Gymnázium nebo konzervatoř?

12.11.19 22:18

Gymnázium nebo konzervatoř?

Dobrý večer,

moje dcera je v kvartĕ (9.třída) na osmiletém gymnáziu. Učí se velice dobře, její nejhorší vysvĕdčení byly čtyři dvojky, nĕkolikrát to vytáhne i na samé jedničky. Myslím si, že je to typ školy přesnĕ pro ni, i ona je tam spokojená. Od druhé třídy ovšem touží po studiu konzervatoře. Minulý rok se začala připravovat na přijímačky na tuto střední školu, byly jsme domluvené, že bude studovat obĕ školy, gympl i konzervu, zkusíme to a uvidíme, jak to bude zvládat. Spousta učitelů jí říkalo, že na to má, nedávno ale byla na konzultaci u paní profesorky, která vyučuje hru na příčnou flétnu na místní konzervatoři. Ta jí řekla, že studovat dvĕ školy je zcela zbytečné, aby si podala přihlášku na denní studium a pokud se dostane, aby si promyslela, zda opravdu chce z gymnázia odejít a studovat konzervatoř. Abych pravdu řekla, moc se mi to nelíbí. Vím, že je dcera v hudbĕ talentovaná a že hudbu zbožňuje, když se ji však zeptám, co by chtĕla v životĕ dĕlat, zda učit v ZUŠ, odpoví mi, že určitĕ ne. Chce hrát v orchestrech a chtĕla by učit na konzervatoři. Sní o studiu příčné flétny ve Francii, má veliké ambice. Problém je, že nikdo nevidíme do budouctnosti a já nevím, jak se rozhodnout. Jestli ji překecat, aby zůstala na gymnáziu nebo ji nechat jít si za svým snem. Co si myslíte vy? Ocením hlavnĕ názory lidí, co konzervatoř studovali.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

Anonymní
12.11.19 22:24

Taky jsem tam chtěla. Ja ale zase nebyla moc dobra na učení. Rozhodla jsem se jinak.

• Nahlásit
  • Citovat
1090
12.11.19 22:33

@Vikimatous Já měla spolužačku, která odešla z kvarty na konzervatoř, ale po 3 měsících byla zpátky na gymplu. U ní ale hrálo roli, že musela na internát a to se jí nelíbilo. Vy to máte ve stejném městě? Určitě si to může vyzkoušet a při nejhorším se zase vrátit, jestli je chytrá, látku dožene a učitelé jí snad dají trochu čas…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12.11.19 22:36

Mám kamaráda, talentovaného, multiinstrumentalistu, má konzervu na určitý nástroj, ale není to moc k uživení. :nevim: Jakože, nikde není psáno, že pokud vystuduje konzervatoř, ale nadšení pro to, tomu věnovat celý život, ji opustí, tak pak se nemůže hecnout, doučit a jít na VŠ na cokoliv jiného, ale živit se hudbou se jen tak někomu nepodaří a ten talent a láska k ní mnohdy nestačí. Na druhou stranu… může dodělat gympl, jít třeba na ekonomku a pak ji bude celý život v kanclu mrzet, že si za tím nešla a aspoň to nezkusila. Těžká volba. :think: Vlastně nevím, co poradit… :nevim: Akorát asi to, že bych ji k ničemu netlačila a nesnažila se překecávat (ani jedna volba mi nepřijde jako nějaká tragická chyba), spíš ji vážně nechala se rozhodnout samotnou a v tom ji pak podpořila vytrvat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12.11.19 22:39

No a je talentovaná tak nějak „průměrně“, nebo opravdu výrazný talent (typu vyhrává soutěže apod.)? To asi rozhoduje, jestli bude mít šanci pak studovat v zahraničí apod. – a koneckonců nakonec i tu práci, že neskončí někde v ZUŠce.
Já sama jsem na konzervatoři nestudovala, ale pohybuju se od dětství ve vážné hudbě a hodně lidí kolem mě studovalo a řekla bych, že to je tak na třetiny. Část studovala obojí zároveň, část vystudovala gympl a pak konzervatoř (ve zrychleném režimu, dodělali si jen odborné předměty), část šla na konzervatoř ze základky nebo přestoupili z víceletého gymplu. Nevidím rozdíly v tom, jak se jejich kariéry vyvinuly, všichni se většinou uchytli v nějakém orchestru. A všichni byli se svým rozhodnutím spokojení.

Ale pokud se chce hudbě aktivně věnovat a má talent na to, aby koncertovala, tak mně ten gympl připadá zbytečný. Trávit stovky hodin nad chemií nebo kdoví čím, když by místo toho mohla cvičit..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
12.11.19 22:49

Mám vystudovanou konzervatoř a jsem přesvědčená, že gymnázium je jen ztráta času, pokud vidí svoji budoucnost v muzice. A mohu zaručit, že denní studium konzervatoře a individuální studijní plán je jako nebe a dudy, co se hry a zdokonalování hry na nástroj týče. Vidí se v orchestru, to je přece super, když ví, co ji táhne.

• Nahlásit
  • Citovat
2260
12.11.19 23:01

Asi spíše gymnázium. Koneckonců, vzdělávat se v hudbě může i po ukončení gymnázia, zatímco obráceně to půjde asi blbě. Ale fakt těžko soudit, to by možná spíše poradil někdo známý, kdo dceru přece jen více zná… :think:…gymnázium pak nabízí širší možnosti a základnu pro cokoliv.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12.11.19 23:05

A teď hraje v orchestru? Účastní se soutěží?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
12.11.19 23:10

Ja vystudovanou konzervator mam a nikdy bych sve dite na tuto skolu nedala.
Po vystudovani uz nebude mit moznost se dostat na jakoukoliv vysokou skolu. Za doby meho studia nebyla matematika, chemie, fyzika a dalsi podobne predmety. Takze po 6ti letech clovek absolutne v tomto ztrati prehled a znovu se to ucit a dohanet… jinak ano, hrala jsem i v orchestru v ramci vysoke skoly hudebniho zamereni, ale to bylo zdarma. A i kdyby to pak bylo profesionalne, je to mizerne placene a stejne bude delat ucitelku v zus, nebo treba se dostane ucit na konzervator, ale tam se hen tak nedostane, tam se lidi drzi az do duchodu a nekdy i dal :). Opravdu ruce pryc. Leda ny to byla opravdu genialni fletnistka a vyhravala same prvni mista, pak muze mit sanci, ale musi byt genialni… jinak skonci v davu s mizernym platem. Ja nasla nastesti uplatneni uplne nekde jinde a dlouho jsem byla sveho casu a penez panem - v oblasti podnikani :)

• Nahlásit
  • Citovat
12.11.19 23:11

Me to je teda strasne blbe, ale jestli je hodne chytra, nechtela by si tu hudbu nechat jako svuj celozivotni konicek? Jako sedet s fletnou v - nevim- kutnohorskem divadle za 20 hrubého… :nevim: pokud teda nejevi talent a ambice k solove draze.

U nas na komoraku je to samy astrofyzik, lekar, inzenyr a dve pravnicky :lol: a fidlaj krasne a ten 1 den v tydnu a 12 koncertu za rok nas celkem uspokoji, notabene kdyz nekteri chodi po ruznu vypomahat po kostelich a v ruznych telesech :nevim: sveho synka z tehoz duvodu budu mit ambici lifrovat na hudebni gympl, kdyby ten jeho talent na mistra svetovych podii nahodou nestacil ;)

Ale! Ze vseho nejvic bych respektovala jeji volbu, halt kazdy sveho stesti strujcem a jestli proste chce, tak je to jeji sen a osud :srdce:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12.11.19 23:17

Jestli chce do Francie, tak na gymplu má asi větší šance dostat se na nějaký výměnný pobyt. Na hraní v amatérském orchestru konzervatoř nepotřebuje a zábavy si tam i tak užije ažaž. 8)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
12.11.19 23:49

Ja jsem vystudovala hudebni gymnasium Jana Nerudy. To je skloubeni konzervatore a gymnazia. Proc nejde tam? Vetsina mych byvalych spoluzaku se uspesne zivi hudbou.

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama