Jméno geniální Čecha s kterým si věda láme hlavu

8312
7.11.19 21:31

Geniální Čech

Ahoj, dnes jsem se dozvěděla, že v ČR žije člověk - muž, který je geniální a zná odpovědi na mnohé otázky, s kterými si věda láme hlavu. Bohužel, nezapamatovala jsem si jeho jméno. Bavily jsme se o tom na soudě se soudkyní, která říkala, že snad s ním teď někde byl rozhovor, nebo o něm článek.. Řešily jsme téma, odkud třeba významní léčitelé naší historie získávali tak neuvěřitelné informace, např. podrobné laboratorní hodnoty při pohledu na člověka (např. páter Ferda, Božena Kamenická a další). Tento žijící Čech na to odpovídal, že nemá pocit, že mu ty informace někdo vnukne, ale že čerpá z kapacity mozku, kterou obecně lidstvo nevyužívá (obecně se ví, že využíváme a známe funkci cca 10 % mozku). Nevíte, o koho by se mohlo jednat? Chci si o něm přečíst. :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

7.11.19 21:36

To s 10 % využívaného mozku je dávno vyvrácený mýtus, aktivně používáme všechny části mozku. :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6129
7.11.19 21:36
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8312
7.11.19 21:38
@svatecnice píše:
@MartinaCV Třeba tenhle?
https://video.aktualne.cz/…cc47ab5f122/

Jo, to je on, díky :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
7.11.19 22:35

Zaujalo mě téma, tak jsem na to klikla a hned po první větě jsem to zavřela, protože článek s takovou kravinou ani nechci číst.
A nevím, jestli tu kravinu řekl on, nebo to překroutili novináři…

IQ 206 :mrgreen: průměrné IQ je 100 (takto je definováno), to má největší množství lidí, směrem k vyšším a nižším hodnotám počet lidí klesá (souměrně dle Gaussovky).
takže pokud on má 206 tak existuje někdo kdo má IQ -6 8o 8o 8o 8o 8o

• Nahlásit
  • Citovat
8312
7.11.19 22:46
@Anonymní píše:
Zaujalo mě téma, tak jsem na to klikla a hned po první větě jsem to zavřela, protože článek s takovou kravinou ani nechci číst.
A nevím, jestli tu kravinu řekl on, nebo to překroutili novináři…IQ 206 :mrgreen: průměrné IQ je 100 (takto je definováno), to má největší množství lidí, směrem k vyšším a nižším hodnotám počet lidí klesá (souměrně dle Gaussovky).
takže pokud on má 206 tak existuje někdo kdo má IQ -6 8o 8o 8o 8o 8o

Mozna by bylo rozumne si to video pustit. Jde o video, ne o clanek. Tam to vysvetluje.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
320
7.11.19 23:03

No, já jsem to skoukla (přetrpěla dokonce i paní Drtinovou :mrgreen: ), ale tomuhle paradoxu se tam nevěnuje.

Už jsem ale několikrát na podobné diskuze narazila. Ze statistického hlediska to skutečně nedává smysl. Hodnoty nad 200 se obvykle vysvětlují použitím specifických IQ testů - pracujících například s nadsazováním vysokých skóre, nebo s vyšší směrodatnou odchylkou.

Z jedné odpovědi na Quora:
There are (…) specific tests which can return IQ scores above 200. The WISC-IV extended norms can return IQ scores above 200 because it inflates scores above about 150 (…). Cattell can return IQ scores above 200 because it has a standard deviation of 24, making 200 the equivalent of a 162 on a more normal IQ scale.

Nemám znalosti takové, abych se do toho problému nějak hlouběji zapletla. ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
320
7.11.19 23:15

Jinak mi ten rozhovor přijde zvláštní.
Jako by s myšlenkou „vy jste moc chytrý, tak se pojďme bavit o teoretické fyzice, ačkoliv nejste z oboru.“

Ale jsem novým věcem i přesahům do esoteriky otevřená, tak si možná i tu knihu pana Kostky někdy přes zimu přečtu. :dance:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
SAJ
4749
8.11.19 11:16
@Anonymní píše:
A nevím, jestli tu kravinu řekl on, nebo to překroutili novináři…IQ 206 :mrgreen: průměrné IQ je 100 (takto je definováno), to má největší množství lidí, směrem k vyšším a nižším hodnotám počet lidí klesá (souměrně dle Gaussovky).
takže pokud on má 206 tak existuje někdo kdo má IQ -6 8o 8o 8o 8o 8o

Rodí se i lidé s tak těžkým mentálním postižením, že by mohlo odpovídat i IQ 6 - ale ti, nejsou, na rozdíl od opačného extrému (tedy údajného IQ okolo 200), schopni plnohodnotného života.

Jinak statistika je hodně zajímavá věda. Jeden s IQ 200, dva s IQ 50 - a hups, máš průměr 100. Přihoď k nim dalších spoustu lidí a i tu gaussovu křivku dostaneš v podstatě v klasické podobě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3434
8.11.19 11:25
@MartinaCV píše:
Ahoj, dnes jsem se dozvěděla, že v ČR žije člověk - muž, který je geniální a zná odpovědi na mnohé otázky, s kterými si věda láme hlavu. Bohužel, nezapamatovala jsem si jeho jméno. Bavily jsme se o tom na soudě se soudkyní, která říkala, že snad s ním teď někde byl rozhovor, nebo o něm článek.. Řešily jsme téma, odkud třeba významní léčitelé naší historie získávali tak neuvěřitelné informace, např. podrobné laboratorní hodnoty při pohledu na člověka (např. páter Ferda, Božena Kamenická a další). Tento žijící Čech na to odpovídal, že nemá pocit, že mu ty informace někdo vnukne, ale že čerpá z kapacity mozku, kterou obecně lidstvo nevyužívá (obecně se ví, že využíváme a známe funkci cca 10 % mozku). Nevíte, o koho by se mohlo jednat? Chci si o něm přečíst. :)

Byť je mozek fascinující orgán, tahle obecná pravda je dávno vyvrácená - mozek je kompletně popsán a lékařská věda přesně ví, k čemu která část slouží a kdy je využívána. Člověk využívá celý mozek. Tedy jeho věta o čerpání z nepoužívané kapacity mozku je kravina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8312
8.11.19 15:21
@Z.jev píše:
Byť je mozek fascinující orgán, tahle obecná pravda je dávno vyvrácená - mozek je kompletně popsán a lékařská věda přesně ví, k čemu která část slouží a kdy je využívána. Člověk využívá celý mozek. Tedy jeho věta o čerpání z nepoužívané kapacity mozku je kravina

Letos mi umřel táta po těžkém poranění mozku, byl tři měsíce v hlubokém kómatu, v infaustním stavu. Celou dobu jsem za ním jezdila a celou dobu jsem jeho reakce probírala s neurochirurgy. Včetně toho, o čem jsem psala. Na začátku mě vyděsilo, proč ho sestry oslovují jménem - pane.. dám vám teď teploměr…vyměním vám infuzi.. dobrý den.. převážu vás, přikryju vás.. Když jsem se primáře ptala, jak to, že s ním takto personál mluví, když je v kómatu s těžkým poškozením mozku včetně kmene, bylo mi vysvětleno právě to, o čem píšu výše. Kromě toho, popisuje to i jeho epikríza a následný znalecký posudek. Pokud by se táta z toho dostal, bylo mi dokonce vysvětleno, jak by bylo možné očekávat, že např. funkci čelního laloku naradí jiná část mozku, dosud nevyužívaná (viz, někteří oslepnuvší následně lépe slyší apod.). Patrně nebudete v oboru dost kovaná a už vůbec ne taktní.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
320
8.11.19 15:50
@SAJ píše:
Rodí se i lidé s tak těžkým mentálním postižením, že by mohlo odpovídat i IQ 6 - ale ti, nejsou, na rozdíl od opačného extrému (tedy údajného IQ okolo 200), schopni plnohodnotného života.

Anonymní psala o IQ -6, ne 6. Čímž chtěla naznačit, že IQ by se, má-li dávat smysl z hlediska statistiky, mělo pohybovat mezi 1 a 200.

Příspěvek upraven 08.11.19 v 15:53

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8312
8.11.19 15:53
@MrsNorris píše:
Anonymní psala o IQ -6, ne 6. Čímž chtěla naznačit, že IQ by se, má-li dávat smysl z hlediska statistiky, mělo pohybovat mezi 1 a 200.

Sám pan Kostka v rozhovoru zmiňuje nepřesnost v měření takto vysokých čísel a zdůvodňuje, proč se to nedá přesně změřit - to k tomu vysokému číslu, co tu někdo kritizoval, aniž by se pečlivě seznámil se zněním rozhovoru.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
320
8.11.19 15:56

@MartinaCV

Ne, o tomhle se tam nebaví. Tohle totiž není „nepřesnost v měření“, ale matematický nesmysl.
Možná vysvětlení hodnot nad 200 jsou jinde, jak kdosi uvádí v tom textu, který jsem nakopírovala výše.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3434
8.11.19 17:56
@MartinaCV píše:
Letos mi umřel táta po těžkém poranění mozku, byl tři měsíce v hlubokém kómatu, v infaustním stavu. Celou dobu jsem za ním jezdila a celou dobu jsem jeho reakce probírala s neurochirurgy. Včetně toho, o čem jsem psala. Na začátku mě vyděsilo, proč ho sestry oslovují jménem - pane.. dám vám teď teploměr…vyměním vám infuzi.. dobrý den.. převážu vás, přikryju vás.. Když jsem se primáře ptala, jak to, že s ním takto personál mluví, když je v kómatu s těžkým poškozením mozku včetně kmene, bylo mi vysvětleno právě to, o čem píšu výše. Kromě toho, popisuje to i jeho epikríza a následný znalecký posudek. Pokud by se táta z toho dostal, bylo mi dokonce vysvětleno, jak by bylo možné očekávat, že např. funkci čelního laloku naradí jiná část mozku, dosud nevyužívaná (viz, někteří oslepnuvší následně lépe slyší apod.). Patrně nebudete v oboru dost kovaná a už vůbec ne taktní.

Nějak nechápu, co je na mém příspěvku netaktního :nevim: Že jsem si dovolila nesouhlasit? To, že části mozku někdy umí převzít funkce částí poškozených, je známá věc. Ovšem neznamená to, že ty části do té doby byly nevyužívané.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama