Hellp syndrom i v 2. těhotenství

Anonymní
26.9.19 13:06

Hellp syndrom i v 2. těhotenství

Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat, zda má některá z vás zkušenost s hellp syndromem a popřípadě jestli se vám v dalším těhotenství opakoval. Jak třeba probíhalo vaše těhotenství (příznaky, včasné zjištění a tak). Já sama ho prodělala a dalšího těhotenství se šíleně bojím. Hodně diskuzí s touto nemocí je už starších a je jich velice málo tak jsem to chtěla trošku obnovit a dodat si navzájem sílu :)

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

5108
26.9.19 13:13

Moc me mrzi, co te potkalo. Me se nakonec nepotvrdil, bylo z toho neco jineho a tehotentvi dopadlo dobre. Napadlo me obratit se na odbornika, ktery by te treba mel i v peci. Napis mi SZ, pokud mas zajem o tip.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16467
26.9.19 13:42

Hellp jsem neměla ale 2× preeklampsii

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26.9.19 13:43
@Anonymní píše:
Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat, zda má některá z vás zkušenost s hellp syndromem a popřípadě jestli se vám v dalším těhotenství opakoval. Jak třeba probíhalo vaše těhotenství (příznaky, včasné zjištění a tak). Já sama ho prodělala a dalšího těhotenství se šíleně bojím. Hodně diskuzí s touto nemocí je už starších a je jich velice málo tak jsem to chtěla trošku obnovit a dodat si navzájem sílu :)

Kamaradka ho mela pri prvnim tehotenstvi. U druheho pak prenasela, bez problemu. Prý, u druheho tehotenstvibse stejnym partnerem je pravdepodobnost opakovani nižší. :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5315
26.9.19 14:04

Sestřenka měla v prvním těhotenství „jen“ vysoký tlak a náběh na preeklampsii. Ve druhém se jí rozvinula preeklampsie a následoval Hellp syndrom. Naštěstí ji tehdy při preeklampsii lékaři raději hospitalizovali, aby ji měli pod kontrolou. Náhle došlo velkému vnitřnímu krvácení a zachraňovali ji ani ne za 1 minutu dvanáct :? Kdyby tehdy nebyla v nemocnici, ale třeba doma, tak už tady není :? Bylo to hodně rychlé :( Další dítě jí důrazně nedoporučili. Že je pravděpodobnost opakování vysoká.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
309
26.9.19 14:22

Mela jsem help v 1.těhotenstvi, nastesti se naplno rozjel az ve 39tt…druhe tehotenstvi bylo az po 8letech, taky jsem mela velke obavy, proto jsme dalsi z pocatku prakticky neplanovali, stale oddalovali a nakonec teda prislo samo, necekane, pres nehodu :lol:a vse bylo cele tehotenstvi v poradku(ani na screeningu v 1.trim.nebylo vyssi riziko preeklampsie, na help bohuzel testy nemaji, ale ridili jsme se alespon timto)..brala jsem Anopyrin od cca.20tt a nakonec byl teda CS, ale hlavne z duvodu predchoziho a take toho, ze byl ten help v predchozim tehotenstvi az na konci a druhorozena se k vyklubani nemela, tak jsme nechteli prenasenim nic riskovat…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1016
26.9.19 14:45

Hellp v druhem tehotenstvi skonceny akutni sekci v 35tt a ted tretk tehotenstvi bez. Mela jsem spousty problemu vsude mozne a i ledviny to odskakaly ale hellp nepotvrzen a neprobehl, rodila jsem 38 tt cisarem dik predchozimu tehu a cukrovce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26.9.19 14:49

@bartsch tyjo mně z toho jde mráz po zádech :( přijde mi, že se o tom mluví hrozně málo a zejména prvorodičky, které ze všech stran slýchají že otoky, nevolnost, píchání pod žebry atd. jsou normální, tak chuděry ani příznaky tohodle strašáka nejsou schopny rozeznat :( mě třeba když vezli na sál, tak se ke mně naklonil doktor a šeptal mi, že se nemusím ničeho bát, že hellp se u druhého těhotenství už téměř nevyskytuje a až tohle zvládnu, bude jen dobře. Nikdy na to nezapomenu. Teď samozřejmě vím, že mě chtěl jen uklidnit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26.9.19 15:05

Holky já jsem ten anonym co to tu rozpoutal ale bohužel už mi tam nejde dát moje jméno :) každopádně jsem tu chtěla sesumírovat pár věcí (prevencí) co jsem se dočetla na netu. Jsem úplny laik tak prosím omluvte mou nevědomost při odborném popisu :lol: samozřejmě to platí asi hlavně u rizikových pacientek, které už hellp nebo preeklampsii prodělaly. 1). vyšetření na trombofilní stavy 2).pořídit si domů tlakoměr a každý den si zapisovat tlak 3). V lékárně si koupit testy na bílkovinu v moči a dělat si ho každý týden 4). Od 13.tt by se měl i preventivně užívat Aspirin (na doporučení lékaře) ve 20.tt ale už je prý pozdě. 5). Prý se doporučuje užívat vápník ale průzkumy jeho pozitivní vliv zatím nepotvrdily
Samozřejmě vím, že hellpu se prostě zabránit na 100%nedá a tyhle moje výpisky jsou jen doplňko k tomu, jak být v klidu doma, když zrovna nejsme v poradně u lékaře, který nás má celé těhu pod dohledem :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2673
26.9.19 15:31

Nemela jsem poprve teda hellp syndrom, ale slusne rozjetou preeklampsii. Ted jsem tehotna podruhe a musim kvuli tomu tomu pravidelne dochazet na nefrologii. Vas zadny odbornik v dalsim tehotenstvi nesleduje? :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
309
26.9.19 22:04

@Pajka89 ja jsem mela primo hellp a nikdo me nesledoval…je pravda, ze jsem na screening jela do vetsiho mesta(Ostrava) a nabizeli mi, ze si me preberou do rizikove ambulance u nich, ale nechtelo se mi dojizdet vice nez 50km tam i zpet(nejsem ridic),od 36tt(mozna i driv)by to bylo nekolikrat v mesici..svemu gynekologovi jsem duverovala, poradnu jsem mela stejne casto jako jine rodicky, jen mi bral casteji ko+biochemku+quicka a taky jsrm mela pecliveji vysetrovanou moc, ale prispela k tomu IMC, takze sledovana jsem byla dostatecne…ty priznaky u hellpu bych uz ted u druheho pravdepodobne neprehledla, tehdy jsem byla vystrasena prvorodicka(dle zdr. sestry me byvale gynekolozky hystericka, ze pry, jestli jsem si myslela, ze tehotenstvi a porod je bezbolestny, tak jsem mela zustat radeji bezdetna :pocitac:-no hned po porodu jsem se s nima extremne rychle rozloucila :cert: Byl to opravdu otresny stav, ktery se mi zive vryl do pameti…takze jsem i na sobe videla, ze je nyni vse v poradku a nepotrebovala jsem byt vice sledovana ;) jen ke konci tehotenstvi, ty 2 tydny do konce porodu jsrm zacla trochu vice panikarit a sledovat se, ale spis se dostavil strach ze samotneho porodu atd. 8)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama