítat antibiotika na zápal plic.

Genovesa
Extra třída :D 11242 příspěvků 08.03.17 09:37

@Ou Já nedmítám hormonální léčbu, duphaston beru. Ale je fakt nutné vypínat menstruaci proverou nebo hormonální antikoncepcí? Vzdyť mají spoustu vedlejších účinkú, u mě třeba ovlivňují libido markantně. Já jsem na operaci objednaná, v nemocnici mi řekli, že je operace třeba. Můj doktor zas vidí problém v jizvě, prý tam mám zářez, kde mi městná krev. No a ten včera neviděl problém v ničem. Rehabilitace po té laparoskopii rozhodně zkusím. Tak uvidíme. Děkuji za rady.

Ou
Kelišová 5849 příspěvků 08.03.17 09:42

@Genovesa no operace nevyřeší příčinu a ložisko se velmi pravděpodobně čase objeví znovu.

Hormonální léčba příčinu řeší.

Ano - každý účinný lék má vedlejší účinky, bez vedlejších efektů je jen placebo. A léčba spočívá v tom, že je potřeba zvážit na jedné straně možný přínos a na druhé straně rizika.

U HA je dost rozdíl jestli ji dlouhodobě bere zdravá žena a nebo je indkováná z léčebných důvodů.

Léčba duphastonem, coby lékem první volby není evidentně úplně účinná, takže vám váš lékař nabízí další možnost postupů, které mají prokázaný efekt.

Jinak to cvičení je v klidu možné kombinovat jak s léky, tak případně po zhojení i po operaci, drmek s hormonálními léky rozhodně kombinovat nejde, omega 3 mastné kyselny a inositol ano.

Maty80
Echt Kelišová 7918 příspěvků 08.03.17 09:52
@Genovesa píše:
Ahoj, už dlouho mě trápí špinění kdykoli, dlouhá menstruace, někdy i hodně bolestivá, špinění po sexu. Můj doktor si myslí, že na vině je rozestup jizvy o sc cca 4 mm. V nemocnici našli zas endometriozu, a pry je na vině ta. Objednali mě na laparo vaječníků. Včera jsem byla i jinde na konzultaci. Jizva je pry ok a stejně se s ní nedá nic dělat. Endometrioza zanedbatelná, endometriomy cca 2 cm. Prý si mám nasadit ha. Tak jsem z toho mimo. Jaké jsou vaše zkušenosti? Pomůže laparoskopie? Antikoncepci už nechci. Problémy mám od ní. Beru duphaston v druhé půlce cyklu, nepomáhámy. Dle dr včera je slabý. Prý je třeba cyklus vypnout 8o. Mám dvě děti, je mi 35.

Nevím, zda laparka pomůže, aby se ti ke všemu zase neudělaly srůsty. Každý operativní zákrok i banalita typu laparoskopie do malé pánve způsobuje srůsty.
Pokud ti lékař řekl, že jizvu po sc neopraví, tak bych ten půl rok vydržela ještě na hormonech, myslím, že na endošku je to Vissane. Plánujete ještě děti? Pokud ne, tak zkus zažádat o operaci dělohy. Nemusíš řešit antikoncepci a nebudeš mít menstruaci.

Genovesa
Extra třída :D 11242 příspěvků 08.03.17 10:21

@Maty80 Tak radikální řešení zatím bych nerada. Třetí možná ještě…
@Ou Můj gynekolog vidí problém v děloze. V nemocnici, kde bude operace, zase jen v endometrioze. Proto jsem chtěla znát názor ještě třetího lékaře. Hormonální léčbu mi nabídl on. Na operaci jsem objednaná, povede ji můj gynekolog, takže mi zkontroluje i jizvu naštěstí. Po operaci uvidím. Bude li hormonální léčba fakt nutná, tak bude. Pokud ne, zkusím drmek a cvičení a uvidíme. Děkuji.

Genovesa
Extra třída :D 11242 příspěvků 08.03.17 21:59

Ještě někdo? Děkuji.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Rozhovor: Jak přirozeně otěhotnět nebo připravit tělo na IVF

Na Lenku Malcher se mimo jiné obrací ženy, kterým se nedaří otěhotnět. Věnuje... číst dále >

DIY: Karnevaly se blíží. Vyrobte dětem originální masku

Každý, kdo se v posledních letech zúčastnil dětského karnevalu, ví, že se to... číst dále >

Články z Expres.cz

Rozhovor s primářkou nemocnice, kde leží Pomeje: Ročně u nás zemře 200 pacientů

Do Nemocnice Na Pleši byl před několika týdny přemístěn herec a producent... číst dále >

Kam zmizela nechvalně proslulá iniciátorka kauzy Me Too Asia Argento?

Bývalá herecká hvězda, Jimmy Bennett reagoval na loňskou vlnu Me Too, ve... číst dále >

Články z Ona Dnes

Příběh Šárky: Máma na mě přepsala byt, švagrová je vzteky bez sebe

S bráchou jsme vyrůstali jen s mámou. Otec nás opustil asi rok po bratrově... číst dále >

Dárky z vánočního kvízu jsou rozdané. Kdo bude mít dalšího Ježíška?

Jako odměnu jsme si pro naše věrné čtenářky a čtenáře již tradičně připravili... číst dále >