Exekutor a jeho práva

Anonymni
7.9.09 13:49

exekutor a jeho práva

Ahoj maminy,
vždy se vás najde mnoho, které dobře poradíte, proto zkusím tento problém probrat i s vámi.
Naši známí mají dceru (plnoletou), která cca před dvěma lety nadělala hromadu dluhů. Asi před rokem ji zrušili u nich v bytě trvalý pobyt a ona se skutečně odstěhovala. Jenže teď je „navštívil“ exekutor s tím, že do určitého data mají určitou sumu uhradit nebo prostě přijde a rovnou jim sebere jejich majetek. Ohradili se samozřejmě tím, že dcera už s nimi nemá nic společného, dluhy jsou její, nebydlí s nimi, tak proč by za to měli brát odpovědnost. Prý je mu to ale jedno, jednou je to dcera, takže je s nimi svázaná.
MÁ NA TO EXEKUTOR VŮBEC PRÁVO?
Předem moc děkuju za odpovědi!

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

20097
7.9.09 15:54

nejsem tedy právník, ale přijde mi to jako pitomost :roll:

aby měl exekutor právo něco zabavit, tak by dcera musela s rodiči sdílet společnou domácnost, mít tam trvalé bydliště nebo doručovací adresu

ale protože nechci radit špatně, tak jsem zapátrala a našla jsem toto, cituji:
//Soudní exekutor je oprávněn učinit prohlídku bytu a jiných místností povinného a za tím účelem je oprávněn zjednat si do bytu nebo do jiné místnosti povinného přístup. Zákon tedy nevyžaduje nutnost nájemního nebo jinak formálně vyjádřeného právního vztahu povinného k prostorám, pro možnost vykonat v nich exekuční úkon, ale zcela záměrně používá termín ´místnosti povinného´, který je bez jednoznačného právního obsahu, čímž zákon zcela jednoznačně dává najevo, že právní vztah povinného k místnostem, ve kterých je možno vykonat exekuci, není rozhodný.

Naopak je rozhodný důvodný předpoklad, (…) že povinný v těchto místnostech své věci má. Důvodný předpoklad, že povinný má v určitých místnostech své věci, je naplněn zpravidla zejména tím, že je dostatečně prokázáno, že povinný se v těchto místnostech zdržuje. Např. uvedením povinného na dveřích bytu, na zvoncích, vyjádřením sousedů, doručováním pošty na danou adresu poštovním doručovatelem nebo výpisem z evidence obyvatel nebo jiné veřejné evidence, ve které je evidováno bydliště povinného, a především kombinací těchto podmínek."//

No pokud to závisí na vyjádření sousedů, tak to je tedy trefa v případě, že se soudedy nejsou nejlepší vztahy, rozhodně bych se snažila kontaktovat někoho z Exekutorské komory ČR a požádat o radu / pomoc

Sandra

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20097
7.9.09 15:58

tak jsem četla dál a je tam i toto:

//Jinými slovy, sám fakt, že se v bytě nacházejí věci povinného, natožpak „důvodný předpoklad“, že se v bytě nacházejí věci povinného, nepostačuje k tomu, aby mohl exekutor v takovém bytě po právu začít zabavovat věci. Věci povinného, které jsou ve faktické moci jiné osoby, by exekutor mohl pojmout do soupisu zabavených věcí jen tehdy, kdyby třetí osoba byla ochotna tyto věci povinného vydat. V opačném případě by mohl exekučně postihnout jen právo povinného na vydání těchto věcí, a to formou exekuce postižením jiných majetkových práv povinného (§ 320 a násl. OSŘ).

Skutečnost, že je povinný v určitém bytě přihlášen k trvalému pobytu, ovšem sama o sobě ještě neznamená, že jde o byt, popř. jinou místnost povinného. Údaj o trvalém pobytu má totiž pouze evidenční význam; jde o jakousi oficiální adresu občana pro komunikaci s orgány veřejné správy. Nevyplývají z něj žádná užívací práva k dotyčnému objektu, a co více, občan se samozřejmě na adrese svého trvalého pobytu fakticky vůbec nemusí zdržovat.

Údaj o trvalém pobytu tudíž může být pro exekutora maximálně dílčí indicií, z níž vyplývá, že by se povinný na dotyčné adrese mohl zdržovat a že by tedy mohlo jít o „byt povinného“ ve smyslu příslušných ustanovení OSŘ. Pokud exekutor v takovém bytě provede soupis movitých věcí a dodatečně se prokáže, že se povinný v tomto bytě vůbec fakticky nezdržoval, resp. že nešlo o byt ani jinou místnost povinného, byl soupis uskutečněn v rozporu se zákonem.//

Z toho mi vyplývá, že rodiče jsou skutečně v právu a exekutor by jim podle zákona neměl nic zabavit, pokud ovšem nejsou v bytě věci dcery a rodiče k jejich zabavení nedají souhlas

Pokud je tu nějaký právní/ička nebo někdo, kdo s tím má zkušenost (případně přímo exekutor/ka) a já se pletu, tak prosím o opravu, ale myslím si, že jsem to pochopila správně čerpáno z:
http://www.penize.cz/…a-prava-vase
http://www.penize.cz/…-cizich-veci

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1234
7.9.09 16:46

Ahoj,
moje máma je právník a na takto položenou otázku si ťukala na čelo. Je to samozřejmě blbost, aby exekutor nějak dluhy dceru spojoval s rodiči jen na základě příbuzenského vztahu! Pokud tam prokazatelně nemá trvalé bydliště , tak můžou být skutečně v klidu a nenechat se oblbnout. Oni to zkouší a možná je tím chtěl aspoň postrašit, aby třeba dceru zkontaktovali a ona pro to něco začala sama dělat.
Ale určitě by bylo na místě někam zavolat a na takové jednání upozornit.

Napadá mě, že by takhle mohl exekutor vlézt do domova důchodců a chtít po nějaké chudince babičce, aby třeba zaplatila dluhy za jednoho ze svých nezbedných vnoučků :lol:

M.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8499
7.9.09 17:42

Ahoj, prý se na tento případ vztahuje 2 letá ochranná lhůta, takže bohužel exekutor na to právo má.
Nemůže samozřejmě na základě příbuzenského vztahu,ale na základě toho, že v době nadělání dluhů tam pobyt měla.

Logicky, nasekat jeden den dluhy a druhý den rušit pobyt s tím, že už na mě exekutor nemůže je fakt blbost, proto ta lhůta 2 let. :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
30303
7.9.09 18:44

AHOJ,

ano,mám zato,že POKUD DLUHY DCERY VZNIKLY V DOBĚ,KDY S RODIČI BYDLELA A MĚLA TAM TRVALÝ POBYT,MŮŽE PŘIJÍT EXEKUTOR I K NIM!

Nicméně:
Není od věci si opatřit svědectví m nebo paragonem každou věc v domácnosti,o kterou nechtěji ti lidé prijit.....Když jim ji pak exekutor realne zabavi,necht podaji na soud VYLUČOVACÍ ŽALOBU a pak dokazi soudu,ze ty veci jsou JEJICH A NE DCERY.....

ALE nejsnazsi cesta je DOCASNE SI ODSTEHOVAT TO,O CO NECHCI(BYT I NA KRATOUCKO) PRIJIT....... :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2237
7.9.09 18:47

Hmmmm dobrý LucieL - takže rodiče např. neví, netuší, co jejich dítko „podniká“, provádí. Pak se dítko splaší, zmizí, rodiče mu zruší pobyt, ale v době kdy dluhy nasekalo, tak mělo pobyt u rodičů, tak rodičové plaťte, jinak vám exekutor přijde zabavovat majetek.
Jo jo, je to nedořešeno, nedomyšleno. Dnes a denně je těchto případů mraky. Rodiče za své dospělé děti nemohou a nemůžou tomu nijak zabránit. Copak já můžu za jednání dospělého, svéprávného „dítěte“. O.K. časem to dopadne tak, že dospělý jedinec spáchá vraždu, loupež, autonehodu a taktéž budou souzeni za něj rodiče. Tohle je přece v podstatě to samé, za své činy si může každý člověk sám. Ano rozdíl je v tom, že např. podnikatel vše napíše na svou manželku, rodiče a je v podstatě bez zisku, nic nemá a nikdo na něj „chudáka“ nemůže. V 99% ta „mládež“, co natropí dluhy v podstatě ani nic nemá, protože většinou prachy probendí. Ano existuje po exekuci majetku rodičů možnost podat ,tuším-vylučovací žalobu, ale vše je určitě u nás na dlouhé lokty a rodina má z ostudy kabát.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
30303
7.9.09 18:49

Zde se to už řešilo taky,je to podrobněji:
https://www.emimino.cz/modules.php?…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1852
7.9.09 19:14

Nedavno jsem se na tohle informovala a dozvedela se toto:

Pokud dotycny v tom byte v nedavne dobe prokazatelne bydlel (staci treba vypoved svedka, zeptat se sousedu, zda ho tam videli apod.), MUZE tam exekutor vlist a vybrat to, ikdyz uz tam nebydli a nema tam majetek!!! Podle zakona NE, ale pokud je to debil excekutor a zabavi rodicum veci, bohuzel s tim nikdo moc nezmuze.
Ano, presne takhle jsem byla informovana od pravnicky z jedne poradny.

O zabavene veci se pak muzou soudit a podat na exekutora zalobu,samozrejme. Bohuzel ty soudy trvaji hodne dlouho, stoji hodne penez a stejne vetsinou nedostanou ani zdaleka vsechen majetek zpet.

Je to sice drsny, ale je to realita. Nekteri exekutori jsou fakt hovada, hajzlove zrali na presdrzku, bohuzel od statu jeste porad dost chraneni, takze ubohej obycejnej obcan nezmuze nic. Taky mi to hrozi, pac v MYM byte chvili bydlel muj bejvalej a ma dluhy jako svina, takze se jen modlim, aby se tu nejakej ten debil neukazal, ikdyz uz tu ex davno nebydli.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1852
7.9.09 19:16
Anulka píše:
Hmmmm dobrý LucieL - takže rodiče např. neví, netuší, co jejich dítko „podniká“, provádí. Pak se dítko splaší, zmizí, rodiče mu zruší pobyt, ale v době kdy dluhy nasekalo, tak mělo pobyt u rodičů, tak rodičové plaťte, jinak vám exekutor přijde zabavovat majetek. .
ano, presne tak, bohuzel. Nektere dokonce nezajima ani lhuta dvou let, muze byt z domu uz dyl a stejne to zabavi. A pokud je nekdo zazaluje, vetsinou zaplati soudy a malokdy dostane majetek zpet. Jo jo, v nasem state je tohle proste udelane na h...........
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
xsali
4.4.12 20:05

Prosím o radu

Prosím, dokáže mi nékdo poradit? manžel ručil příbuzné na úvěr na nemovitost. Přestali platit takže nám i druhému ručiteli kvůli 160 tisícům exekutor zablokoval majetek v celk hodn asi 6mil (domy, ve kterých bydlíme, pozemky)Toto se stalo začátkem března. Protože jsme sami měli dluhy,koncem loňského roku jsme prodali zahradu, kterou máme za domem. Formality s prodejem se táhly až do února, kdy 29.byl podán na Kat.úřad návrh na vklad. Výše uvedená ex následovala na K.ú. až začátkem března.samozřejmě, že K.ú. převod zastavil. Prosili jsme ex, aby nám zahradu uvolnil, abychom mohli převod dokončit protože peníze za prodej jsme už dostali, no dostali - kupující je rozeslal věřitelům.Jsme ochotni zahradu vyplatit podle odhadu, který jsme mu poslali ale on si teď zas namyslel, že chce i kupní smlouvu. Jsou v ní přece osobní data nás i kupujících a další citlivé věci. Myslím si, že na to už nemá právo. Máte někdo radu nebo zušenost, co s tím?

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
28.12.13 23:15

Kde šmejdí exekuce?

Dobrý den, napadla mě otázka. Jak probíhá exekuce, když přijdou domů a kde mají právo šmejdit? To třeba i prohrabávají skříně s oblečením? Neumím si totiž představit jaký tu udělají bordel a jak mají právo se chovat.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
29.12.13 00:36
@Anonymní píše:
Dobrý den, napadla mě otázka. Jak probíhá exekuce, když přijdou domů a kde mají právo šmejdit? To třeba i prohrabávají skříně s oblečením? Neumím si totiž představit jaký tu udělají bordel a jak mají právo se chovat.

To by mě taky zajímalo? u tchýně bydlí syn má dluhy má svuj pokoj tak by mě zajímalo zda pujdou i do pokoje ke tchýni? A budou tam hrabat.

• Nahlásit
  • Citovat
10596
29.12.13 09:58

Prohrabou uplne vse. Otevrou si suplik nadzvednout veci a takto to udelaji vsude. Nekteri se ti podivaji i do skrine kde mate talire, hrnicky.
Do pokoje tchyne by jit nemeli, ale nejspis se o to pokusi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
12.7.15 16:47

Může exekutor zabavit psa? Nepapírového, nevydělávajícího, prostě domácího mazlíčka?

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama