Finance do budoucna - jak našetřit

Anonymní
26.11.19 10:16

Finance do budoucna - jak nasetrit

Ahoj maminky,
Predem mi omluvte anonym, ale chodi sem kamaradky..
Vím, ze je tu dost podobnych diskuzi, ale potrebovala bych se o tom s nekym pobavit a uklidnit se.
Hodně premyslim o budoucnosti, je mi 22let, pracuji uz 2 roky a vydelavam cca (23-25 cisteho). Ziju s pritelem ktery je o 2 roky starsi a take uz vydelava. Vim ze spolu s pritelem budeme chtit zustat, takze v budoucnu nas urcite ceka svatba, miminko a nejake to vlastni bydleni. Jenze ja si rikam, jak sakra tohle vsechno financne zvladneme? Penize bokem zatim nemame, ale vim, ze je nejvyssi cas si zacit sporit.. jen me desi ale ta myslenka, ze pokud chci svatbu, pak treba miminko (vse nejdrive tak za 5let) a hlavne resit vlastni bydleni, tak kde na to vsechno mame vzit? I kdybych si ted mesicne odkladala par tisic bokem, tak nemame sanci nasetrit.. abych dostala hypoteku tak musim mit 20% bokem, vybavicka pro mimi, svatba treba 150tisic.. a to neberu to, ze vzdy je dobre mit bokem penize “kdyby neco”. A to nemluvim o tom, ze ani nevime, jestli na tu hypoteku vubec dosahneme, kdyz barak postavim tak za 3mil a k tomu treba pozemek za 1,5-2 mil.. Jak jste zacinali vy? Jak jste zvladli na tohle vsechno nasetrit? Mate nejake financni rezervy? Me to prijde vazne nerealne v dnesni dobe.. dekuji :srdce:

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

2851
26.11.19 10:26

Proste zacni setrit a az ty penize budes potřebovat, uvidis, kolik jich bude. Teď je nejlepší doba na šetření, potom, s dětmi, hypotekou…to už tak pěkně nepůjde, možná to nepůjde vůbec. A neboj, za 5 let budou požadavky na hypotéky úplně jiný, tím se teď nezabyvej., navíc ne každý může bydlet ve vlastním, můžete začít v nájmu a na hypo si počkat, až na to budete mit. Svatba určitě nemusí stát 150 tis, zvlášť, Výbava na dítě se taky dá pořídit mnohem levněji. Být tebou tak začnu ukládat co nejvíc, co můžu. A pak, za těch x let proste uvidis, kolik toho je.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11726
26.11.19 10:26

Tak jestli mate oba stejny prijem cca, tak jako bezdetni byste meli usetrit cca 25k mesicne. To je za 2 roky 600k. To uz je pekna startovaci castka.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
30846
26.11.19 10:27

No, zacala bych bytem, treba 2+kk, ne domem.
Za druhe, zacit setrit, mesicne dat bokem 15 tisic nejmene, jestli mate dohromady cca 45-50 tisic, klidne 20 bokem.Jste dva, na jidlo Vam staci treba 6 tisic mesicne +naklady.
bez omezeni to nepujde, je potreba si to uvedomit.
Spocitejte si naklady a prijmy a podle toho odkladejte.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8148
26.11.19 10:32

Předpokládám, že přítel nevydělává méně než ty. Tzn., že dáte jako pár dohromady dejme tomu 50tis. Pokud z takové částky nejste schopni ušetřit nebo plánujete šetřit „pár tisíc“, jste rozežraní až hrůza (buď příliš draze bydlíte, nebo to prostě rozpustíte v běžné zábavě). Z této částky byste měli být schopni dát v klidu 20tis. bokem. Za 3 roky byste měli 720tis. a výhled do budoucna by byl veselejší.
Hlavně si pamatuj, že nikdy už nebudete mít tolik příležitostí pracovat, uskromnit se a šetřit (může mít v budoucnu chlap lepší práci, ale ty zase výpadek příjmu na mateřské, s dětmi taky nebudeš lítat po víkendech po brigádách, starší děti jsou zase velké výdaje atd. atd.). 2 mladí, zdraví, bezdětní lidé, kteří se dělí o náklady na bydlení, mají prostě ideální šanci na to makat a šetřit. Dělejte si třeba 2× ročně šetřící prázdniny (odměnu za to, že dáte měsíčně třeba přes těch 20tis. bokem), tak našetříte za 3 roky „jen“ 600tis., ale 120tis. si užijete.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
111
@Anonymní píše:
Ahoj maminky,
Vím, ze je tu dost podobnych diskuzi, ale potrebovala bych se o tom s nekym pobavit a uklidnit se.
Hodně premyslim o budoucnosti, je mi 22let, pracuji uz 2 roky a vydelavam cca (23-25 cisteho). Ziju s pritelem ktery je o 2 roky starsi a take uz vydelava. Vim ze spolu s pritelem budeme chtit zustat, takze v budoucnu nas urcite ceka svatba, miminko a nejake to vlastni bydleni. Jenze ja si rikam, jak sakra tohle vsechno financne zvladneme? Penize bokem zatim nemame, ale vim, ze je nejvyssi cas si zacit sporit.. jen me desi ale ta myslenka, ze pokud chci svatbu, pak treba miminko (vse nejdrive tak za 5let) a hlavne resit vlastni bydleni, tak kde na to vsechno mame vzit? I kdybych si ted mesicne odkladala par tisic bokem, tak nemame sanci nasetrit.. abych dostala hypoteku tak musim mit 20% bokem, vybavicka pro mimi, svatba treba 150tisic.. a to neberu to, ze vzdy je dobre mit bokem penize “kdyby neco”. A to nemluvim o tom, ze ani nevime, jestli na tu hypoteku vubec dosahneme, kdyz barak postavim tak za 3mil a k tomu treba pozemek za 1,5-2 mil.. Jak jste zacinali vy? Jak jste zvladli na tohle vsechno nasetrit? Mate nejake financni rezervy? Me to prijde vazne nerealne v dnesni dobe.. dekuji :srdce:

Počkám si na reakce. Nad tímhle přemýšlím už nějakou dobu a nechápu stejně jako ty. :lol: Já jen teda nepočítám svatbu - ta se dá zvládnout i za pár korun, třeba jen se svědky. My máme s partnerem sice už cosi našetřeno, ale jako na pozemek, stavbu domu a následné splácení hypotéky? Nechápu, jak bychom to zvládli. Zvlášť, když za pár let třeba půjdu na mateřskou a bude jen jeden pořádný plat a o hladový krk víc. :think: To se finančně snad pořádně utáhnout nedá… :think: :think: Lámu si nad tou situací hlavu docela pravidelně a posledně to mamka vtipně okomentovala „máš to těžký, když se u nás v rodině dědí akorát holá p*del“ :lol: :? :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

A co s penezma teď ty dva roky děláš? To každou výplatu oba rozjede do koruny?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
407
26.11.19 10:33

Mě tedy přijde že pokud jste dva a oba vyděláváte přes 20 tisíc a nemáte děti, musíte zvládnout ušetřit spoustu peněz. Nepíšeš tedy kde bydlíte, jestli v podnájmu a jaká lokalita… Ale prostě to chce asi trochu utáhnout opasek pokud běžně každý měsíc utratíte celých těch 40 tisíc. Nám se s partnerem před narozením syna dařilo žít v podstatě jen z jeho platu (a to není nijak nadprůměrný) a všechny mé peníze šetřit bokem. Teď po mém návratu do práce se taky budeme snažit dávat co nejvíc bokem. Zase jsme z těch peněz bokem platili takové ty výdaje navíc - vánoce, dovolenou, opravy auta… Kdybychom si zvládli odepřít některé z těchto věcí měli bychom už našetřeno ale myslím že o tom zas ten život není nejet nikam ani na dovolenou nebo na výlet a tak

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
26.11.19 10:37

Jeste abych to upresnila. Tak uz ted bydlime v pronajatem byte spolecne. Vse platime na pul (najem, jidlo, poplatky). Pritel ma o neco malo mensi plat jako ja, ale nema ho staly. Ma sezonni praci, takze v zime vydela podstatne mene, jak v lete. Rikam si, ze muzu byt rada, ze vydelavam tolik, oproti ostatnim. Nekteri se maji opravdu hur a vyziji. Jenze me prijde, ze kazdy mesic je proste neco.. ted musim setrit par tisic na vanoce, mesic pred jsem kupovala napriklad zimni pneumatiky na auto, po vanocich me ceka investice do auta, v unoru planujeme zimni dovolenou.. no proste furt neco. Takze mi prijde, ze kdyz uz si neco nasetrim bokem, tak to zase musim dat pryc :( furt dokola

• Nahlásit
  • Citovat
2438
26.11.19 10:39

To máš pěkné peníze 22tis čistého. Nevím kolik vydělává přítel. Kolik platite nájem atd atd… Musíš si to spočítat sama kolik vám jde peněz pryč. Ale ted máte jedinečnou možnost šetřit…jak budou děti jde to hůře.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2638
26.11.19 10:41
@Anonymní píše:
Ahoj maminky,
Hodně premyslim o budoucnosti, je mi 22let, pracuji uz 2 roky a vydelavam cca (23-25 cisteho). Ziju s pritelem ktery je o 2 roky starsi a take uz vydelava. Vim ze spolu s pritelem budeme chtit zustat, takze v budoucnu nas urcite ceka svatba, miminko a nejake to vlastni bydleni. Jenze ja si rikam, jak sakra tohle vsechno financne zvladneme? Penize bokem zatim nemame, ale vim, ze je nejvyssi cas si zacit sporit.. jen me desi ale ta myslenka, ze pokud chci svatbu, pak treba miminko (vse nejdrive tak za 5let) a hlavne resit vlastni bydleni, tak kde na to vsechno mame vzit? I kdybych si ted mesicne odkladala par tisic bokem, tak nemame sanci nasetrit.. abych dostala hypoteku tak musim mit 20% bokem, vybavicka pro mimi, svatba treba 150tisic.. a to neberu to, ze vzdy je dobre mit bokem penize “kdyby neco”. A to nemluvim o tom, ze ani nevime, jestli na tu hypoteku vubec dosahneme, kdyz barak postavim tak za 3mil a k tomu treba pozemek za 1,5-2 mil.. Jak jste zacinali vy? Jak jste zvladli na tohle vsechno nasetrit? Mate nejake financni rezervy? Me to prijde vazne nerealne v dnesni dobe.. dekuji :srdce:

Mě od 15-let spořili naši od 18-let já..a rodiče pomáhali finančně i potom.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
111
26.11.19 10:41
@Anonymní píše:
Jeste abych to upresnila. Tak uz ted bydlime v pronajatem byte spolecne. Vse platime na pul (najem, jidlo, poplatky). Pritel ma o neco malo mensi plat jako ja, ale nema ho staly. Ma sezonni praci, takze v zime vydela podstatne mene, jak v lete. Rikam si, ze muzu byt rada, ze vydelavam tolik, oproti ostatnim. Nekteri se maji opravdu hur a vyziji. Jenze me prijde, ze kazdy mesic je proste neco.. ted musim setrit par tisic na vanoce, mesic pred jsem kupovala napriklad zimni pneumatiky na auto, po vanocich me ceka investice do auta, v unoru planujeme zimni dovolenou.. no proste furt neco. Takze mi prijde, ze kdyz uz si neco nasetrim bokem, tak to zase musim dat pryc :( furt dokola

Přesně tak to cítím já. Teď během měsíce dvakrát oprava auta, hned 6000, pak tam jedny narozeniny, další narozeniny, 2 lístky pro přítele (Vánoční dárek, který dostane předem) na koncert Nohavici pěkně 1300 a to co jsem od září našetřila je včudu ani nemrknu… :think: :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
26.11.19 10:44

@sisifa to jsem rada, ze se tak “netrapim” sama :).. taky u nas v rodine dedime pouze holou p*del :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
26.11.19 10:45
@Anonymní píše:
Jeste abych to upresnila. Tak uz ted bydlime v pronajatem byte spolecne. Vse platime na pul (najem, jidlo, poplatky). Pritel ma o neco malo mensi plat jako ja, ale nema ho staly. Ma sezonni praci, takze v zime vydela podstatne mene, jak v lete. Rikam si, ze muzu byt rada, ze vydelavam tolik, oproti ostatnim. Nekteri se maji opravdu hur a vyziji. Jenze me prijde, ze kazdy mesic je proste neco.. ted musim setrit par tisic na vanoce, mesic pred jsem kupovala napriklad zimni pneumatiky na auto, po vanocich me ceka investice do auta, v unoru planujeme zimni dovolenou.. no proste furt neco. Takze mi prijde, ze kdyz uz si neco nasetrim bokem, tak to zase musim dat pryc :( furt dokola

U nás to bylo to samé - ani jeden s manželem nejsme šetřící typy. Za bezdětma jsme si dost užívali cestování atd. Pak přišli (neplánovaně) hned 2 děti najednou a muselo se to nějak zvládnout :mrgreen: A zvládlo, i s tou koupí domu a hypotékou, kterou jsme si brali, když dětem byl necelý rok. Asi 1,5 roku jsme pak měli hooodně utažené opasky, ale zvládlo se to a s mou nejprve brigádou a pak návratem do práce začalo být zase mnohem lépe. My měli teda tu obrovskou výhodu, že jsme ještě stihli hypo v době, kdy šlo mít 100%, dnes už je to opravdu těžší a ceny nemovitostí (v některých lokalitách) :roll: :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
30846
26.11.19 10:46
@Anonymní píše:

No, tak dovolena bude jen na 3 dny, musite se uskromnit, pokud Vam to nedojde, nebudete mit nic.
Pritel mozna muze hledat jinou praci.
Z toho, co mate Vy, ziji cele rodiny a plati hypoteku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama